Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 760

Hania
2022-08-05  ~  11:42


Uderzające jest to, że kobiety szczególnie często zgłaszają utratę libido. Mężczyźni mogą zawsze i wszędzie, a kobiety po prostu, no cóż, nie mogą? Czy ten banał faktycznie nie jest już od dawna przestarzały? Niskie libido u kobiet jest uważane za najczęstszy problem seksualny. Badanie z 2016 roku przeprowadzone wśród 6 669 brytyjskich kobiet i 4 839 mężczyzn w wieku od 14 do 74 lat wykazało, że 15 procent mężczyzn i 34,2 procent kobiet nie miało ochoty na seks w swoim partnerstwie przez co najmniej trzy miesiące. Ale tło jest złożone i od tego czasu obalono, że kobiety naturalnie odczuwają mniejsze pożądanie seksualne niż mężczyźni. "Są badania, które pokazują, że to kobiety są płcią bardziej pożądliwą. Kobiety reagują szybko i na wiele więcej bodźców. To zupełnie pokręcona historia: z natury kobiety potrafią natychmiast się zmoczyć i być wręcz pożądliwe" - wyjaśnia seksuolog i autorka bestsellerów Ann-Marlene Henning. Dlaczego jednak w takim razie tak wiele kobiet zgłasza awersję seksualną? Po pierwsze, istnieją oczywiste przyczyny, takie jak zabójczy dla żądzy stres: W rodzinach niestety nadal to głównie kobiety muszą jednocześnie zajmować się dziećmi, gospodarstwem domowym i pracą zawodową i to one są obciążone wszystkimi pracami opiekuńczymi. Logicznie rzecz biorąc, kiedy myśli zwracają się ku niezapłaconym rachunkom lub kolejnemu projektowi szkoły artystycznej, jest mało czasu na zajmowanie się własnym pragnieniem seksualnym. Często utrata libido może mieć również podłoże psychologiczne. Oprócz stresu, za czynniki sprzyjające niechęci seksualnej uznaje się także np. depresję, lęk czy przewlekłe wyczerpanie (zespół zmęczenia). Ale są też przyczyny organiczne lub hormonalne, które stoją za niechęcią seksualną u kobiet. Jeśli kobieta ma niedobór męskich hormonów płciowych (androgenów), ma to negatywny wpływ na jej libido. Może to być spowodowane np. przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych: Estrogen zawarty w pigułce tworzy w wątrobie SHBG (Sexual Hormone Binding Globulins), który wiąże testosteron i tym samym obniża libido. Kobiety, które przechodzą menopauzę, również często cierpią na niedobór androgenów. Po menopauzie jajniki nie produkują już tak dużo testosteronu, a ochota na seks spada. Podobne doświadczenia mogą mieć kobiety, które miały usunięte jajniki. Henning jest jednak przekonany, że wszystkie te czynniki rzadko są przyczyną awersji seksualnej. "Nikt nie jest odrętwiały, a posiadanie jakiegokolwiek pragnienia jest bardzo rzadkie. Jeśli ciało jest zdrowe, komórki i połączenia nerwowe są w porządku - a to tylko w niezwykle rzadkich przypadkach nie ma miejsca - to kobieta może odczuwać pożądanie." Ekspert jest przekonany, że niechęć seksualna u kobiet to powszechny mit. Twierdzi, że to przede wszystkim społeczeństwo i wychowanie, ukształtowane przez przestarzałe wzorce, utrudniają kobietom kontakt ze swoim pożądaniem.

