Katedra Filologii Germańskiej UWM

Witamy w Studenckim Kole Naukowym Młodych Germanistów!

Nasze koło istnieje w uczelnianym rejestrze organizacji studenckich od 9 października 2001 roku. Pierwszym opiekunem koła był pan mgr Uwe Hahnkamp, a następnie pani dr Barbara Sapała. Od 1 października 2010 roku zadania te przejął pan dr Tomasz Żurawlew. Spotykamy się po to, by nie marnować czasu i rozwijać to, co w nas najlepsze. Świadomi różnic kulturowych oraz tego, co nas łączy, poszerzamy naszą wiedzę o świecie, piszemy prace naukowe, bierzemy udział w konferencjach, tłumaczymy teksty, czytamy i dyskutujemy, wspieramy siebie w nauce, próbujemy patrzeć na codzienność nie tylko z zewnątrz...

Cele i zadania koła

• promowanie Katedry Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
  • rozwijanie talentów badawczych, umiejętności krytycznego myślenia, samodzielnej pracy oraz innych zainteresowań studentów;
  • propagowanie wiedzy o literaturze i języku na tle polsko-niemieckich uwarunkowań w aspekcie kulturowym, społecznym i historyczno-politycznym;
  • udział w studenckich konferencjach naukowych;
  • wspieranie inicjatyw studenckich;
  • organizowanie spotkań filmowych, literackich, prelekcji oraz wykładów otwartych z udziałem ludzi kultury i nauki;
  • wzajemne wsparcie w nauce oraz pomoc charytatywna.

♦24 września 2020 roku odbyły się w trybie on-line długo wyczekiwane obrady 49. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych. Ostatecznie udział w nich wzięła Justyna Laskowska, która wygłosiła referat pod tytułem „Kołysanka z Auschwitz Mario Escobara – próba ustalenia faktów w powieści”, godnie reprezentując zarówno koło, jak i katedrę. W tym samym czasie ukazała się pokonferencyjna publikacja pod tytułem Problemy społeczne i ekonomiczne przed erą koronawirusa pod redakcją Marzeny Mogielnickiej-Brzozowskiej i Aleksandry Cichowskiej. W książce znalazły się prace Justyny Laskowskiej oraz Małgorzaty Sadowskiej. Jest to już kolejna monografia z pracami naukowymi członków SKMG. Uważamy, że opłacał się włożony przez nas trud. Każda chwila poświęcona na doskonalenie się i rozwój nie jest straconym czasem. Dlatego też jesteśmy pewni, że będziemy uczestniczyć w konferencji w przyszłym roku.

Z treścią monografii można się zapoznać, klikając tutaj: link

Opiekun koła:

dr Tomasz Żurawlew, gabinet 216;