Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 1604

Hanna
2022-08-20  ~  21:19


Czasami zaburzenie seksualne ma podłoże psychologiczne. Wtedy głowa hamuje libido. Nie na darmo stare przysłowie mówi, że pożądanie ma swój początek w umyśle. Stres: Wiele osób stale pracuje w nadgodzinach w pracy, ma małe dzieci, które wyciągają ich z łóżka w nocy, musi sprostać wszelkim obowiązkom społecznym, a także jest stale osiągalna za pośrednictwem smartfona - współczesna codzienność może bardzo zmęczyć. Nic więc dziwnego, że ochota na seks i czułość czasem spada na dalszy plan. Niska pewność siebie: Jeśli nie lubisz swojego ciała i akceptujesz je takim, jakie jest, to prawdopodobnie nie będziesz lubiła pokazywać go nago. Fałszywe wzorce, takie jak wrzecionowate modelki z magazynów lub dobrze ubrani influencerzy mogą mieć negatywny wpływ na postrzeganie siebie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości może również ucierpieć po operacji, ponieważ osoby nią dotknięte czują się oszpecone przez blizny i nie są już atrakcyjne. A kilka dodatkowych kilogramów na żebrach, na przykład w czasie lub po ciąży, również zmniejsza pewność siebie. Złe doświadczenia: Jeśli kobieta lub mężczyzna mieli negatywne doświadczenia podczas seksu, utrata libido może być wynikiem. Ból podczas seksu, uwłaczające uwagi partnera, a nawet nadużycia seksualne mogą być bardzo formującymi doświadczeniami. Choroby psychiczne: Depresja, zaburzenia lękowe i inne choroby psychiczne zwykle bardzo obciążają osoby nimi dotknięte i ograniczają ich codzienne życie. Seks szybko staje się nieistotny, gdy wyzwaniem jest już poranne wstanie z łóżka czy wyjście z domu w ciągu dnia.

hanna.walz@pzu.pl 

Misiaczek
2022-08-20  ~  20:52


W okresie menopauzy (klimakterium) zmienia się współdziałanie hormonów. Zmiana hormonalna może wywołać dolegliwości takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy wahania nastroju. Są różne sposoby na ich złagodzenie. Kobiety bardzo różnie przeżywają menopauzę. Tylko nieliczni mają ciężkie objawy przez długi czas. Od około połowy lat czterdziestych organizm stopniowo zmniejsza produkcję żeńskiego hormonu płciowego - estrogenu. Krwawienie miesięczne staje się nieregularne i w końcu całkowicie ustaje. Ostatnia miesiączka nazywana jest menopauzą - nieco mylnie, gdyż nie jest to przerwa, a punkt końcowy. Po tym czasie kobieta nie może już zajść w ciążę. Średnio kobiety przechodzą menopauzę w wieku 51 lat; niektóre znacznie wcześniej, inne później. Wiele kobiet chętnie zapomina o zmartwieniach związanych z antykoncepcją i skurczami menstruacyjnymi. Niemniej jednak myśl o tym, że nie będzie już "płodna" może być ciosem. Co więcej, często zbiegają się one z innymi drastycznymi zmianami w życiu - a sporo osób kojarzy menopauzę przede wszystkim ze starzeniem się. To czy, jak często i jak bardzo nasilone są objawy menopauzalne jest bardzo zróżnicowane. Typowe są uderzenia gorąca i pocenie się: są to najczęstsze dolegliwości i mogą również zakłócać sen w nocy. Niektóre kobiety doświadczają pocenia się tak często, że przeszkadza im to w codziennym życiu. Uderzenia gorąca zazwyczaj ustępują samoistnie po około 4 do 5 latach. Zmiany w błonie śluzowej pochwy: Po menopauzie jest ona zwykle cieńsza i nie wytwarza już tyle wilgoci co wcześniej. Zmiany hormonalne mogą również prowadzić do problemów z zasypianiem lub przespaniem nocy, wahań nastroju lub nastrojów depresyjnych. Niektóre kobiety mają mniejszą ochotę na seks. Wiele osób w okresie menopauzy przybiera na wadze.

misiaczek.albert@zdrowie.pl 

Kolega
2022-08-20  ~  20:35


Ręka na sercu: Czy zawsze masz ochotę na seks? My też nie, i to jest całkiem normalne w partnerstwie. Ale u niektórych kobiet pożądanie seksualne nie wraca nawet po miesiącach, a nawet latach. O ile kiedyś fizyczna wspólnota kojarzyła się z namiętnością, o tyle seksualność coraz częściej staje się czynnikiem stresującym - lub po prostu coraz bardziej nudnym i jednostronnym. To sprawia, że ludzie kwestionują siebie i swój związek. Przyczyny utraty libido są tak różnorodne jak sama miłość. Zacznijmy od tego, że awersja seksualna to nie tylko problem kobiet, mężczyźni też często nie mają na nią ochoty. Banał, że mężczyźni zawsze chcą, a kobiety nie, jest już dawno nieaktualny. Przecież mężczyźni też raz po raz w trakcie trwania związku muszą zmagać się z awersją seksualną. Widać, że: Wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi. Wielu po prostu boi się rozmawiać na ten temat. Ale brak pożądania seksualnego nie powinien być tematem tabu. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że częstotliwość seksu nie mówi nic o jakości partnerstwa. Nawet w szczęśliwych związkach może zdarzyć się lulka w łóżku. Wstyd i stawianie siebie pod presją są w tym momencie nie na miejscu. O wiele ważniejsze jest dotarcie do sedna przyczyn. Praca, gospodarstwo domowe, sport, zdrowa dieta, a następnie przyjaciele i rodzina również wymagają jakościowego czasu. Nie oszukujmy się: Po stresującym dniu kanapa jest po prostu bardziej kusząca niż gorąca przygoda z seksem. Problematyczne staje się, gdy stres staje się stanem permanentnym, nigdy nie schodzi się z niego i jest się ciągle pod wpływem mocy. Nasza rada: Po prostu poświęć czas na ponowne przytulenie się do partnera i zaplanuj na to stałe daty. Wtedy chęć (być może) wróci sama. I nie zapominaj: seks ma działanie relaksujące.

kolega.minski@uwm.edu.pl 

Władysław
2022-08-20  ~  19:18


W niewielkich ilościach alkohol sprawia, że mężczyźni są rozluźnieni i może pobudzać ich aktywność seksualną. Jeśli jednak pijesz za dużo, osiągasz efekt odwrotny. W łóżku pijak raczej nie będzie w stanie wytrzymać: Poziom alkoholu we krwi od 0,4 do 0,5 promila już zmniejsza potencję. Mężczyźni mają wtedy nie tylko problemy z erekcją, ale także trudności z osiągnięciem orgazmu. Przy wyższym poziomie alkoholu we krwi nic nie może się wydarzyć, nawet jeśli pragnienie seksualne jest silne. Powód: alkohol upośledza układ nerwowy, a tym samym przekazywanie impulsów pobudzających. Po jednorazowym odurzeniu zdrowy organizm normalnie się regeneruje i wracają funkcje erekcyjne. Spożywanie alkoholu nie prowadzi zatem zasadniczo do impotencji. Jednak ci, którzy stale piją duże ilości alkoholu, ryzykują, że w dłuższej perspektywie staną się impotentami. Alkohol uszkadza również wątrobę. Nie może już prawidłowo rozkładać żeńskiego hormonu płciowego - estrogenu. Alkoholicy mają nadmiar estrogenów i niedobór męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Testosterony odpowiadają za popęd seksualny mężczyzny, jego libido. Odpowiadają one za podrażnienie tkanki erekcyjnej, a tym samym za wzwód. Niski poziom testosteronu utrudnia osiągnięcie erekcji, nawet jeśli mężczyzna odczuwa silne pragnienie seksualne. Alkohol sprzyja również powstawaniu prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka w organizmie kobiety. Prolaktyna tłumi centralnie mediowany odruch prącia.

wladyslaw.brnicki@pkp.pl 

Gacław
2022-08-20  ~  19:01


Poniższe afrodyzjaki, produkty i przyprawy mają delikatnie pobudzać pożądanie u kobiet. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście działa to na Twoją korzyść, powinieneś po prostu to przetestować. W końcu mówimy tu o całkiem smacznych rzeczach. Bo jednym z afrodyzjaków dla kobiet jest czekolada. Co jeszcze pomaga, możecie przeczytać tutaj: Żeń-szeń: Ta roślina z Azji Południowo-Wschodniej jest prawdopodobnie najbardziej znanym afrodyzjakiem na świecie. Jest jednym z najsilniejszych dawców energii ze wszystkich i stymuluje cały organizm. Oczywiście nie trzeba jeść żeń-szenia w czystej postaci, ale można go przetworzyć i wykorzystać np. w zupach. Jeśli lubisz karczochy, masz również szczęście seksualne: ponieważ pyszne warzywo ma stymulujący wpływ na kobiety w szczególności, ponieważ ma pewne olejki eteryczne, które mają promować produkcję żeńskiego hormonu płciowego estrogenu. Brzmi dobrze, a karczochy i tak są smaczne. Czekolada to afrodyzjak dla tych, którzy mają ochotę na słodycze! I nic dziwnego, że zwłaszcza kobiety są takimi fankami czekolady: Ponieważ czekolada promuje substancję posłańca - fenyloetyloaminę, która również zapewnia uczucie szczęścia. Mały problem: aby cieszyć się jego afrodyzjakalnym działaniem, trzeba zjeść go dużo. Rada: Mówi się, że czekolada z chili lub wanilią jest szczególnie stymulująca. Cząber jest przyjmowany w postaci herbaty. Aromatyczne zioło podobno zwiększa pobudzenie seksualne. Wanilia, o zapachu waniliny, zapewnia również pobudzenie seksualne, ponieważ zawarty w niej zapach waniliny jest podobny do naszych atraktorów seksualnych, czyli feromonów. Inne afrodyzjaki dla kobiet: Cynamon, szafran Szparagi (pobudzają krążenie krwi, potas zwiększa produkcję hormonów płciowych) Ostrygi (patrz wyżej) Damiana (Turnera diffusa, spożywana np. w postaci herbaty), chili (pobudza krążenie krwi do narządów płciowych, podobno uwalnia endorfiny i dopaminę).

gaclaw.romek@kghm.pl 

Racławicka
2022-08-20  ~  18:51


Hamburska seksuolog Ann-Marlene Henning lokalizuje problem bezpłciowych związków w partnerstwach zbyt symbiotycznych. Wiele par czuje się jak rodzeństwo lub dobrzy przyjaciele, a nie jak namiętni kochankowie. "Symbiotyczne pary trzymają się siebie jak lukier" - pisze w swojej nowej książce "Praktyka miłości". Dla świętego spokoju rzadko sobie przeczą i nie postrzegają już siebie jako różnych ludzi. To prawie zawsze ma nieprzyjemne skutki dla seksu, mówi: "Aby powstało pożądanie, potrzebny jest odpowiednik, który nie jest zupełnie obcy, ale może trochę. Wtedy możesz zbadać tę dziwność, poszukiwacz przygód w tobie jest wyzwany." Ważne jest, aby pozostać niezależną istotą z własnymi potrzebami, pragnieniami, fantazjami i opiniami. Dzięki temu w łóżku pozostaje podniecająca. Wraz ze znajomością, pożądanie zanika. W wielu długoterminowych związkach pary uważają, że seks jest nudny. Peter A. Schröter, psycholog, dyrektor seminariów Tantry w Zurychu i autor książki "Potęga męskiej seksualności", zna wielu mężczyzn, którzy są zaskoczeni, gdy tracą pożądanie, gdy nie są już tak gorący dla kobiety, jak w początkowej fazie poznawania jej. "A jednak jest to normalny przebieg związku". Utrzymanie dobrego napięcia przez lata wymaga wysiłku; "trzeba coś dla niego zrobić". Schröter radzi ćwiczenia percepcyjne, tantrę, medytację, relaksację. Radzi mężczyznom, aby nie dążyli do penetracji, ale nie spieszyli się, uczyli się dobrze czuć siebie i powoli budowali bliskość z kobietą. "I bardzo ważne: rozmawiać o seksie. Stres, zmęczenie i alkohol to kolejni zabójcy pożądania. I oczywiście problemy w związku. Jeśli ktoś nieustannie nagabuje drugą osobę, żar namiętności zostaje zdławiony w zarodku. Doceniająca komunikacja to be-all i end-all. Peter A. Schröter zauważa również, że wielu mężczyzn czuje się niepewnie z powodu pewnych siebie kobiet, które same zarabiają. Emancypacja wstrząsnęła wzorami ról - z drażliwymi skutkami na poziomie erotycznym.

raclawicka.bozena@bnp.pl 

Kminek
2022-08-20  ~  18:40


Jeśli poziom LDL jest zbyt wysoki, coraz więcej cholesterolu odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych. Ściany naczyń są zagrożone na kilka sposobów: złogi (blaszki miażdżycowe) zwężają naczynia (arterioskleroza), a w końcu mogą je całkowicie zablokować. Ponadto blaszki sprzyjają reakcjom zapalnym, które uszkadzają ściany naczyń. Organizm stara się naprawić drobne uszkodzenia za pomocą płytek krwi i nowej tkanki. Prowadzi to do tego, że ściany naczyń stają się coraz bardziej wąskie, sztywne i kruche. Zwiększa to ryzyko rozerwania złogów i utworzenia niebezpiecznych skrzepów krwi (tromb), które następnie mogą zablokować już zwężone naczynie. Takie skrzepliny nierzadko są przyczyną zawałów serca i udarów mózgu. Co czyni sytuację krytyczną: wysoki poziom cholesterolu nie szkodzi. Niestety, pilna potrzeba zrobienia czegoś w tej sprawie jest często dostrzegana dopiero wtedy, gdy coś już się wydarzy, na przykład zawał serca. Wczesne rozpoznanie i środki zaradcze są więc niezbędne w zapobieganiu uszkodzeniom naczyń i ich konsekwencjom. W tym kontekście ostatnie brytyjskie badanie1 wykazało ogromne korzyści zdrowotne wynikające z niskiego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Wykorzystując dane od 400 tys. pacjentów, stwierdzono, że genetycznie uwarunkowane, utrzymujące się przez całe życie niskie ciśnienie krwi (-2,9 mmHg skurczowe) zmniejsza o 18 proc. życiowe ryzyko zdarzeń wieńcowych. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest o 14,7 mg/dl niższy od średniej w populacji dzięki korzystnemu makijażowi genetycznemu, ryzyko zdarzenia zmniejsza się o 27 procent. Można z tego wywnioskować, że obniżenie przez całe życie poziomu cholesterolu o 39 mg/dl i jednoczesne obniżenie wartości skurczowego ciśnienia krwi o 10 mmHg wiąże się z 80-procentowym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Ryzyko zmniejsza się o połowę, gdy cholesterol zostanie obniżony o 15 mg/dl, a ciśnienie krwi o 5 mmHg.

kminek.dola@orlen.pl 

Magelan
2022-08-19  ~  21:43


Większość ludzi intuicyjnie kojarzy pojęcie zrównoważonego rozwoju z ochroną środowiska. Nie jest to błąd, ale jest to rażące uproszczenie. W rzeczywistości termin ten odnosi się do równowagi pomiędzy społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi wymiarami postępu cywilizacyjnego. Według najbardziej rozpowszechnionej definicji, zrównoważony rozwój to taki sposób zarządzania naszą planetą, aby dobrobyt obecnej populacji nie zagrażał zaspokojeniu potrzeb przyszłych pokoleń. Mówiąc prościej, chodzi o to, by zostawić naszym dzieciom ziemię w co najmniej tak dobrym stanie, w jakim otrzymaliśmy ją od naszych przodków. Co ciekawe, myślenie o przyszłości nie musi wymagać wyrzeczeń i ograniczeń w teraźniejszości. Zrównoważony rozwój ma na celu wykorzystanie dostępnych zasobów w sposób, który w pełni zaspokoi potrzeby współczesnego społeczeństwa. Czy to w ogóle możliwe? Ważnym źródłem inspiracji dla koncepcji zrównoważonego rozwoju było leśnictwo. Ludzie używają drewna od tysięcy lat, masowo. W pewnym momencie przyszła jednak następująca świadomość: przetrwa się tylko wtedy, gdy wycinka i sadzenie drzew będą skoordynowane w taki sposób, aby las mógł się zregenerować. W kontekście globalnym termin zrównoważony rozwój pojawił się po raz pierwszy w raporcie G. Brundtland "Nasza wspólna przyszłość", przedstawionym Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju (WCED) w 1987 roku. Ta rewolucyjna i oczywiście potrzebna idea w dużej mierze zdeterminowała przebieg konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 roku, tzw. Szczytu Ziemi. Konferencja w Rio zaowocowała słynną Agendą 21, która sformułowała podstawowe wytyczne dla światowego wdrażania zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza na poziomie lokalnym.

magelan.ogorek@szczecin.pl 

Kabaret
2022-08-19  ~  21:30


Mega problem, któremu poświęca się obecnie dużo uwagi. Całkiem słusznie, ponieważ odpady plastikowe i produkty ich degradacji zagrażają całym ekosystemom, cyklom pokarmowym, a tym samym naszemu zdrowiu. Jeśli firmy odpowiednio zmienią swoje łańcuchy wartości, to nie tylko pojawią się korzyści ekologiczne, ale także potencjał zróżnicowania i oszczędności. Koszty wynikające z użycia plastiku są redukowane poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu lub nawet poprzez wprowadzenie całkowicie przeprojektowanych opakowań, które po użyciu można łatwiej poddać recyklingowi. Plastik jest w zasadzie niezwykle trwałym materiałem i tak należy go traktować. Czysto energetyczny recykling odpadów z tworzyw sztucznych lub wyjście z obiegu surowców wtórnych do natury: to przede wszystkim niepotrzebne marnowanie cennych łańcuchów węglowodorowych. Obecnie jednak systemy cyrkularne, które funkcjonują jeszcze skuteczniej, są coraz częściej wdrażane przez same firmy. Jednocześnie prowadzone są intensywne badania nad alternatywnymi, biopochodnymi materiałami, które powinny pomóc w zmniejszeniu zależności od tworzyw kopalnych. Deloitte Sustainability wspiera innowacje materiałowe i usługowe w zakresie wykorzystania tworzyw sztucznych i projektowania opakowań. Przed sektorem rybołówstwa stoją ogromne wyzwania. Obszary problemowe obejmują przełowienie zasobów i praktyki żywieniowe, które są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Czy to w rybołówstwie, czy w akwakulturze, na pochodzenie, jakość ryb i standardy pracy mają wpływ różne standardy branżowe. Jednak ich zgodność i wiarygodność jest czasem wątpliwa.

kabaret.moralnego@allegro.pl 

Bober
2022-08-19  ~  19:56


Palenie tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, którym można zapobiec. Według danych Federalnego Ministerstwa Zdrowia, co roku w Niemczech z powodu skutków palenia tytoniu umiera 120 000 osób. Od lat 80. XX w. odsetek palaczy wśród dorosłych jednak nieznacznie spada. Ogółem w Niemczech 23,8 procent dorosłych (kobiet i mężczyzn w wieku 18 lat i więcej) pali, mężczyźni o 27 procent częściej niż kobiety. Ale po papierosa regularnie sięga też 20,8 proc. kobiet. Chociaż większość palaczy wie o konsekwencjach zdrowotnych swojego nałogu, wielu z nich ma trudności z rzuceniem palenia. Jest jednak wiele dobrych powodów, by pokonać nałóg raz na zawsze. Błędne przekonanie, że palenie powoduje jedynie raka płuc jest zgubne - ponieważ inne rodzaje nowotworów, takie jak rak piersi, rak trzustki czy nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (jama ustna, język, przełyk) są również promowane przez szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym. Szczególnie osoby z rodzinną przeszłością powinny zrezygnować ze szkodliwego nałogu. Ale ryzyko raka to nie jedyny powód. Palenie sprzyja rozwojowi miażdżycy, czyli złogów w naczyniach krwionośnych. Zwężenie naczyń krwionośnych może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i choroby okluzyjnej tętnic obwodowych (noga palacza). Palenie tytoniu jest również jednym z największych czynników ryzyka wystąpienia choroby płuc POChP. Ponadto palenie przyspiesza starzenie się skóry, prowadzi do przebarwień zębów i nieświeżego oddechu oraz do paradontozy. To ostatnie może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów, jeśli nie jest leczone. Uszkodzenie naczyń krwionośnych może prowadzić do zaburzeń erekcji u mężczyzn. Kobiety, które nie tylko palą, ale także przyjmują pigułki, mają zwiększone ryzyko zakrzepicy.

bober.litosc@pkobp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 »