podsumowanie majowych konferencji

Miesiąc maj jest bez wątpienia najbardziej energochłonnym miesiącem w roku akademickim z perspektywy kół naukowych. Na przestrzeni ostatnich 3 tygodni wystąpiliśmy na 3 konferencjach, w 3 różnych miastach. Ale może od początku…

IX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji
Zaczęło się od Warszawy. W dniach 8-9 maja odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji organizowana przez Stowarzyszenie Studentów Geodezji Politechniki Warszawskiej „Geoida” w ramach działalności Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji. Ponieważ eventy organizowane przez OKSG zawsze mają mocną obsadę i fajny konkurs referatów, to w stolicy zaprezentowaliśmy 3 referaty: Zastosowanie pomiarów georadarowych i pomiarów GPS do monitorowania stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych, Wyznaczanie pozycji obiektu ruchomego na podstawie obserwacji RTK/GNSS oraz Opracowanie metody wyznaczania podstawowych parametrów geometrycznych torów kolejowych.
W oczach jury największe uznanie zyskał ten ostatni, autorstwa Grześka Gabary i Ani Pomiankowskiej i przyznano mu nagrodę za 3 miejsce. Na zakończenie konferencji odbyły się obrady Klubu, podczas których zdecydowano, że jubileuszowa, dziesiąta konferencja OKSG odbędzie się w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie, a prezydencję w Klubie w roku akademickim 2014/2015 pełnić będzie działające na tej uczelni Koło Naukowe „GeoTeam”.

oksg
Bankiet w warszawskim budynku NOT, podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji

Ostatnim naszym epizodem w Warszawie był GeoPiknik, który odbył się dzień po konferencji, na terytorium obserwatorium astronomiczno-geodezyjnego w Józefosławiu. Oprócz typowo geodezyjnych konkurencji tj. centrowanie instrumentu czy poziomowanie piwa, nasza drużyna, wspierana dodatkowo przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, walczyła w grze terenowej. Oprócz tego była wojna kogutów, dojenie krowy na czas i dojeżdżanie mechanicznego byka. A Paweł oczywiście nie mógł przegapić okazji, by pobawić się na nadmuchiwanym zamku…

geopiknik2
Geopiknik 2014
geopiknik
GeoPiknik 2014

 

XLIII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie, 14 maja 2014
Raptem 3 dni po konferencji w Warszawie, w pierwszy dzień jubileuszowej, 55 Kortowiady odbyło się kolejne już Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych „Koła naukowe szkołą twórczego działania”, zorganizowane przez KN Architektów Krajobrazu „Horyzont” i KN Młodych Architektów i Urbanistów „Kreska”.
Podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, również i teraz koordynowaliśmy obrady podczas Sekcji Nauk Geodezyjnych. Tym razem prowadzili je Ewelina z Konradem.
Po burzliwych obradach, jury przyznało wyróżnienie Pawłowi Pruszyńskiemu, Borysowi Nowickiemu, Ewelinie Zawistowskiej i Dariuszowi Tanajewskiemu za referat poświęcony pt. Badanie dokładności wyznaczenia pozycji użytkownika w oparciu o moduł IMU w smartfonie. Konferencyjny debiut zaliczył także Igor, który wspólnie z Kamilem i Piotrem Perzem wygłosił referat pt. Badanie dokładności wyznaczenia trasy za pomocą urządzeń mobilnych z modułem GPS+GLONASS. Zwieńczeniem konferencji była impreza w iście wiejskim stylu i w iście doborowym towarzystwie.

mskn2
Paweł i Borys podczas prezentacji na XLIII MSKN w Olsztynie
mskn
Igor i Kamil prezentują wyniki badań podczas XLIII MSKN w Olsztynie
mskn3
Biesiada w gospodarstwie wiejskim na zakończenie XLIII Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie – uczestnicy sekcji nauk geodezyjnych

 

XIX Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych, Wrocław, 15-16 maja 2014
Niemalże prosto z olsztyńskiego seminarium, Grzesiek i Ania udali się do Wrocławia na XIX Międzynarodową Konferencję Kół Naukowych i XXXI Sejmik Studenckich Kół Naukowych, organizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy. Plan był prosty – obronić zeszłoroczne drugie miejsce w konkursie na najlepszy poster i powalczyć o podium w konkursie referatów. Założenia te zostały zrealizowane w 150%, bo tym razem poster nt. Wykorzystania narzędzi AutoCAD dla określenia wariantu lokalizacji drogi ekspresowej S14 na obszarze gminy Zgierz dostał nagrodę specjalną od sponsora, natomiast referat pt. Analiza kolejowych pomiarów realizacyjnych z wykorzytaniem systemu wózków pomiarowych GEDO-CE zajął I miejsce  w konkursie referatów!

Teraz sesja i nowe zmagania, choć tym razem bez nagród i wyróżnień, a potem czas na zasłużony odpoczynek i zbieranie sił przed kolejnym rokiem, który, mam nadzieję, będzie równie owocny.