Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Bożena
2022-07-31  ~  19:44


Prawie wszyscy mężczyźni czują się zdesperowani, gdy cierpią na zaburzenia erekcji. Jest jednak wiele sposobów na ich skuteczne leczenie! Ważne jest, aby dotrzeć do przyczyn problemów z erekcją. Gdy penis nie chce twardnieć podczas seksu, wielu mężczyzn przeżywa wewnętrzne załamanie. Strach, presja i wątpliwości co do własnej męskości są zaprogramowane. Zaczyna się błędne koło. Pewnie znasz to z innych sytuacji w życiu: Gdy się czegoś bardzo chce, to się nie udaje. Problem jest zwykle nasilony, bo niewielu mężczyzn chce się komuś zwierzyć z tej "delikatnej sprawy". Do lekarza? Jakie to żenujące, po prostu nie! Powiedzieć najlepszemu przyjacielowi? Nie ma mowy, wtedy wyjdę na nieudacznika! Wielu mężczyzn z zaburzeniami erekcji dlatego często czuje się samotny i pozostawiony samemu sobie przez długi czas; wzrasta lęk i bezradność. Ale faktem jest: zaburzenia erekcji nie są rzadkością. Co najmniej jeden na trzech mężczyzn powyżej 40 roku życia cierpi na tę przypadłość sporadycznie lub regularnie. Ale wielu młodych mężczyzn zna też problem z potencją, bo przyczyny problemów z erekcją są wielorakie. Dla dotkniętych chorobą mężczyzn rozmowa z partnerką jest prawie zawsze trudna. Nierzadko " wpadki seksualne" kończą się żenującym milczeniem. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy partnerka odnosi problem do siebie i reaguje w sposób obrażony lub zraniony. Wielu mężczyzn po takich doświadczeniach wycofuje się i unika wszelkich sytuacji i gestów, które mogłyby doprowadzić do seksu. Prędzej czy później, to zachowanie unikania prowadzi do problemów w partnerstwie dla wielu par. Ważne jest, aby wiedzieć: Nie każdy mężczyzna, który ma problemy z erekcją teraz i wtedy, od razu cierpi na zaburzenia erekcji, jak zaburzenie to nazywane jest w kręgach fachowych. Zaburzenia erekcji to stan, który wymaga leczenia, gdy mężczyzna regularnie nie może uzyskać lub utrzymać erekcji wystarczającej do odbycia stosunku seksualnego. Dwa kryteria są szczególnie kluczowe dla rozpoznania "zaburzeń erekcji": penis nie staje się wystarczająco twardy i/lub staje się ponownie wiotki przed lub podczas stosunku. Problem utrzymuje się przez co najmniej sześć miesięcy i występuje w ponad dwóch trzecich prób odbycia stosunku seksualnego. Zaburzenia erekcji prawie zawsze rozwijają się przez długi okres czasu. Występuje podczas stosunku z partnerem i/lub podczas masturbacji. Jeśli problemy z erekcją występują zarówno podczas seksu z partnerką, jak i podczas masturbacji, wskazuje to na przyczyny fizyczne, takie jak zmiany naczyniowe. Jeśli erekcje podczas snu również nie występują, jest to kolejna wskazówka dotycząca przyczyn fizycznych. Jeśli erekcja nie pojawia się tylko w określonych sytuacjach, możliwe są również psychologiczne czynniki wyzwalające.

bozenla@interia.pl 

Areta
2022-07-31  ~  15:45


Cholesterol to substancja tłuszczopodobna, która jest niezbędna dla człowieka, ponieważ spełnia ważne zadania w całym organizmie. Na przykład cholesterol jest znacząco zaangażowany w budowę błony komórkowej, a także w wiele procesów metabolicznych mózgu. Jednocześnie cholesterol jest ważnym materiałem wyjściowym w organizmie do produkcji kwasów żółciowych służących do trawienia tłuszczów, a także do tworzenia witaminy D i niektórych hormonów (np. estrogenu, testosteronu i kortyzolu, który funkcjonuje jako hormon stresu i jest niezbędny do wielu funkcji organizmu). Organizm ludzki może sam produkować około 90 procent dziennej wymaganej ilości cholesterolu od pół grama do jednego grama: Około trzy czwarte cholesterolu jest produkowane przez sam organizm, głównie w wątrobie. Z kolei tylko jedna czwarta całkowitego cholesterolu jest spożywana z pożywieniem. W tym zakresie zmiana diety może mieć wpływ na poziom cholesterolu, choćby w ograniczonym stopniu. Istnieją różne podejścia terapeutyczne dla różnych możliwych przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu. Aby cholesterol mógł być transportowany we krwi, substancja podobna do tłuszczu, a więc nierozpuszczalna w wodzie (tzw. lipid) łączy się z rozpuszczalnymi w wodzie białkami. Powstałe w ten sposób lipoproteiny spełniają w organizmie różne zadania. Klasyfikuje się je - w zależności od zawartości lipidów lub białek - według różnej gęstości na lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL), niskiej gęstości (LDL) i wysokiej gęstości (HDL). VLDL jest prekursorem LDL. LDL jest również nazywany "złym" cholesterolem ze względu na wysoką zawartość lipidów, a HDL jest nazywany "dobrym cholesterolem" ze względu na niską zawartość lipidów. Im większa zawartość lipidów w cholesterolu, tym mniejsza gęstość i tym bardziej szkodliwy związek. VLDL, na przykład, ma całkowitą zawartość lipidów (cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy) około 85%, LDL około 75% i HDL dobre 50%. Odpowiednio cholesterol VLDL i LDL są szczególnie niezdrowe dla organizmu. Wysokie wartości (V)LDL i z reguły wysoki cholesterol całkowity niosą ze sobą również ryzyko powstawania złogów w ścianach naczyń (patrz rysunek, prawe naczynie), a tym samym większej miażdżycy z jej zdrowotnymi konsekwencjami. Z kolei wysokie wartości HDL lub dobry stosunek cholesterolu całkowitego/LDL do cholesterolu HDL korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. Zakres lub konsekwencje niekorzystnego poziomu cholesterolu są jednak różne u poszczególnych osób i można je określić jedynie w ramach kompleksowej kontroli krwi i naczyń krwionośnych lub całościowej kontroli organizmu.

Areta.kuleta@wp.pl 

Anastazja
2022-07-31  ~  14:27


Za potworem odchudzania kryje się zwykle znacznie większy: utrzymanie wagi poza domem. Bo najtrudniejszą rzeczą w diecie nie jest sama utrata wagi, a raczej fakt, by nie gorączkować się ponownie straconymi kilogramami. Szczególnie w zimnej porze roku bogate w kalorie pokusy wabią wszędzie i natychmiast rujnują wszelkie dietetyczne sukcesy. Ale nie, jeśli zastosujesz się do naszych dziesięciu wskazówek. Jak jednak poradzić sobie z utrzymaniem wagi i uniknąć efektu jojo? To nie jest takie trudne, jak się wydaje. Pod warunkiem, że zastosujesz się do tych wskazówek i trików. Czy po wstaniu z łóżka idziesz od razu do ekspresu do kawy? Nie jest to dobry pomysł. Kawa to szybka pobudka, ale jednocześnie odwadnia organizm. Aby utrzymać wagę, należy jednak pamiętać o odpowiedniej podaży płynów. Lepiej więc zacząć dzień od szklanki wody lub dużego kubka niesłodzonej herbaty. Szczególnie na wakacjach czy w weekendy po prostu zostawiamy nasze ukochane spodnie dresowe. Zgubne jest to, że ci, którzy "obijają się" mają tendencję do jedzenia więcej, a przede wszystkim bardziej niezdrowo. Lepiej: zamiast tego załóż podkreślający figurę strój do ćwiczeń. W ten sposób jesteś mniej prawdopodobne, aby przejść za burtę z przekąski. A może nawet sprawi, że nabierzesz chęci do aktywności. Odchudzająca wskazówka dla serialowych junkies i couch potatoes: wylegiwanie się na kanapie sprawi, że na dłuższą metę przytyjesz. Wystarczy wykorzystać przerwę reklamową na kilka krótkich sesji ćwiczeń. Wystarczy rozłożyć matę do jogi przed telewizorem i gotowe. Przysiady, pompki czy przysiady są szybkie i łatwe do wykonania, a pomagają podkręcić metabolizm i zacząć spalać tłuszcz. Aby uniknąć pułapek typu fast food i słodyczy, kluczowe jest przygotowanie do zakupów. Przed wyjściem do supermarketu zadbaj o przekąskę. Pomaga również posiadanie listy zakupów, aby żadne bzdury nie kończyły się w twoim wózku i kupujesz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Aby uniknąć napadów śmieciowego jedzenia, nie przynoś do domu lub mieszkania chipsów i czekolady. Zamiast tego kupuj zdrowe przekąski, takie jak orzechy, banany czy jabłka. W ten sposób, gdy głód uderza, nie będziesz narażać się na ryzyko jedzenia nadmiaru kalorii.

Anastazja.kowalska@wp.pl 

Maria
2022-07-31  ~  14:23


Jesteś zdruzgotany z powodu poślizgu? Wcale nie: "Nawroty są całkiem normalne. Powinnaś być w tej kwestii spokojna i wybaczyć sobie - uspokaja Angela Mörixbauer. "Badania wykazały, że ci, którzy skutecznie zmienili swoje życie w końcu - czy to pod względem palenia, ćwiczeń, diety - częściej nawracali". Potraktuj nawrót jako normalną część postępu - i podejmij kolejną próbę! Najlepszym sposobem radzenia sobie z nawrotami (np. gdy utrata wagi nagle nie następuje po trzech udanych tygodniach) jest spokojne zaakceptowanie ich: Kilogramy spadają w różnym tempie - a czasem wcale. "Rozsądna redukcja wagi to pół kilograma do maksymalnie jednego kilograma tygodniowo", dodaje dietetyk: "Nie należy dążyć do więcej. Jak łatwo zauważyć na podstawie własnego postanowienia, odchudzanie zaczyna się w głowie. "Myśli tworzą uczucia, a ty działasz na ich podstawie" - wyjaśnia lekarz Sonja Schwinger. Powinnaś nadal wykorzystywać moc myśli dla siebie, myśląc o sobie szczupłą: możesz szczegółowo wyobrazić sobie siebie w sukience podkreślającej figurę; obserwować siebie jeżdżącą na rowerze; zjeść zdrowe śniadanie lub skorzystać z kojącego rytuału. Dodatkowo metody takie jak medytacja czy autosugestia mogą pomóc w łatwiejszym osiąganiu celów. Nawet jeśli nie jest to łatwe - odchudzanie jest proste z zasady: dla zdrowych ludzi pobór energii powinien być niższy niż spożycie. Ale problemy psychologiczne i organiczne mogą utrudniać odchudzanie. Dlatego przed rozpoczęciem zaleca się przeprowadzenie kontroli lekarskiej: czy układ hormonalny i pokarmowy funkcjonują prawidłowo? Jak wyglądają jelita, trzustka i wątroba? Organizm może też na skutek czynników stresowych przestawić się na swoisty "program awaryjny", przez co metabolizm nie funkcjonuje w efekcie prawidłowo. "Możesz zawczasu skompensować takie problemy, dzięki czemu odchudzanie będzie przebiegało sprawniej i zaoszczędzisz sobie wielu frustracji" - podkreśla Schwinger. Perfekcjonizm jest nie na miejscu zwłaszcza w czasach zmian - wyluzuj! "Nie chodzi o to, żeby codziennie jeść idealnie, ale żeby dieta pasowała w sumie - przez miesiące i lata" - podkreśla Angela Mörixbauer. "Nie należy też zbyt intensywnie śledzić procesu odchudzania i nie myśleć zbyt wiele o jedzeniu" - dodaje Sonja Schwinger. Osoby, które pozostają zrelaksowane, są zrelaksowane psychicznie - a więc zdecydowanie na plusie: "Bardziej niż biochemiczne procesy w organizmie, psychika odgrywa rolę w odchudzaniu" - podkreśla Sonja Schwinger. Również w tym przypadku luźne podejście jest be-all and end-all: "Jeśli posiłki nie staną się w końcu nawykiem, jesteś stale w stanie awaryjnym, co powoduje stres dla twojego ciała." Ponieważ każda dieta przedstawia taki stan zagrożenia, nadaje się co najwyżej jako pomoc wstępna. Z kolei długotrwała zmiana diety przynosi codzienny zysk w postaci dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Maria.fodra@onet.pl 

Blanca
2022-07-31  ~  14:16


Właściwe cele zapewniają orientację i motywację. "Cele powinny być mądre - tzn. konkretne, mierzalne, wymagające, realistyczne i mieć termin realizacji" - wyjaśnia Mörixbauer. Zamiast na przykład chcieć jeść "więcej warzyw", konkretnie planujesz zielone warzywa, takie jak brokuły czy kapusta, do każdego głównego posiłku." To Ty dokładnie określasz jak często i w jakich ilościach jesz. Utrata sześciu kilogramów w tydzień może być ambitnym celem, ale nie jest realistyczna. Zamiast tego możesz postanowić, że dwa razy w tygodniu będziesz cieszyć się popołudniową kawą bez ciasta. Terminy nie powinny dotyczyć tylko jednego dużego celu, np. za pół roku; dobrze jest wyznaczyć małe cele pośrednie na każdy tydzień. Dla każdego celu lub celu pośredniego należy pomyśleć o nagrodzie - podkreśla Angela Mörixbauer. "Jeśli jest to większy prezent - sukienka projektanta lub wakacje - możesz użyć sztuczki z puzzlami: Wytnij zdjęcie wakacyjnego celu na poszczególne kawałki układanki; za każdy osiągnięty cel cząstkowy dostajesz do przyklejenia kawałek i z przyjemnością obserwujesz, jak układanka rośnie." Rozumie się samo przez się, że jedzenie - mimo doświadczeń z dzieciństwa - nie jest dobre jako nagroda. Odpowiednie instrumenty do pomiaru sukcesu? Waga raczej do nich nie należy; jeśli - z jakiegokolwiek powodu - nie pokazuje oczekiwanego rezultatu, wielu zniechęca się i ma tendencję do frustracji (obżarstwa). Dlatego nie przykładaj do tego zbyt dużej wagi i nie pozwól, by każda deca decydowała o Twoim samopoczuciu! "Należy ważyć się nie częściej niż raz w tygodniu" - podkreśla Mörixbauer. Nie należy też mierzyć się z innymi ludźmi - Twoja sąsiadka pozbyła się nadwagi znacznie szybciej niż Ty. Każdy tyka inaczej; dlatego lepszym miernikiem jest obraz własnego ciała. "Możesz spróbować ocenić swój obecny obraz ciała w skali od jednego do dziesięciu" - sugeruje Angela Mörixbauer. Jeśli zadowolenie z własnego ciała ma wartość cztery, można dążyć do osiągnięcia wartości osiem w ciągu trzech miesięcy. Dopasowanie ubrań jest również dobrym instrumentem pomiarowym: możesz wyraźnie zauważyć postęp w swoich ulubionych dżinsach.

