Katedra Filologii Germańskiej UWM

dr Magdalena Makowska

Magdalena Makowska

Stopnie naukowe i zawodowe:

• V 1999 - ukończenie studiów magisterskich w zakresie pedagogiki opiekuńczej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie
  • VII 1999 - ukończenie studiów I° w zakresie filologii germańskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie; tytuł zawodowy: licencjat
  • VI 2001- ukończenie studiów II° w zakresie filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie; tytuł zawodowy: magister
  • 24 kwietnia 2012r. – nadanie przez Radę Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa; specjalność: językoznawstwo germańskie

Tytuł rozprawy doktorskiej: Tytuły jako mikroteksty. Analiza lingwistyczna tytułów literackich. (Titel als Mikrotexte. Linguistische Analyse von literarischen Titeln)

promotor: prof. dr hab. Ewa Żebrowska, UWM Olsztyn

recenzenci: prof. zw. dr hab. Sambor Grucza, Uniwersytet Warszawski

dr hab. Beata Mikołajczyk, prof. UAM, Poznań

Stanowisko etatowe:

• X 2001 - IX 2008 - lektor w Instytucie Neofilologii UWM Olsztyn
  • X 2008 – VI 2012- asystent w Katedrze Filologii Germańskiej UWM Olsztyn
  • od VII 2012 - adiunkt w Katedrze Filologii Germańskiej UWM Olsztyn

Zainteresowania badawcze: lingwistyka tekstu, lingwistyka mediów, okulografia i badania aparaturowe w lingwistyce i glottodydaktyce.

Udział w projektach badawczych:

Staże naukowe

• 01.-31.07. 2009 kwerenda biblioteczna na Freie Universität Berlin

Kierunki działalności dydaktycznej

Prowadzone przedmioty:

• 2001-2009 PNJN, gramatyka opisowa języka niemieckiego (w ramach specjalności: filologia rosyjska z językiem niemieckim), lektorat języka niemieckiego
  • od 2009 PNJN/ Gramatyka praktyczna (w ramach specjalności: filologia germańska, specjalność nauczycielska w zakresie języka niemieckiego)

Przynależność do organizacji i stowarzyszeń

• od 2013 członek Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej (PTLS)
  • od 2014 członek Stowarzyszenia Germanistów Polskich (SGP)
  • od 2017 członek Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego (PTN)

Konferencje naukowe / seminaria

Działalność organizacyjna

Szkolenia

Nagrody:

• X 2003 Nagroda zespołowa Rektora UWM w Olsztynie (II stopnia) za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej.
  • VII 2012 Nagroda zespołowa Rektora UWM w Olsztynie (II stopnia) za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej.
  • XII 2014 Nagroda zespołowa Rektora UWM w Olsztynie (III stopnia) za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej.
  • XII 2015 Nagroda indywidualna Rektora UWM w Olsztynie (I stopnia) za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej.

KATEDRA
FILOLOGII