Scenariusz lekcji - Weksylologia

Pracownik naszego Instytutu (kierunek - Historia) dr Anna Pytasz-Kołodziejczyk prezentuje film przygotowany na potrzeby nauczycieli historii w klasach I-III w ramach scenariuszy lekcji powstających dla Uniwersytetu Dzieci. Film jest elementem scenariusza lekcji nt. Dlaczego flagi mają różne barwy?, który jest dostępny na stronie:

Scenariusz lekcji został pozytywnie oceniony przez nauczycieli historii. Poniżej prezentujemy wybrane opinie na temat scenariusza. Zapraszamy do wykorzystywania materiału podczas lekcji.

"Cały scenariusz był bardzo ciekawy i uczniowie chętnie wzięli udział w lekcjach"

​"​Marsz oraz quiz z flagami. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoja wiedzą na temat znajomości flag, która była całkiem spora. Świetnie bawili się też podczas marszu i chociaż wymagał on powagi doskonale zrozumieli zamiar nauczyciela i bardzo dojrzale wypowiadali się podczas pogadanki.​"​

"Wybieranie osobistego symbolu i przemarsz grup. Uzmysławia to uczniom poczucie przynależności, wspólnoty, wzmacnia więzi społeczne."

"Dzieciom jak zwykle spodobała się aktywność ruchowa. Maszerowaliśmy przez cały szkolny korytarz. Dzieci były bardzo zaciekawione samym faktem, że po dzwonku na lekcję poprosiłam, byśmy spotkali się po drugiej stronie korytarza. Film o fladze polskiej również spotęgował ich zaciekawienie lekcją. Chętnie wypowiadali się. Również przyporządkowanie flag do opisów było dla nich ciekawą formą aktywności. Jako pracę domową zadałam uczniom zaprojektowanie klasowej flagi. Jutro przyniosą projekty na zajęcia, wybierzemy jedną i zostanie ona uszyta przez jedną z mam :)"

"Uważam za ciekawą prezentację ukazującą różne rodzaje flag, zestawienia podobnych kolorystycznie flag. Uczniów bardzo zaciekawiły ciekawostki związane z flagami nieznanych krajów a także zgaduj zgadula."

"Zajęcia rozpoczęłam od defilady z flagą Polski. Bardzo podobało mi się gdy dumni uczniowie klas 1-3 maszerowali i dobrze się przy tym bawili nie zapominając o szacunku i powadze chwili. Również prezentacja z pojawiającymi się kolejno elementami budziła zainteresowanie dzieci a dopasowywanie opisów  do flag było bardzo ciekawą zabawą w grupach. "

"Film  w bardzo jasny i czytelny sposób przedstawiał historie naszej flagi oraz objaśniał jej kolory."

Instytut Historii
i Stosunków