Blanca.tyronska@wp.pl 

Laura
2022-07-31  ~  14:12


Właściwie to całkiem siebie lubisz, gdyby nie obręcz do pływania i zwiotczałe nogi? Następnie należy nawiązać przyjazny kontakt z "grubym mną" i zadać sobie pytanie: Jakie korzyści przynoszą mi podkładki pod flaczki? Tylko wtedy, gdy przyznasz się również do rzekomych wad, których możesz nieświadomie oczekiwać od bycia szczupłym, możesz w pełni zaangażować się w to przedsięwzięcie. W wielu przypadkach nadwaga pełni określoną funkcję. Niektórzy ludzie z zaskoczeniem odkrywają, że mają do stracenia znacznie więcej niż kilka kilogramów; na przykład, jeśli tłuszcz służy im jako mechanizm ochronny przed bliskością, albo jedzenie jako środek ucieczki, gdy pojawiają się konflikty. "Pozwolenie sobie na sukces ma wiele wspólnego z miłością do samego siebie" - mówi Angela Mörixbauer, wymieniając kolejny możliwy powód, dla którego nie "pozwala się" być szczupłym. Kiedy ciągną się za Tobą sprzeczne siły, kiedy głowa i jelita nie są ze sobą w harmonii, konflikty są zaprogramowane. Jeśli zauważysz problem w jednym z tych obszarów, możesz poszukać np. wsparcia psychoterapeutycznego. Częstym błędem popełnianym przez wiele osób z nadwagą jest karcenie się i odmawianie sobie wszelkich przyjemności. "Jednak rozpoczynanie czegoś nowego z negatywnymi odczuciami jest na dłuższą metę skazane na porażkę" - ostrzega Sonja Schwinger. W rzeczywistości, jeśli chcesz być szczupły na stałe, musisz jeść wystarczająco dużo. Jak często i jak dużo różni się od osoby i zależy nie tylko od tego, jak dużo ćwiczeń wykonujesz. "Niektórzy ludzie potrzebują pięciu mniejszych posiłków, ponieważ w przeciwnym razie między nimi dopada ich głód" - mówi Mörixbauer. Dla tych, którym trudno jest przestać jeść na czas, lepszym rozwiązaniem są trzy posiłki. Z drugiej strony pomijanie posiłków, zwłaszcza śniadania, nie jest wskazane. "Jeśli potem zjesz tylko małe co nieco w porze lunchu, wieczorem będziesz bardzo głodny i będziesz się objadał" - ostrzega Schwinger. Ustalenie nowych zachowań wymaga energii i wytrwałości. Potrzeba czasu, zanim rano nie będziesz już automatycznie pałaszować czekoladowego rogalika z kawą, ale zamiast tego przygotujesz świeżą kaszę zbożową z owocami. "Aby wyćwiczyć nowe rutyny, potrzeba wielu powtórzeń - trzeba na to przeznaczyć od dwóch do czterech tygodni" - wyjaśnia Angela Mörixbauer. "Szczególnie na początku trzeba podejmować wiele decyzji - podczas zakupów, podczas przygotowywania, podczas jedzenia". Później to, co się ćwiczy, jest praktykowane na coraz wyższym poziomie; jednak dopóki nowy styl życia nie stanie się drugą naturą, trzeba liczyć się z okresem do dwóch lat.

Laura.jagiellonska@wp.pl 

Alicja
2022-07-31  ~  14:08


Kto chciałby podpisać z samym sobą umowę kneblową - dożywotnią rezygnację z czekolady, chipsów itp. Nowe nawyki powinny być również postrzegane jako możliwe do wykonania i przeżycia w dłuższej perspektywie - zwiększa to perspektywę sukcesu. Radykalne lekarstwa są zwykle szybko skazane na niepowodzenie. Na przykład, jeśli zalecany sposób odżywiania się zupełnie nie odpowiada naszemu gustowi: jemy mniej, ale dość niechętnie - i prędzej czy później znajdujemy się z powrotem w starych schematach wraz ze starymi znajomymi ilościami. "W końcu po każdej diecie zamiast mniej pozostaje kilka kilogramów więcej" - opisuje fatalny cykl Sonja Schwinger. A wyeliminowanie żywności bez jej zastąpienia jest zazwyczaj "ani realistyczne, ani konieczne", dodaje Mörixbauer. Potraktuj potknięcia jako sportowe wyzwanie - i wytrop sytuacje osobistego ryzyka! "Często i tak dokładnie wiesz, kiedy sięgasz po kanapkę z serem z wątróbki lub czekoladę" - mówi Mörixbauer. Bądź to, że zapomniałeś o zakupach i dlatego "najechałeś" na najbliższe najlepsze stoisko z kiełbaskami. Albo głodujesz w ciągu dnia i wieczorem robisz nalot na lodówkę i szufladę z przekąskami. "Jeśli znasz te sytuacje, możesz się przygotować i jesteś mniej narażony na wpadnięcie w pułapkę". Dziennik żywieniowy może pomóc w uzyskaniu przeglądu nawyków żywieniowych. Bardzo pomocne może być również posiadanie sojuszników, takich jak partner lub przyjaciele, którzy mogą cię wspierać i zachęcać, gdy utkniesz. W przypadku trudnych sytuacji, np. rodzinnych obiadów, można opracować strategie granic: Słowa takie jak "Dziękuję, było pyszne, ale teraz mam już dość!" przychodzą wtedy naturalnie. Jeśli grozi nawrót choroby, dozwolone są również sztuczki: "Jeśli masz ochotę na czekoladę, możesz spalić zapałkę i pomyśleć o niej: Czy naprawdę chcę teraz zjeść moją słodycz? Czy musi to być cała tabliczka, czy wystarczy jedno żebro?" sugeruje Mörixbauer. Kilka sekund "oświecenia" może pomóc Ci przekąsić mniej i naprawdę cieszyć się słodkim przysmakiem.

alicja.grubsza@interia.pl 

Lena
2022-07-31  ~  14:04


Pomiędzy radością i frustracją, euforią i zniechęceniem, wiecznymi wzlotami i upadkami na wadze: każdy, kto chce schudnąć, zna ten rollercoaster aż za dobrze. Wiele potknięć toruje drogę do trwale szczuplejszego ciała. Jedno z największych potknięć: Postrzeganie odchudzania jako krótkotrwałej diety zamiast długoterminowej zmiany stylu życia. Ale stare nawyki i przekonania też trzeba wyrzucić za burtę, jeśli chce się rozpocząć nowe, łatwe życie. Jak pokonać wiele przeszkód i w końcu osiągnąć swój cel. Czy to protegowane modelki Heidi Klum, czy potrzeba, by wreszcie znów poczuć się komfortowo we własnej skórze? Wiedza o tym, kto lub co naprawdę Cię napędza, jest istotną częścią mapy drogowej: "Czy motywacja pochodzi z zewnątrz, na przykład z ideału piękna, który propaguje wierzbowe kształty? A może pochodzi z wewnątrz?" Angela Mörixbauer, dietetyk w Waidhofen/Ybbs, zwraca uwagę na ważne rozróżnienie. Nikt nie lubi być dyktowany przez innych, dlatego "projekt odchudzania" musi odpowiadać prawdziwym wewnętrznym potrzebom. Potrzebne są dobre powody odżywiane od wewnątrz: Czego potrzebuję? Jak mogłaby wyglądać moja droga do szczuplejszego życia? "Należy szukać kontaktu ze swoim ciałem i naprawdę czuć w sobie" - radzi dr Sonja Schwinger, lekarz ogólny i dietetyk z Wiednia. "Każdy znajduje odpowiedzi w sobie. Jesteś pełna energii i chciałabyś od razu wyrzucić za burtę wszystkie swoje przyzwyczajenia? Czy od razu wszystko robić inaczej? Uspokój się! Każda zmiana - nawet na lepsze - oznacza stres dla "stworzenia z przyzwyczajenia", jakim jest człowiek. I tak jak nabranie niezdrowych nawyków i zbyt dużej ilości kilogramów zajęło lata lub dekady, tak samo odchudzanie i zmiana swojego życia wymaga czasu. "Najlepiej nie zmieniać wszystkiego od razu, ale wprowadzać jedną lub dwie małe zmiany tydzień po tygodniu" - zaleca Mörixbauer. Możesz na przykład dodać do śniadania kawałek owocu, a w przerwie na kawę pominąć trzecie ciastko. Jednak niektórzy stwierdzają również, że potrzebują wyraźnego cięcia, aby umieścić bogatą w kalorie przeszłość za nimi. "Dla nich krótkoterminowa dieta lub profesjonalnie nadzorowany tydzień postu może być dobrym wprowadzeniem do nowego stylu życia" - sugeruje dietetyk.

Lena.jugier@wp.pl 

Maja
2022-07-31  ~  13:55


Ludzie, którzy mniej przesiadują przed telewizorem, łatwiej zachowują szczupłą sylwetkę. Powody: Z jednej strony monotonne leżakowanie przed telewizorem nie pochłania żadnych kalorii, a z drugiej strony wielu osobom relaks przed telewizorem kojarzy się z chrupaniem i podjadaniem. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również maluchów: ostatnie badania z Libanu/USA pokazują: Prawie 30 procent 9- do 12-latków, którzy zapped przez program przez kilka godzin dziennie były poważne nadwagi. Dlatego eksperci od diety ogólnie zalecają: nie więcej niż 10 godzin telewizji, gier wideo lub Playstation w tygodniu. Bułka francuska w drodze, batonik czekoladowy w pociągu, porcja chipsów w samochodzie: w Niemczech ludzie jedzą coraz więcej na boku - a coraz mniej w stałych porach w gronie rodzinnym. Trend, który sprawia, że tyjesz, według ekspertów od diety. Regularne, stałe posiłki spożywane świadomie w ciszy i spokoju chronią przed zachciankami żywieniowymi i otyłością. Rada: Jedz trzy zdrowe, sycące posiłki dziennie. Organizm może wtedy spalać kalorie w przerwach pomiędzy nimi. Ciągłe podjadanie, z drugiej strony, sprawia, że wracamy po więcej kalorii. Według "Lean Habits Study" Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hamburgu, strategia ta pozwala zaoszczędzić około 250 kalorii dziennie. W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Osace, osoby jedzące szybko były dwukrotnie bardziej narażone na nadwagę. Czuli oni sytość znacznie później i spożywali znacznie więcej kalorii niż powolni zjadacze przyjemności. Low carb, low fat, indeks glikemiczny - sposobów na schudnięcie jest niezliczona ilość. Idealne składniki do utrzymania wagi po diecie zostały zidentyfikowane w ogólnoeuropejskim badaniu "Diogenes". "Z badań wiemy, że osoby z nadwagą nie jedzą na ogół większych ilości jedzenia na posiłek, ale więcej tłuszczu i więcej węglowodanów prostych" - mówi prof. dr Andreas Pfeiffer z niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka. Jego rada przeciwko efektowi jo-jo: więcej błonnika, więcej białka i więcej wody dla lepszej sytości i spalania tłuszczu. Wszystkie trzy zwiększają objętość pokarmu, a tym samym powstrzymują głód. Ponadto istnieją badania, które potwierdzają pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu dla wszystkich trzech składników. Strategia: Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. 1 szklanka wody niegazowanej przed każdym posiłkiem wręcz zwiększa zużycie energii. Osiągniesz pożądane 30 gramów błonnika pokarmowego dziennie, jeśli w przyszłości będziesz jeść dużo produktów z pełnego ziarna, warzyw, owoców i roślin strączkowych.

Maja.nikla@onet.pl 

Hanna
2022-07-31  ~  13:47


Badanie przeprowadzone wśród 700 uczestników programu grupowego " Schudnij - ale ze zdrowym rozsądkiem" wykazało, że osoby, które kilka razy w tygodniu wsiadały na rower zamiast jeździć samochodem, odniosły większy sukces w utrzymaniu wagi. Ocena "National Weight Control Registry" wykazała nawet, że 90 procent zarejestrowanych odchudzających się ćwiczy codziennie. Efekt: ćwiczenia zużywają kalorie, co oznacza, że małe grzeszki bywają cofane. Ale co jest jeszcze ważniejsze: masa mięśniowa zostaje utrzymana lub nawet zbudowana - a tym samym zwiększa się podstawowa przemiana materii organizmu. Mówiąc wprost: im więcej jest mięśni, tym więcej kalorii spalamy, nawet gdy leżymy na kanapie czy siedzimy przy stole. Strategia: Zaplanuj trzy 30-minutowe sesje treningowe w tygodniu podczas diety. Optymalne jest połączenie treningu wytrzymałościowego, takiego jak chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze lub łyżwach, z ćwiczeniami siłowymi. Rada dla osób wysportowanych: zacznij powoli. Na przykład zaopatrz się w krokomierz, aby dokumentować swoje codzienne ruchy. Jeśli chodzisz 5 000 kroków dziennie (przy długości kroku 80 centymetrów to 4 kilometry), spalasz około 1 500 dodatkowych kalorii tygodniowo! National Weight Control Registry przeanalizował tysiące wpisów od osób, które utrzymywały swoją docelową wagę przez pięć lat. 78 procent z nich stwierdziło, że podczas diety i po jej zakończeniu codziennie jadło śniadanie. Jednak ważne jest również to, co trafia rano na Twój talerz. Zbyt duża ilość tłustych wędlin, serów, cukru i produktów z białej mąki już na początku dnia obciąża konto kaloryczne i nie utrzymuje wystarczająco długo sytości. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski idealne dla sylwetki są pokarmy bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste płatki śniadaniowe, owoce i warzywa, czyli musli ze świeżymi owocami, owsianka czy pełnoziarniste bułki z sałatą i ogórkiem. Innym wnioskiem z National Weight Control Registry jest to, że ludzie, którzy kontrolują swoją wagę, częściej pozostają szczupli. Niekoniecznie musisz wchodzić na wagę codziennie, wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu. I oczywiście zawsze wtedy, gdy ulubione dżinsy zaczynają uwierać. Zaleta regularnego monitorowania: małe poślizgi w krzywej wagi można natychmiast wyrównać za pomocą programu SOS - więcej sportu, więcej owoców, więcej sałatki.

Hanna@onet.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »