W dniach 10.02.2021 – 26.02.2021 r. w INP UWM na stażu PROM przebywał Doktorant z Uniwersytetu Narodowego Akademia Ostrogska mgr. Vitalij Jarmołenko.

Celem mobilności była kwerenda i analiza materiałów dotyczących teoretycznych i empirycznych aspektów wpływu potęg na kształtowanie systemy regionalnego bezpieczeństwa. W tym kontekście udało się rozwinąć projekty badawcze, które po dopracowaniu zostaną opublikowane w postaci dwóch artykułów naukowych w czasopismach recenzowanych.

W wyniku kwerendy naukowej i zapoznaniu się ze zbiorami literatury w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM i Instytutu Nauk Politycznych UWM opracowano projekt i część artykułu poświęconego analizie porównawczej roli Rosji w kształtowaniu systemu bezpieczeństwa w Azji Centralnej i regionie Bałtycko-Czarnomorskim. Wykonano w nim przegląd i dogłębną analizę opracowań polskich badaczy kwestii regionalnego bezpieczeństwa i współpracy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dopracowano również aspekt związany z rolą Rosji w kształtowaniu systemu bezpieczeństwa regionalnego w Azji Centralnej wskutek dodatkowej kwerendy prac polskich autorów.

Poza tym rozpoczęto i rozwinięto projekt badawczy, którego celem jest analiza zagrożeń hybrydowych ze strony Rosji od 2014 roku i ich postrzeganie wśród państw sąsiadujących na przykładzie polskiego województwa warmińsko-mazurskiego. W trakcie programu Doktorant przeanalizował aspekty teoretyczne i metodologiczne, na podstawie których opracował koncepcję badawczą projektu i sformułował kwestionariusz z pytaniami otwartymi. Opiekunem naukowym była prof. UWM T. Astramowicz-Leyk.

Zorganizowano wywiady z wybitnymi naukowcami i ekspertami, którzy specjalizują się w tematach dotyczących rosyjskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego. Wywiady przeprowadzono z T. Baryłą - ekspertem Centrum Badań Wschodnich Instytutu Północnego w Olsztynie; dr. K. Żęgotą, adiunktem INP UWM, mgr. Wacławem Radziwinowiczem, byłym korespondentem „Gazety Wyborczej” w Moskwie, dr hab. A. Hołubem, prodziekanem ds. Naukowych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Dodatkowo odbyły się rozmowy robocze z przedstawicielami środowisk akademickich i samorządowych, m.in. z prof. A. Żukowskim, dyrektorem INP UWM i Prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, M. Syczem, wice marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, mgr. J. Chrunik, dziennikarką Radia Olsztyn; Olgą Sycz, dyrektorką Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Doktorant uczestniczył w posiedzeniu sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, udzielił wywiadu TVP3 Olsztyn i „Wiadomościom Uniwersyteckim”.

Ponadto uczestniczył w spotkaniach, których celem było zapoznanie się z kwestią migrantów ekonomicznych z Ukrainy, którzy pracują w województwie warmińsko-mazurskim: z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Z. Szczepkowskim, w-ce dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie G. Główczyńską, prezesem olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefanem Migusem. Przeprowadził wykład dla studentów kierunku Politologia 35+ nt. „Uniwersytet Narodowy Akademia Ostrogska jako miejsce kształcenia akademickiego”. Przeprowadził także rozmowę z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. mniejszości narodowych Wiktorem Markiem Leykiem.

Aktualności PTNP

Źródła nie znaleziono