Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Zuza
2022-07-30  ~  18:59


Każdy, kto odkrywa na swojej skórze ciemne plamy, nie musi wpadać w panikę, ale wskazana może być konsultacja z dermatologiem. Mogą one przecież przypominać złośliwe zmiany w skórze, takie jak rak skóry białej i czarnej. Aby już na wstępie wykluczyć wszelkie ryzyko, właściwym wyborem jest więc kontrola stanu zdrowia. Jest to tym bardziej wskazane, jeśli można wykryć rzekome zmiany w kolorze lub wielkości plam. Z reguły jednak klasyczne plamy starcze są całkowicie nieszkodliwe i stanowią po prostu część procesu starzenia - zwłaszcza, że z tych pigmentacji nie może powstać żaden rak skóry. Usuwanie ich nie jest konieczne z medycznego punktu widzenia. Jeśli jest to pożądane, to tylko ze względów kosmetycznych, ponieważ wielu osobom przeszkadzają plamy starcze zwłaszcza na twarzy. Tymczasem istnieje kilka możliwości, za pomocą których można usunąć plamy starcze. Jedną z opcji jest leczenie laserem. Wiązki lasera atakują konkretnie pigmentację, powodując zniszczenie tkanki. Na początku może to brzmieć negatywnie, ale dzięki temu martwe warstwy pigmentu są usuwane, a skóra aktywuje swój system odpornościowy. Znacznie bardziej nieprzyjemna forma terapii odbywa się za pomocą zimnego strumienia: do zamrożenia plam używa się ciekłego azotu, który rozluźnia wierzchnią warstwę skóry. Jednak pacjenci często skarżą się na silny ból przy tej metodzie, ponadto zabieg ten jest odpowiedni tylko w przypadku jasnej pigmentacji. Ponadto istnieje ryzyko, że skóra będzie po nim wyglądała na plamistą. Jeśli chodzi o duże plamy starcze, pomocna może okazać się kuracja złuszczająca. Za pomocą kwasu owocowego wierzchnia warstwa skóry zostaje rozluźniona, a pod nią powstaje nowa, pozbawiona plamek. Taki peeling musi być wykonany co najmniej sześć razy w odstępach około jednego miesiąca i trwa za każdym razem około pięciu minut.

zuzia.mala@wp.pl 

Zosia
2022-07-30  ~  18:55


Pojawiają się częściej od 40 roku życia i przez wielu są postrzegane jako uciążliwe. Chociaż ludzie mówią o plamach starczych, w rzeczywistości są one dowodem na życie po słonecznej stronie. W większości przypadków nie są one niebezpieczne. Można je jednak usunąć na różne sposoby. W medycynie określa się je jako lentigines seniles lub lentigines solares, czyli terminy znane większości ludzi. Brązowawe zmiany barwnikowe skóry występują częściej po 40. roku życia - ponieważ u młodszych osób dotykają w bardzo ograniczonym stopniu, nazwa ta utrwaliła się. Podobnie jak piegi czy znamiona, plamy starcze można zaliczyć do kategorii łagodnych plam barwnikowych. Zawsze, gdy osoba spędza długi czas na słońcu, w skórze stymulowane jest tworzenie melaniny. Zadaniem tego pigmentu jest ochrona komórek przed promieniowaniem UV, które jest uznawane za szkodliwe. Im więcej i dłużej skóra jest wystawiona na działanie słońca, tym bardziej naskórek grubieje, co sprzyja magazynowaniu melaniny. Efektem tego jest pigmentacja zwana plamami starczymi. Występują one szczególnie często na tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Należą do nich w szczególności dłonie, przedramiona, dekolt i bardzo często twarz. W młodszych latach życia dotyczy tylko tych osób, u których skóra wykazuje skłonność do łagodnych zaburzeń barwnikowych. Jednocześnie jedna rzecz powinna być jasna: Plamy starcze są absolutnie normalne! Według statystyk, problem ten dotyczy dziewięciu na dziesięciu seniorów. Istnieją czynniki, które oprócz ekspozycji na promieniowanie UV mają korzystny wpływ: specjalne leki predyspozycje genetyczne spożywanie alkoholu i papierosów azotany i azotyny w diecie.

zosia@interia.pl 

Lilia
2022-07-30  ~  18:50


Na przykład wosk pszczeli jest bardzo kompatybilnym składnikiem tłuszczowym i składa się z 35 do 70 % estrów kwasów tłuszczowych. Stosowany jako środek konsystencji i słaby emulgator w maściach, kremach, pomadkach itp. tworzy na skórze delikatny film ochronny, który działa odprężająco zwłaszcza na suchą, kruchą i podrażnioną skórę. Bisabolol jest pochodzenia roślinnego, ma właściwości przeciwzapalne, gojące rany i łagodzące skórę, nie ma potencjału alergizującego. Masło Shea optymalnie reguluje poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu zapobiega jej wysuszaniu. Zawiera cenne fitosterole, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Wyciąg z zielonej herbaty pomaga na przykład na opuchnięte oczy, a aloes nawilża. Dokładnie przemyśl, jakich składników i olejów chcesz używać w swoich naturalnych kosmetykach. Niektóre oleje, takie jak olej arganowy czy olej z awokado, są dobre dla skóry, ale niekoniecznie są szczególnie zrównoważone ze względu na skomplikowaną produkcję i długie drogi transportu. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać otwartych poszczególnych składników na zbyt długo. Brak konserwantów brzmi świetnie, ale oznacza to, że produkty mają ograniczony termin przydatności. Nieschłodzone, produkty DIY będą przechowywane przez około tydzień w temperaturze pokojowej i około dwa razy dłużej w lodówce. Dlatego najlepiej jest szybko zużywać domowe produkty. Sensowne jest robienie mniejszych porcji i uzupełnianie w miarę potrzeb. Daje to również możliwość eksperymentowania z różnymi przepisami. Podczas produkcji ważne jest zapewnienie środowiska wolnego od zarazków. Czyste ręce lub rękawiczki lateksowe są konieczne, aby uniknąć zarazków w produkcie. Instrumenty, powierzchnia robocza i pojemniki muszą być tak czyste, jak to tylko możliwe. W razie potrzeby zdezynfekuj je lub wygotuj w gorącej wodzie. Aby zapobiec ewentualnym alergiom i nietolerancjom skórnym, należy zawsze wcześniej przetestować produkt na tylnej części ramienia.

Lidia.wozniak@wp.pl 

Sympatyczna
2022-07-30  ~  18:47


Dostępne na rynku produkty kosmetyczne często zawierają parabeny, silikony, syntetyczne konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe, które mogą obciążać organizm i są podejrzewane o powodowanie raka. Jeśli chcesz się bez nich obejść, a jednocześnie używać bardziej ekologicznych kosmetyków, możesz zrobić własne produkty do pielęgnacji, używając zaledwie kilku składników. Wykonanie czegoś własnymi rękami może być niezwykle satysfakcjonujące. Daje to małe poczucie osiągnięcia i sprawia, że w końcu jesteś dumny z własnej pracy. Wyobraźnia i eksperymenty nie mają granic. Takie produkty DIY są również wspaniałe jako prezenty dla przyjaciół i rodziny. Dzięki domowym kosmetykom można też sporo zaoszczędzić. Zwykłe kosmetyki z handlu detalicznego są często droższe niż kupowanie poszczególnych składników do majsterkowania. Domowe środki pielęgnacyjne można indywidualnie dopasować do własnych potrzeb. Czy produkt powinien nawilżać lub przeciwdziałać stanom zapalnym? Jaki efekt chcesz osiągnąć? Różnorodność olejków, roślin i innych składników może na początku przytłoczyć. Dlatego: zbadaj poszczególne składniki aktywne, a następnie eksperymentuj. Olej arganowy, olej z orzechów włoskich i olej słonecznikowy należą do olejów schnących i dlatego są szczególnie odpowiednie dla skóry tłustej. Nieschnące oleje, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy i olej rzepakowy, pomagają w walce z suchą skórą, a dla skóry normalnej i mieszanej polecane są oleje półschnące, takie jak olej z pestek moreli i olej sezamowy.W przeciwieństwie do intensywnie pachnących olejków eterycznych, hydrolaty można stosować również przy tworzeniu kremów, balsamów do twarzy, ust lub po goleniu, dezodorantów, żeli, sprayów do ciała i pomieszczeń. Składają się one w 100% z czystej wody roślinnej lub kwiatowej i zajmują stanowcze miejsce w medycynie leczniczej i aromaterapii. Mają one znacznie łagodniejsze działanie niż porównywalny olejek eteryczny i zawierają mikroelementy z użytych roślin, które są wchłaniane przez skórę.

sympatyczna.ania@o2.pl 

Angelika
2022-07-30  ~  18:43


Po głównej pielęgnacji można zastosować pożądany makijaż. Nie wszystkie produkty sprawiają, że zestresowana skóra na wiosnę nabiera blasku. Produkty pudrowe i podkłady kryjące mają tendencję do rozmazywania się w cieplejszych temperaturach lub wyróżniania się pod wpływem silnego światła. Dlatego warto przerzucić się na płynne rozświetlacze lub kremowe róże. Osoby, które mają tendencję do posiadania skóry z przebarwieniami, powinny również jak najlepiej o nią zadbać, gdy temperatura rośnie. W tym przypadku dermatolodzy doradzają stosowanie kremów zawierających witaminy. Na przykład witamina E ukoi zestresowaną skórę i zwiąże szkodliwe wolne rodniki. Inne witaminy mogą być również stosowane jako "antyoksydanty", aby wspierać zewnętrzne warstwy skóry. Oprócz witamin A, C i E szczególnie skuteczna jest witamina B3. Zmniejsza nierówności powstałe na skórze, dzięki czemu przyczynia się do wyrównania kolorytu cery. Jak jasno wynika z badania opublikowanego przez Splendid Research, większość ludzi lubi wiosnę. Mimo to, wiele osób cierpi na alergie, takie jak katar sienny w ciepłym sezonie. Szczególnie źle znoszą to osoby cierpiące na astmę, rozwijając dodatkowo duszności lub uczucie ciasnoty. Skóra może też reagować niezwykle drażniąco na wiosenne pyłki. Badanie opublikowane przez szpital Charité w Berlinie pokazuje, że pyłki mogą przenikać do mieszków włosowych i wywoływać reakcje alergiczne. Im bardziej uszkodzona jest naturalna warstwa ochronna skóry, tym łatwiej pyłki wnikają do środka. Naturalne produkty do pielęgnacji skóry pomagają chronić suchą i wrażliwą skórę przed alergiami. Osoby ze zwiększonym ryzykiem alergicznym powinny więc unikać tłustych kremów z parafinami oraz produktów z konserwantami. Ponadto ważna jest staranna, ale nie nadmierna pielęgnacja zmienionych chorobowo obszarów skóry. Codzienne oczyszczanie wieczorem i regularne nakładanie kremu ogólnie uodparnia skórę na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo pomocne może być zainstalowanie w sypialni ekranu przeciw pyłkom. Ponieważ stężenie pyłków jest najwyższe w miastach między godziną 19:00 a północą, alergicy powinni pozostać wtedy w domach.

angelika.mazur@wp.pl 

Donieck
2022-07-30  ~  18:40


Rosnące temperatury i kwitnące rośliny zwiastują nadejście wiosny. Są one dobre nie tylko dla organizmu osłabionego zimowym chłodem. Z rosnących temperatur cieszy się również nasz największy organ zmysłowy - skóra. Widocznie sucha skóra, która wyraźnie odznacza się po zimnej porze roku, potrzebuje innej pielęgnacji niż wiosną. Wyjaśniamy, które produkty wzmacniają skórę w ciepłym sezonie. Udzielamy też cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji bogatej w witaminy i zdradzamy, na co powinni zwrócić uwagę alergicy. Artykuł kończą zalecenia dotyczące właściwej pielęgnacji dłoni i stóp oraz inne ogólne wskazówki. W zależności od pory roku skóra człowieka ma różne potrzeby, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Tłuste kremy, które chroniły skórę przed wysuszeniem w temperaturach poniżej zera, teraz nie są już pierwszym wyborem. Zamiast tego osoby o skórze normalnej, mieszanej lub lekko tłustej powinny teraz stosować łagodniejsze kremy. Do pielęgnacji suchej skóry warto stosować naturalne mydła, takie jak te prezentowane w magazynie Tiroler Kräuterhof. Takie mydła, wykonane z pachnących olejków roślinnych, naturalnie uzupełniają skórę. Dzięki naturalnym mydłom nie ma konieczności stosowania balsamu po umyciu rąk. Raz w tygodniu sensownie jest dodatkowo zastosować odpowiedni peeling. Oczyszcza skórę z martwych komórek naskórka i otwiera zatkane pory. Ważne jest również, aby stosować tylko produkty do pielęgnacji skóry o neutralnym pH, z lekką ochroną UV. W sumie, według Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, wybór produktu powinien być również oparty o istniejące stresy skórne i indywidualny typ skóry. W razie wątpliwości przydadzą się zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza na początku wiosny. Doświadczeni specjaliści już po kilku minutach są w stanie ocenić odpowiednią pielęgnację dla danego typu skóry.

jadziolek@wp.pl 

Masłowa
2022-07-30  ~  18:36


Masło shea uważane jest za doskonały produkt naturalny, który jest łagodny dla skóry i dostarcza jej cennych składników. Przeczytaj tutaj, co sprawia, że masło shea jest tak zdrowe, jak pielęgnować nim swoje ciało i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Masło shea jest pozyskiwane z przypominających orzechy owoców drzewa shea (łac. Vitellaria paradoxa). Drzewo to rośnie w tzw. pasie shea w Afryce Zachodniej - tropikalnym obszarze, który rozciąga się od Senegalu do Ugandy. Po zbiorach rolnicy łuskają orzechy shea i rozgniatają je na brązową pastę. Następnie rozcieńczają miazgę gorącą wodą i ugniatają ją, aż oddzieli się tłuszcz owocowy. Następnie odtłuszczają tłuszcz shea i pozwalają mu zastygnąć. Czyste shea lub masło shea jest gotowe. Masło shea jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy czy balsamy do ust. Jednak udział masła shea w tych produktach jest często niski. Dlatego lepiej jest kupić czyste organiczne masło shea, aby zapewnić skórze optymalną pielęgnację. Masło Shea nie bez powodu cieszy się popularnością wśród wielu osób, ponieważ cenne składniki aktywne mówią same za siebie. Masło Shea punktuje wieloma zdrowymi składnikami, które są dobre dla naszej skóry, m.in: Witamina E (tokoferol): "witamina piękna" zapewnia elastyczną i młodą skórę. Grupa witamin E sprzyja regeneracji komórek skóry, uzupełnia zapasy wilgoci i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry - co z kolei pomaga w walce ze zmarszczkami, działanie przeciwstarzeniowe. Jest również antyoksydantem i chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Są to "drapieżne" cząsteczki tlenu, które mogą uszkodzić nasze komórki. Beta-karoten: prekursor witaminy A ma również działanie chroniące komórki i tym samym przeciwdziała starzeniu się skóry. Ten aktywny składnik jest również ważny dla budowy nowych komórek skóry. Alantoina: Ten aktywny składnik ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnioną skórę i stymuluje odnowę komórek skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas linolenowy): Liczne kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie, a tym samym dobrze robią zestresowanej skórze. Tłuszcze niezmydlające się: nie są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ochronna tłusta warstwa pozostaje na skórze dłużej niż w przypadku innych tłuszczów lub olejów roślinnych.

minonek@o2.pl 

Ola
2022-07-30  ~  18:32


W naturopatii skóra jest również nazywana "trzecią nerką", ponieważ aktywnie uczestniczy w detoksykacji organizmu. Wielu naturopatów i lekarzy alternatywnych zakłada, że przez gruczoły uwalniane są nie tylko pot i łój, ale także niebezpieczne produkty odpadowe i kwasy. Jako powód podaje się nadmierne zakwaszenie organizmu spowodowane naszym współczesnym stylem życia. Skóra stara się przeciwdziałać nadmiernemu zakwaszeniu organizmu poprzez wydalanie większej ilości toksyn. Efekt: wartość pH powierzchni naszej skóry staje się coraz bardziej kwaśna. W rzeczywistości średnie pH skóry spadło z około 6,2 do wartości pomiędzy 4,7 a 5,7 w ciągu ostatnich 50 lat. Wartość pH równa 7 jest uważana za neutralną. Wartości poniżej to kwas, wartości powyżej to zasada. W tym miejscu do gry wchodzi alkaliczna pielęgnacja skóry. Alkaliczna pielęgnacja skóry ma za zadanie pomóc w usunięciu szkodliwych kwasów z powierzchni skóry i pobudzić naturalny proces odtłuszczania narządu. Zwykłe produkty do pielęgnacji skóry mają zwykle pH neutralne lub lekko kwaśne, łagodne kosmetyki zasadowe mają pH 7,4 lub wyższe. Zasadniczo zasadowe produkty do pielęgnacji skóry nadają się do wszystkich rodzajów skóry - jedynie choroby skórne, takie jak neurodermia czy łuszczyca, powinny być wcześniej omówione z lekarzem. Alkaliczna pielęgnacja skóry jest szczególnie polecana osobom, które dużo się pocą: Podwyższona wartość pH ma za zadanie pozbyć się ze skóry potu i szkodliwych substancji, a także ma pobudzić skórę do naturalnej samoregulacji. Przedstawiamy kilka sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji skóry alkalicznej.

Ola.gienka@onet.pl 

Aleksandra
2022-07-30  ~  18:29


Czy to jako olejek do kąpieli, czy do pielęgnacji skóry: olejek migdałowy łagodzi świąd, jest ogólnie dobrze tolerowany i ma przyjemnie subtelny zapach. Oprócz wysokiej jakości kwasów tłuszczowych zawiera witaminy A, B, D i E, które wzmacniają barierę skórną i łagodzą podrażnienia skóry. Firma Kneipp oferuje na przykład kojący olejek do skóry z kwiatów migdałowca w rozsądnej cenie, który nie zawiera dodatków takich jak parafiny, silikony i oleje mineralne. Olej migdałowy ma tę dodatkową zaletę, że dobrze rozprowadza się na skórze i szybko się wchłania. Idealny dla wszystkich, którzy wcześniej uważali, że olejek do skóry jest zbyt tłusty do pielęgnacji ciała. Nawet sceptycy olejków do pielęgnacji skóry dobrze dogadują się z olejkiem migdałowym. Wysokiej jakości olejek do ciała marki !Nara w jakości organicznej łagodzi swędzenie i podrażnienia skóry dzięki skutecznemu połączeniu bogatych olejków takich jak olej kokosowy, olejek cytrynowy, olejek lawendowy i olejek różany. Olej kokosowy to bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, popularny produkt w dziedzinie kosmetyki naturalnej. Olejek cytrynowy pobudza krążenie krwi w skórze i działa ujędrniająco. Olejek lawendowy łagodzi i chroni wrażliwą skórę. Olejek różany zwiększa elastyczność skóry i zapobiega zaczerwienieniom. Dobre dla skóry i dobre dla sumienia: Wszystkie surowce pochodzą wyłącznie ze sprawiedliwego handlu i są produkowane bez testów na zwierzętach. Do tej pory olej z awokado był prawie uważany za insider tip do pielęgnacji skóry, chociaż wiele osób wie o bogatych i zdrowych tłuszczach zielonego owocu, który cieszy się dobrą reputacją jako superfood. Olej z awokado sprawdził się szczególnie w pielęgnacji skóry dojrzałej, która ze względu na hormony ma tendencję do szybkiego wysychania. Inny powód: mówi się, że aktywuje metabolizm komórkowy i w ten sposób może spowalniać procesy starzenia się skóry. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, działa nawilżająco i przeciwzapalnie, pomaga podrażnionej skórze w regeneracji. Nawet bolesne pęknięcia można wygładzić przy regularnym stosowaniu, ponieważ olej z awokado dzięki swoim szczególnym właściwościom wnika głęboko w warstwy skóry. Również tutaj obowiązuje zasada: olejek do pielęgnacji skóry powinien być jak najczystszy.

Aleksandra.nieli@wp.pl 

Januszek
2022-07-30  ~  18:25


Łuszcząca się lub popękana skóra może być dość nieprzyjemna dla osób nią dotkniętych. Zwykle prowadzą one do swędzenia, które można złagodzić jedynie poprzez drapanie. Błędne koło, bo drapanie tylko bardziej podrażnia skórę. Skóra sucha wymaga bardzo szczególnej pielęgnacji, której często nie zapewniają tradycyjne balsamy do ciała. Rozwiązaniem są wysokiej jakości olejki pielęgnacyjne ze składnikami roślinnymi, które dzięki wysokiej zawartości tłuszczu chronią skórę i mogą nawet na stałe uelastycznić suche miejsca. Ponieważ tym, czego przede wszystkim brakuje suchej skórze, jest wystarczająca produkcja sebum, które magazynuje wilgoć w skórze. Ważne dla skutecznej pielęgnacji skóry: produkty powinny być pozbawione dodatków i jak najbardziej naturalne, aby nie wysuszać dodatkowo i tak już zestresowanej skóry. Olej migdałowy, olej z awokado, olej arganowy - niektóre z nich przedstawiamy tutaj. Olej z rokitnika i olej sezamowy są stosowane w pielęgnacji skóry suchej Weleda, aby skóra wyglądała na świeższą i gładszą oraz aby wspierać regenerację. Dzieje się tak, ponieważ olej z rokitnika zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, a także szereg naturalnych witamin, które przyczyniają się do regeneracji swędzących obszarów skóry i działają witalizująco. Producent kosmetyków naturalnych gwarantuje naturalne oleje najlepszej jakości, które są wolne od olejów mineralnych oraz wszelkich syntetycznych substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Aby olejek do skóry lepiej się wchłonął, najlepiej stosować go bezpośrednio po prysznicu na jeszcze wilgotną skórę. Od kilku lat absolutnym trendem stały się produkty kosmetyczne z olejem arganowym. Ale nie wszystko, co ma na sobie napis olej arganowy, jest naprawdę bogate i wysokiej jakości. Lepiej: czysty, tłoczony na zimno olej arganowy w jakości organicznej bez konserwantów, na przykład od SatinNaturel. Jakość ma swoją cenę, ale w zamian zyskujesz efekt nawilżenia i wysoką wydajność. Witamina E i polifenole roślinne chronią skórę przed wolnymi rodnikami, naprawiają suche miejsca i sprawiają, że skóra znów staje się gładka i elastyczna. Olej może być również stosowany do łamliwych włosów i popękanych paznokci.

janusz.ulga@interia.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »