Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Dagmarka
2022-08-06  ~  15:51


Termin dieta mono jest sam w sobie zrozumiały. Termin "mono" pochodzi od greckiego słowa "monos" i oznacza "tylko" lub "sam". Na tym właśnie polega ta dieta, ponieważ w określonym czasie wolno Ci jeść tylko jeden pokarm. Inne produkty są dozwolone tylko w niewielkich ilościach. Znane diety mono to na przykład dieta ziemniaczana, ryżowa, jajeczna i ananasowa lub sucharowa. Ryż pełnoziarnisty zawiera dużo potasu i ma działanie odwadniające. Przy tej mono-diecie nie wolno jeść więcej niż 1000 kalorii. Sukces nie przychodzi długo, już po jednym dniu kilogramy spadają. Haczyk jest taki, że traci się głównie wodę. Z kolei rezerwy tłuszczowe pozostają nietknięte. Po zakończeniu diety utracone kilogramy szybko wracają na plecy. Dlatego odchudzanie na diecie ryżowej nie jest dobrym pomysłem. A dieta ananasowa też nie czyni cudów. Choć zawarty w słodkim owocu enzym bromelaina ma podkręcać metabolizm i stymulować spalanie tłuszczu, to i tutaj więcej traci się wody niż tkanki tłuszczowej. Dieta ziemniaczana również zaliczana jest do diet mono, ale w przeciwieństwie do diety ananasowej & co. może być urozmaicona. Warzywa, sałatka, owoce i zioła są często dozwolone i uzupełniają przepisy. Dieta ziemniaczana nie jest więc klasyczną dietą mono we wszystkich wariantach. Jednak i tu są gradacje, bo ścisłe warianty przewidują raczej jednostronną dietę: jedz przez kilka dni jednorazowo około kilograma ziemniaków, rozłożonych w ciągu dnia, a szybko schudniesz - i to bez soli. Jeśli będziesz się go trzymać, możesz spodziewać się kilku kilogramów mniej na wadze, jeśli efekt jojo nie ustawi się od razu.

dagmarka.wo@wp.pl 

Angelika
2022-08-05  ~  15:54


W okresie menopauzy (klimakterium) u kobiety następuje zmiana we współdziałaniu hormonów. Prowadzi to do odroczenia miesiączki (krwawienia miesięcznego) aż do jej całkowitego ustania (menopauza). Mogą wystąpić różne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy wahania nastroju. Jednocześnie znikają dolegliwości menstruacyjne czy obawy związane z antykoncepcją. Menopauza jest często różnie postrzegana przez kobiety. Obowiązuje "zasada trzech trzecich": jedna trzecia kobiet ma ciężkie objawy, jedna trzecia umiarkowane objawy, a jedna trzecia prawie żadnych. Średnio kobiety osiągają menopauzę w wieku 51 lat. Jednak u niektórych kobiet może zacząć się znacznie wcześniej lub nawet później. Wystąpienie menopauzy przed 40 rokiem życia nazywane jest "przedwczesną". Prawdopodobnie wiek, w którym kobieta ma ostatnią miesiączkę, jest dziedziczny. Oznacza to, że menopauza występuje mniej więcej w tym samym wieku u matek i córek. Ponadto istnieją przesłanki, że menopauza występuje wcześniej u kobiet wielodzietnych i u ciężkich palaczy. Nadwaga lub niedowaga i długość cyklu miesiączkowego może również wpływać na początek. Menopauza ma przyczyny hormonalne. Jajniki produkują żeńskie hormony płciowe estrogen i progesteron w czasie płodnej fazy życia kobiety (od początku miesiączki do menopauzy). Zadaniem obu hormonów płciowych jest przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Estrogen jest ważny dla płodności i rozwoju seksualnego u kobiet. Progesteron przygotowuje wyściółkę macicy do implantacji zapłodnionego jaja. Jeśli nie dojdzie do implantacji, stężenie progesteronu i estrogenów ponownie spada. Prowadzi to do wystąpienia menstruacji (miesiączki). Wraz z nadejściem menopauzy jajniki stopniowo zmniejszają produkcję hormonów. Prowadzi to do wahań hormonalnych i owulacja staje się rzadsza. Po ostatniej owulacji następuje menopauza, ustaje miesiączka i nie może dojrzewać więcej jajeczek.

angelika.mazurek@wp.pl 

Patrycja
2022-08-05  ~  15:52


Diagnozę stawia się zwykle na podstawie objawów i zmian we wzorcach miesiączkowych u kobiet w odpowiednim wieku. Dziennik szczegółów miesiączki może pomóc w postawieniu diagnozy. W razie wątpliwości można wykonać badania krwi, aby zmierzyć poziom hormonów. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Dla wielu kobiet zmiany stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, zdrowa dieta i aktywność społeczna mogą pomóc w poprawieniu objawów. Terapie hormonalne, takie jak hormonalna terapia zastępcza, mogą złagodzić nieregularne krwawienia i problemy z nastrojem. Lubrykanty lub kremy z estrogenem mogą pomóc w suchości pochwy, istnieje również wiele środków ziołowych, które łagodzą dyskomfort podczas perimenopauzy. Niektóre z tych środków mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego zaleca się omówienie stosowania takich środków z lekarzem lub farmaceutą. Objawy perimenopauzy ostatecznie ustępują po rozpoczęciu menopauzy. Niektóre z objawów mogą się utrzymywać, zwłaszcza suchość pochwy i ścieńczenie skóry w okolicy narządów płciowych. Istniejące objawy po menopauzie można kontrolować, dlatego należy je omówić z lekarzem.

patrycja.hoppe@wp.pl 

Ewa
2022-08-05  ~  15:48


Perimenopauza to czas, w którym kobieta przechodzi z wieku rozrodczego do menopauzy. Menopauza wystąpiła, gdy kobieta nie miała miesiączki przez ponad rok. W okresie perimenopauzy kobiety często doświadczają zmiany cykli miesiączkowych, suchości pochwy, uderzeń gorąca lub rumieńców oraz problemów ze snem. Objawy mogą wahać się od łagodnych do nieznośnych i mogą poważnie zakłócać codzienne czynności i sen. Perimenopauza trwa zwykle około pięciu lat. Objawy są często leczone za pomocą korekty stylu życia i terapii hormonalnych. Chociaż objawy powinny ostatecznie ustąpić, gdy menopauza ustawia w, problematyczne, uporczywe objawy mogą być kontrolowane i powinny być omówione z lekarzem. W okresie menopauzy organizm kobiety traci zdolność do spontanicznego zachodzenia w ciążę. Jajniki nie produkują już jajeczek i hormonów niezbędnych do cyklu miesiączkowego (estrogenów i progesteronu). Z tych powodów u dotkniętych chorobą kobiet ustaje krwawienie miesiączkowe. Rozpoznanie menopauzy można postawić już w momencie, gdy kobieta nie ma miesiączki od ponad roku. Do tego czasu kobieta dotknięta chorobą doświadcza niestabilnego poziomu hormonów, co prowadzi do objawów perimenopauzy. Średnia wieku na początku tego okresu wynosi od 45 do 47 lat. Może być wcześniej u palaczy, kobiet, które miały usuniętą macicę (łono) lub jajniki, kobiet, które przeszły chemioterapię i kobiet, które mają chorobę jajników. Menopauza kończy się zwykle w wieku 51 lat. Kobiety, u których w rodzinie wystąpiła wczesna lub późna menopauza, mają zwiększone ryzyko, że same doświadczą wczesnej lub późnej menopauzy.

ewa.kulig@wp.pl 

Karolina
2022-08-05  ~  15:42


Objawy początku menopauzy są liczne, różnorodne i nie od razu jednoznaczne. Na początku kobiety mogą odczuwać jedynie napięcie w klatce piersiowej i lekką drażliwość, ale w miarę postępu menopauzy objawy te nasilają się. Ale co powoduje te "skutki uboczne"? Eksperci są zgodni, że objawy są spowodowane spadającym poziomem hormonów żeńskich. Poza oczywistymi problemami fizycznymi, brak estrogenów może jednak zaburzyć także równowagę psychiczną. Wahania nastroju, bezsenność i depresja nie są rzadkością w okresie menopauzy. Niedobór testosteronu może odgrywać rolę również u kobiet. Ponadto w okresie menopauzy często mogą pojawić się zaburzenia funkcji seksualnych, ponieważ błony śluzowe w okolicach narządów płciowych stają się cieńsze, przez co są mniej nawilżone. Odpowiednio, zmniejsza się również pobudzenie seksualne - a "gładki" seks staje się rzadszy. Z powodu niskiego poziomu estrogenów kobiety stają się również bardziej podatne na osteoporozę, bóle stawów i choroby układu krążenia. Dzieje się tak dlatego, że gdy spada poziom hormonów, zwiększa się również utrata kości. Istnieją jednak pewne rzeczy, które kobiety mogą zrobić, aby utrzymać swoje ciała zdrowe i silne. Jako środek zapobiegawczy, to oczywiście wskazane jest, aby rzucić palenie, ponieważ ciężkie palacze doświadczyć ostatniego okresu średnio wcześniej niż niepalących. Jeśli menopauza już się rozpoczęła, zdrowy styl życia jest dla dotkniętych nią kobiet wszystkim. Pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking zapewniają aktywność - w połączeniu z odpowiednią dietą niskocukrową i niskotłuszczową są balsamem dla duszy. Wtedy unikniesz też innego skutku ubocznego menopauzy: otyłości.

karolina.lasak@wp.pl 

Marika
2022-08-05  ~  15:35


Menopauza to znacząca przerwa w życiu kobiety i w zasadzie odpowiednik okresu dojrzewania. W okresie dojrzewania organizm kobiety przygotowuje się do produkcji jaj, które mogą zostać zapłodnione, natomiast menopauza wyznacza i określa koniec fazy płodnej wraz z ostatnią miesiączką. W krajach zachodnich menopauza występuje średnio w wieku 51,4 lat, ale zdarzają się również przypadki przedwczesnej menopauzy (climacterium praecox), która występuje naturalnie lub w wyniku radioterapii lub chemioterapii. U tych kobiet krwawienie ustaje w wieku 35 lat. Pierwsze zmiany w cyklu miesiączkowym pojawiają się na wiele lat przed właściwą menopauzą. Średnio kobieta ma około 47 lat, gdy wchodzi w premenopauzę. W tej fazie stopniowo zmienia się równowaga hormonalna. Zmniejsza się produkcja hormonu progesteronu (hormonu ciałka żółtego) i jednocześnie zwiększa się stężenie estrogenów, co powoduje wydłużenie odstępów między krwawieniami. Owulacja występuje rzadko. W drugiej fazie (perimenopauza), czyli właściwej fazie szczytowej menopauzy, dochodzi do zatrzymania dojrzewania pęcherzyków w jajnikach i całkowitego ustania owulacji. W trakcie tego zmniejsza się również produkcja hormonu estrogenu, podczas gdy hormony męskie nadal są produkowane na poprzednim poziomie. Kobiety cierpią w tym czasie na niski poziom estrogenów i letarg jajników. Postmenopauza rozpoczyna się około jednego do dwóch lat po ostatniej miesiączce. W tej fazie ustaje produkcja progestyny i estrogenów i antykoncepcja nie jest już potrzebna. Kobiety mają wtedy średnio około 65 lat.

marika.tika@wp.pl 

Gosia
2022-08-05  ~  15:30


Niektóre kobiety mają niejasne wyobrażenia i uczucia na temat menopauzy i często porównują menopauzę swojej matki z własną. Na pytanie do ginekologa o książkę non-fiction na ten temat, aby się przygotować, często można odpowiedzieć: "Sam pan pisze swoją książkę". Wiele wątpliwości zostaje wyjaśnionych w rozmowie, gdy kobiety dowiadują się, jakie są całkowicie normalne uwarunkowania tej fazy życia. Starzenie się nie jest chorobą, lecz ciągłym procesem dotyczącym wszystkich ludzi, który postępuje szybciej lub wolniej w zależności od aktywności sportowej i umysłowej, zdrowej diety i własnej uważności. Im bardziej otwarcie podchodzi się do tego procesu, tym większa akceptacja. Czas menopauzy często zbiega się z innymi wydarzeniami zmieniającymi życie, np. zmianami w rodzinie i karierze. Kobiety mogą przyjąć nadchodzący etap życia jako interesującą i bogatą w możliwości część swojego życia. Ta faza życia pozwala im na przewartościowanie obszarów życia i pomysłów na życie, a przy zwiększonej długości życia i jego jakości - na spojrzenie w przyszłość z ufnością i poczucie atrakcyjności i aktywności na wiele sposobów. Kobiety z regularnymi cyklami owulacyjnymi mogą nadal zachodzić w ciążę w okresie menopauzy. Ważna jest więc niezawodna antykoncepcja do 52 roku życia. Oznaczenia hormonalne nie dają żadnej pewności co do potrzeby stosowania antykoncepcji, a są jedynie migawką bez konsekwencji. Z reguły, jeśli w tej fazie życia przez rok nie wystąpiła miesiączka, antykoncepcja nie jest już zwykle potrzebna.

gosia.banany@wp.pl 

Ewelina
2022-08-05  ~  15:24


Początek i czas trwania menopauzy różnią się znacznie w zależności od kobiety - ale w wieku 52 lat, około połowa wszystkich kobiet ma ostatnią miesiączkę. Przejścia między fazami są płynne, a i tutaj przebieg jest bardzo zmienny i nieprzewidywalny u różnych kobiet. Są kobiety, które mają regularny cykl aż do ostatniej miesiączki. Dla innych menopauza może rozpocząć się wraz z brakiem miesiączki w okresie niskiego nasłonecznienia, a dla jeszcze innej grupy rytm 3-4 miesięczny może wykształcić się na przestrzeni kilku lat. Wiele kobiet przechodzi przez te fazy bez objawów w ciągu kilku miesięcy, u innych trwają one kilka lat z łagodnymi objawami, a u niektórych kobiet mogą być związane ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Menopauza to normalny etap życia każdej kobiety, podczas którego kończy się możliwość zajścia w ciążę w normalny sposób. Związane jest to z wahaniami hormonalnymi i ostatecznie spadkiem poziomu niektórych hormonów. Ginekolog nie jest też w stanie przewidzieć, czy dana kobieta w ogóle będzie miała objawy menopauzalne i w jakim stopniu. Jedna trzecia kobiet nie ma w ogóle żadnych dolegliwości, druga trzecia ma tylko łagodne dolegliwości, które nie są uciążliwe, a dopiero ostatnia trzecia kobiet wyraża takie objawy, które sprawiają, że postępowanie medyczne ma sens. Wiele kobiet pyta "Menopauza, co to w ogóle jest?", nie odczuwają żadnych zmian psychicznych ani fizycznych i przeżywają ten etap życia absolutnie pozytywnie. Pod wieloma względami 50-letnia kobieta sprzed 20 lat nie odpowiada już dzisiejszym 50-letnim kobietom, które cieszą się życiem, uprawiają sport, odnoszą sukcesy zawodowe i nie boją się mówić o swojej seksualności i żyć nią. Przy średniej długości życia 83 lata rozpoczyna się trzeci etap życia trójki, który wymaga innej dbałości o ciało i duszę, ale może być spełnionym czasem życia z wieloma aktywnościami i korzyściami. Sam fakt, że kobieta nie musi się już martwić o antykoncepcję, odciąża partnerstwo, a tym samym jej doświadczenia seksualne.

ewelina.ekalt@o2.pl 

Daria
2022-08-05  ~  15:09


W dużym badaniu dotyczącym zdrowia kobiet w USA, SWAN study, przebadano ponad 1400 kobiet z uderzeniami gorąca przez 16 lat. Średni czas trwania objawów wynosił 7,4 roku, w tym 4,5 roku po menopauzie. Kobiety, które doświadczają pierwszych uderzeń gorąca jeszcze w trakcie miesiączki, doświadczają średnio dłuższego łącznego czasu trwania objawów (ok. 11,8 lat) niż te, które doświadczają pierwszych uderzeń gorąca dopiero w okresie po menopauzie - mają problemy średnio tylko przez 3-4 lata. Głównym czynnikiem, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, jest niedobór estrogenów. Nie tłumaczy to jednak dolegliwości u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, które nadal miesiączkują, choć coraz bardziej nieregularnie. Tutaj za czynnik spustowy przyjmuje się silne wahania poziomu estrogenów, spowodowane starzeniem się jajników. Przyczyną jest wzrost hormonów nakazujących pracę jajników, FSH (= follicle-stimulating hormone) i LH (= luteinising hormone). Jajniki początkowo odpowiadają na rosnące polecenia niekiedy bardzo wysokim poziomem estrogenów, co może powodować tkliwość piersi i uczucie napięcia w całym ciele. Jeśli te podwyższone poziomy estrogenów spadają ponownie w kierunku miesiączki, pojawiają się uderzenia gorąca i poty. Inne czynniki, które mogą odgrywać rolę w perimenopauzie to zmniejszona produkcja hormonu ciałka żółtego - progesteronu (jest on produkowany w większych ilościach dopiero po owulacji, a owulacje stają się coraz rzadsze w latach poprzedzających menopauzę) oraz wzrost FSH (patrz wyżej). Jeśli kobieta nie ma już krwawienia z powodu usunięcia macicy lub jej wyściółki (ablacja endometrium), można wykonać oznaczenie FSH i estradiolu w surowicy, aby ocenić sytuację hormonalną. Oznaczenie progesteronu jest przydatne dopiero w trzecim tygodniu cyklu, czyli około tygodnia po podejrzeniu owulacji, gdyż przed owulacją i tak jest niski.

daria.marczak@wp.pl 

Monika
2022-08-05  ~  15:05


Termin "menopauza" odnosi się do ostatniej miesiączki w życiu kobiety bez usunięcia macicy (i bez przyjmowania hormonów). Faza życia przed i krótko po nazywana jest "perimenopauzą". Dopiero po 12 miesiącach od ostatniego krwawienia można przyjąć, że było to rzeczywiście ostatnie krwawienie, dlatego menopauzę często można określić dopiero z perspektywy czasu. Po tych 12 miesiącach, czyli po 1 roku od ostatniego krwawienia, rozpoczyna się postmenopauza. Słowo "menopauza" używane jest różnie, zarówno - porównywalnie do "pokwitania" na czas, kiedy "zmienia się" funkcja jajników, jak i często na czas postmenopauzy. Podobnie jest z "klimakterium" czy "menopauzą". Kobiety doświadczają menopauzy średnio między 51-52 rokiem życia, ale około 1% kobiet jest nią zaskoczona, gdy ma mniej niż 40 lat, a jedna na tysiąc nawet poniżej 30 lat. Palenie tytoniu i cukrzyca (diabetes), a także inne choroby przewlekłe, mogą spowodować, że menopauza wystąpi około 2 lata wcześniej; istnieją również podobieństwa między wiekiem menopauzy u matek i córek. Estrogeny, zwłaszcza estradiol, są produkowane w pęcherzykach jajnikowych u dojrzałych płciowo kobiet. Poziom estradiolu we krwi u młodych kobiet waha się od około 20 pg/ml w czasie miesiączki do nawet 400 pg/ml w okolicach owulacji. Po zużyciu pęcherzyków w jajniku ustaje produkcja estrogenów z jajnika. Jednak w jajniku nadal produkowane są niewielkie ilości męskich hormonów, które wytwarzają również kobiety. Osiem na dziesięć kobiet doświadcza objawów w okresie menopauzy, głównie uderzeń gorąca i potów. Około jedna trzecia ma ciężkie objawy, które poważnie ograniczają ich jakość życia i zdolność do funkcjonowania w pracy i w życiu codziennym. Do tych objawów należą również zaburzenia snu, bóle stawów, suchość błon śluzowych i ból podczas stosunku seksualnego. Częste są również inne dolegliwości, takie jak lęk, drażliwość i depresja, kołatanie serca lub palpitacje, suchość skóry, zmęczenie i drażliwość. Objawy te mogą rozpocząć się kilka lat przed menopauzą i trwać nawet do 13 lat.

monia.jelen@wp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »