Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 1012

Kuba
2022-07-31  ~  11:58


Mniej znaczy więcej? Daleko od tego! Zupełnie nowe badanie wykazało, że częstotliwość seksualna ma wpływ na poziom serum. Wysoki poziom homocysteiny w surowicy krwi może z kolei świadczyć o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia i miażdżycy (stwardnienia tętnic). Homocysteina jest aminokwasem (budulcem białka), który powstaje jako produkt pośredni w metabolizmie zawsze, gdy np. spożywa się dużo mięsa. Substancja ta może mieć negatywny wpływ na naczynia krwionośne - a więc oczywiście także na naczynia penisa. W badaniu stwierdzono, że mężczyźni, którzy mieli małą aktywność seksualną, mieli wyższy poziom homocysteiny w surowicy. Inne badania poparły to, jak ważne są naczynia prącia dla ogólnego zdrowia mężczyzny. Badanie naczyniowe prącia (kolorowa sonografia dopplerowska duplex penisa) może być wykorzystane do określenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Zaburzenia erekcji pojawiają się około 4 do 8 lat wcześniej niż odpowiednie choroby układu krążenia. Jeśli w trakcie badania graficznego zostanie wykryte zwężenie naczyń, można podjąć działania terapeutyczne w celu poprawy funkcji erekcji - i ewentualnie zapobiec udarowi lub zawałowi serca. We wspomnianym wyżej badaniu wykazano, że mężczyźni, którzy odbywali stosunki seksualne ponad 52 razy w roku - czyli około raz w tygodniu - mieli znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z erekcją niż mężczyźni, którzy byli aktywni seksualnie od 0 do 11 razy w roku. Wraz ze wzrostem aktywności seksualnej odnotowano również niższy poziom homocysteiny. Podsumowując, twórcy badania stwierdzają, że mniej aktywni seksualnie mężczyźni mają tendencję do wyższych poziomów homocysteiny. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również, choć nie tak istotnie statystycznie, kobiet.

kuba.inetrowi@wp.pl 

Jerzy
2022-07-30  ~  21:58


Mało która część ciała jest tak bardzo w centrum zainteresowania opinii publicznej jak penis. Jako symboliczna siedziba męskiej pewności siebie, potencji i męskości, penis stanowi centrum męskiej tożsamości. W tej kwestii nic się nie zmieniło od początku historii ludzkości - mężczyźni muszą być silni i mocni. A jeśli jesteś prawdziwym mężczyzną, zawsze możesz to zrobić. Seks otacza nas bez względu na to, gdzie spojrzymy. W telewizji, w reklamie czy w kinie - wszystko kręci się wokół seksu. Mężczyźni, którzy nie mogą spać ze swoją partnerką każdej nocy i kilka razy z rzędu, szybko czują, że nie są wystarczająco męscy. Postulat, który stwarza wielką presję i nie zawsze sprzyja męskości. Z kolei spojrzenie na sypialnie w Niemczech jest mniej ekscytujące: niemieckie pary uprawiają seks średnio od 3,8 do 5,9 minuty i średnio raz w tygodniu. Profesor Frank Sommer chciał wiedzieć więcej: Wraz ze swoim sześcioosobowym zespołem badawczym ekspert od męskich zaburzeń seksualnych badał kwestię tego, jakie preferencje i problemy seksualne mają dziś mężczyźni. Wysłał ankiety do 10 tysięcy mężczyzn i dowiedział się, że w niemieckich łóżkach niewiele się dzieje, jeśli chodzi o seks. Oprócz stresu winna jest podobno zbyt duża ilość żeńskich hormonów u mężczyzn. O ile kiedyś wśród osób w wieku od 18 do 30 lat prawie nie było dnia bez seksu, o tyle dziś wydaje się to być wyjątkiem. "Jak często ty i twój partner uprawiacie seks?". W badaniach sprzed 30 lat na to pytanie odpowiadano, że od 22 do 28 razy w miesiącu; dziś, według badanych mężczyzn, zdarza się to mniej niż o połowę rzadziej: mianowicie tylko od czterech do dziesięciu razy w miesiącu. Mężczyźni między 31 a 40 rokiem życia mają jeszcze mniej seksu: trzy do sześciu razy w miesiącu to teraz norma. Nawet osoby w wieku od 41 do 50 lat nie doświadczają już zbyt często gorącego numeru: zadowalają się dwoma do trzech razy w miesiącu. Nie można zrobić mniej? Absolutnie: 51- i 60-latkowie uprawiają seks maksymalnie dwa razy - przynajmniej w miesiącu, a nie w roku.

jerzy.ikonie@wp.pl 

Bogdan
2022-07-30  ~  21:52


Być gotowym w każdej chwili - to ważne dla wielu mężczyzn, zwłaszcza młodych. Ale gdy sprawy nie idą tak dobrze, często panuje cisza. Osoby dotknięte chorobą boją się rozmawiać o tym z partnerem lub lekarzem. Ale zaburzenia erekcji są zwykle łatwe do leczenia. Czekasz na intymną wspólnotę, ale jakoś Twoje myśli krążą tylko wokół kolejnego egzaminu lub ostatniego spotkania biznesowego, na którym nie wypadłeś najlepiej? Powietrze szybko się kończy, a twój najlepszy kumpel jest na bakier. Jest to całkowicie normalne i - ręka na sercu - zdarzyło się większości mężczyzn przynajmniej raz. Jednakże, jeśli erekcja nie materializuje się częściej, lub jeśli wielokrotnie oddaje się ją zbyt szybko, wywiera to dużą presję na związek. Zaburzenia erekcji (ED) to częsty stan, który dotyka około jednego na dziesięciu mężczyzn. Lekarze mówią o zaburzeniach erekcji, gdy mężczyzna ma problemy z erekcją w ponad dwóch trzecich przypadków i przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Częstotliwość wzrasta z wiekiem, ale zdarzają się też młodsi mężczyźni: Mówi się, że co czwarta nowa diagnoza dotyczy mężczyzny poniżej 40. roku życia. Przyczyny ED są wielorakie. Podczas gdy fizyczne przyczyny, takie jak uszkodzenie nerwów, niedobór testosteronu czy cukrzyca, dominują u mężczyzn po 50. roku życia, czynniki psychologiczne są bardziej widoczne u młodszych mężczyzn. Są to m.in. ciągła presja na osiąganie wyników na uczelni lub w pracy, konflikty z partnerami, strach przed porażką lub choroby psychiczne, takie jak depresja. Ponadto nadmierna konsumpcja porno wydaje się również zmniejszać przyjemność z prawdziwego seksu i upośledzać potencję. Otyłość, intensywne palenie papierosów, zbyt duża ilość alkoholu i nadużywanie leków jeszcze bardziej zwiększają ryzyko. Zawieszenie w łóżku może wtedy doprowadzić do tego, że mężczyzna będzie myślał tylko o tym, żeby następnym razem znowu nie "zawieść". To często spowalnia pobudzenie seksualne, a tym samym erekcję.

bogdan.unicel@wp.pl 

Tomasz
2022-07-30  ~  21:45


Jeśli mężczyzna nie może robić tego, co chce, może to być spowodowane na przykład stresem lub problemami w związku. Ale winne mogą być również przyczyny organiczne, takie jak zaburzenia krążenia, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Niektóre leki mają również negatywny wpływ na potencję. Sporadyczne zaburzenia erekcji są normalne, ale jeśli występują regularnie, powinieneś poddać się badaniu. Dzięki tym prostym środkom: Mniej alkoholu. Alkohol zwiększa pożądanie, ale jednocześnie tłumi organizm i tym samym hamuje odruchy seksualne. Cholesterol i palenie papierosów zamykają naczynia krwionośne. Im bardziej przepuszczalne są liczne naczynia krwionośne w penisie, tym szybsza jest erekcja. Wszystko, co zwęża lub blokuje tętnice (takie jak cholesterol i palenie) może powodować problemy. Nikotyna wydaje się również uszkadzać mięśnie gładkie tkanki erekcyjnej. Nie przesadzaj z ilością ćwiczeń. Jeśli idziesz na całość w treningu, zmniejszasz produkcję hormonów płciowych. Jednocześnie nadmierne uprawianie sportu zwiększa uwalnianie przez organizm własnych opiatów - endorfin. Mogą one wywoływać uczucie odurzenia, ale hamują pobudzenie. Trzymaj się. Stres, strach i złość powodują, że organizm odruchowo przechodzi w stan gotowości. Adrenalina płynie i sprawia, że jesteśmy gotowi do walki lub ucieczki. Aby tak się stało, mięśnie muszą być optymalnie zaopatrzone w tlen - na erekcję nie pozostaje krew. Zmiana stanowiska. Gdybyś musiał codziennie jeść to samo, szybko straciłbyś apetyt. Wybierz się na wycieczkę odkrywczą w łóżku (lub gdziekolwiek chcesz) i bądź otwarty na nowe rzeczy. Przy okazji: w niektórych pozycjach seksualnych pełna przyjemność jest możliwa nawet bez pełnej erekcji. (Na przykład, jeśli Twoja partnerka leży na boku, podciągnij jej górne udo nieco do góry i wyciągnij pupę do przodu).

Tomasz.mirecki@onet.pl 

Gosia
2022-07-30  ~  21:39


Życie w sposób zrównoważony: Oznacza to kształtowanie swojego stylu życia pod kątem zrównoważonego rozwoju - i kształtowanie teraźniejszości w taki sposób, aby nie odbywało się to kosztem następnych pokoleń. Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją zrównoważonego rozwoju jest to możliwe tylko wtedy, gdy cele ekonomiczne połączone są z celami ekologicznymi i społecznymi. Ale co to dokładnie oznacza w praktyce lub dla nas wszystkich, którzy naprawdę chcą żyć w sposób zrównoważony? Zrównoważone życie może być stosowane we wszystkich dziedzinach: Od konsumpcji, przez pracę, po domy, w których mieszkamy czy planowanie wakacji. A dobra wiadomość jest taka, że nawet małe zmiany, wprowadzane krok po kroku do codziennego życia, mogą zrobić wielką różnicę. Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, które są łatwe do wdrożenia bez konieczności dokonywania ekstremalnych poświęceń. Bo życie w sposób zrównoważony jest tak naprawdę całkiem proste! Odróżnij "potrzebę" od "chęci". Reklama jest wszędzie. Niemniej jednak, postaraj się nie pozwolić, aby to lub presja twoich zwariowanych na punkcie etykietek bliźnich ciągle wmawiała ci nowe "pragnienia konsumenckie"! Szczególnie jeśli chodzi o modę i elektronikę. W tych obszarach trendy zmieniają się szczególnie szybko. W końcu fajnie jest nie podążać za każdym trendem, ale mieć swój własny styl - i mieć tylko kilka, wysokiej jakości przedmiotów, które można pielęgnować i dbać o nie jak najdłużej. Naprawić (pozwolić) zamiast wyrzucać. Dobry początek! Dziury i rozdarcia w ubraniach można cerować i łatać. Tak robiła babcia i ty też możesz to zrobić! Nawet wiele zepsutych urządzeń może być naprawionych przez fachowców, często w okresie gwarancyjnym. Zawsze należy zwracać uwagę na gwarancję. Dodatkowa wskazówka: Niektóre marki, takie jak Patagonia, oferują nawet naprawy poza okresem gwarancyjnym! Kup (lub sprzedaj) używane. Pilnie potrzebujesz czegoś konkretnego, co niekoniecznie musi być nowe? Następnie rozejrzyjcie się na pchlich targach, które można znaleźć w każdym małym miasteczku. To jest zabawa, a szczególnie starsze produkty z drugiej ręki są często niezniszczalne w porównaniu do tanich nowych towarów "Made in China". Można znaleźć wysokiej jakości przedmioty za niewielkie pieniądze, a na dodatek poznać miłych ludzi. Lubimy też sprzedawać stare skarby na pchlich targach, by w zamian móc sobie pozwolić na coś, co jest nam potrzebne. Oczywiście całość działa również online na takich platformach jak Ebay Kleinanzeigen! Daj starym rzeczom nowe życie. Magiczne słowo to upcycling - weź pozornie bezwartościowe rzeczy i zrób z nich coś użytecznego. Może to być trivet wykonany z korków, dozownik wody w kwietniku wykonany z plastikowych butelek, doniczka wykonana ze starego gumowego buta, a nawet łóżko wykonane z drewnianych palet! Pomysły są nieskończone. Szczególnie jeśli masz dzieci, z resztek i śmieci można zrobić wiele wspaniałych rzeczy! Preferuj oznaczenia sprawiedliwe lub ekologiczne. Jeśli masz zamiar konsumować, to rób to właściwie. Stare powiedzenie "kupowanie taniego jest drogie" często okazywało się prawdziwe! Zalecamy kupowanie produktów wysokiej jakości i trwałych, najlepiej wyprodukowanych w uczciwych warunkach, które nie zanieczyszczają środowiska ani nie wyzyskują ludzi. Dziś na przykład istnieją świetne portale o sprawiedliwej modzie, sprawiedliwych zakupach jak fairmondo i pieczęcie jak Bio czy Fairtrade, które mówią wiele o produkcji, handlu i składnikach danego produktu.

gosia.wilbicka@interia.pl 

Fderdek
2022-07-30  ~  21:32


Otwarte radzenie sobie z zaburzeniami erekcji w partnerstwie jest szczególnie ważne. Ponieważ rzekome tabu zaburzeń erekcji często prowadzi do silnego poczucia winy i napięcia w relacji pary: "On" nie czuje się już wystarczająco męski i wstydzi się swojej "słabości". Obawia się, że jego partnerka zostawi go dla innego, silniejszego partnera. "Ona" zauważa, że jej partner coraz bardziej się wycofuje i odmawia wspólnych rozmów i fizyczności. W efekcie wątpi w swoją atrakcyjność, w swój związek w ogóle i obwinia się, że zrobiła coś złego. Zaburzenia erekcji są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać i mogą wystąpić w każdym wieku. W różnych badaniach badano częstość występowania problemów z erekcją w populacji: badanie z Kolonii z 2000 roku wykazało, że częstość występowania zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem: Wśród osób w wieku od 40 do 49 lat problem dotyczy niespełna co dziesiątego mężczyzny, a wśród osób w wieku od 60 do 69 lat jest to już co trzeci. Dane z USA sugerują, że około 18 milionów mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat jest dotkniętych zaburzeniami erekcji. Spośród nich 17 procent skarżyło się na łagodne zaburzenia, 25 procent na umiarkowane zaburzenia, a dziesięć procent na całkowite zaburzenia. Jeśli przeniesiemy te liczby do Niemiec, to trzeba założyć, że w sumie chodzi o cztery do sześciu milionów dotkniętych chorobą mężczyzn. Ponieważ częstość występowania zaburzeń erekcji jest ściśle związana z wiekiem, a populacja jest coraz starsza, zakłada się, że ten obraz kliniczny znacznie wzrośnie do około 322 milionów mężczyzn na świecie w 2025 roku. Oprócz wieku, kilka innych czynników może zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń erekcji. Wiele z nich występuje też częściej wraz z rosnącym wiekiem.

Ferdynand.kiero@wp.pl 

Jacek
2022-07-30  ~  21:21


Jeśli leczenie farmakologiczne nie prowadzi do poprawy, urolodzy mogą również wstrzykiwać substancje czynne bezpośrednio do ciał jamistych (SKAT: corpus cavernosum autoinjection). Alternatywnie możliwe jest również wprowadzenie tabletki fusowatej przez cewkę moczową. Aby zmierzyć udany przepływ krwi do ciał jamistych prącia, pierwszą aplikację przeprowadza urolog. Jeśli terapia zakończy się sukcesem, pacjent może następnie bezboleśnie wstrzyknąć sobie substancję czynną w domu, zwykle 10 do 20 minut przed stosunkiem seksualnym, za pomocą ampułko-strzykawki. W ostatnich latach te dwie opcje terapeutyczne straciły na znaczeniu, również ze względu na trudną obsługę i skutki uboczne (zakrzepica, bolesna erekcja penisa). Alternatywą dla leków jest dość rzadkie stosowanie pompy próżniowej, w której cylinder umieszczony nad penisem wytwarza podciśnienie. Dzięki temu tkanka erekcyjna może się rozszerzyć. Krew napływa do środka i następuje erekcja. Gumowy pierścień umieszczony nad podstawą penisa może zapobiec wypływaniu krwi. Jeśli powyższe metody leczenia nie przynoszą rezultatów, można również rozważyć wszczepienie protezy ciał jamistych. W tej operacji tkanka erekcyjna jest zastępowana przez (hydrauliczne) protezy nóg, które są aktywowane lub dezaktywowane przez specjalny mechanizm. W ten sposób można kontrolować erekcję. Ważne: Gąbczasta struktura ciał jamistych jest uszkodzona przez tę operację, więc nie jest możliwe, aby po takiej operacji przejść z powrotem na jakąkolwiek inną opcję terapii (np. tabletki). Zdrowy i aktywny tryb życia oraz szczera rozmowa z partnerem może czasem pomóc w zaburzeniach erekcji. Weź sobie do serca te wskazówki: Żyj zdrowo. Powstrzymaj się od nikotyny i alkoholu. Staraj się utrzymać ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, poziom lipidów we krwi i wagę w normalnym zakresie dzięki dużej ilości ćwiczeń i zdrowej diecie. Ćwicz swoje dno miednicy, aby twoje życie seksualne znów nabrało rumieńców. Mięśnie tkanki erekcyjnej z zewnętrznej warstwy dna miednicy są kluczowe dla erekcji. Problemy z erekcją mogą więc świadczyć również o słabym dnie miednicy. Dlatego staraj się jak najczęściej napinać mięśnie dna miednicy (bez pomocy mięśni brzucha i pośladków). Mimo że sport i aktywny tryb życia są korzystne dla funkcji erekcji, mężczyźni powinni zachować ostrożność podczas jazdy na rowerze. Dzieje się tak dlatego, że: nieprawidłowa postawa lub niewłaściwe siodełko niekiedy blokują drogi nerwowe lub przepływ krwi w okolicy narządów płciowych. Może to również prowadzić do zaburzeń erekcji. Wskazówka: Jeśli podczas jazdy na rowerze odczuwasz drętwienie penisa lub moszny, powinieneś sprawdzić swoje siodełko. Najlepiej, jeśli będzie ona jak najszersza i ergonomicznie ukształtowana. Dla wielu par zaburzenia erekcji to temat wstydliwy, dlatego rozmawiaj otwarcie z partnerem o swoich problemach, bo zaburzenia erekcji dotyczą was obojga! Nawet samo omówienie własnej seksualności i seksualności partnera może być ważną częścią leczenia. Nie pozwól sobie też na zbyt dużą presję w kwestii seksu, może ostatnio miałaś dużo stresu. Aby poczuć intymność, czasem równie pomocna jest po prostu wymiana czułości. Nie zawsze musi iść w "skrajność". Potraktuj to również jako szansę na spróbowanie czegoś nowego.

Jacek.waliszek@wp.pl 

Czaruś
2022-07-30  ~  21:16


Istnieją różne podejścia terapeutyczne do problemów z erekcją. Lekarze pierwszego kontaktu i urolodzy sprawdzają następujące kryteria: Co jest przyczyną tego stanu? Ile lat ma pacjent? Jakie czynniki ryzyka są znane? Jakie są preferencje pacjenta? Po wyjaśnieniu tych czterech kryteriów, istnieją różne podejścia do leczenia dla mężczyzn. Celem jest zawsze leczenie przyczyny najpierw, jeśli to możliwe. Oznacza to również, że pacjenci wraz z lekarzem powinni krytycznie przyjrzeć się własnemu stylowi życia i zmienić wszelkie nawyki życiowe, które mają na niego wpływ. Partnerzy powinni być zaangażowani w leczenie. Dopiero gdy terapia przyczynowa nie przynosi poprawy, wskazane jest leczenie objawów. Oprócz terapii przyczynowej choroby podstawowej, zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą leków. Najczęściej stosowaną grupą leków są tzw. inhibitory fosfodiesterazy 5 (inhibitory PDE-5), z których "niebieska pigułka" jest z pewnością najbardziej znanym lekiem. Substancje czynne zawarte w tych inhibitorach powodują, że naczynia krwionośne zaopatrujące penisa bardziej się rozszerzają, dzięki czemu poprawia się funkcja erekcji. Leki na receptę różnią się od siebie przede wszystkim początkiem działania (od 15 do 60 minut) i czasem trwania działania (od 30 minut do 6 godzin). Koszty tych leków mogą nie być pokrywane przez kasy chorych z powodu decyzji ustawodawcy. Do najczęstszych skutków ubocznych należą bóle głowy, niskie ciśnienie krwi i zaburzenia widzenia. Pacjenci z problemami z sercem w szczególności powinni mieć wykonane badanie kardiologiczne przed przyjęciem leku. W wyjątkowych przypadkach pacjenci nie reagują na inhibitory PDE-5. W takim przypadku należy sprawdzić poziom testosteronu. Szczególnie u młodszych pacjentów (poniżej 50 roku życia) problemy psychologiczne są możliwym czynnikiem wyzwalającym zaburzenia erekcji. Lekarze często stwierdzają, że może istnieć ścisły związek między zaburzeniami depresyjnymi a zaburzeniami erekcji; leki przeciwdepresyjne mają również negatywny wpływ na seksualność. Pomocna może być wtedy rozmowa z psychoterapeutą.

czarek.zawacki@interia.pl 

Romek
2022-07-30  ~  21:12


Zaburzenia erekcji (potocznie także: impotencja), to niemożność osiągnięcia lub utrzymania sztywnego wzwodu prącia, odpowiedniego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Jeśli te problemy trwają dłużej niż sześć miesięcy, lekarze zakładają, że masz chorobę. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub urologa. Nawracające problemy z erekcją mogą być oznaką poważnej choroby lub problemów psychologicznych. Większość mężczyzn po 40 roku życia ma sporadyczne problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji - wynika z badań. Jest to zwykle spowodowane stresem, zmęczeniem, niepokojem lub wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu i nie jest powodem do niepokoju. Czasami mężczyźni mają problemy tylko w pewnych sytuacjach, np. gdy dostają erekcji podczas masturbacji, ale nie wtedy, gdy są z partnerką. Fakty: U 50 procent mężczyzn istnieje przyczyna czysto organiczna. U około jednej trzeciej występują zaburzenia psychiczne. W 20 procentach oba te czynniki występują łącznie. Od 50 roku życia około 80 procent zaburzeń erekcji ma przyczynę organiczną. Mężczyźni z problemami z erekcją mogą mieć również problemy psychologiczne, na przykład w postaci lęku przed porażką. Choć zdecydowana większość pacjentów z zaburzeniami erekcji ma schorzenie organiczne, to jednak problemy psychologiczne również mogą być obecne. Choć przyczyna problemów jest często organiczna, zaburzenia erekcji wyzwalają u wielu mężczyzn problemy małżeńskie i w związku. Niebagatelną rolę odgrywa również wstyd, strach i depresja. To właśnie dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że zaburzenia erekcji są prawie zawsze uleczalne. Liczne badania dotyczące rozpowszechnienia zaburzeń erekcji są dostępne dla Niemiec, ale dochodzą do bardzo różnych wyników. Według RKI (Robert Koch Institute) dotychczas jednoznacznie udowodniono, że istnieje wyraźny związek między problemami z erekcją a starszym wiekiem. Kolejne ważne odkrycie: występowanie zaburzeń erekcji może być pierwszym wskaźnikiem przewlekłej choroby serca. Z wiekiem zmniejsza się również siła mięśni dna miednicy, dopływ tlenu i krwi do penisa, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

odrzutowiec.well@o2.pl 

Jedrula
2022-07-30  ~  21:03


Biotyna (witamina H lub B7) jest jedną z najważniejszych witamin dla włosów. Kiedy w brodawce powstaje włos, jego komórki są szczególnie gęsto upakowane dzięki biotynie. Dzięki temu włosy są mocne i zmniejsza się ryzyko rozdwojenia końcówek. Zapewnia również piękny połysk włosów. Biotyna znajduje się w płatkach owsianych, ryżu, orzeszkach ziemnych, produktach pełnoziarnistych i jajkach. Witamina A1 (retinol) wspomaga zdrowy wzrost włosów i ich elastyczność. Jeśli w organizmie brakuje witaminy A1, włosy rosną wolniej i stają się kruche i cienkie. Najlepiej przyjmować witaminę na włosy w diecie. Dzięki temu ryzyko przedawkowania praktycznie nie istnieje. Produkty mleczne, brokuły, szpinak czy nawet jarmuż, a także morele i papryka to niektóre z pokarmów, które zawierają witaminę A i zapewniają zdrowe włosy. Z grupy witamin B, szczególnie B3, B5 i B6 pomagają w uzyskaniu zdrowych włosów. Regulują wydzielanie sebum i zapewniają zdrową skórę głowy bez stanów zapalnych. Te witaminy na włosy znajdują się głównie w kiełkach pszenicy, żółtku jajka, orzechach czy drożdżach. Oprócz witamin A, B, C i H, pomocnymi zwolennikami zdrowych włosów są cynk i miedź. Nasze włosy składają się z keratyny, czyli substancji rogowej. Cynk jest częścią łańcucha produkcyjnego keratyny. Niedobór cynku może powodować wypadanie włosów i cienkie włosy. Podobnie jest w przypadku miedzi. Niedoborom tych mikroelementów przeciwdziałasz za pomocą produktów mlecznych, suszonych owoców i płatków owsianych. Jeśli stosujesz dietę bogatą w witaminy, robisz wiele dla pięknych włosów. Wypadanie włosów można zatrzymać, a cienkim, zniszczonym włosom nadać nowy blask. Ale uwaga: za wszelką cenę należy unikać przedawkowania witamin. Najpierw zleć lekarzowi rodzinnemu zbadanie zapasów witamin i minerałów w Twoim organizmie, a następnie przedyskutuj z nim, czy powinnaś uzupełnić swoją dietę o dodatkowe witaminy na włosy. Jeśli trwale tracisz zbyt dużo włosów (więcej niż 100 dziennie) lub skóra głowy wymyka się spod kontroli w jednym momencie, również powinnaś zgłosić się do lekarza. Wypadanie włosów może bowiem ukrywać również takie stany chorobowe jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

andro@interia.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 »