Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Katarzyna
2022-08-05  ~  14:45


Menopauza, klimakterium - wszystkie terminy często używane są synonimicznie. A jednak nie oznaczają one tego samego. Ale co to jest co? Menopauza, mówiąc zwięźle, odnosi się do ostatniej miesiączki kobiety. Z kolei menopauza, czyli klimakterium w ujęciu medycznym, oznacza okres kilku miesięcy lub lat, podczas którego zmienia się równowaga hormonalna. W ten sposób kończy się menopauza. Słowo "przerwa" jest nieco mylące. Nie jest to przerwa, ale stan ostateczny: po menopauzie kobieta jest niepłodna. Zanim to nastąpi, skomplikowane współdziałanie żeńskich hormonów płciowych sprawia, że kobieta co miesiąc w trakcie cyklu ma owulację i może zajść w ciążę. W okresie menopauzy jajniki produkują jednak coraz mniej tych hormonów, aż do całkowitego zaprzestania ich produkcji. Przestają też wypuszczać jaja, a błona śluzowa pochwy zmienia się, stając się bardziej sucha. Menopauzę można określić tylko z perspektywy czasu; nikt przecież - w tym sama kobieta - nie wie, czy okres zacznie się ponownie, czy nie. Jeśli jednak przez dwanaście miesięcy nie wystąpiło krwawienie, można przyjąć, że doszło do menopauzy. Jeśli tak jest, antykoncepcja i skurcze menstruacyjne należą do przeszłości, co cieszy wiele kobiet. Inni jednak cierpią ze świadomością, że nie mogą już mieć dzieci i są bezpłodni. Swoją drogą, nie ma czegoś takiego jak menopauza u mężczyzn. Prawdą jest, że u mężczyzn również występuje swego rodzaju menopauza, w której organizm zmniejsza produkcję męskich hormonów płciowych. Ponieważ jednak mężczyźni nie mają miesiączki, menopauza nie może jednoznacznie wyznaczać końca fazy przemian hormonalnych ani wyznaczać granicy między "przed i po menopauzie".

kasia.obyla@wp.pl 

Dawid
2022-08-05  ~  13:19


Aby skutecznie schudnąć, należy generalnie jeść mniej niż zużywa organizm. W ten sposób można osiągnąć ujemny bilans energetyczny: Pobranie energii poprzez pożywienie jest mniejsze niż jej zużycie (np. poprzez ćwiczenia). Ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza zdrowe jedzenie i picie. Pomóc w tym może austriacka piramida żywieniowa. W celu zapewnienia dostaw energii, organizm w momencie braku "świeżej" energii wpada z powrotem do magazynów tłuszczowych i je rozkłada. W procesie tym masa ciała powinna być redukowana powoli i długotrwale. Realistyczne cele ułatwiają osiągnięcie sukcesu w odchudzaniu, a tym samym utrzymanie motywacji. Realistyczny cel to redukcja wagi o pół kilograma tygodniowo. Im mniejsza kaloryczność diety i szybszy spadek wagi, tym większe ryzyko wystąpienia tzw. efektu jo-jo. Oznacza to, że po zakończeniu diety często zyskuje się więcej kilogramów niż się straciło. Dzieje się tak dlatego, że organizm reaguje zmniejszeniem podstawowej przemiany materii z powodu niskiego spożycia pokarmu i utraty mięśni (zwłaszcza jeśli brakuje aktywności fizycznej). To obniżenie metabolizmu utrzymuje się nawet po zakończeniu diety. Oznacza to, że zużywa się mniej energii niż przed dietą. Jeśli po diecie wrócisz do jedzenia jak zwykle, Twoja waga wystrzeli w górę. Aby skutecznie zredukować wagę i utrzymać ją w dłuższej perspektywie, konieczna jest trwała zmiana diety i zachowań związanych z ćwiczeniami.

dawid.trebacz@wp.pl 

Michal
2022-08-05  ~  13:12


Jeśli chcesz szybko zbudować dużo mięśni, białko powinno być dużą częścią Twojej diety. Białko jest niezbędne przede wszystkim do budowy mięśni. Organizm potrzebuje około 1,8 grama białka na kilogram masy ciała podczas intensywnego treningu, aby zbudować mięśnie. Odpowiada to masie około 20 do 30 jaj dziennie. Ale kto chce jeść tyle jajek dziennie? Na szczęście na rynku są różne koktajle białkowe, które są alternatywą. Ponieważ wybór jest tak szeroki, upewnij się, że przy zakupie zwracasz uwagę na jakość. Wysokiej jakości produkty, takie jak Designer Whey firmy ESN, mają zawartość białka na poziomie około 80 g na 100 g koncentratu. Jest to aspekt, do którego sportowcy przywiązują dużą wagę, oprócz smaku i łatwej rozpuszczalności w wodzie. Taki shake białkowy należy wypić bezpośrednio po treningu. W ten sposób organizm może wykorzystać białko bezpośrednio do tworzenia mięśni. Również podczas okresów odpoczynku należy zwrócić ścisłą uwagę na zwiększenie spożycia białka. Mięśnie rosną w okresie regeneracji, a nie podczas treningu. Stresujący dzień w pracy lub złość na partnera może spowodować stres psychiczny. W połączeniu z fizycznym stresem wywołanym podczas treningu, wzrost mięśni zostaje zahamowany. Dlatego w miarę możliwości unikaj wszelkich stresujących sytuacji. Jeśli wszystko staje się dla Ciebie za duże, po prostu zrób sobie przerwę. Jeśli dużo trenujesz, potrzebujesz również wystarczającej ilości spokojnego snu. Co najmniej 7-8 godzin dziennie to konieczność. I to: po równo. Nie kładź się spać o 21.00, a następnego dnia dopiero o 11.00. Organizm powinien znaleźć stały rytm snu. Jeśli już rano czujemy się zmęczeni, warto spróbować uciąć sobie krótką drzemkę po południu. Nawet 15 minut może zdziałać cuda.

michal.diakowy@wp.pl 

Mirek
2022-08-05  ~  13:09


Mięśnie jak Arnold Schwarzenegger - to zapewne marzenie wielu mężczyzn. Jednak droga do tego celu jest często długa. Wielu mężczyzn codziennie walczy na siłowni i odpuszcza sobie kontakty towarzyskie z otoczenia, bo mają tylko jedno na głowie: Budowanie masy mięśniowej w rekordowym czasie. My, ludzie, jesteśmy z natury bardzo niecierpliwi. Sukcesy muszą być szybko widoczne, inaczej wola i dyscyplina szybko słabną. Ta niecierpliwość ma swoje odzwierciedlenie w odchudzaniu kobiet i budowaniu mięśni przez mężczyzn. Ale dobre rzeczy wymagają czasu. Za budowanie mięśni odpowiadają różne czynniki: Budowanie mięśni można przyspieszyć, ale codzienne chodzenie na ławkę z ciężarami po prostu nie wystarczy. Potrzeba o wiele więcej niż to. Pocenie się i podnoszenie ciężarów każdego dnia sprawi, że pewnego ranka obudzisz się z uczuciem wyczerpania. Czyli już rano wiesz, że w dzisiejszym dniu treningowym nie będziesz w stanie dać z siebie 100 procent. Dlaczego? Organizm potrzebuje odpowiedniego odpoczynku pomiędzy sesjami treningowymi. W tym okresie regeneracji niezwykle ważne jest, aby dać mięśniom czas na wzrost. 48 godzin to zazwyczaj wystarczający czas, aby dać organizmowi niezbędny odpoczynek. Odżywianie odgrywa decydującą rolę w budowaniu mięśni. Bez witamin, węglowodanów & co. nie można wykonywać na pełnych obrotach. Możesz więc oczekiwać, że twoje ciało będzie działać w najlepszym wydaniu, jeśli jednocześnie zapewnisz mu "najlepsze odżywianie". Jak: Węglowodany Upewnij się, że stosujesz zbilansowaną dietę. Dotyczy to również węglowodanów. Dają one ciału siłę i niezbędną moc. Bez dodatku węglowodanów zabraknie Ci energii do ukończenia treningu. Nawet po treningu należy dostarczyć organizmowi porcję węglowodanów w postaci dekstrozy i fruktozy. Witaminy Jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej, powinieneś stosować dietę bogatą w witaminy. Szczególnie ważna jest witamina B6. Im więcej białka otrzymuje organizm, tym więcej witaminy B6 potrzebuje do jego przetworzenia. Dla sportowców ważne są również inne witaminy z serii B. Witamina B12, na przykład, odgrywa ważną rolę w przekształcaniu własnych białek organizmu.

mirek.mrowka@wp.pl 

Krzysiek
2022-08-05  ~  13:05


Intensywność treningu określa, z jakim procentem swojej maksymalnej siły trenujesz - czyli z jakim ciężarem używasz danego ćwiczenia. Zwykły zakres dla treningów budujących mięśnie to 60-80%. Przykład: jeśli jesteś w stanie podnieść tylko raz hantel o wadze 100 kg, powinieneś najpierw trenować z ciężarem ok. 60-80 kg. Aby zbudować masę mięśniową w dłuższej perspektywie, powinieneś po pewnym czasie zwiększyć ciężary. W ten sposób wyznaczasz nowy bodziec wzrostowy dla swoich mięśni. Uwaga: Im wyższa intensywność, tym większe obciążenie dla organizmu i tym dłużej organizm musi się odpowiednio zregenerować. Czas trwania obciążenia wskazuje, jak długo obciążenie wpływa na tkankę mięśniową. Rozróżniamy: czas trwania pojedynczego powtórzenia + czas trwania pojedynczego zestawu. Eksperci określają to również jako "czas pod napięciem", czyli czas, w którym Twój mięsień jest stale napięty. Do treningu hipertroficznego najlepiej wybrać czas trwania obciążenia ok. 20-50 sekund na zestaw. Zwykle osiąga się to przy 6-12 powtórzeniach - w zależności od szybkości ruchu w pojedynczym powtórzeniu. Wskazówka: Ważnym czynnikiem w budowaniu mięśni jest jak największe napięcie mechaniczne mięśni. Możesz to osiągnąć wykonując kontrolowane i powolne ruchy. Dlatego upewnij się, że wykonujesz swoje podstawowe ćwiczenia czysto, zwłaszcza jako początkujący, zamiast używać zbyt dużego ciężaru. W przeciwnym razie Twój trening szybko stanie się niekontrolowany i zbyt "swingujący". Zalecamy przerwę 60-180 sekund między zestawami, w zależności od wielkości ciężaru (im większa intensywność, tym dłuższa powinna być przerwa między zestawami). Cały trening siłowy powinien trwać maksymalnie 60 minut.

krzysiek.chelminiak@wp.pl 

Konrad
2022-08-05  ~  12:54


Gdy celem jest zbudowanie mięśni, często mówi się o tzw. treningu hipertrofii. Hipertrofia ogólnie odnosi się do wzrostu tkanek i narządów, zwłaszcza w wyniku zwiększonego obciążenia. Budowanie mięśni polega więc na wzroście i budowaniu mięśni szkieletowych. Gdy tylko bardziej obciążysz tkankę mięśniową poprzez ukierunkowany trening siłowy, dochodzi do minimalnych urazów włókien mięśniowych. Twój organizm naprawia te urazy dostarczając do włókien białka i materiał komórkowy. Dzięki temu włókna stają się grubsze i bardziej sprężyste - zwiększa się objętość mięśni. Trening siłowy zwiększa tzw. syntezę białek mięśniowych. Po około 36-48 godzinach spada z powrotem do normalnego poziomu. Aby uzyskać najlepsze efekty, powinieneś trenować każdą grupę mięśniową 2-3 razy w tygodniu. Nie należy jednak ćwiczyć tych samych mięśni przez 2 dni z rzędu - w przeciwnym razie nie będą one w stanie wystarczająco się zregenerować. Jeśli trenujesz całe ciało, to trening w poniedziałek, środę i piątek miałby sens. Chcesz być częściej aktywny? Następnie podziel swój program treningowy i skoncentruj się, na przykład, 2x w tygodniu na dolnej części ciała (nogi i tułów) i 2x na górnej części ciała (klatka piersiowa, plecy, barki i ramiona). Jak ważna jest regeneracja w budowaniu mięśni? Faza regeneracji jest integralną częścią budowania tkanki mięśniowej. Twoje mięśnie rosną w fazie po treningu siłowym. To właśnie wtedy organizm zaczyna naprawiać i wzmacniać włókna, które zostały nadwyrężone. Jeśli w tym czasie spróbujesz ponownie pracować nad tym samym mięśniem, proces ten nie będzie optymalny. Przy okazji: Zauważysz, czy przesadziłeś z treningiem, gdy pojawi się silna bolesność mięśni.

kondrad.w@wp.pl 

Julia
2022-08-05  ~  12:44


Sport pomaga schudnąć. Świetne są spacery, jazda na rowerze czy pływanie - rozbudowany trening wytrzymałościowy spala dużo tłuszczu. Jednak nadal należy pamiętać o kilku rzeczach, aby kilogramy spadły. Praca mięśni zużywa energię, którą przyjmujemy z pożywieniem - nadmiar energii organizm magazynuje w swoich magazynach tłuszczowych. Jeśli chcesz walczyć z nadmiarem kilogramów, musisz spożywać więcej energii niż zjadasz w dłuższym okresie czasu. To jest proste równanie. Trening siłowy jest ważnym elementem w utracie wagi, ponieważ mięśnie zużywają więcej energii niż tkanka tłuszczowa, nawet w stanie spoczynku. Trening siłowy nie przynosi jednak szybkich rezultatów, ponieważ wzrost wielkości mięśni ma tendencję do tego, aby na samym początku więcej ważyć na wadze. W dłuższej perspektywie jednak nowo powstała masa mięśniowa opłaca się, ponieważ zwiększa podstawową przemianę materii - czyli zużycie energii podczas nic nie robienia. Im więcej mięśni ma dana osoba, tym lepiej spadnie jej poziom cukru we krwi. Na trening siłowy nie trzeba chodzić na siłownię. Przedstawione tu ćwiczenia budujące mięśnie można łatwo wykonać w domu lub w podróży, ponieważ pracują one z masą własnego ciała. Wszystko czego potrzebujesz to pezzi ball (piłka do siedzenia) i lina do skakania. Podczas intensywnego treningu wytrzymałościowego organizm spala dużo tłuszczu. Strefa spalania tłuszczu wynosi od 60 do 70 procent maksymalnego tętna, dlatego jest inna dla każdego w zależności od wieku, płci i kondycji treningowej. Można ją obliczyć indywidualnie za pomocą wzoru Karvonena. Aby to zrobić, maksymalne tętno musi być określone przez lekarza, zwykle przy użyciu ergometru rowerowego.

Julka.weroniczak@wp.pl 

Dagmarka
2022-08-05  ~  12:39


Eksperci zalecają na przykład przyjmowanie określonych probiotyków przy zespole jelita drażliwego (IBS): szczep bakterii "Lactobacillus rhamnosus GG" nadaje się na przykład dla pacjentów z IBS, u których głównym objawem jest ból. Jeśli natomiast pacjenci cierpią głównie na wzdęcia lub zaparcia, probiotyk "Lactobacillus casei Shirota" jest prawdopodobnie lepszym wyborem. Wykazano, że probiotyki są skuteczne w infekcyjnych chorobach biegunkowych: Czas ich trwania można skrócić, przyjmując pewne szczepy bakterii. Skuteczność niektórych probiotyków została naukowo uznana również w przypadku innych chorób. Należą do nich przewlekłe choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz przewlekłe zaparcia. Ponadto niektóre szczepy probiotyczne mogą być stosowane do odbudowy flory jelitowej po antybiotykoterapii. Probiotyki są przynajmniej potencjalnie pomocne w przypadku innych chorób. Na przykład, mówi się, że ciężkość, czas trwania i występowanie częstych infekcji dróg oddechowych są zmniejszone dzięki pewnym szczepom bakterii. Przypuszczalnie wybrane probiotyki zapobiegają również objawom alergicznym atopowego zapalenia skóry (neurodermia) oraz wspomagają leczenie "zarazka żołądkowego" Helicobacter pyloris. Celowe zastosowanie terapeutyczne probiotyków wymaga przyjmowania właściwych zarazków. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele różnych szczepów zostało przebadanych pod kątem ich korzyści zdrowotnych. W trakcie tego procesu naukowcy odkryli, jak bardzo różnią się one w swoich skutkach. To co robi jeden szczep probiotyczny, inny nie może i odwrotnie. Probiotyki nie są uniwersalnymi środkami, które równie pozytywnie wpływają na trawienie, układ odpornościowy i psychikę. Dlatego ważne jest, aby do każdego objawu czy choroby dobrać odpowiedni probiotyk.

dagmara.olenska@wp.pl 

Sylwia
2022-08-05  ~  12:35


Przede wszystkim wspierasz swoją florę jelitową poprzez unikanie stresujących wpływów. Jeśli chciałbyś zrobić mieszkańcom jelit trochę dodatkowego dobra, probiotyki mogą pomóc w niektórych przypadkach. Warunkiem ich pozytywnego działania jest jednak dotarcie probiotyków do jelita grubego w odpowiednio dużych ilościach. Dlatego ważne jest posiadanie kultur bakterii, które są wystarczająco odporne na działanie kwasu żołądkowego, kwasów żółciowych i enzymów trawiennych. Ponadto probiotyki muszą mieć zdolność przylegania do ściany jelita. Tylko w ten sposób zadomawiają się na miejscu i wspierają lokalną florę jelitową. Jako probiotyki szczególnie często stosowane są różne bakterie z rodzaju lactobacillus i bifidobacteria. Jednak, aby skorzystać z pozytywnego działania mikroorganizmów, nie wystarczy co jakiś czas łyżka jogurtu (probiotycznego). Probiotyki osiedlają się w jelitach tylko chwilowo. Aby uzyskać trwały efekt zdrowotny, należy przyjmować je stale, najlepiej codziennie. Ważna jest również liczba bakterii: aby uzyskać pozytywny wpływ na florę jelitową, należy przyjmować od 100 milionów do miliarda bakterii probiotycznych dziennie. W przypadku żywności probiotycznej nie ma regulacji prawnych dotyczących minimalnej zawartości dobroczynnych zarazków. W przypadku leków dokładna zawartość probiotyków podana jest na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do opakowania. Przy okazji: Żeby połknięte probiotyki potem też chętnie zostawały w jelitach, pomagają tzw. prebiotyki. Jeśli chcielibyście stosować probiotyki nie tylko w celu wspierania dobrego samopoczucia, ale także w celu łagodzenia lub zapobiegania niektórym chorobom, w aptekach dostępne są leki z probiotykami. Zawarty w nich rodzaj i liczba probiotycznych drobnoustrojów jest specjalnie dobrana do ich "pracy". Jednak i tu w wielu przypadkach studia są nadal słabe. Dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem o korzyściach.

Sylwia.jankowiak@wp.pl 

Marta
2022-08-05  ~  12:33


Występują one w postaci żywności, suplementów i leków: Probiotyki zawierają żywe mikroorganizmy, które mają pozytywnie wpływać na jelita i układ odpornościowy. Ale na ile są one naprawdę przydatne? Przeczytaj więcej o korzyściach i jak je wykorzystać tutaj. Probiotyki tłumaczą się jako "na całe życie". Są to produkty, które zawierają żywe mikroorganizmy. Należą do nich naturalne pokarmy, takie jak kiszona kapusta czy buraki, produkty specjalnie wzbogacone o probiotyki, takie jak jogurty, suplementy diety, a także leki. Założenie: probiotyki mają pozytywny wpływ na równowagę flory jelitowej. Ponieważ zwiększają one liczbę "dobrych" zarazków w jelicie, "złe" zarazki (patogeny) mają mniejsze szanse na rozprzestrzenienie się tam. Nieszkodliwe dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia, często można w ten sposób wygnać. Niektóre probiotyki wytwarzają również antybiotykowe substancje obronne przeciwko drobnoustrojom chorobotwórczym lub zwiększają aktywność niektórych komórek odpornościowych. Wspomaga to ogólną obronę organizmu. Jednak dokładny mechanizm działania poszczególnych szczepów probiotycznych jest wciąż przedmiotem badań. Badania nad działaniem probiotyków są jeszcze stosunkowo szczupłe. Pewne jest jednak to, że znaczenie probiotyków dla zdrowia jest ściśle związane z florą jelitową. Flora jelitowa (mikrobiom) składa się z około 100 bilionów mikroorganizmów (mikrobów), które z kolei dzielą się na 1000 różnych gatunków. Mają one skomplikowane nazwy jak "Lactobacillus casei" czy "Bifidobacterium bifidum" i kawitują naturalnie w jelicie człowieka. Przy łącznej wadze około 1,5 kilograma, flora jelitowa ma ogromne znaczenie dla zdrowia organizmu i psychiki. Bez mikrobów normalne trawienie nie byłoby możliwe. Ponadto mikrobiom stymuluje ruch jelitowy, który transportuje miazgę pokarmową i produkuje witaminę K, która jest ważna dla krzepnięcia krwi. Ponadto flora jelitowa bierze udział w obronie immunologicznej. Eksperci podejrzewają również, że odbiegający od normy skład flory jelitowej ma związek z niektórymi chorobami psychicznymi i zaburzeniami rozwojowymi funkcji mózgu. Mikroby reagują na przykład wrażliwie na niezdrowe odżywianie i stres - równowaga między poszczególnymi gatunkami ulega przesunięciu, wywołując dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Antybiotyki i inne leki również przechylają równowagę mikrobiomu.

marta.obdarta@wp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »