Katedra Filologii Germańskiej UWM

Witamy w Studenckim Kole Naukowym Młodych Germanistów!

Nasze koło istnieje w uczelnianym rejestrze organizacji studenckich od 9 października 2001 roku. Pierwszym opiekunem koła był pan mgr Uwe Hahnkamp, a następnie pani dr Barbara Sapała. Od 1 października 2010 roku zadania te przejął pan dr Tomasz Żurawlew. Spotykamy się po to, by nie marnować czasu i rozwijać to, co w nas najlepsze. Świadomi różnic kulturowych oraz tego, co nas łączy, poszerzamy naszą wiedzę o świecie, piszemy prace naukowe, bierzemy udział w konferencjach, tłumaczymy teksty, czytamy i dyskutujemy, wspieramy siebie w nauce, próbujemy patrzeć na codzienność nie tylko z zewnątrz...

Cele i zadania koła

• promowanie Katedry Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
  • rozwijanie talentów badawczych, umiejętności krytycznego myślenia, samodzielnej pracy oraz innych zainteresowań studentów;
  • propagowanie wiedzy o literaturze i języku na tle polsko-niemieckich uwarunkowań w aspekcie kulturowym, społecznym i historyczno-politycznym;
  • udział w studenckich konferencjach naukowych;
  • wspieranie inicjatyw studenckich;
  • organizowanie spotkań filmowych, literackich, prelekcji oraz wykładów otwartych z udziałem ludzi kultury i nauki;
  • wzajemne wsparcie w nauce oraz pomoc charytatywna.

5 października 2019 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego Młodych Germanistów: Claudia Wemhoff i Michał Augustynowicz z III roku FG uczestniczyli w przygotowaniach do współorganizowanej przez KFG Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem CZŁOWIEK - DUCHOWOŚĆ - WYCHOWANIE, której III. moduł zatytułowany DUCHOWOŚĆ I KOMUNIKACJA WE WSPÓŁCZESNEJ RODZINIE miał miejsce właśnie na naszym uniwersytecie. Wyjątkowość i rangę tego wydarzenia podkreśla przede wszystkim fakt, że mieliśmy przyjemność poznać osobiście gościa specjalnego konferencji, Ojca Anselma Grüna OSB - benedyktyna opactwa Münsterschwarzach, znanego pisarza religijnego i przewodnika duchowego, autora licznych, przetłumaczonych na 35 języków publikacji z zakresu teologii, duchowości, teorii wychowania, w których porusza tematy ważne i aktualne dla każdego czlowieka, posługując się przy tym językiem zrozumiałym dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki temu, że poświęciliśmy swój wolny czas w owe sobotnie przedpołudnie, mogliśmy spotkać także wielu znanych w Polsce i za granicą naukowców, zajmujących się tematyką duchowości i wychowania oraz przyczynić się do zorganizowania międzynarodowego wydarzenia, co również było dla nas cennym doświadczeniem.

TU FOTOGRAFIE

Opiekun koła: