Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Tomeczek
2022-07-30  ~  13:27


Aby utrzymać sprawność naszego organizmu latem, układ krążenia dostosowuje się do upałów: Ciepła krew z wnętrza ciała jest transportowana na powierzchnię skóry, aby ją schłodzić, a znajdujące się tam naczynia rozszerzają się. Wyraźnym tego znakiem jest na przykład zaczerwieniona twarz, w której łatwo dostrzec wysiłek niektórych letnich sportowców. Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje natomiast obniżenie ciśnienia krwi. Może to szybko stać się problemem dla osób z niskim ciśnieniem krwi lub problemami z krążeniem. Powinni więc szczególnie uważać, aby nie ćwiczyć zbyt intensywnie. W dni, w których ciepło zewnętrzne przekracza temperaturę naszego ciała, czyli około 37 stopni, należy zachować szczególną ostrożność. Krew nie może wtedy dłużej stygnąć na powierzchni skóry. Ponadto przy dużej wilgotności pot prawie nie odparowuje na skórze, a więc nie może zapewnić chłodzenia. Dodatkowo, zwiększone promieniowanie UV nagrzewa skórę. Wysoki poziom ozonu podrażnia również drogi oddechowe. Dlatego w bardzo gorące dni zaleca się podejmowanie jedynie krótkich aktywności w wystarczająco zacienionych miejscach lub przejście na ćwiczenia wczesnym rankiem. Jeśli jesteś zdrowy fizycznie, możesz bez obaw ćwiczyć latem - pod warunkiem, że dostosujesz swoją aktywność do ekstremalnych warunków panujących na zewnątrz. Im częściej ćwiczysz latem, tym szybciej organizm się do tego przyzwyczaja i tym mniejszym obciążeniem dla krążenia jest upał. Tak więc sport i lato nie wykluczają się wzajemnie, ale mogą stanowić świetną parę.

tomek.lider@wp.pl 

Ignacy
2022-07-30  ~  12:43


Czy sport jest w ogóle jeszcze zdrowy? A może ćwiczenia w upale przynoszą więcej szkody niż pożytku? Faktem jest, że wysokie temperatury stawiają przed sportowcami poważne wyzwania. Wyjaśniamy, co jest ważne podczas uprawiania sportu latem. Kiedy latem temperatury gwałtownie rosną, ćwiczenia fizyczne często stają się ciężarem. Rzeczywiście, wysokie temperatury mogą zbierać swoje żniwo w organizmie i powodować w szczególności problemy z krążeniem. Ale zdrowy organizm generalnie dobrze radzi sobie z upałami i jeśli zadbasz o swoje ciało, nie musisz pomijać sportu latem. W wysokich temperaturach nasz organizm ma swój własny "system chłodzenia", który zapobiega przegrzaniu - pocenie się: Fluid wydostaje się z porów skóry, odparowuje na powierzchni i w ten sposób chłodzi skórę. Jednak im bardziej się pocimy, tym pilniejsze staje się ponowne wchłonięcie utraconego płynu. Duża utrata płynów oznacza również, że organizm traci pierwiastki śladowe i minerały, takie jak potas. Sportowcy latem powinni mieć zawsze pod ręką napój, a także pić podczas treningu. Ważne jest, aby pić małymi łykami i nie przyjmować zbyt dużej ilości płynów na raz. W przeciwnym razie duże łyki dodatkowo obciążają układ pokarmowy, który i tak jest już nadwyrężony przez drgania podczas ćwiczeń. Zaleca się picie 150 mililitrów co 15 minut. Woda mineralna i lekkie, niegazowane napoje owocowe doskonale gaszą pragnienie, ponieważ zawartość magnezu i naturalnych cukrów pomaga utrzymać wydajność. Na przykład optymalny napój izotoniczny do uprawiania sportu w lecie może składać się w około jednej czwartej z soku jabłkowego i trzech czwartych z niegazowanej wody mineralnej. Organizm potrzebuje również dużej ilości płynów po uprawianiu sportu. W tym przypadku sportowcy mogą stosować mocniejsze spryskiwacze do soków. Zawierają one wiele minerałów, węglowodanów i elektrolitów.

ignacy.turnik@onet.pl 

Kama
2022-07-30  ~  12:38


Uzależnieni od sportu mają jedną szczególną cechę wspólną z innymi uzależnionymi: ich myśli przez cały dzień krążą wokół ich "rzeczy" - czyli sportu. "Kiedy mogę trenować następnym razem?" To pytanie nieustannie napędza uzależnionych od sportu, wszystko inne jest mu podporządkowane - nie ważne czy to partner, dzieci, przyjaciele czy praca są zaniedbywane. Boli Cię kolano, boli Cię ramię, a może dopadło Cię przeziębienie? To nie ma znaczenia, uzależnieni od sportu i tak trenują. W razie wątpliwości podporządkowują swoje zdrowie sportowi. "Zdarzają się pojedyncze przypadki, że ludzie nadal uprawiają jogging, mimo że ich stopy są całkowicie uszkodzone" - wie dr Ziemainz. Ci, którzy są uzależnieni od sportu, nie słuchają już wewnętrznego głosu, który radzi im, by w czasie choroby lub bólu nie przejmować się swoim ciałem. "Jest to bardzo zdecydowana różnica w stosunku do osób, które uprawiają więcej lub znacznie więcej sportu niż ogół społeczeństwa, ale nie są uzależnione od sportu". To jest też zasadnicza różnica w stosunku do sportowców wyczynowych: dla uzależnionego od sportu regeneracja po sporcie, równowaga między wysiłkiem a regeneracją, nie odgrywa żadnej roli. W bardzo skrajnej formie uzależnienia od sportu pojawiają się objawy odstawienia, podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy uzależnienia od heroiny, gdy brakuje codziennej dawki ćwiczeń. Osoby dotknięte tym problemem są wtedy niezrównoważone, niespokojne i drażliwe. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, więzi z innymi ludźmi również cierpią z powodu uzależnienia od sportu. Bo znacznie ważniejszy od towarzyskiego wieczoru z przyjaciółmi czy przytulnej niedzieli spędzonej na oglądaniu telewizji z rodziną jest trening, kolejna sesja sportowa. "Są rodzice, którzy nie odbierają już dzieci z przedszkola, żeby pójść na kolejny bieg czy przejażdżkę rowerową" - mówi dr Ziemainz. W zasadzie każdy może zostać uzależniony od sportu. Ale w psychologii sportu przyjmuje się, że prawdopodobieństwo uzależnienia wzrasta, gdy krytyczne wydarzenia życiowe (rozwód, śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy) zbiegają się z pewnymi cechami.

Kamila.rodak@gmail.com 

Kondradek
2022-07-30  ~  12:28


Biegają po parku o piątej rano, pokonują na rowerze setki kilometrów w 40-stopniowej pogodzie lub podnoszą ciężary zamiast spotykać się z przyjaciółmi: Ludzie, którzy są uzależnieni od sportu. Osoby dotknięte chorobą cierpią - psychicznie, społecznie i fizycznie, ale często tego nie zauważają. O uzależnieniu od sportu i jego zagrożeniach rozmawialiśmy z ekspertem. Kiedy słyszymy słowo "uzależnienie", większość ludzi myśli o alkoholu lub narkotykach, może nawet o uzależnieniu od hazardu. W rzeczywistości uzależnienie od sportu jest również uznawane w psychologii za samodzielną chorobę i należy do kategorii tzw. uzależnień behawioralnych. "Osoby dotknięte chorobą wykazują takie same zachowania jak ludzie uzależnieni od alkoholu lub narkotyków" - wyjaśnia psycholog sportowy dr Heiko Ziemainz. Ale kogo właściwie dotyczy diagnoza "uzależnienie od sportu"? Z góry jedno: na pewno nie wszystkim tym, którzy uprawiają jogging o piątej rano. Ponieważ aktywność fizyczna relaksuje, poprawia samopoczucie lub jest po prostu dobrą zabawą (zwłaszcza wspólnie z innymi), niektórzy ludzie wykonują ją regularnie i z przyjemnością. Psychologowie określają to mianem więzi sportowej. Dr Ziemainz: "Zaangażowanie w sport jest zawsze pozytywną rzeczą. Oraz: zdecydowanie zbyt mało osób wciąż regularnie uprawia sport". Co jednak odróżnia silne zaangażowanie sportowe od sportowego uzależnienia? Nie ma jasno określonych kryteriów - mówi dr Ziemainz. Tak jest również w przypadku innych uzależnień. Nie każdy, kto chodzi biegać pięć razy w tygodniu lub nawet codziennie, jest uzależniony od sportu. Niemniej jednak istnieją pewne kryteria, na podstawie których można określić uzależnienie od sportu.

Kondrad.wolamek@onet.pl 

Wiola
2022-07-30  ~  11:24


Ponieważ białka są ważne dla budowy mięśni, nic dziwnego, że koktajle proteinowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród sportowców. W rzeczywistości mogą one jeszcze bardziej promować wzrost mięśni podczas intensywnego treningu, ponieważ: Wystarczająca ilość białka jest podstawowym warunkiem wzrostu mięśni. Ale koktajle białkowe mogą nie tylko pomóc w budowaniu mięśni, ale także w ich regeneracji. Trening siłowy z dużymi ciężarami szybko prowadzi do drobnych urazów komórek i włókien mięśniowych. Aby te łzy mogły się prawidłowo goić, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości białka jako materiału budulcowego. Koktajle proteinowe są nie tylko brane do budowania mięśni, mówi się również, że pomagają w utracie wagi. Dzieje się tak dlatego, że białko zawarte w koktajlach proteinowych zapewnia stosunkowo długotrwałe uczucie sytości, co oznacza, że ogólnie spożywa się mniej jedzenia. Same koktajle są stosunkowo niskokaloryczne: jeden koktajl zmieszany z wodą ma około 120 kalorii. Jeśli zastąpisz nim jeden posiłek dziennie, możesz zmniejszyć całkowite spożycie kalorii, co z kolei jest podstawowym warunkiem utraty wagi. W zasadzie koktajle białkowe nie są szkodliwe dla zdrowia. Mimo to istnieją obawy dotyczące spożywania tego napoju. Wielu ekspertów wątpi w sens stosowania koktajli białkowych i wskazuje, że sportowcy amatorzy raczej nie osiągną dzięki nim pożądanego efektu. Powód: regularny trening i zbilansowana dieta są kluczowe dla budowania mięśni i utraty wagi. Dzienne zapotrzebowanie na białko można łatwo zaspokoić stosując zdrową i zbilansowaną dietę. Chude mięso, ryby, sery, rośliny strączkowe i płatki owsiane to niezawodne źródła białka. Dodatkowe białko jest rzadko potrzebne. W normalnych ilościach składniki odżywcze są dobre i ważne dla nas. W przypadku spożywania zbyt dużej ilości białka zwierzęcego może dojść do nadmiernego zakwaszenia organizmu, ponieważ białko wpływa na równowagę kwasowo-zasadową. Dodatkowo produkty rozpadu białka mogą obciążać nerki. Dlatego należy zadbać o to, aby nie spożywać więcej niż maksymalnie dwa gramy białka na kilogram masy ciała dziennie.

wioletta.tercza@wp.pl 

Sławek
2022-07-30  ~  11:17


Koktajle białkowe cieszą się coraz większą popularnością. Mają one pomóc w budowaniu mięśni i jednoczesnym odchudzaniu. Ale czy naprawdę mogą to zrobić? Zbadaliśmy. Czy to w reklamie, na platformach mediów społecznościowych, czy w studiu fitness za rogiem: wszędzie znajdziemy ludzi, którzy przysięgają na koktajle proteinowe. Napoje są modne, bo mają przynosić różne korzyści. Ale jak dokładnie wpływają one na nasz organizm? A czy mają one również wady? Wyjaśniamy. Koktajle proteinowe składają się zazwyczaj z białka w proszku i mleka, napojów roślinnych lub wody. Proszek składa się z białek zwierzęcych i/lub roślinnych. Białko w proszku zawiera również węglowodany i tłuszcze, a często dodawane są witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Zawartość białka w poszczególnych koktajlach może być bardzo różna. Podczas gdy niektóre składają się niemal w całości z białka, inne zawierają je tylko w mniejszych ilościach. Na rynku jest wiele różnych proszków białkowych. Do najpopularniejszych rodzajów należą proszki na bazie białka serwatkowego i kazeiny. Oba białka pochodzą z mleka krowiego, ale różnią się sposobem ich wykorzystania. Białko serwatkowe może być szybko wchłaniane przez organizm, dlatego często jest wypijane bezpośrednio po treningu. Z kolei białko kazeinowe jest wykorzystywane znacznie wolniej. Zaletą jest to, że organizm jest zaopatrywany w białko nawet przez osiem godzin po spożyciu. Białka to związki aminokwasów, w tym L-argininy i L-karnityny. Są one ważnym, podstawowym budulcem naszego organizmu i są niezbędne do budowy mięśni. Ale pełnią one także inne ważne funkcje, jak np. produkcja przeciwciał. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia podaż tych składników odżywczych. Dla osób dorosłych bez dużej aktywności fizycznej zaleca się dzienne spożycie 0,8 grama białka na kilogram masy ciała. W przypadku sportowców hobbystów spożycie białka powinno być nieco zwiększone. Zawodowi sportowcy powinni spożywać nieco więcej, ale nie więcej niż dwa gramy białka na kilogram masy ciała.

slawomir.rozek@interia.pl 

Malwinka
2022-07-30  ~  11:12


Pchanie swojego ciała do granic możliwości, robienie czegoś dla swojej sprawności. Wiele osób stawia obecnie na tzw. trening HIIT. Czym jednak jest HIIT i jak dokładnie działa? Wyjaśniamy ci to. Trening HIIT jest dla Ciebie, jeśli chcesz zbudować mięśnie i zredukować tkankę tłuszczową lub po prostu osiągnąć lepszą kondycję. HIIT to skrót od High Intensity Interval Training - jest to forma treningu, która pracuje z interwałami. W fazach treningowych organizm jest poddawany bardzo intensywnym wyzwaniom, po czym następuje krótka przerwa na regenerację. Następnie rozpoczyna się kolejna intensywna faza treningowa, po której następuje kolejna przerwa. Ta forma treningu staje się coraz bardziej popularna również w Niemczech i pozwala na obciążenie i wytrenowanie ciała w zupełnie nowy sposób. Tymczasem redukcja tkanki tłuszczowej poprzez taki trening interwałowy została nawet potwierdzona badaniami naukowymi. Ze względu na duże obciążenie w krótkich interwałach, trening HIIT często daje nawet lepsze efekty niż klasyczny trening cardio. Do tej pory trening cardio był często wykorzystywany do spalania tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia i ruchy biegowe rzucają wyzwanie ciału przy wykorzystaniu do 70 procent maksymalnego tętna. Przy okazji, jedna godzina HIIT w tygodniu ma mniej więcej taki sam efekt jak pięć godzin treningu cardio! Dodatkowo HIIT często poprawia wytrzymałość. Podobną zasadę wykorzystuje High Intensity Interval Training. Jednostki treningowe są krótsze, ale znacznie bardziej intensywne. Celem jest spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej. Tętno podczas treningu HIIT wynosi nawet 90 procent, więc organizm jest poddawany znacznie większemu wyzwaniu. Ponieważ granica wydolności fizycznej jest często właśnie osiągana, tym bardziej ważne są fazy regeneracji. Powolne interwały dają organizmowi możliwość regeneracji. Podczas tych faz jesteś jednak cały czas aktywny i nie odpoczywasz.

malwikna.olek@onet.pl 

Karolina
2022-07-30  ~  11:04


Dni są coraz dłuższe, temperatury wzrastają i coraz więcej ludzi ciągnie na zewnątrz: wiosna jest tutaj! A wraz z nim pojawia się ilość pyłków. Dla osób cierpiących na katar sienny każda aktywność sportowa może stać się wtedy torturą. Wyjaśniamy, jak można pozostać aktywnym mimo kataru siennego. Pyłki brzozy, traw i tym podobne powodują, że układ odpornościowy alergików cierpiących na katar sienny szaleje. Wywołują one zaciekłe reakcje obronne, podrażniając drogi oddechowe i błony śluzowe. Typowe objawy to katar, swędzenie oczu czy astma. Ponieważ alergia na pyłki może nadmiernie obciążać organizm, lekarze zwykli odradzać ćwiczenia: osoby cierpiące na alergię powinny zachować spokój podczas sezonu pylenia. Ten pogląd jest już nieaktualny. Ćwiczenia nie muszą pogarszać stanu alergii. Wręcz przeciwnie, czasem może nawet złagodzić objawy. Najprzyjemniejsze dla alergików są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W siłowni czy studio fitness wiruje stosunkowo niewiele pyłków. Okna powinny jednak pozostać zamknięte, aby do środka nie dostawały się alergeny. Szczególnie wskazane są sporty, które stawiają na wytrzymałość i miarowe oddychanie. W ten sposób osoby z katarem siennym delikatnie przyzwyczajają się do wysiłku, a wydajność ich płuc systematycznie się poprawia. Sporty na świeżym powietrzu nie zawsze są złe dla osób z katarem siennym. Przed wyjściem na zewnątrz powinni jednak najpierw porozmawiać z lekarzem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Lekarz zwykle przepisuje profilaktycznie leki antyalergiczne. Należy zwrócić uwagę na dokładny czas działania leku i odpowiednio zaplanować aktywność sportową. Na przykład leki przeciwhistaminowe mogą na jakiś czas zmniejszyć wydajność.

karolinka.wola@wp.pl 

Trener
2022-07-29  ~  17:25


Zasadniczo należy najpierw rozróżnić kulturystykę od treningu siłowego. Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zwiększenie maksymalnej siły. Z kolei głównym celem kulturystyki jest budowanie masy mięśniowej ze względów estetycznych. Siła odgrywa rolę, ale główny nacisk kładzie się na wygląd. Kulturystyka to sport, w którym sportowiec ćwiczy. Ma to pozytywny wpływ na organizm i utrzymuje go w dobrej kondycji. Wzmacniają się funkcje takie jak krążenie i wzrasta ogólne samopoczucie. Dodatkowo dzięki regularnym treningom można osiągnąć równowagę, która wzmacnia psychikę. Ponadto podczas treningu organizm wydziela endorfiny, co prowadzi do uczucia szczęścia. Wreszcie postępy i sukcesy treningowe wpływają pozytywnie na pewność siebie, a więc także na stan psychiczny. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki, aby móc cieszyć się tymi pozytywnymi efektami w dłuższej perspektywie. Należą do nich: Waga Prawidłowe wykonanie ćwiczeń Wystarczająca regeneracja mięśni. Ważne jest między innymi stosowanie odpowiedniej ilości masy. Tak naprawdę kulturyści powinni dobierać ciężary w taki sposób, aby było małe wyzwanie i żeby był postęp. Zbyt mały ciężar uniemożliwia mięśniom budowanie się w pożądanym stopniu. Z drugiej strony, zbyt duża waga może mieć konsekwencje zdrowotne. W niektórych ćwiczeniach uszkadza stawy, ścięgna, kości i więzadła. Zwiększa się również ryzyko kontuzji mięśni. Ponadto ćwiczenia muszą być wykonywane prawidłowo. Jeśli tak nie jest, to z jednej strony zmniejsza to efekt budowania mięśni. Z drugiej strony wzrasta też ryzyko kontuzji. Ponadto nadużywanie poszczególnych partii mięśniowych może prowadzić do uszkodzeń postawy, jeśli antagonista nie jest również trenowany. Ponadto mięśnie powinny doświadczyć odpowiedniej regeneracji, która może przebiegać w różny sposób. Oprócz takich strategii jak korzystanie z sauny i wysypianie się, szczególnie istotny jest wystarczający odpoczynek pomiędzy jednostkami treningowymi. Zbyt krótkie interwały zmniejszają efekt, a także zwiększają ryzyko kontuzji.

Goscinski@wp.pl 

Gawek
2022-07-29  ~  17:04


Twój kręgosłup również Ci podziękuje, jeśli będziesz się ruszać w ciągu dnia i regularnie pracować w pozycji stojącej. Wiele osób nieświadomie przyjmuje nieprawidłową postawę ciała z powodu długiego, statycznego siedzenia. Wyprostowane ramiona, szyja wyciągnięta do przodu i zaokrąglone plecy osłabiają mięśnie i powodują napięcie i ból. Nawet niewielkie zmiany mogą zaradzić problemowi. Regularne naprzemienne stanie i siedzenie, krótkie spacery do ekspresu do kawy lub przez korytarz już pomagają wspierać krążenie krwi i relaksować ciało. Rozciągając raz i krótko wszystkie kończyny oraz plecy po wstaniu z łóżka, uwalniamy napięcie i neutralizujemy kręgosłup. Dodatkowo małe jednostki ruchowe wpływają pozytywnie na koncentrację, psychikę i wytrzymałość oraz wprawiają w dobry nastrój. Ważne jest tutaj, aby nie zmuszać swojego ciała do jednej postawy. Długotrwałe stanie może być również obciążeniem dla pleców i bioder. Upewnij się więc, że znajdziesz zdrową równowagę pomiędzy aktywnością siedzącą i stojącą, aby czuć się fizycznie i psychicznie zdrowym i sprawnym. Przecież nawet drobne ruchy w ciągu dnia przyczyniają się do zdrowego życia. Zrównoważona dieta, ćwiczenia profilaktyczne i odpowiednia ilość ruchu wzmacniają ten efekt. Spróbuj włączyć więcej ruchu do swojej codziennej rutyny za pomocą drobnych czynności - dotyczy to zarówno pracy, jak i wypoczynku. To zrozumiałe, że po długim wyczerpującym dniu tęskni się za relaksem na wygodnej kanapie. Lekkie ćwiczenia po pracy mają pozytywny wpływ na ciało i duszę na więcej niż jeden sposób. Nawet krótki spacer czy mały trening pobudzi krążenie, rozluźni mięśnie i przede wszystkim oczyści umysł. Zapewnia to spokojny, relaksujący sen, dzięki czemu następnego dnia masz wystarczająco dużo energii na wysiłek umysłowy i fizyczny.

gawel.pulka@interia.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »