Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Magdalena
2022-08-03  ~  10:52


Pytasz siebie: Jak szybko schudnąć? Istnieje wiele sposobów na schudnięcie, ale niestety wiele diet pozostawia nas głodnymi i niezadowolonymi. Jeśli nie masz dużej wytrzymałości, szybko doprowadzisz do tego, że głód będzie Cię prowadził i wyrzucisz swoje plany odchudzania przez okno. Ale znaleźliśmy dietę low-carb z nowoczesnym podejściem, która obiecuje, że kilogramy spadną. A robi to w zaledwie trzech krokach i w zdrowy sposób. Najważniejsze jest, aby jeść mniej cukru i skrobi lub rafinowanych węglowodanów (takich jak chleb z białej mąki, makaron i tym podobne). Żywność z tymi składnikami ma silny wpływ na Twoją równowagę insulinową. Na wypadek, gdybyś jeszcze tego nie wiedział: Hormon insulina jest największym magazynem tłuszczu w naszym organizmie. Kiedy więc obniżamy poziom insuliny, stosując dietę niskowęglowodanową, tłuszcz ma więcej czasu na wydostanie się z magazynów tłuszczowych. Organizm zaczyna spalać te właśnie tłuszcze zamiast węglowodanów. Jeśli weźmiesz sobie do serca tę wskazówkę dotyczącą odchudzania, już po krótkim czasie możesz zauważyć pierwsze sukcesy! Kolejną zaletą niskiego poziomu insuliny jest to, że nerki wypłukują z organizmu nadmiar sodu i wody. Dzięki temu nie tylko zmniejsza wzdęcia, ale także zatrzymywanie wody w organizmie. W tym miejscu ważna uwaga: wiele diet low-carb przewiduje niemal całkowitą rezygnację z węglowodanów. Na dłuższą metę jest to jednak często trudne do zrealizowania. Aby uniknąć strasznego efektu jo-jo, nie należy całkowicie ograniczać spożycia węglowodanów, ale po prostu zastąpić węglowodany przetworzone (rafinowane) węglowodanami złożonymi (takimi jak produkty pełnoziarniste, komosa ryżowa, płatki owsiane), które zapewniają długotrwałą sytość. Taki był również wniosek z badania z 2019 roku, które powiązało większe spożycie pełnych ziaren z niższym wskaźnikiem masy ciała. Wniosek: Jedzenie mniejszej ilości cukru i rafinowanych węglowodanów obniży poziom insuliny i ograniczy apetyt, dzięki czemu spalanie tłuszczu zacznie się samo i schudniesz bez głodzenia się.

magdalena.nadkonska@wp.pl 

Anna
2022-08-03  ~  10:45


Ostre zapalenie stawów - artretyzm - można również leczyć za pomocą środków samozachowawczych i pomocy terapeutycznej. Oprócz regularnego treningu w rodzaju sportu, który jest łatwy dla stawów, zastrzyki z kwasu hialuronowego zmniejszają dalsze zużycie stawów. W przypadku tej terapii objawowej należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Osoby dotknięte tym problemem zazwyczaj nie mają wyboru i muszą zmienić swoją dietę i styl życia. Dzieje się tak dlatego, że bolesne dolegliwości stawów są często skutkiem ubocznym nadwagi. Już pięć kilogramów nadwagi podwaja ryzyko rozwoju bolesnej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Wraz ze stawem biodrowym, szczególnie podatny na dodatkowe kilogramy jest staw kolanowy, który musi amortyzować przeciążenia. Osoba cierpiąca może więc ustabilizować swoje stawy poprzez zmianę diety i utratę wagi. Problemy ze stawami mają charakter stopniowy i epizodyczny. Podczas bolesnych faz, cierpiący powinni unikać sportu tak bardzo, jak to możliwe. Zamiast tego stosują bandaże stabilizujące i zmieniają w tej fazie dietę. Współczesna medycyna w fazach bólowych stosuje zazwyczaj środki przeciwbólowe. Istnieją jednak łagodniejsze i naturalne sposoby na złagodzenie cierpienia związanego z łagodnym lub umiarkowanym bólem stawów: Przyprawy i środki domowe. Za wzór służy tu medycyna dalekiego wschodu. Stosuje te specjalne kombinacje od wieków - z powodzeniem. Powolny efekt może złagodzić ból do tego stopnia, że można zmniejszyć lub odstawić leki. Kurkuma ma silne działanie przeciwzapalne. Rozpuszczalną w tłuszczach przyprawę najlepiej przyjmować razem z oliwą, tłuszczem lub czarnym pieprzem. Wyciągi z komosy działają przeciwbólowo i odbarwiająco na bóle stawów. Imbir ma również działanie przeciwzapalne i zmniejsza ból spowodowany zużytymi i zapalonymi stawami. Przeciwzapalny korzeń afrykańskiego diabelskiego pazura jest sprawdzonym naturalnym środkiem na wszelkie schorzenia stawów. Grzyby lecznicze Reishi i Cordyceps również okazują się być korzystnymi eliksirami na ból stawów. Połączenie trzech przypraw gałki muszkatołowej, kminku i kolendry podobno poprawia krążenie krwi w błonie śluzowej stawów i działa przeciwzapalnie. Według ustaleń medycznych, dolegliwości u mężczyzn poprawiają się po czterech do sześciu tygodni. U kobiet mieszanka przypraw daje efekt dopiero po ośmiu do dwunastu tygodniach. Należy zaznaczyć, że do potraw dodaje się tylko szczyptę tych trzech przypraw. Ewentualnie w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptekach można przygotować dokładną mieszankę.

Anna.gorska@wp.pl 

Adriana
2022-08-03  ~  10:34


Około pięciu milionów Polaków cierpi na bolesną formę choroby stawów. W tym przypadku zużywa się chrząstka między kośćmi stawowymi. W efekcie kolano trzeszczy, skrzypi i boli przy każdym ruchu, nieważne jak małym. W najgorszych przypadkach staw kolanowy puchnie, robi się czerwony i nagrzewa się. Chociaż zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest jeszcze uleczalna, objawy z nią związane można złagodzić za pomocą ukierunkowanych działań fizjoterapeutycznych. Wystarczające i prawidłowe ćwiczenia oraz utrzymanie stabilizacji ciała poprzez własne zachowanie są podstawą leczenia problemów ze stawami. W sumie 140 przegubów między kośćmi człowieka umożliwia ciału wykonywanie codziennych ruchów. Wszystkie stawy otoczone są łącznotkankową osłoną - torebką - która stabilizuje staw. Gdy chrząstka stawowa zużywa się i nie jest już elastyczna, jej powierzchnia szorstka jest z drobnymi pęknięciami. Te pęknięcia stanowią pożywkę dla bolesnych chorób stawów, w których kość w końcu ociera się o kość. Kolano jest najbardziej obciążonym stawem w całym ciele. Jest szczególnie podatny na problemy ze stawami. Pierwsze objawy ostrego zapalenia kolana lub choroby zwyrodnieniowej stawów stają się zauważalne stopniowo: Z uczuciem pieczenia lub bólu po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie kolana lub z "bólem startowym" po dłuższym siedzeniu. Kilka czynników może pomóc w zapobieganiu dalszemu bolesnemu zużyciu stawu kolanowego. Najważniejszym filarem jest stabilizacja stawu kolanowego za pomocą sztywnej ortezy kolana. Może być stosowany na wiele sposobów: profilaktycznie w sporcie w celu zapobiegania urazom lub jako środek łagodzący ból. Dostępne są różne rodzaje podpór, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla stawu.

Adriana.cholej@wp.pl 

Adel
2022-08-03  ~  10:27


Wiele osób cierpi z powodu bólu stawów - chwilowego lub długotrwałego. Najczęściej dotknięte są stawy kolanowe. W większości przypadków zużycie (wear and tear) wyzwala ból, który lekarze określają wtedy jako artrozę. Zapalone (artretyzm) lub uszkodzone stawy są również często związane z bolesnymi objawami. Istnieje jednak wiele innych możliwych przyczyn bólu stawów. Przeczytaj tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o przyczynach i leczeniu bólu stawów. Opis: Ból stawów może być bardzo różny, na przykład może dotyczyć tylko jednego stawu lub kilku stawów, tylko małych stawów (np. na palcach) lub dużych stawów (np. stawu biodrowego). Mogą one mieć charakter ostry lub przewlekły. Czasami występują one tylko w spoczynku (ból spoczynkowy) lub w nocy (ból nocny). Przyczyny: np. Zużycie stawów (osteoarthritis), zapalenie kaletki maziowej (bursitis), bakteryjne zapalenie stawów (bacterial arthritis), reumatoidalne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, podagra, towarzyszące zapalenie stawów podczas i po zakażeniach (np. borelioza), Reaktywne zapalenie stawów (choroba Reitera), łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, sarkoidoza, toczeń rumieniowaty układowy, krwawienie do stawów spowodowane zaburzeniami krzepnięcia. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? W przypadku ograniczenia ruchomości bolesnego stawu, gorączki, zaczerwienienia skóry nad bolesnym stawem, obrzęku stawu. Diagnoza: Zebranie wywiadu, palpacja bolącego stawu, ewentualnie dalsze badania takie jak badanie ortopedyczne, badanie dermatologiczne, badanie krwi, USG, RTG, punkcja stawu. Co możesz zrobić sam: np. zredukować nadwagę, unikać jednostronnego stresu, trening wytrzymałościowy, który nie obciąża stawów (np. pływanie, jazda na rowerze), wilgotne i chłodzące okłady lub aplikacje cieplne, ćwiczenia palców w rozgrzanym piasku (przy artrozie palców), rośliny lecznicze (np. w postaci herbaty lub maści), olejki eteryczne (do masażu).

Adel.wilas@onet.pl 

Darek
2022-08-03  ~  10:19


W organizmie znajduje się więcej stawów niż się powszechnie uważa - aż 360. Zazwyczaj, gdy mowa o problemach ze stawami, myśli się o kolanach i biodrach. Ale ból i stan zapalny może wystąpić również w palcach, stopach i ramionach. Dopóki jednak stawy funkcjonują sprawnie, nie przejmujemy się nimi. Dopiero gdy bolą nas kolana przy wchodzeniu po schodach lub rano z trudem poruszamy palcami, zadajemy sobie pytanie, co zrobiliśmy źle. Wtedy jedyne co możemy zrobić to ograniczyć szkody. Aby przede wszystkim uniknąć tego punktu, należy wcześniej wiedzieć, co jest dobre dla stawów i jak można je wzmocnić. Prędzej czy później stawy każdego z nas stają się odczuwalne. Nie musi to jednak wynikać z poważnej i przewlekłej choroby. Na przykład infekcje grypopodobne mogą wywoływać bóle stawów i kończyn. Gdy choroba się skończy, ból znika wraz z nią. Z kolei stany zapalne stawów lub ich zużycie są bardziej przewlekłe - zapalenie stawów i artroza to dwie najczęstsze przyczyny problemów ze stawami. Podczas gdy zużycie prowadzi do bólu i ograniczenia ruchów, zapalenie stawów powoduje również obrzęk i zaczerwienienie dotkniętego stawu. W obu chorobach zużywa się chrząstka stawowa, która leży między kośćmi jak poduszka. Jeśli chrząstka jest zniszczona, kości ocierają się o siebie, co powoduje typowy ból stawów. Swoją drogą, problemy ze stawami to nie kwestia wieku. Nawet młodzi ludzie mogą mieć oznaki zużycia i zmagać się z przewlekłym stanem zapalnym. Wynika to najczęściej z genetycznej predyspozycji do chorób reumatycznych lub z nieprawidłowego lub nadmiernego obciążenia stawów.

darek.wielgorski@interia.pl 

Ada
2022-08-03  ~  10:14


To one mają naprawdę rozkręcić miłosne szaleństwo: tzw. afrodyzjaki. Należą do nich pokarmy, przyprawy, ekstrakty roślinne i zapachy, o których mówi się, że mają stymulujący wpływ na uprawianie miłości. Przedstawiamy je Państwu i wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę. Nazwa "afrodyzjaki" pochodzi od greckiej bogini miłości Afrodyty. Afrodyzjaki to wszystkie te pokarmy zwierzęce i roślinne, przyprawy, ekstrakty roślinne, substancje zapachowe lub mineralne, o których mówi się, że mają stymulujący wpływ na życie miłosne. Są one połykane, wdychane, palone, zjadane lub wypijane. Afrodyzjak można zrobić samemu, np. zaparzając herbatę z niektórych liści lub korzeni. Cel, który za tym stoi: Afrodyzjaki mają sprawić, że kochankowie będą bardziej podatni na bodźce erotyczne, silniejsi lub sprawią, że intensywniej przeżyją akt miłosny. W przypadku większości leków nie udowodniono naukowo, że mają one działanie stymulujące. Dzięki efektowi placebo reakcje bywają pozytywne - zgodnie z hasłem "wiara przenosi góry". Z kolei czyste wzmacniacze seksualne nie mają działania zwiększającego przyjemność. Leczą one organicznie lub psychologicznie spowodowane zaburzenia erekcji.

Ada.wlada@wp.pl 

Kasia
2022-08-02  ~  17:21


Trądzik lub trądzik pospolity (acne vulgaris) jest najczęstszą chorobą skóry u nastolatków i młodych dorosłych. Dlaczego właśnie ta grupa wiekowa jest predestynowana do występowania pryszczy? Powodem są zmiany hormonalne: W okresie dojrzewania wytwarza się więcej męskich hormonów płciowych - nawet u dziewcząt. Hormony powodują, że gruczoły łojowe skóry produkują więcej tłuszczu lub sebum. Sebum ma za zadanie chronić skórę i utrzymywać ją w stanie elastyczności - ale jeśli gruczoły łojowe zatkają się z powodu nadmiernej produkcji, mogą pojawić się zaskórniki. Mogą one ulec zapaleniu, powodując wypryski lub bolesne grudki zapalne. Trądzik występuje więc głównie tam, gdzie jest dużo gruczołów łojowych: Twarz, ramiona, plecy i klatka piersiowa. Trądzik może być łagodny, umiarkowany lub ciężki: Trądzik łagodny: Pojawiają się zaskórniki zamknięte (białe) lub otwarte (czarne), szczególnie na czole, nosie i brodzie. Czarne przebarwienia to nie brud, ale produkt reakcji pigmentu skóry - melaniny z tlenem zawartym w powietrzu. Ta łagodna forma trądziku ma kilka lub żadnych pryszczy. Trądzik umiarkowany: Jeśli oprócz zaskórników pojawia się więcej krostek trądzikowych, trądzik jest klasyfikowany jako "umiarkowany". W większości przypadków dotknięta jest nie tylko twarz, ale także górna część ciała. Krostki mogą pojawiać się jako zapalone guzki na skórze ("grudki") lub jako wypełnione ropą pęcherze ("krosty"). Silny trądzik: Jeśli trądzik jest ciężki, tworzą się liczne grudki i krostki. Typowe dla tego rodzaju trądziku są bolesne, zapalne węzły na skórze. Z tych guzków mogą również powstawać ropnie ropne. Po ich zagojeniu mogą pozostać wyraźne blizny potrądzikowe. U wielu nastolatków w okresie dojrzewania pojawiają się zaskórniki i pryszcze. Jednak większość z nich ma tylko łagodne zmiany skórne. Umiarkowany do ciężkiego trądzik dotyka 15 do 30 na 100 nastolatków. Chłopcy zapadają na chorobę skóry znacznie częściej niż dziewczynki.

kasia.ernicka@wp.pl 

Jolanta
2022-08-02  ~  12:47


Wiele osób z czasem nabywa niezdrowe nawyki żywieniowe. Często ludzie jedzą więcej niż są głodni, ponieważ nie zauważają już, kiedy są pełni. Tym bardziej jest to trudne, gdy nagle za jednym zamachem chcemy przejść na dietę lub zmienić sposób odżywiania. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie uczucia głodu. Działa to za pomocą łagodnych metod i środków - w końcu organizm nie powinien cierpieć z powodu planu odchudzania. Aby schudnąć w naprawdę zdrowy sposób, dieta odchudzająca powinna zawierać wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje organizm. Utrzymuje to metabolizm energetyczny w ruchu, zmniejsza zmęczenie i utrzymuje tkankę łączną w optymalnym stanie. W jej trakcie można skutecznie zmienić dietę. Robiąc to, należy zwrócić uwagę na zrównoważone pokarmy i nie spożywać więcej kalorii niż organizm naprawdę potrzebuje. Celem zdrowej utraty wagi jest deficyt kalorii. Co to oznacza? Każdy organizm ma podstawową przemianę materii w postaci kalorii. Takiej liczby kalorii potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Dlatego nie należy schodzić ze swoją dietą poniżej tej liczby kalorii. Deficyt kalorii oznacza jednak, że zjadasz mniej kalorii niż zużywasz. W końcu większość ludzi je znacznie więcej niż organizm faktycznie potrzebuje. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, być może zastanawiasz się nad przejściem na radykalną dietę. Często takie diety polegają na jedzeniu mało lub w ogóle nic, co dla wielu brzmi jak skuteczny sposób na schudnięcie. To też działa na początku: pierwsze kilogramy odchodzą dość szybko. Później jednak metabolizm zwalnia, ponieważ organizm reaguje na niedostateczne spożycie składników odżywczych i kalorii. W efekcie waga znika bardzo powoli. Ponadto radykalne diety grożą tzw. efektem jo-jo. Dzieje się tak, gdy osoby dotknięte chorobą nagle zaczynają znowu normalnie jeść po ścisłym poście. Organizm natychmiast magazynuje kalorie i przybierasz na wadze - być może nawet więcej niż wcześniej. Zachcianki to kolejne zagrożenie związane z radykalnymi dietami, które wielu bagatelizuje.

jola.nosiciel@interia.pl 

Janosik
2022-08-02  ~  12:40


Co wyróżnia formułę odchudzającą na tle innych produktów i metod? Z biegiem czasu opracowano wiele produktów i metod, które mają pomóc ludziom w utracie wagi. Jednak wiele z tych metod i produktów skupia się jedynie na zewnętrznych aspektach odchudzania. Należą do nich dieta i ćwiczenia. Inne metody mają jednak na celu zajęcie się emocjami leżącymi u podstaw utraty wagi. Należą do nich m.in. mechanizmy nieświadome i poznawcze. Jednak wszystkie te metody jak dotąd nie znalazły prawdziwego sedna sprawy, które odpowiada za szybką i przede wszystkim trwałą utratę wagi. W tym przypadku mówimy o jądrze komórkowym, w którym można znaleźć kod epigenetyczny. Jest to swoisty filtr naszego DNA. Filtr ten decyduje między innymi o tym, które geny są aktywne, a które nieaktywne. W ten sposób można wpłynąć na geny, które są odpowiedzialne za magazynowanie lub rozkładanie tłuszczu. Ale na nasz apetyt, energię i nastrój mogą wpływać także pewne geny. I właśnie takie neurogenetyczne polecenia wykorzystuje formuła odchudzająca. Formuła ta jest również jedyną metodą, dzięki której możesz skutecznie przerwać błędne koło niepowodzeń na wadze, efektu jo-jo, frustracji i zachcianek. W ten sposób można szybko i przede wszystkim trwale stać się i pozostać szczupłym, a przy tym znacznie poprawi się Twoje samopoczucie. Z pomocą preparatu na odchudzanie już nigdy nie będziesz musiał zawracać sobie głowy dietami. Zamiast tego możesz cieszyć się swoją szczupłą i stonowaną sylwetką i wiedzieć, że zrobiłaś to wszystko sama. Formuła pozwala głęboko dotrzeć do źródła problemu, aby pozbyć się nielubianych kilogramów. W tym celu w ramach formuły odchudzającej dostępne są dla Ciebie różne narzędzia.

janek.wolynski@onet.pl 

Klaudia
2022-08-02  ~  12:23


Do najbardziej znanych należą następujące komponenty: Nopal Spirulina Chitosan Kofeina sprzężony kwas linolowy (CLA) Ekstrakt z roślin cytrusowych Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy L-karnityna Większość z tych elementów to ekstrakty roślinne, aminokwasy lub witaminy. Powodują one wzrost spożycia kalorii i spalają tłuszcze zanim dostaną się do krwiobiegu. Guaraná to wspaniały sprzymierzeniec w walce z nadmiernymi kilogramami. Kofeina i guaranina zawarte w guaranie rozkładają tłuszcze i pomagają zachować aktywność podczas odchudzania. Guaraná pochodzi z amazońskich lasów deszczowych i od ponad 3000 lat jest wykorzystywana ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Guaraná jest popularna, jeśli chodzi o pozostawanie w stanie czuwania i aktywności przez długi czas. Dodatkowo pokarm ten zawiera teofilinę i teobrominę, dwie cząsteczki, które mają działanie hamujące apetyt i wywołują uczucie sytości. W połączeniu ze spiruliną, saponiną i flawonolami, guaraná jest wspaniała na odchudzanie - znacznie lepsza niż filiżanka czarnej kawy. Zielona herbata spowalnia starzenie się skóry, ma działanie detoksykacyjne i jest skutecznym naturalnym spalaczem tłuszczu. Ponieważ składa się z licznych cząsteczek, jego spożycie powoduje zmniejszenie uczucia głodu. Do tych cząsteczek należą teanina, dopamina i witamina C, silny przeciwutleniacz Zielona herbata zawiera również katechinę, dzięki której reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega przybieraniu na wadze. Jeśli chcesz schudnąć, to połączenie zielonej herbaty i guarany Cię przekona. Jeśli więc chcesz wypowiedzieć wojnę czekoladowym batonom i zastosować spalacz tłuszczu ukierunkowany na mięśnie lub okolice brzucha, polecany jest suplement diety na bazie guarany i zielonej herbaty. Spalacze tłuszczu są tym skuteczniejsze, im bardziej regularnie ćwiczysz każdego dnia. Nie chodzi o to, by spędzić cały dzień lub noc na siłowni. Celem jest raczej maksymalne wykorzystanie nadmiaru energii, którą dostarcza suplement. Uzyskane wyniki są zwykle zależne od danych nawyków żywieniowych. Przed zażyciem spalacza tłuszczu należy wprowadzić drobne zmiany i zadbać o zdrowszą dietę. Dlatego powinieneś dać pierwszeństwo żywności z ujemnymi kaloriami, aby zmniejszyć zawartość kalorii, które spożywasz w zdrowym stopniu. W tym celu nie należy przechodzić na diety, w których trzeba bardzo dużo zrezygnować - bo to może doprowadzić do niedożywienia. Chodzi o to, aby jeśli chcemy schudnąć, jeść zdrowiej, o regularnych porach i przygotowywać posiłki, które zawierają brokuły, kapustę, sałatę, bakłażana itp. Należy pamiętać, że spalacze tłuszczu są przeznaczone dla osób stosujących diety. Suplementy te mają stanowić wsparcie dla osób, którym trudno jest schudnąć. Ich działanie polega na wspieraniu termogenezy i stymulowaniu utraty wagi. W ten sposób można spalać kalorie w zależności od aktywności fizycznej, ponieważ organizm jest zaopatrywany w dodatkową energię. Dlatego nawet jeśli po kilku tygodniach diety czujesz się zmęczony, możesz cały czas pozostać aktywny.

klaudia.nowalany@wp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »