Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 1012

bartek
2022-07-28  ~  16:24


Chcemy czuć się sprawni, zdrowi i zrównoważeni. Niestety, czasem się o tym zapomina. Stres i brak czasu powodują, że sport, zdrowe odżywianie i relaks są zaniedbywane. Nasze wskazówki pomogą Ci zachować dobrą formę nawet przy bardzo wymagającym życiu zawodowym. Zachowanie równowagi między rodziną, wypoczynkiem i pracą często nie jest łatwe. Aby zachować dobrą kondycję, ważne jest, aby zdrowo się odżywiać i mieć wystarczająco dużo ruchu. Lekkie ćwiczenia fitness można również łatwo włączyć do codziennego życia biurowego i wykonywać je przy biurku lub obok niego. Dzięki temu nawet w godzinach pracy jesteśmy aktywni, skoncentrowani i mamy dobre samopoczucie i równowagę. Wtedy wieczorem jest więcej czasu na rodzinę i wypoczynek. Zachowanie równowagi między rodziną, wypoczynkiem i pracą często nie jest łatwe. Aby zachować dobrą kondycję, ważne jest, aby zdrowo się odżywiać i mieć wystarczająco dużo ruchu. Lekkie ćwiczenia fitness można łatwo włączyć do codziennego życia biurowego i można je wykonywać przy biurku lub w jego pobliżu. Dzięki temu jesteśmy aktywni, skoncentrowani i czujemy się dobrze i zrównoważenie nawet w godzinach pracy. Wtedy wieczorem jest więcej czasu na rodzinę i wypoczynek. Długotrwała praca przy komputerze również obciąża oczy. Efektem mogą być swędzące, suche i wrażliwe na światło oczy. Jeśli patrzenie i koncentracja są szczególnie stresujące, oczy są zmęczone i potrzebują przerwy. Istnieją drobne ćwiczenia, które mogą szybko pomóc. Daj odpocząć swoim oczom: świadomie patrz przez okno w dal, skup się na obiektach bliskich i dalekich. Prześledź wzrokiem kształt cyfry osiem. Dzięki temu mięśnie wzrokowe mogą się ponownie rozluźnić i patrzenie na ekran nie jest już zbyt stresujące. Możemy zapewnić naszym oczom dodatkowe odprężenie poprzez lekkie objęcie zamkniętych oczu dłońmi na kilka chwil. Ciepło i ciemność są dobre dla naszych oczu. Aby zapobiec wysychaniu oczu i pobudzić produkcję łez, pomaga świadome mruganie. Podczas sztywnej pracy przy komputerze często zaniedbuje się mruganie, dlatego pomaga częstsze mruganie i tym samym nawilżanie oczu.

bartek.warzycha@interia.pl 

Mirek
2022-07-28  ~  16:18


Szczególnie w okresie chłodów szybko zauważamy, kiedy nasz organizm nie może pracować z pełną mocą: Skóra jest blada i sucha, stale jest nam zimno i jesteśmy łatwym celem dla infekcji. Najwyraźniej Twój organizm potrzebuje opieki i odrobiny miłości, aby mógł bez problemów radzić sobie z codziennością. Nie mam przez to na myśli tabletek z witaminami ani tego dwutygodniowego urlopu na Karaibach - nie, nawet w codziennym życiu można obrać kurs na to, by zmierzyć się z dniem pełnym wigoru i blasku, a zimą pozostać w dobrej formie. Zgadłeś - zarówno dobre jedzenie, jak i dobre ćwiczenia odgrywają dużą rolę w tych wskazówkach dotyczących zdrowego życia. Czy wiesz, że każda komórka naszego ciała całkowicie wymienia wodę około sto razy na minutę? W ten sposób wszystkie zużyte substancje są bezpośrednio transportowane, a komórka jest zaopatrywana w nowe składniki odżywcze. Wypijając rano szklankę wody, wspierasz swój organizm w tej pracy. Dodatkowo wspomagasz swoje trawienie wodą i zwiększasz podstawową przemianę materii. Naukowcy ze szpitala Charité w Berlinie stwierdzili, że organizm zużywa około 20 kalorii więcej na każdą 0,2-litrową szklankę wody, ponieważ potrzeba energii, aby skierować wodę do procesów metabolicznych. Jedzenie śniadań - dlaczego warto? Każdego ranka organizm spędza noc pełną mozolnych procesów naprawczych, przebudowy i detoksykacji. W nocy zużywamy prawie 50 procent kalorii z podstawowej przemiany materii! Aby nasze ciało było w stanie odpowiednio "rozbujać się" rano po wykonanej pracy, potrzebuje energii - i to szybko. Jeśli pomija się śniadanie, metabolizm obniża podstawową przemianę materii - właściwie logiczne, bo odmawiasz mu energii wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebuje. Jeśli, jak wiele osób, nie masz rano apetytu, powinieneś zjeść coś nie później niż dwie do trzech godzin po wstaniu z łóżka. Może z czasem spróbujesz zawsze jeść śniadanie nieco wcześniej i nauczysz się jeść śniadanie w ten sposób. Najlepszym wyborem na śniadanie są produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane czy chleb razowy. Dostarczają one organizmowi długotrwałej energii. W połączeniu z jakimś twarożkiem, owocami i/lub warzywami szybko wyczarowałeś zdrowe śniadanie.

miroslaw.dilo@wp.pl 

Darek
2022-07-28  ~  16:07


Tkanka tłuszczowa w szczególności w okolicy brzucha sprzyja takim chorobom jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Unikanie znacznej nadwagi zapobiega tym chorobom, a także powstrzymuje zużycie stawów. Z rosnącym wiekiem patrzenie na wagę staje się również ważne, aby rozpoznać silną utratę wagi. Może to być również znak ostrzegawczy choroby lub zaniku mięśni związanego z wiekiem, co może prowadzić do słabości i niebezpiecznych upadków. Lekarz rodzinny może doradzić Ci, jaka powinna być Twoja waga i jak osiągnąć ten cel. Utrata kości zaczyna się stopniowo od 40 roku życia. Jednak dopiero gdy dochodzi do znacznej utraty substancji kostnej, mówi się o osteoporozie jako o chorobie. Kruchość kości jest poważnym problemem wraz z rosnącym wiekiem, a zwłaszcza u kobiet w wieku senioralnym. Ryzyko złamania kości, na przykład biodrowej lub udowej, wzrasta nawet przy drobnych wypadkach. Do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się niską masę ciała, brak ruchu, bardzo wczesny początek menopauzy, przyjmowanie leków, ale także palenie papierosów i niedożywienie wynikające z niewystarczającego spożycia wapnia i witaminy D. Przy okazji, wcześniejsze badania nie wykazały różnicy w gęstości kości między wegetarianami i niewegetarianami. Jeśli upewnisz się, że otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia i witaminy D, możesz zrobić wiele, aby zapobiec osteoporozie i zachować sprawność do późnej starości. Dużo wapnia znajduje się w mleku i produktach mlecznych, ale także w jarmużu, brokułach, koprze włoskim, rzeżusze ogrodowej, pietruszce i szczypiorku. Jeśli chodzi o wodę mineralną, należy szukać odmian o dość wysokiej zawartości wapnia. Ważne ćwiczenia sprawiają, że kości są bardziej odporne. Wprawdzie: Nikt nie lubi chodzić do lekarza. Nie ma znaczenia, czy chodzi o sprawdzenie wartości krwi, czy o kolonoskopię. Niemniej jednak wskazane jest skorzystanie z możliwości profilaktyki, nawet jeśli uważasz, że nic Ci nie dolega. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym w większości przypadków można ją lepiej leczyć. Ciągły stres sprawia, że chorujesz. Utrzymujący się stres psychiczny osłabia układ odpornościowy i sprzyja chorobom serca. Dlatego pozwól sobie na czas wolny: Po prostu rób to, co naprawdę chcesz robić. Dobrym sposobem na redukcję stresu jest również joga i trening autogeniczny. Dobra dawka optymizmu nie tylko ułatwia radzenie sobie z wieloma małymi ciosami życia, ale wydaje się być również zdrowa i pomaga redukować stres. Pewne badanie wykazało, że optymiści żyją dłużej niż osoby, które postrzegają swoje życie w przeważającej mierze negatywnie - przynajmniej jeśli są to kobiety.

dariusz.ko@onet.pl 

Janusz
2022-07-28  ~  16:01


Ważne jest, aby cieszyć się regularną aktywnością fizyczną, aby rzeczywiście włączyć ją do swojego codziennego życia. Należy jednak wysilać się tylko w takim zakresie, w jakim czujemy się komfortowo przez cały czas. Codzienny spacer w świetle dziennym jest dobrą podstawą i jest ważny dla produkcji witaminy D, a tym samym pomaga zapobiegać osteoporozie, ale sam w sobie nie jest wystarczająco skuteczny, aby naprawdę zmniejszyć ryzyko upadków. Dlatego należy ją łączyć ze sportami, które w równym stopniu promują siłę, równowagę i mobilność. Szczególnie ważne jest regularne spożywanie owoców i warzyw. Dzieje się tak dlatego, że owoce i warzywa, podobnie jak mleko i produkty mleczne, sprzyjają sprawności i sile, dlatego powinny być spożywane w porcjach w ciągu dnia. Zasadą w tym zakresie jest "pięć razy dziennie". Mleko i produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia i białka. W niektórych przypadkach suplementy diety mogą również wyrównać istniejący niedobór składników odżywczych. Suplementy te należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. Witamina D odgrywa również ważną rolę w metabolizmie kości i równowadze wapniowej. Ryby, na przykład węgorz (zwłaszcza wędzony), śledź, pstrąg, łosoś i makrela mają wysoką zawartość witaminy D, ale awokado, grzyby i sery również zawierają witaminę D. Jednak spożywanie pokarmów zawierających witaminę D może dostarczyć tylko około 20 % lub mniej potrzebnej ilości. Do 80 % lub więcej zapotrzebowania na witaminę D pokrywane jest w drodze samosyntezy w skórze poprzez bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne, dlatego też witamina D nazywana jest również witaminą słońca. W większości przypadków wystarczy 15 do 30 minut na słońcu, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D. Dzięki temu słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D dla człowieka. Należy również zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanych napojów. Wystarczająca ilość to co najmniej 1,5 litra dziennie. Odpowiednie napoje to woda mineralna, herbata lub rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Ponieważ pragnienie często zmniejsza się w starszym wieku, wielu seniorów nie osiąga zalecanej ilości picia. Jednak zbyt mała ilość płynów również upośledza sprawność umysłową. Spada koncentracja, rośnie ryzyko wypadku!

janusz.wolgek@interia.pl 

Antosia
2022-07-28  ~  15:54


Ćwiczenia to najlepsze lekarstwo - to prawdziwa fontanna młodości, która pozwala zachować zdrowie i sprawność do późnej starości. Mężczyźni uprawiający jogging żyją średnio o 6,2 roku dłużej niż osoby nieaktywne zawodowo. Kobiety mogą dodać 5,6 lat do swojej długości życia. Sport wytrzymałościowy wzmacnia serce i krążenie, a nawet mówi się, że w pewnym stopniu chroni przed rakiem i Alzheimerem, przyczyniając się tym samym do zachowania sprawności fizycznej do późnej starości. Dawniej aktywność fizyczna w podeszłym wieku była uważana za bezsensowną, a nawet niebezpieczną. Obecnie zostało to obalone: Nawet dziewięćdziesięciolatki mogą z powodzeniem poprawić swoją równowagę i siłę. Istnieją jednak różnice w rodzaju ćwiczeń, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli ograniczenia już wystąpiły, należy ćwiczyć co najmniej dwa razy w tygodniu, aby poprawić własne możliwości i przeciwdziałać utracie mięśni. Jednorazowa praktyka zwykle wystarcza tylko do utrzymania umiejętności. Zazwyczaj już po kilku tygodniach zauważa się poprawę równowagi i siły. Jednak największe postępy osiąga się po około trzech miesiącach. Równowaga i siła są bardzo ważne dla bezpiecznego chodzenia, wytrzymałość jest raczej mniej ważna. Większość czasu poświęć na trening równowagi i - jeśli to konieczne - zwiększenie siły nóg. Szczególnie skutecznym programem zapobiegającym upadkom jest Tai-Chi, chiński boks cieni, którego można się nauczyć w studiach fitness, ale także w klubach sportowych, w grupach sportowych seniorów lub w centrach kształcenia dorosłych. Ponadto oferty w klubach sportowych, grupach sportowych seniorów czy rezydencjach, a także taniec czy kursy w studiu fitness nadają się do poprawy własnej siły i równowagi. Możesz też zdecydować się na gimnastykę w wodzie lub jogę, lub, lub, lub, lub: wachlarz możliwości zachowania sprawności fizycznej na starość jest ogromny, więc skorzystaj z niego! Wiele osób starszych jest niedożywionych lub niedożywionych. Powód: w starszym wieku metabolizm zwalnia, ale zapotrzebowanie na składniki odżywcze pozostaje takie samo. W rezultacie organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych (zwłaszcza białka, minerałów i witamin), choć dostarczana jest mu wystarczająca ilość kalorii. Albo ogólnie je się zbyt mało, co prowadzi do braku energii i składników odżywczych. W obu przypadkach niedożywienie niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania. Połowa wszystkich seniorów jest zagrożona niedożywieniem - informuje Niemieckie Towarzystwo Medycyny Żywieniowej. Jedną z przyczyn jest brak apetytu. W ten sposób powstaje błędne koło: zjada się mało i często niezbilansowane jedzenie. W efekcie rozpad mięśni przyspiesza, osoba traci siły, porusza się rzadziej i bardziej niepewnie. W wyniku tego osoba ta mniej się rusza i ma mniejszy apetyt.

antosia.wilczek@wp.pl 

Jarek
2022-07-28  ~  15:43


Wiele osób ma zły humor, gdy tylko zadzwoni budzik. Wtedy chodzi o to, by jak najszybciej przebrnąć przez dzień roboczy, by wieczorem móc wreszcie zrobić to, na co naprawdę mają ochotę. Ale negatywne myśli rano zwykle biegną jak po nitce przez cały dzień i wprowadzają cię w zły nastrój. Zamiast tego zdecyduj się na bycie szczęśliwym. Zaraz po przebudzeniu skup się na tym, za co jesteś wdzięczny w swoim życiu i pomyśl, jak możesz uczynić ten dzień najlepszym w swoim życiu. Dzień po dniu postanawiajcie, że zrobicie wszystko co w waszej mocy. Wzmocnij swoje zęby, dziąsła i układ odpornościowy: Z wyciąganiem oleju. Pociąganie oleju pochodzi z Ajurwedy i mówi się, że wzmacnia zęby, dziąsła i układ odpornościowy, a także zmniejsza nieświeży oddech i krwawiące dziąsła. Weź łyżeczkę wysokiej jakości oleju organicznego tłoczonego na zimno, np. oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub oleju kokosowego, i wymachuj nim w przód i w tył w ustach przez co najmniej 10 minut. Przeciągnij olejek przez przestrzenie międzyzębowe, aż wirusy, bakterie i grzyby zostaną wchłonięte w olejek. Następnie wypluj go i po wszystkim normalnie umyj zęby. Zamień kawę na herbatę - Jeśli nie możesz zrezygnować z kofeiny rano, zamień przynajmniej kawę na zieloną herbatę. Zielona herbata również zawiera kofeinę, ale jej działanie jest zupełnie inne niż w przypadku kawy. Liście herbaty zawierają mniej kofeiny niż ziarna kawy, a substancja czynna jest związana z taninami, dzięki czemu organizm wolniej wchłania kofeinę i dłużej ją magazynuje. Dzięki licznym antyoksydantom, zielona herbata ma podobno także działanie lecznicze. Włącz więcej ćwiczeń do swojej codziennej rutyny. Czy to spacer, jogging, jazda na rowerze czy trening - jeśli zaczynasz się ruszać rano, zaczynasz dzień mocniej i z czystym sumieniem.

jaroslaw.kolek@interia.pl 

Jadziunia
2022-07-28  ~  15:35


Kolejnym ważnym filarem dla zachowania sprawności fizycznej są ćwiczenia. Niekoniecznie musisz zostać sportowcem wyczynowym. Często można osiągnąć więcej, zachowując umiar i celowość. Dwadzieścia do trzydziestu minut ćwiczeń dziennie poprawi Twoją kondycję fizyczną bardziej niż rozbudowana sesja ćwiczeń w tygodniu. Wystarczy tylko wyjść na spacer, pojeździć na rowerze lub wejść po schodach. Nawet lekko przyspieszony oddech rozkręca krążenie i stymuluje układ odpornościowy organizmu. Dodatkowo dwa do trzech razy w tygodniu byłoby idealnie. To, jaki rodzaj sportu wybierzesz, zależy od Ciebie. Idealne są sporty, które pozwalają ciału się spocić. Należą do nich: pływanie, jazda na rowerze i - jeśli możesz - bieganie. Jeśli wolisz trenować w grupie, dobrym miejscem jest klub lub klub fitness. Najważniejsze to dobrze się bawić. Zostało już naukowo udowodnione, że ci, którzy są sprawni fizycznie, robią też wiele dla swojej sprawności umysłowej. Wymuszony ruch zwiększa dopływ tlenu, a to rozrusza ciało i mózg. Aby nabyć dobrą technikę oddychania, naprawdę wystarczy obserwować dzieci. Wdychają przez nos, a wydychają przez usta. Kiedy oddychają, powietrze jest odpowiednio nawilżone i dociera do płuc ogrzane i oczyszczone. Dzięki temu organizm znacznie łatwiej pobiera tlen i wykorzystuje w pełni potencjał płuc. Utrzymanie sprawności fizycznej jest więc nie tylko zdrowe dla ciała, ale także dla zdrowia psychicznego danej osoby. Doświadczenie pokazuje, że osoby aktywne fizycznie rzadziej cierpią również na demencję lub chorobę Alzheimera. Aby dodatkowo wspierać sprawność umysłową, gry zręcznościowe można również świadomie włączyć do codziennego życia. Nauka instrumentu może nie tylko poszerzyć horyzonty. Na przykład w przypadku gitary czy pianina koordynacja palców jest wyzwaniem dla osób niewprawionych. Zdobycie i utrzymanie sprawności fizycznej wiąże się również z własną psychiką. Ci, którzy zdrowo się odżywiają i regularnie ćwiczą, potwierdzą, że czują się bardziej zrównoważeni. Hormony stresu są zmniejszane poprzez ćwiczenia, a ci, którzy pozwalają sobie na czas pomiędzy nimi, zauważą ogromną poprawę w swoim nastawieniu do życia.

jadziunia@gmail.com 

Lidka
2022-07-28  ~  15:29


Kto nie życzy sobie tego? Aby zachować kondycję, a także być sprawnym fizycznie i elastycznym psychicznie? Aby móc spełnić to marzenie dla siebie, każdy musi tylko przestrzegać kilku zasad. A najlepsze jest to, że nigdy nie jest za późno na zmiany i prowadzenie zdrowego życia. Sposoby dotarcia do celu mogą się nieco zmienić w zaawansowanym wieku, ale sukces przyjdzie prędzej czy później. Zdrowa dieta to jeden z filarów rozpoczęcia nowego fit życia. Zrównoważona dieta pełnowartościowa powinna zawierać owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie oraz mięso w ograniczonych ilościach. Natomiast węglowodany roślinne i niskotłuszczowe produkty mleczne mogą być spożywane w dużych ilościach. Tłuszcz jest dozwolony, nawet jeśli tylko w niewielkich ilościach. Zgodnie z prostą zasadą, im bardziej kolorowy jest Twój talerz i im więcej surowych składników spożywasz każdego dnia, tym będziesz zdrowszy. Im więcej zawiera gotowanych i smażonych potraw, tym więcej energii organizm musi zainwestować w proces trawienia. W związku z tym człowiek czuje się pozbawiony sił i zmęczony. Ponadto należy pić odpowiednią ilość płynów, aby zachować sprawność fizyczną. Jednym z najbardziej odpowiednich środków gaszących pragnienie jest woda. Jeśli jednak wolisz płyny ze smakiem, możesz pić również herbaty lub owocowe spritzery. Należy całkowicie unikać napojów bezalkoholowych, a kawa i alkohol obciążają organizm, więc i te używki powinny być spożywane tylko z umiarem. Dobrą alternatywą jest również woda mineralna, ale każdy musi sam sprawdzić, czy toleruje wodę mineralną gazowaną.

lidia.ludwiczak@wp.pl 

Ala
2022-07-28  ~  15:14


Kiedy ludzie myślą o tym, jak stać się sprawniejszym, myślą o niezliczonych godzinach na siłowni każdego dnia i minimalistycznej diecie, gdzie zawsze musisz myśleć 3 razy o tym, czy możesz zjeść to lub tamto. Jest to również powód, dla którego wielu rezygnuje, zanim jeszcze spróbuje. Nie musi tak być. Oto 5 rzeczy, które możesz robić każdego dnia, aby zachować sprawność i zdrowie. Uzyskanie wystarczającej ilości snu jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz dać sobie i swojemu ciału, jeśli chcesz uzyskać sprawność. W stanie przemęczenia ani mózg, ani ciało nie funkcjonują optymalnie. Może to prowadzić do błędów w pracy lub kontuzji podczas uprawiania sportu. Twój organizm potrzebuje również snu, aby zregenerować się po wysiłku, któremu został poddany w ciągu dnia. To, ile potrzebujesz snu, zależy od osoby, ale zwykle mieści się w przedziale od 7 do 9 godzin dla dorosłych. Jeśli musisz wstawać wcześnie rano, spróbuj iść do łóżka 15 minut wcześniej każdego wieczoru, aż poczujesz się świeżo i orzeźwiony, gdy wstaniesz. Śledzenie spożycia płynów jest ważnym elementem zdrowia i wydajności. Nawet lekkie odwodnienie może mieć negatywny wpływ na Twój nastrój, samopoczucie i wydajność. Ważne jest, aby zrozumieć, że optymalne nawodnienie to nie tylko przyjmowanie płynów, ale także soli. Odpowiednie spożycie soli pomaga naszym komórkom zatrzymywać wodę. Zbyt duże spożycie wody może spowodować, że wypłukujemy sól zmagazynowaną w naszych komórkach i wydalamy ją wraz z wodą w moczu. To z kolei prowadzi do stałego stanu odwodnienia. Najlepiej zadbać o regularne spożywanie soli i słuchać swojego organizmu, pijąc tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni, mocno się pocimy lub podczas/po forsownym treningu. Ponadto, zawsze upewnij się, że wiele pokarmów ma wysoką zawartość wody, która również przyczynia się do równowagi płynów.

alicja.konik@wp.pl 

Katarzyna
2022-07-28  ~  15:08


Najnowsze zalecenia nauki o sporcie określają idealny środek. A wygląda to tak: Bądź aktywny fizycznie przez 20 do 30 minut dziennie: Spacer, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach itp. Ważne jest, aby w trakcie aktywności choć trochę zabrakło Ci tchu. Niekoniecznie musisz się pocić. Plus: Dwa do trzech razy w tygodniu wykonuj bardziej intensywną sesję wytrzymałościową, np. spacer, aerobik, jazda na rowerze (lub bieganie, dla tych, którzy mają wystarczająco dużo siły w nogach). Tutaj również obowiązuje zasada: zadyszki, a jednocześnie możliwość mówienia; wyraźnie zachęca się do pocenia. Plus: jedna godzina treningu siłowego w tygodniu; dwa razy po 40 minut w tygodniu jest lepiej. Plus: jedna sesja gry w tygodniu, na przykład koszykówka lub tenis. Jeśli uda Ci się zmieścić we wszystkich czterech punktach programu, wytrenujesz wytrzymałość, siłę, koordynację i zręczność. Aby móc efektywnie trenować, nie można obyć się bez jednego: badań lekarskich u lekarza sportowego lub w instytucie medycyny sportowej, takim jak Austriacki Instytut Medycyny Sportowej. Na podstawie tego testu lekarz sportowy sporządza indywidualny plan treningowy oraz wspólnie z trenującym listę celów krótko-, średnio- i długoterminowych: Zwiększenie wydajności, utrzymanie zdrowia, dobra zabawa itp. Cele są be-all and end-all - ważne jest, aby były realistyczne i osiągalne.

Kasieczek@wp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 »