Prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM, ponownie został wybrany członkiem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Towarzystwa Politologicznego (Executive Committee, International Political Science Association, IPSA) na kadencję 2021-2023. Wybory odbyły się 13 lipca 2021 roku podczas XXVI Światowego Kongresu IPSA (26th World Congress of Political Science) w Portugalii w Lizbonie. Z powodu pandemii Covid-19 Kongres ten odbywał się w trybie zdalnym.

Wybór ten jest nie tylko sukcesem osobistym, ale także i docenieniem polskiej politologii i aktywności Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na arenie międzynarodowej. Wybór do władz IPSA jest coraz trudniejszy, nie tylko w związku z coraz liczniejszą reprezentacją w Radzie IPSA, która dokonuje tego wyboru, nowych członków-państw, ale także z powodu prowadzonej w IPSA polityki reprezentacji geograficznej oraz preferencji dla przedstawicieli Globalnego Południa. Na 16-stu wybranych członków Komitetu Wykonawczego IPSA prof. A. Żukowski uzyskał siódmy wynik poparcia.

W 2019 roku IPSA obchodziła 70-lecie powstania w Paryżu, gdzie pod auspicjami UNESCO odbył się zjazd założycielski. IPSA jest jedynym światowym towarzystwem naukowym skupiającym politologów, a instytucjonalnie członkami są przede wszystkim krajowe, a także regionalne towarzystwa nauk politycznych (np. nordyckie, latynoamerykańskie czy afrykańskie). IPSA tworzy globalną sieć naukową politologów z całego świata. Światowy Kongres IPSA w Lizbonie zgromadził blisko 2 900 politologów z ponad 90 państw świata. Tematem wiodącym obecnego Kongresu był „New Nationalisms in an Open World”.

Nowym prezydentem IPSA została prof. Dianne Pinderhughes z University of Notre Dame (USA), a prezydentem-elektem prof. Pablo Oñate z University of Valencia (Hiszpania). Ponadto w skład Komitetu Wykonawczego IPSA weszli profesorowie: Martin d’Alessandro (Argentyna); Serge Granger (Kanada); Florence Haegel (Francja); Anja Jetschke (Niemcy); Francesca Longo (Włochy); Nadine Machikou (Kamerun); Keiichi Kubo (Japonia); Eui Young Kim (Korea); Azul A. Aguiar-Aguilar (Meksyk); Emilia Palonen (Finlandia); Siphamandla Zondi (RPA); Madalena Meyer Resende (Portugalia); Hasret Dikici Bilgin (Turcja); Umut Korkut (Wielka Brytania) i Irasema Coronado (USA). Zob. więcej: https://www.ipsa.org/na/news/ipsa-26th-executive-committee-2021-2023?_ga=2.126622861.1413298847.1626249343-1525573184.1623822281

Prof. A. Żukowski był oficjalnym delegatem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i uczestniczył w obradach ogólnych Rady IPSA, prezesów komitetów krajowych IPSA oraz uczestniczył w wyborach Prezydenta i Prezydenta-elekta oraz członków Komitetu Wykonawczego IPSA. Poza tym podczas Kongresu wygłosił dwa referaty: w panelu pt. „Values, Attitudes and Stereotypes: New Findings from the WVS and the EVS” referat pt. “Women as MPs and Their ‘Real’ Representation in Parliamentary Committees: The Case of Poland” oraz w panelu pt. “Eurasian Borders and Geopolitics” referat przygotowany wspólnie z prof. UWM Wojciechem T. Modzelewskim pt. „Challenges of Contemporary Paradiplomacy on the External Borders of the European Union: The Polish-Russian Borderland Context”. Został też wyznaczony dyskutantem w panelu pt. “Active Citizenship and Civic Education Worldwide” Komitetu badawczego Political Socialization and Education (RC21).

Aktualności PTNP

Źródła nie znaleziono