Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Grażyna
2022-08-03  ~  21:55


Oraz: Każde ciało jest inne. Dlatego tak ważne jest, aby dać organizmowi czas, którego potrzebuje. Jeśli myślisz, że uda Ci się schudnąć 10 kilogramów w 4 tygodnie, to jesteś na złej drodze. To nie byłoby ani zdrowe, ani długotrwałe. Nawet jeśli uda Ci się szybko schudnąć, efekt jo-jo oznacza, że wkrótce znów stracisz wszystko. Dlatego zapytaliśmy trenerkę fitness i żywienia Marie Steffen, jak można szybko schudnąć i jeszcze utrzymać to zdrowo i trwale. Kiedy kobiety przychodzą do Marie Steffen z chęcią zrzucenia 10 kilogramów, ona zawsze najpierw dokładnie przygląda się osobie: "Najpierw poznaję powód, dla którego kobieta chce zrzucić 10 kilogramów. Dopiero wtedy mogę naprawdę ocenić, czy to pragnienie jest w ogóle zgodne z jej ostatecznym celem i jej ciałem." Po rozmowie ekspert od fitnessu i żywienia prowadzi swoich klientów do ich osobistego projektu odchudzania. Tu zaczyna się praca: "Bardzo ważne jest dla mnie wyjaśnienie klientowi, jak będziemy postępować i przede wszystkim dlaczego." W końcu ciało podąża za umysłem. Dopiero gdy kobieta ma w głowie cel i jest poinformowana o treningu, diecie i czasie trwania, zaczyna się rzeczywista utrata wagi. Maximiliane wie, jakie to uczucie stracić 10 kilogramów. Wysoka na 1,73 m kobieta z Hamburga dzięki zrównoważonemu programowi zredukowała swoją wagę z 77 do 67 kilogramów. 10 kilogramów, które stanowią nie lada wyzwanie. Bo: "Pierwsze 10 kilogramów zazwyczaj nie jest problemem, to raczej te ostatnie. Są szczególnie uparte". Jak w ogóle 28-latek sobie z tym poradził? Przede wszystkim poprzez zmianę jej diety. Próbowała wielu diet, żadna z nich nie była w 100 procentach jej rzeczą. "Po prostu próbowałem wziąć to, co działało dla mnie z każdej diety". Często więc unika węglowodanów, a nawet cukier dopuszcza w swojej diecie tylko z umiarem. Czy dieta keto to pomysł dla Ciebie? Jeśli nie, nie zmuszaj się do tego, bo jest mnóstwo innych diet! "Najważniejsze jest jednak to, aby znaleźć sport, który sprawia przyjemność. Gdzie są ludzie, z którymi możesz się czasem pośmiać, podzielają ten sam sposób myślenia i którzy przejdą z tobą przez całą drogę." Bo dzięki temu w dłuższej perspektywie masz większe szanse na utrzymanie się przy piłce, wzajemnie się motywujesz i razem jesteś dużo bliżej celu, do którego dążysz.

grazynka.wilek@wp.pl 

Januszek
2022-08-03  ~  18:19


Aby zrozumieć przyczyny zaburzeń erekcji, warto wiedzieć, co dzieje się w penisie podczas erekcji. Tkanka erekcyjna odpowiada za usztywnienie penisa. Zawierają one sploty mięśniowe z jamkami, a także naczynia krwionośne. Do erekcji dochodzi, gdy poprzez rozszerzenie tętnic zwiększa się dopływ krwi do ciał jamistych. Ponieważ jednak ciałko jamiste otoczone jest twardą tkanką łączną, uciskane są bardziej powierzchowne żyły, które odpowiadają za odpływ krwi. W związku z tym wzrasta ciśnienie w ciałach jamistych i penis sztywnieje. Erekcja to złożony proces, w którym muszą współpracować nerwy, naczynia krwionośne, hormony i psychika. Przyczyny zaburzeń erekcji są więc bardzo różnorodne i często kilka czynników sprawczych występuje razem. Ogólnie wiemy, że przyczyny psychologiczne przeważają u młodszych mężczyzn, natomiast przyczyny fizyczne mają tendencję do przewagi wraz z rosnącym wiekiem. Z biegiem czasu mogą jednak rozwinąć się problemy psychologiczne, nawet jeśli ich przyczyny były pierwotnie czysto fizyczne (np. lęk przed porażką, obniżona samoocena, unikanie aktywności seksualnej, depresja), co może mieć dalszy negatywny wpływ na zaburzenia erekcji.

januszek.lola@wp.pl 

Ala
2022-08-03  ~  17:13


Utrata 10 kilogramów to duże przedsięwzięcie. Podpowiemy Ci, czy ma to dla Ciebie sens i jakie działania możesz podjąć, by rzeczywiście osiągnąć go bez efektu jojo. Zanim przystąpisz do wielkiego projektu utraty wagi, który opiera się na jednej liczbie, upewnij się, że rozumiesz, dlaczego dążysz do tego celu. Czy Twoja upragniona waga jest naprawdę oddalona o 10 kilogramów? Czy ostatnio bez większego powodu przytyłaś te 10 kilogramów? Byłyby to zrozumiałe powody. Ale jeśli chcesz się wpasować w jakąś normę lub naśladować wzór do naśladowania: uważaj! Uświadom sobie, że ciało zmienia się z wiekiem i że jest to całkowicie normalne. Lepiej kierować się własnymi pragnieniami i potrzebami, a nie zewnętrznymi wytycznymi, które nie mają z Tobą nic wspólnego. Spójrzmy prawdzie w oczy: odchudzanie nie jest łatwe. Jednak gdy chodzi o zrzucenie całych 10 kilogramów, całość musi mieć sens i być wykonalna. W przeciwnym razie Twój projekt odchudzania zakończy się frustracją i rezygnacją. Może warto zacząć od zmniejszenia wagi o 2 kilogramy i w ten sposób ustanowić udaną iskrę początkową, która zachęci do utraty kolejnych. Rozmawialiśmy z dwiema kobietami, które wiedzą, o czym mówią: Trenerka żywienia i fitness Marie Steffen oraz czytelniczka Women's Health Maximiliane, która zredukowała swoją wagę z 77 do 67 kilogramów. Przeczytaj tutaj jak tego dokonała i jakie pomocne wskazówki od Trenerki Marie ułatwią Ci walkę z kilogramami. Potrzebna będzie cierpliwość i pewność siebie. Pamiętaj, że jesteś człowiekiem, a nie zaprogramowaną maszyną. Wszyscy mamy złe nastroje i zachcianki na słodycze lub nie mamy ochoty na ćwiczenia. Zawsze będziesz musiał popychać siebie, aby osiągnąć swój cel. Tyle powinno być jasne: Tylko dzięki połączeniu diety o obniżonej kaloryczności z odpowiednim sportem plus większą ilością ruchu na co dzień zrzucisz tyle kilogramów. Ale 10 kilogramów to nie to samo co 10 kilogramów: kobieta z dużą nadwagą schudnie 10 kilogramów szybciej niż kobieta, która jest już na ostatnim wirażu do upragnionej sylwetki. Badania pokazują, że konkretne, ambitne cele pomagają zrzucić znaczne kilogramy - ale plany nie powinny być też zbyt ambitne.

alicja.nowicka@wp.pl 

Witek
2022-08-03  ~  17:08


Podczas ciąży zwiększona produkcja estrogenów faktycznie zapewnia wspaniały wzrost włosów. Jednak u niektórych kobiet stan włosów ulega pogorszeniu. Staje się cieńsza, traci swój blask i może bardziej wypadać. Po urodzeniu dziecka liczba kobiet, które cierpią z powodu wypadania włosów nawet wzrasta. Wynika to najczęściej z niedoboru żelaza. Lekarz może zmierzyć stężenie żelaza we krwi i przepisać suplementy. Zaprzestanie przyjmowania tabletek i związana z tym zmiana równowagi hormonalnej może również prowadzić do pogorszenia stanu włosów przed lub w trakcie ciąży. Wypadanie włosów może wystąpić zwłaszcza w okresie menopauzy lub po jej zakończeniu. Wynika to ze spadku poziomu naturalnych estrogenów. Rozwija się nadmiar testosteronu. W efekcie obumiera więcej cebulek włosowych, a włosy stają się cieńsze. W przypadku utraty większej ilości włosów przez dłuższy czas lub odczuwania bólu w skórze głowy, należy skonsultować się z lekarzem. Właściwą osobą kontaktową jest tutaj dermatolog. Może on postawić rzetelną diagnozę i wskazać odpowiednie możliwości leczenia. W przypadku dziedzicznego wypadania włosów, aktywny składnik minoksydyl jest często stosowany w postaci pianki lub roztworu. Wspomaga krążenie krwi w skórze głowy i umożliwia odrastanie mocnych włosów. Dzięki temu można powstrzymać wypadanie włosów. Efekt jest szczególnie dobry na mniejszych obszarach pozbawionych włosów. Zanim jednak pojawią się pierwsze sukcesy, mija trochę czasu. Mężczyźni i kobiety stosują różne dawki. Minoxidil jest dostępny bez recepty, w przypadku mężczyzn do przyjmowania nadaje się również aktywny składnik finasteryd. To może zwalczyć wypadanie włosów poprzez wpływ na równowagę hormonów męskich. Tutaj również aplikacja wymaga pewnej wytrwałości. Niestety, finasteryd może powodować znaczne skutki uboczne, takie jak impotencja. Dlatego leczenie musi być monitorowane przez lekarza.

witek.maly@interia.pl 

Arek
2022-08-03  ~  17:05


Bliznowate wypadanie włosów pojawia się zwykle w wyniku stanów zapalnych lub infekcji grzybiczych. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wczesna i celowana terapia. Głębsze uszkodzenia skóry głowy prowadzą do nieodwracalnych blizn i trwałej utraty włosów. W przypadku dziedzicznego wypadania włosów, więcej włosów wypada niż odrasta. U mężczyzn prowadzi to do cofania się linii włosów lub cienkich włosów na czubku głowy. Z czasem może się to przerodzić w łysienie. Pierwsze oznaki zauważają mężczyźni w młodym wieku. Wraz z rosnącym wiekiem łysych plam znacznie przybywa. Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej rozpoczyna się wypadanie włosów, tym poważniejszy jest jego przebieg. Kobiety doświadczają przerzedzenia włosów. Jest to szczególnie widoczne w okolicach korony głowy. W późniejszym okresie włosy mogą również zagęścić się w kierunku tyłu lub na bokach. Łysienie jednak zazwyczaj nie występuje. Ta forma utraty włosów często staje się zauważalna u kobiet dopiero w trakcie lub po menopauzie. Tutaj objawy są nieprzewidywalne. Rozwijają się okrągłe łyse plamy. Mogą one być bardzo wyraziste i prowadzić do całkowitej utraty włosów. Jednak u 80% pacjentów łyse łaty ponownie się zamykają. Istnieje wiele odmian. Problemem mogą być brwi, broda i paznokcie. Czasami puchną nawet węzły chłonne w okolicy głowy. Rozproszone wypadanie włosów objawia się powolnym rozwojem wyglądu. Włosy tracone są stopniowo. Straty są zauważane dopiero w późnym okresie. Zwiększona ilość kosmyków w odpływie prysznica lub w szczotce do włosów to pierwsze objawy. Tylko w rzadkich, indywidualnych przypadkach dochodzi do powstania blizn. W łysieniu bliznowatym objawy są bardzo różne. Zawsze zależą one od przyczyny choroby. Charakterystyczne jest silne wypadanie włosów, blizny, a także swędząca lub bolesna skóra głowy. Ponadto wiele osób dotkniętych chorobą traci brwi.

arek.smarek@wp.pl 

Tomeczek
2022-08-03  ~  17:02


W Republice Federalnej Niemiec około miliona osób cierpi na łysienie plackowate (alopecia areata). Większość z nich to dzieci i młodzi dorośli. Kobiety cierpią na nią znacznie częściej. W tej postaci utraty włosów małe łyse plamy pojawiają się na głowie, czasem nawet na twarzy (broda, rzęsy, brwi). Te wyglądają, jakby zostały wybite. Rozproszone wypadanie włosów (telogen effluvium) charakteryzuje się utratą dużej liczby włosów na całej głowie. Zazwyczaj zauważa się to podczas czesania lub szczotkowania. Kobiety są dotknięte chorobą częściej niż mężczyźni. Rozproszone wypadanie włosów może też częściej występować po ciąży. Przyczynić się do tego może również leczenie hormonalne w okresie menopauzy lub tabletki antykoncepcyjne. Jest to szczególna forma wypadania włosów. Bliznowate wypadanie włosów (alopecia cicatricalis) występuje zwykle jako nieprzyjemny efekt uboczny chorób lub infekcji skóry głowy. Objawia się ona łysymi plamami. Korzenie włosów zostają uszkodzone lub całkowicie zniszczone przez patogeny. Ponadto dochodzi do powstawania blizn. Ta forma utraty włosów może być leczona tylko wtedy, gdy zostanie znaleziona pierwotna choroba. W genetycznym wypadaniu włosów u mężczyzn cebulki włosów kurczą się, ponieważ reagują wrażliwie na dihydrotestosteron (androgen). Męski hormon płciowy zapobiega powstawaniu mocnych włosów na głowie i powoduje ich wypadanie. A przecież poziom hormonów we krwi jest zupełnie normalny. Czy za dziedziczne wypadanie włosów u kobiet odpowiada również dziedziczna wrażliwość na androgeny, wciąż nie jest jasne. Do najczęstszych przyczyn rozproszonego wypadania włosów należą zaburzenia prawidłowej pracy tarczycy, niedobór żelaza, infekcje, błędy pielęgnacyjne, takie jak intensywne prostowanie lub farbowanie włosów, a także chemioterapia. Przyczynić się mogą również suplementy hormonalne i różne farmaceutyki. Wpływ stresu i innych czynników psychologicznych jest obecnie przedmiotem badań naukowych.

tomek.golda@wp.pl 

Roman
2022-08-03  ~  16:57


Wypadanie włosów ma wiele przyczyn i przejawów. W 95% przypadków stoją za nią czynniki genetyczne. Wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Aby nie doprowadziła do całkowitego pozbawienia włosów (łysienia), należy we wczesnym stadium podjąć odpowiednie działania profilaktyczne i zaradcze. Każdy człowiek codziennie traci włosy. Może to być nawet 100 włosów. Na początku jest to zupełnie normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Ludzkie włosy mają ograniczoną żywotność. Przestają rosnąć, wypadają i pojawiają się nowe. Naturalny cykl. Z wiekiem u większości ludzi włosy ulegają przerzedzeniu. Jeśli jednak w ciągu kilku tygodni tracisz więcej niż 100 włosów dziennie (dzieci 50-80) i jeśli tworzą się łaty bez włosów, jest to oznaka utraty włosów. Wypadanie włosów dotyczy około połowy wszystkich mężczyzn i jednej na pięć kobiet. Wypadanie włosów jest szczególnie stresujące dla osób młodszych i kobiet. Nasilające się wypadanie włosów może w najgorszym przypadku doprowadzić do ich całkowitego pozbawienia. Jest to tak zwane łysienie. Specjalne formy utraty włosów są często tylko tymczasowe. Włosy odzyskują siły i odrastają całkowicie. Jeśli jednak zniszczone zostaną korzenie włosów, łysina jest nieodwracalna. Dziedziczne wypadanie włosów, zwane również łysieniem androgenowym, dotyczy około 70-80% wszystkich mężczyzn i około jednej na dwie kobiety. Jest to najczęstsza forma utraty włosów. Więcej włosów wypada niż odrasta nowych. 95% osób dotkniętych łysieniem cierpi z tego powodu. Obciążenie psychiczne jest często znaczne. Niemniej jednak, dziedziczne wypadanie włosów nie zalicza się do chorób. Dlatego kasa chorych nie pokrywa kosztów zabiegów czy preparatów.

Roman.opolski@wp.pl 

Waleria
2022-08-03  ~  16:51


Podobnie jest z tym mitem: niestety nie został on jeszcze udowodniony. Sztucznie produkowane perfumy i spraye, które rzekomo zawierają feromony, podobno mają również działanie afrodyzjakalne na człowieka. Perfumy zawierają rzekome hormony płciowe androstadienony i estratetramol. Ale badania mają wyraźnie przeciwną opinię: w 2017 roku Uniwersytet Zachodniej Australii opublikował badanie, w którym sprawdzono, czy dwa feromony często stosowane w perfumach faktycznie zmieniają postrzeganie atrakcyjności. Wynik: cząsteczki zapachu nie miały na niego żadnego wymiernego wpływu. Może wystarczy, że fani perfum uwierzą w efekt, by wydać się pewniejszym siebie, a tym samym bardziej atrakcyjnym? Nawet jeśli działanie feromonów nie zostało potwierdzone: u kobiet faza cyklu menstruacyjnego prawdopodobnie odgrywa rolę w tym, kogo mogą dobrze wyczuć. Zgodnie z tym żeńskie hormony wpływają na to, jak kobiety postrzegają zapachy, a w konsekwencji na to, których mężczyzn uznają za atrakcyjnych. Powodem jest testosteron, wykazały badania: pachnące produkty jego degradacji w męskim pocie nie są odbierane jako niepokojące, gdy kobiety mają owulację. Kolejnym mitem jest to, że kobiety w fazie cyklu płodnego również wytwarzają zapachy, które sprawiają, że wydają się mężczyznom bardziej atrakcyjne.

wala.balica@wp.pl 

Klaudia
2022-08-03  ~  16:48


Imprezy, na których goście wąchają przepocone koszulki? To naprawdę istnieje. Powodem, jak często, jest miłość: bo pewne cząsteczki zapachu, tzw. feromony, mają wpływać na to, kto jest dla nas atrakcyjny i w kim się zakochujemy. Obecnie istnieją nawet perfumy z feromonami, które mają sprawić, że mężczyźni i kobiety nie będą mogli się oprzeć - bez konieczności wąchania potu drugiej osoby. Szalone jest to, że zapachy rzeczywiście mają na nas wpływ. Nie udowodniono jednak, czy feromony rzeczywiście istnieją. Pewne jest to, że wokół zapachów krążą liczne mity. Co za nimi stoi? Miłość przechodzi koło nosa? Ten mit nie został naukowo udowodniony. Ale stojąca za nim teza brzmi co najmniej wiarygodnie: kobiety i mężczyźni uznają za atrakcyjne zapachy osób, które mają geny jak najbardziej przeciwstawne. Ewolucyjnie miałoby to sens w związku: Bo zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, sprowadzenia na świat zdrowych dzieci. Niektórzy badacze seksu zakładają również, że przyjmowanie hormonów, np. pigułki, może wpływać na zmysły kobiety, a więc również na jej wybór partnera. Partner o podobnym układzie odpornościowym wydaje się im wtedy rzekomo bardziej atrakcyjny. Chociaż udowodniono, że feromony są atraktorami seksualnymi u wielu ssaków, wciąż nie jest jasne, czy istnieją one nawet u ludzi. Jedno jest pewne: każdy człowiek ma indywidualny zapach, który jest również uwarunkowany genetycznie. Często jest to mieszanka naturalnego zapachu ciała, użytego detergentu, szamponu, dezodorantu i perfum. Jednak wpływ perfum na naszych odpowiedników jest znacznie bardziej kwestią gustu: feromony natomiast, jako bardzo specyficzne cząsteczki zapachowe, mogą mimowolnie wpływać na zachowanie - przynajmniej w świecie zwierząt.

klaudia.wolynski@onet.pl 

Konrad
2022-08-03  ~  16:39


Feromony mają wpływ na układ hormonalny, a także na funkcje wegetatywne. Androstenon, zapach pochodzący z gruczołów potowych pod pachami mężczyzn, jest w stanie zsynchronizować cykl menstruacyjny kobiet. U kobiet jest to odbierane jako przyjemne tylko w czasie owulacji. Innym razem określa się ją jako nieprzyjemną. Przyjmuje się, że służy to zwiększeniu liczby urodzeń. Zapachy pochodzące z gruczołów wydzielniczych pochwy, a także gruczołów potowych kobiecej pachy, mogą prowadzić do zmiany rytmu serca i częstości oddychania u mężczyzn w fazach głębokiego snu i są w stanie modulować treść snów. Są one opisywane przez osoby badane jako subiektywnie bardziej pozytywne. Efekt Lee-Boota polega na synchronizacji cykli menstruacyjnych samic myszy żyjących przez długi czas w społeczności i odizolowanych od samców. Synchronizacja ta opiera się na wpływie feromonu zależnego od estrogenów. Przypuszcza się, że efekt ten ma miejsce również u samic, ponieważ zaobserwowano tu również synchronizację cykli menstruacyjnych. U ssaków (z wyjątkiem człowieka) od cebulki węchowej odgałęziają się dwa specyficzne nerwy. Jednym z nich jest nerw końcowy. Składa się on z wiązki drobnych włókien nerwowych, które biegną od przegrody nosowej przez blaszkę sitową do blaszki terminalnej i wchodzą do mózgu poniżej kommissury przedniej. Pęczek ten jest uważany za nerw autonomiczny. Pod wpływem stymulacji określonymi zapachami aktywowane są określone funkcje wegetatywne. Znajduje się tam również nerw womeronowy. Jego włókna biegną do cebulki węchowej. U człowieka oba nerwy są nieobecne lub niepełne. Jeśli się je znajdzie, to zazwyczaj są pozbawione funkcji. Nerw womeronowy może być wiarygodnie wykryty u ludzi podczas rozwoju embrionalnego. Nerw womeronowy ("vomeronasal organ") nazywany jest również narządem Jacobsona. U ludzi geny dla białek receptorowych tego narządu są zmutowane - do tej pory nie udało się wykryć ich funkcji (2020). Dyskutuje się jednak, czy podobna funkcja istnieje w węchowych komórkach czuciowych w regio olfactoria, ponieważ receptor womeronowy-1 można było wykryć w nabłonku węchowym. Ten receptor V1 znajduje się u zwierząt w obrębie tylnej części bulbus olfactorius accessorius.

Konrad.armur@wp.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »