Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 1012

Dagmara
2022-07-30  ~  21:01


Mocne, lśniące włosy to nie tylko kwestia odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim dostarczanie cebulkom włosów składników odżywczych jest ważnym czynnikiem dla pięknej głowy. Wyjaśniamy, jakie witaminy są ważne dla włosów i jakie minerały sprzyjają ich zdrowemu wzrostowi. W zasadzie w naszym programie genetycznym jest określone, czy mamy gęste, mocne włosy, czy raczej cienkie. Jednak miejsca, w których powstają nasze włosy - cebulki - muszą być zaopatrywane w składniki odżywcze od wewnątrz poprzez krew. A na ten czynnik pięknych włosów z pewnością można wpłynąć z zewnątrz - na przykład za pomocą witamin na włosy. Podstawa pięknych, mocnych włosów leży w naszej skórze głowy: Znajdują się tu tysiące korzeni włosów. Włosy powstają u podstawy tych korzeni w tzw. brodawce włosowej. Jeśli korzeń włosa jest tylko niedostatecznie zaopatrywany w składniki odżywcze przez krew, nie może rozwinąć swojego pełnego potencjału. Włosy rosną cieńsze, bardziej porowate i są bardziej podatne na uszkodzenia zewnętrzne. Przedstawiamy najlepsze substancje witalne dla zadbanych włosów. Jedną z witamin na włosy jest witamina C. Dzięki niemu cienkie włosy stają się bardziej odporne. Istnieje jednak pewna zmiana: jeśli żelazo jest przyjmowane wraz z witaminą C poprzez pożywienie, organizm może je lepiej wykorzystać. Jest to ważne dla pięknej głowy, ponieważ niedobór żelaza może prowadzić do utraty włosów. Na niedobór żelaza mogą cierpieć zwłaszcza kobiety z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi. Wegetarianie lub weganie są również grupą ryzyka, ponieważ unikają źródeł żelaza, jakimi są mięso i ryby. Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, powinieneś regularnie sprawdzać poziom żelaza we krwi u swojego lekarza rodzinnego. Naturalnym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, kapusta i papryka. Żelazo znajdziemy w mięsie, ale także w roślinach strączkowych, nerkowcach czy pieczywie pełnoziarnistym. Ziarna słonecznika zawierają również dużo żelaza.

izometryczna.daga@wp.pl 

Aldona
2022-07-30  ~  20:49


Prysznic, peeling, kremowanie: całkowicie codzienny program pielęgnacyjny. Kto myśli o tym, że mikroplastiki mogą znajdować się w naszych kosmetykach? Wiele produktów do pielęgnacji zawiera drobne cząsteczki plastiku. Przy średnicy od 0,001 do pięciu milimetrów są one uważane za "mikroplastiki". Przemysł kosmetyczny ma swoje powody, by go stosować, ale ekolodzy biją na alarm. Podpowiadamy, do jakich celów służą mikroplastiki w kosmetykach, gdzie się ukrywają i czy z ich powodu należy obawiać się o swoje zdrowie. Wiele żeli pod prysznic, żeli oczyszczających, a do niedawna także past do zębów, jest naszpikowanych maleńkimi plastikowymi perełkami. Mikroplastiki wykonane z polietylenu znajdują się również w prawie co trzecim peelingu do twarzy. Powód: cząsteczki usuwają martwe płatki skóry i płytkę nazębną i dlatego szczególnie dobrze czyszczą. Niektórzy producenci stosują mikroplastiki również jako spoiwa lub wypełniacze w kosmetykach do makijażu, szminkach, kremach przeciwzmarszczkowych, pudrach i piankach do golenia. Dodatki z tworzyw sztucznych wykryto również w cieniach do powiek, tuszach do rzęs, eyelinerach, kredkach do brwi, szamponach, odżywkach, dezodorantach i wielu innych produktach. Przede wszystkim plastik jest szkodliwy dla środowiska, nawet w tak malutkim rozmiarze. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki plastiku nie ulegają biodegradacji i są tak małe, że oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie ich całkowicie odfiltrować. Efekt: cząstki dostają się do morza i środowiska poprzez ścieki. Często do cząsteczek przyczepiają się inne zanieczyszczenia. Ryby i inne zwierzęta morskie mylą je z planktonem i spożywają. W ten sposób mikroplastiki mogą trafić również na nasze talerze. Wykryto go również w szlachetnej soli morskiej "Fleur de Sel". Jest raczej mało prawdopodobne, że plastikowe kulki dostają się do naszego organizmu przez skórę. A pasty do zębów z mikrocząsteczkami, które mogłyby zostać połknięte, prawie nie istnieją. A nawet gdyby tak było: Według dotychczasowych badań nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Nawet w niewielkich ilościach, które możemy spożywać poprzez konsumpcję owoców morza. Nie oznacza to jednak, że mikroplastiki są w 100 procentach nieszkodliwe. Dane są po prostu niewystarczające, aby obliczyć wartość progową, powyżej której staje się ona zagrożeniem dla zdrowia. Przyjmuje się jednak, że zawarte ilości są zbyt małe, aby nam zaszkodzić. Dodatkowo najprawdopodobniej po prostu ponownie je wydalimy, więc założenie.

aldona.lipska@wp.pl 

Zuza
2022-07-30  ~  18:59


Każdy, kto odkrywa na swojej skórze ciemne plamy, nie musi wpadać w panikę, ale wskazana może być konsultacja z dermatologiem. Mogą one przecież przypominać złośliwe zmiany w skórze, takie jak rak skóry białej i czarnej. Aby już na wstępie wykluczyć wszelkie ryzyko, właściwym wyborem jest więc kontrola stanu zdrowia. Jest to tym bardziej wskazane, jeśli można wykryć rzekome zmiany w kolorze lub wielkości plam. Z reguły jednak klasyczne plamy starcze są całkowicie nieszkodliwe i stanowią po prostu część procesu starzenia - zwłaszcza, że z tych pigmentacji nie może powstać żaden rak skóry. Usuwanie ich nie jest konieczne z medycznego punktu widzenia. Jeśli jest to pożądane, to tylko ze względów kosmetycznych, ponieważ wielu osobom przeszkadzają plamy starcze zwłaszcza na twarzy. Tymczasem istnieje kilka możliwości, za pomocą których można usunąć plamy starcze. Jedną z opcji jest leczenie laserem. Wiązki lasera atakują konkretnie pigmentację, powodując zniszczenie tkanki. Na początku może to brzmieć negatywnie, ale dzięki temu martwe warstwy pigmentu są usuwane, a skóra aktywuje swój system odpornościowy. Znacznie bardziej nieprzyjemna forma terapii odbywa się za pomocą zimnego strumienia: do zamrożenia plam używa się ciekłego azotu, który rozluźnia wierzchnią warstwę skóry. Jednak pacjenci często skarżą się na silny ból przy tej metodzie, ponadto zabieg ten jest odpowiedni tylko w przypadku jasnej pigmentacji. Ponadto istnieje ryzyko, że skóra będzie po nim wyglądała na plamistą. Jeśli chodzi o duże plamy starcze, pomocna może okazać się kuracja złuszczająca. Za pomocą kwasu owocowego wierzchnia warstwa skóry zostaje rozluźniona, a pod nią powstaje nowa, pozbawiona plamek. Taki peeling musi być wykonany co najmniej sześć razy w odstępach około jednego miesiąca i trwa za każdym razem około pięciu minut.

zuzia.mala@wp.pl 

Zosia
2022-07-30  ~  18:55


Pojawiają się częściej od 40 roku życia i przez wielu są postrzegane jako uciążliwe. Chociaż ludzie mówią o plamach starczych, w rzeczywistości są one dowodem na życie po słonecznej stronie. W większości przypadków nie są one niebezpieczne. Można je jednak usunąć na różne sposoby. W medycynie określa się je jako lentigines seniles lub lentigines solares, czyli terminy znane większości ludzi. Brązowawe zmiany barwnikowe skóry występują częściej po 40. roku życia - ponieważ u młodszych osób dotykają w bardzo ograniczonym stopniu, nazwa ta utrwaliła się. Podobnie jak piegi czy znamiona, plamy starcze można zaliczyć do kategorii łagodnych plam barwnikowych. Zawsze, gdy osoba spędza długi czas na słońcu, w skórze stymulowane jest tworzenie melaniny. Zadaniem tego pigmentu jest ochrona komórek przed promieniowaniem UV, które jest uznawane za szkodliwe. Im więcej i dłużej skóra jest wystawiona na działanie słońca, tym bardziej naskórek grubieje, co sprzyja magazynowaniu melaniny. Efektem tego jest pigmentacja zwana plamami starczymi. Występują one szczególnie często na tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Należą do nich w szczególności dłonie, przedramiona, dekolt i bardzo często twarz. W młodszych latach życia dotyczy tylko tych osób, u których skóra wykazuje skłonność do łagodnych zaburzeń barwnikowych. Jednocześnie jedna rzecz powinna być jasna: Plamy starcze są absolutnie normalne! Według statystyk, problem ten dotyczy dziewięciu na dziesięciu seniorów. Istnieją czynniki, które oprócz ekspozycji na promieniowanie UV mają korzystny wpływ: specjalne leki predyspozycje genetyczne spożywanie alkoholu i papierosów azotany i azotyny w diecie.

zosia@interia.pl 

Lilia
2022-07-30  ~  18:50


Na przykład wosk pszczeli jest bardzo kompatybilnym składnikiem tłuszczowym i składa się z 35 do 70 % estrów kwasów tłuszczowych. Stosowany jako środek konsystencji i słaby emulgator w maściach, kremach, pomadkach itp. tworzy na skórze delikatny film ochronny, który działa odprężająco zwłaszcza na suchą, kruchą i podrażnioną skórę. Bisabolol jest pochodzenia roślinnego, ma właściwości przeciwzapalne, gojące rany i łagodzące skórę, nie ma potencjału alergizującego. Masło Shea optymalnie reguluje poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu zapobiega jej wysuszaniu. Zawiera cenne fitosterole, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Wyciąg z zielonej herbaty pomaga na przykład na opuchnięte oczy, a aloes nawilża. Dokładnie przemyśl, jakich składników i olejów chcesz używać w swoich naturalnych kosmetykach. Niektóre oleje, takie jak olej arganowy czy olej z awokado, są dobre dla skóry, ale niekoniecznie są szczególnie zrównoważone ze względu na skomplikowaną produkcję i długie drogi transportu. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać otwartych poszczególnych składników na zbyt długo. Brak konserwantów brzmi świetnie, ale oznacza to, że produkty mają ograniczony termin przydatności. Nieschłodzone, produkty DIY będą przechowywane przez około tydzień w temperaturze pokojowej i około dwa razy dłużej w lodówce. Dlatego najlepiej jest szybko zużywać domowe produkty. Sensowne jest robienie mniejszych porcji i uzupełnianie w miarę potrzeb. Daje to również możliwość eksperymentowania z różnymi przepisami. Podczas produkcji ważne jest zapewnienie środowiska wolnego od zarazków. Czyste ręce lub rękawiczki lateksowe są konieczne, aby uniknąć zarazków w produkcie. Instrumenty, powierzchnia robocza i pojemniki muszą być tak czyste, jak to tylko możliwe. W razie potrzeby zdezynfekuj je lub wygotuj w gorącej wodzie. Aby zapobiec ewentualnym alergiom i nietolerancjom skórnym, należy zawsze wcześniej przetestować produkt na tylnej części ramienia.

Lidia.wozniak@wp.pl 

Sympatyczna
2022-07-30  ~  18:47


Dostępne na rynku produkty kosmetyczne często zawierają parabeny, silikony, syntetyczne konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe, które mogą obciążać organizm i są podejrzewane o powodowanie raka. Jeśli chcesz się bez nich obejść, a jednocześnie używać bardziej ekologicznych kosmetyków, możesz zrobić własne produkty do pielęgnacji, używając zaledwie kilku składników. Wykonanie czegoś własnymi rękami może być niezwykle satysfakcjonujące. Daje to małe poczucie osiągnięcia i sprawia, że w końcu jesteś dumny z własnej pracy. Wyobraźnia i eksperymenty nie mają granic. Takie produkty DIY są również wspaniałe jako prezenty dla przyjaciół i rodziny. Dzięki domowym kosmetykom można też sporo zaoszczędzić. Zwykłe kosmetyki z handlu detalicznego są często droższe niż kupowanie poszczególnych składników do majsterkowania. Domowe środki pielęgnacyjne można indywidualnie dopasować do własnych potrzeb. Czy produkt powinien nawilżać lub przeciwdziałać stanom zapalnym? Jaki efekt chcesz osiągnąć? Różnorodność olejków, roślin i innych składników może na początku przytłoczyć. Dlatego: zbadaj poszczególne składniki aktywne, a następnie eksperymentuj. Olej arganowy, olej z orzechów włoskich i olej słonecznikowy należą do olejów schnących i dlatego są szczególnie odpowiednie dla skóry tłustej. Nieschnące oleje, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy i olej rzepakowy, pomagają w walce z suchą skórą, a dla skóry normalnej i mieszanej polecane są oleje półschnące, takie jak olej z pestek moreli i olej sezamowy.W przeciwieństwie do intensywnie pachnących olejków eterycznych, hydrolaty można stosować również przy tworzeniu kremów, balsamów do twarzy, ust lub po goleniu, dezodorantów, żeli, sprayów do ciała i pomieszczeń. Składają się one w 100% z czystej wody roślinnej lub kwiatowej i zajmują stanowcze miejsce w medycynie leczniczej i aromaterapii. Mają one znacznie łagodniejsze działanie niż porównywalny olejek eteryczny i zawierają mikroelementy z użytych roślin, które są wchłaniane przez skórę.

sympatyczna.ania@o2.pl 

Angelika
2022-07-30  ~  18:43


Po głównej pielęgnacji można zastosować pożądany makijaż. Nie wszystkie produkty sprawiają, że zestresowana skóra na wiosnę nabiera blasku. Produkty pudrowe i podkłady kryjące mają tendencję do rozmazywania się w cieplejszych temperaturach lub wyróżniania się pod wpływem silnego światła. Dlatego warto przerzucić się na płynne rozświetlacze lub kremowe róże. Osoby, które mają tendencję do posiadania skóry z przebarwieniami, powinny również jak najlepiej o nią zadbać, gdy temperatura rośnie. W tym przypadku dermatolodzy doradzają stosowanie kremów zawierających witaminy. Na przykład witamina E ukoi zestresowaną skórę i zwiąże szkodliwe wolne rodniki. Inne witaminy mogą być również stosowane jako "antyoksydanty", aby wspierać zewnętrzne warstwy skóry. Oprócz witamin A, C i E szczególnie skuteczna jest witamina B3. Zmniejsza nierówności powstałe na skórze, dzięki czemu przyczynia się do wyrównania kolorytu cery. Jak jasno wynika z badania opublikowanego przez Splendid Research, większość ludzi lubi wiosnę. Mimo to, wiele osób cierpi na alergie, takie jak katar sienny w ciepłym sezonie. Szczególnie źle znoszą to osoby cierpiące na astmę, rozwijając dodatkowo duszności lub uczucie ciasnoty. Skóra może też reagować niezwykle drażniąco na wiosenne pyłki. Badanie opublikowane przez szpital Charité w Berlinie pokazuje, że pyłki mogą przenikać do mieszków włosowych i wywoływać reakcje alergiczne. Im bardziej uszkodzona jest naturalna warstwa ochronna skóry, tym łatwiej pyłki wnikają do środka. Naturalne produkty do pielęgnacji skóry pomagają chronić suchą i wrażliwą skórę przed alergiami. Osoby ze zwiększonym ryzykiem alergicznym powinny więc unikać tłustych kremów z parafinami oraz produktów z konserwantami. Ponadto ważna jest staranna, ale nie nadmierna pielęgnacja zmienionych chorobowo obszarów skóry. Codzienne oczyszczanie wieczorem i regularne nakładanie kremu ogólnie uodparnia skórę na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo pomocne może być zainstalowanie w sypialni ekranu przeciw pyłkom. Ponieważ stężenie pyłków jest najwyższe w miastach między godziną 19:00 a północą, alergicy powinni pozostać wtedy w domach.

angelika.mazur@wp.pl 

Donieck
2022-07-30  ~  18:40


Rosnące temperatury i kwitnące rośliny zwiastują nadejście wiosny. Są one dobre nie tylko dla organizmu osłabionego zimowym chłodem. Z rosnących temperatur cieszy się również nasz największy organ zmysłowy - skóra. Widocznie sucha skóra, która wyraźnie odznacza się po zimnej porze roku, potrzebuje innej pielęgnacji niż wiosną. Wyjaśniamy, które produkty wzmacniają skórę w ciepłym sezonie. Udzielamy też cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji bogatej w witaminy i zdradzamy, na co powinni zwrócić uwagę alergicy. Artykuł kończą zalecenia dotyczące właściwej pielęgnacji dłoni i stóp oraz inne ogólne wskazówki. W zależności od pory roku skóra człowieka ma różne potrzeby, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Tłuste kremy, które chroniły skórę przed wysuszeniem w temperaturach poniżej zera, teraz nie są już pierwszym wyborem. Zamiast tego osoby o skórze normalnej, mieszanej lub lekko tłustej powinny teraz stosować łagodniejsze kremy. Do pielęgnacji suchej skóry warto stosować naturalne mydła, takie jak te prezentowane w magazynie Tiroler Kräuterhof. Takie mydła, wykonane z pachnących olejków roślinnych, naturalnie uzupełniają skórę. Dzięki naturalnym mydłom nie ma konieczności stosowania balsamu po umyciu rąk. Raz w tygodniu sensownie jest dodatkowo zastosować odpowiedni peeling. Oczyszcza skórę z martwych komórek naskórka i otwiera zatkane pory. Ważne jest również, aby stosować tylko produkty do pielęgnacji skóry o neutralnym pH, z lekką ochroną UV. W sumie, według Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, wybór produktu powinien być również oparty o istniejące stresy skórne i indywidualny typ skóry. W razie wątpliwości przydadzą się zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza na początku wiosny. Doświadczeni specjaliści już po kilku minutach są w stanie ocenić odpowiednią pielęgnację dla danego typu skóry.

jadziolek@wp.pl 

Masłowa
2022-07-30  ~  18:36


Masło shea uważane jest za doskonały produkt naturalny, który jest łagodny dla skóry i dostarcza jej cennych składników. Przeczytaj tutaj, co sprawia, że masło shea jest tak zdrowe, jak pielęgnować nim swoje ciało i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Masło shea jest pozyskiwane z przypominających orzechy owoców drzewa shea (łac. Vitellaria paradoxa). Drzewo to rośnie w tzw. pasie shea w Afryce Zachodniej - tropikalnym obszarze, który rozciąga się od Senegalu do Ugandy. Po zbiorach rolnicy łuskają orzechy shea i rozgniatają je na brązową pastę. Następnie rozcieńczają miazgę gorącą wodą i ugniatają ją, aż oddzieli się tłuszcz owocowy. Następnie odtłuszczają tłuszcz shea i pozwalają mu zastygnąć. Czyste shea lub masło shea jest gotowe. Masło shea jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy czy balsamy do ust. Jednak udział masła shea w tych produktach jest często niski. Dlatego lepiej jest kupić czyste organiczne masło shea, aby zapewnić skórze optymalną pielęgnację. Masło Shea nie bez powodu cieszy się popularnością wśród wielu osób, ponieważ cenne składniki aktywne mówią same za siebie. Masło Shea punktuje wieloma zdrowymi składnikami, które są dobre dla naszej skóry, m.in: Witamina E (tokoferol): "witamina piękna" zapewnia elastyczną i młodą skórę. Grupa witamin E sprzyja regeneracji komórek skóry, uzupełnia zapasy wilgoci i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry - co z kolei pomaga w walce ze zmarszczkami, działanie przeciwstarzeniowe. Jest również antyoksydantem i chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Są to "drapieżne" cząsteczki tlenu, które mogą uszkodzić nasze komórki. Beta-karoten: prekursor witaminy A ma również działanie chroniące komórki i tym samym przeciwdziała starzeniu się skóry. Ten aktywny składnik jest również ważny dla budowy nowych komórek skóry. Alantoina: Ten aktywny składnik ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnioną skórę i stymuluje odnowę komórek skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas linolenowy): Liczne kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie, a tym samym dobrze robią zestresowanej skórze. Tłuszcze niezmydlające się: nie są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ochronna tłusta warstwa pozostaje na skórze dłużej niż w przypadku innych tłuszczów lub olejów roślinnych.

minonek@o2.pl 

Ola
2022-07-30  ~  18:32


W naturopatii skóra jest również nazywana "trzecią nerką", ponieważ aktywnie uczestniczy w detoksykacji organizmu. Wielu naturopatów i lekarzy alternatywnych zakłada, że przez gruczoły uwalniane są nie tylko pot i łój, ale także niebezpieczne produkty odpadowe i kwasy. Jako powód podaje się nadmierne zakwaszenie organizmu spowodowane naszym współczesnym stylem życia. Skóra stara się przeciwdziałać nadmiernemu zakwaszeniu organizmu poprzez wydalanie większej ilości toksyn. Efekt: wartość pH powierzchni naszej skóry staje się coraz bardziej kwaśna. W rzeczywistości średnie pH skóry spadło z około 6,2 do wartości pomiędzy 4,7 a 5,7 w ciągu ostatnich 50 lat. Wartość pH równa 7 jest uważana za neutralną. Wartości poniżej to kwas, wartości powyżej to zasada. W tym miejscu do gry wchodzi alkaliczna pielęgnacja skóry. Alkaliczna pielęgnacja skóry ma za zadanie pomóc w usunięciu szkodliwych kwasów z powierzchni skóry i pobudzić naturalny proces odtłuszczania narządu. Zwykłe produkty do pielęgnacji skóry mają zwykle pH neutralne lub lekko kwaśne, łagodne kosmetyki zasadowe mają pH 7,4 lub wyższe. Zasadniczo zasadowe produkty do pielęgnacji skóry nadają się do wszystkich rodzajów skóry - jedynie choroby skórne, takie jak neurodermia czy łuszczyca, powinny być wcześniej omówione z lekarzem. Alkaliczna pielęgnacja skóry jest szczególnie polecana osobom, które dużo się pocą: Podwyższona wartość pH ma za zadanie pozbyć się ze skóry potu i szkodliwych substancji, a także ma pobudzić skórę do naturalnej samoregulacji. Przedstawiamy kilka sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji skóry alkalicznej.

Ola.gienka@onet.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 »