Filologia Germańska UWM

dr Tomasz Żurawlew

tel. (89) 524 65 40, gabinet 216

Stopnie zawodowe i naukowe

• 2002 stopień zawodowy magistra filologii germańskiej uzyskany na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie;
  • 2008 stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa uzyskany na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:

• język pisarzy jako problem lingwistyki;
  • językowy obraz świata w poezji współczesnej;
  • problematyka przekładu artystycznego;
  • etyka komunikacji.

Udział w konferencjach / Anteil an den Konferenzen

Publikacje / Veröffentlichungen

Doświadczenie dydaktyczne

• teoria i praktyka przekładu;
  • tłumaczenie tekstów literackich;
  • tłumaczenie ustne i pisemne;
  • praktyczna nauka języka niemieckiego;
  • seminarium dyplomowe;
  • etyka i kultura języka.

Funkcje

• Kierownik Studenckiego Koła Naukowego Młodych Germanistów

Przynależność do organizacji i stowarzyszeń

• Członek Zespołu Etyki Słowa Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w latach 2016-2019.
  • Od listopada 2019 członek Komisji Etyki Komunikacji Wydziału Filologicznego Polskiej Akademii Umiejętności z siedzibą w Krakowie.
  • Członek rady naukowej wydawnictwa PETER LANG, seria wydawnicza: Berliner Bibliothek. Religion - Kultur - Wissenschaft.
  • Członek Stowarzyszenia Germanistów Środkowoeuropejskich (MGV).

Nagrody i wyróżnienia

• Wyróżnienie Rektora w plebiscycie BELFER 2011 na najpopularniejszego nauczyciela akademickiego UWM.
  • Nagroda indywidualna Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej (2015).
  • Nagroda indywidualna Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie popularyzatorskiej i organizacyjnej (2019).
  • Nagroda indywidualna II stopnia Rektora UWM za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej (2021)

FILOLOGIA
GERMAŃSKA