Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Profesor Krzysztof Gładkowski przebywa na stażu naukowym w Zurychu. Jest on gościem ISEK – Instytutu Antropologii Społecznej i Empirycznych Studiów Kulturowych (niem.: Institut für Sozialanthropologie und Empirische Kulturwissenschaft; ang.: Department of Social Anthropology and Cultural Studies). Aktualnie prowadzi badania w Archiwum Państwowym (Staatsarchiv des Kantons Zürich) oraz Archiwum Uniwersyteckim w Zurychu (Universität Zürich Archiv).

I chociaż oficjalnie Instytut zainauguruje 21 września semestr zimowy 2021/2022, to oferta interesujących wykładów jest duża. 14 września miał miejsce wykład, którego treści z powodzeniem mogą być wykorzystane podczas zajęć z antropologii politycznej w Instytucie Nauk Politycznych UWM. Wygłosiła go dr Hanna Rauber nt.: Veränderungen von Wirtschaft und Gesellschaft zwischen 1977 und heute bei den Bhote Khampa in Far West Nepal (Zmiany w gospodarce i społeczeństwie od 1977 roku do dziś wśród Bhote Khampa w Dalekim Zachodzie Nepalu).

Szwajcarska etnolożka na wstępie poinformowała jak doszło do jej badań empirycznych w Nepalu i Tybecie. W 1977 roku Hanna Rauber mieszkała z Bhote Khampa, małej tybetańskojęzycznej buddyjskiej społeczności, która zarabiała na życie handlując tybetańską i indyjską solą wymienianą na ryż ze wzgórz Nepalu. Etnolożka przemieszczała się z koczowniczymi handlarzami i ich jucznymi zwierzętami – owcami i kozami – na szlakach mułów od granicy indyjskiej w Himalajach do granicy tybetańskiej i dokumentowała życie gospodarcze, domowe, politykę małżeńską i rytuały. W 2010 i 2015 roku Hanna Rauber powróciła do badań kontrolnych. Wiele się zmieniło: tradycyjny handel wymienny już nie istniał. Osadnictwo i gospodarka monetarna były nowością, a wraz z wpływami demokratyzacji (1990) i wojny domowej (1996-2006) wywołały głębokie zmiany w społeczeństwie. W pierwszej części wykładu prelegentka przedstawia tradycyjne życie, w drugiej pokazał najważniejsze zmiany. Fotografie jej autorstwa ilustrowały wykład, ukazując m.in. jak dzieci z czasu badań w 1977 roku wyglądają obecnie jako dorośli. Wykład zorganizowała pochodząca z Napalu (Katmandu) – Sarita Ranjitkar.

Nawiązany przez prof. Krzysztofa Gładkowskiego kontakt z dr Hanną Rauber jest wsparciem w jego badaniach nad historią studiów polskich antropologów w Zurychu.

Na zdjęciu: Krzysztof Gładkowski, Hanna Rauber i Sarita Ranjitkar.

 ilustracja artykułu

Aktualności PTNP

Źródła nie znaleziono