Hania.bania@wp.pl 

Maciej
2022-08-04  ~  12:46


Zaburzenia erekcji oznaczają, że w dłuższym okresie czasu (co najmniej 6 miesięcy), w ponad dwóch trzecich prób, mężczyzna nie może uzyskać lub utrzymać erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego, chociaż pożądanie seksualne jest często nadal obecne (na razie). Penis nie staje się wystarczająco sztywny lub przedwcześnie staje się wiotki. Krótkotrwałe zaburzenia erekcji nie są zaburzeniami erekcji. Wraz z rosnącym wiekiem zaburzenia erekcji stają się coraz częstsze. Obecnie uważa się, że dotyka ona około połowy 60-latków i dwóch trzecich 70-latków. Trudno jednak stwierdzić, ilu mężczyzn faktycznie cierpi na to schorzenie, gdyż szacuje się, że liczba niezgłoszonych przypadków jest wysoka ze względu na poczucie wstydu wśród osób dotkniętych tym problemem. Przyjmuje się, że około 50% zaburzeń erekcji ma przyczynę czysto organiczną, około 1/3 jest spowodowana czynnikami psychologicznymi, a u 20% pacjentów występują obie te przyczyny. Natomiast komponenty psychogenne prawie zawsze występują w organicznie wywołanych zaburzeniach erekcji, jako wynik lęku przed niepowodzeniem. Młodsi mężczyźni częściej mają przyczyny psychologiczne, a starsi - organiczne. (Zadowalająca) erekcja jest wynikiem złożonej interakcji naczyń krwionośnych, układu nerwowego, hormonów, mięśni i tkanki łącznej. Zatem upośledzenie jednego lub więcej z tych "graczy" może skutkować zaburzeniami erekcji. Najczęstszym z nich jest upośledzony przepływ krwi w prąciu. Dzieje się tak, gdy ilość krwi w tkance erekcyjnej penisa nie jest już wystarczająca do uzyskania satysfakcjonującej erekcji. Zaburzenia krążenia mogą występować w połączeniu z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca (diabetes mellitus), nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia lipometaboliczne. Najczęstszą przyczyną jest jednak miażdżyca ("zwapnienie" naczyń krwionośnych). Sprzyja jej niezdrowy tryb życia z paleniem papierosów, otyłością i brakiem ruchu. Jeśli przyczyną jest miażdżyca, zaburzenia erekcji są ważnym sygnałem ostrzegawczym, ponieważ inne naczynia, które dostarczają krew na przykład do serca i mózgu, mogą być również dotknięte miażdżycą, a w najgorszym przypadku istnieje ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli jednak miażdżyca zostanie w porę rozpoznana i leczona, często można uniknąć tak poważnych konsekwencji.

maciek.tumanowicz@interia.pl 

Monika
2022-08-04  ~  12:42


Badania wykazały, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem choroby wieńcowej - nawet zanim rozwiną się typowe objawy, takie jak duszność czy ogólne osłabienie. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn i diabetyków. Powód: naczynia krwionośne w penisie są znacznie mniejsze niż te w sercu, a jedną z głównych przyczyn impotencji jest zmniejszony dopływ krwi. Dopiero gdy do penisa napłynie odpowiednia ilość krwi, następuje odpowiednio silna erekcja. To dlatego choroby serca mogą rozwijać się około dwóch do trzech lat po tym, jak zaburzenia erekcji pojawiają się po raz pierwszy. "Dlatego mogę tylko doradzić wszystkim dotkniętym chorobą, aby zgłosili się do lekarza" - mówi ekspert. Wszelkie choroby serca można więc wykryć w bardzo wczesnym stadium. Leczenie można rozpocząć zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń. Mile widziany efekt uboczny: możesz znów cieszyć się kochaniem bez żadnych ograniczeń. Funkcja erekcji zależy od stanu naczyń krwionośnych. Dlatego każdy powinien starać się, aby naczynia krwionośne były jak najbardziej wolne i elastyczne. Unikaj więc tłuszczu zwierzęcego, jedz dużo świeżych owoców i warzyw, uprawiaj regularnie sporty wytrzymałościowe, ogranicz spożycie alkoholu i całkowicie zrezygnuj z palenia. Choroby takie jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca powinny być leczone za pomocą leków. Jeśli zaburzenia erekcji występują, należy je wyjaśnić medycznie.

monika.ligocka@onet.pl 

Agnieszka
2022-08-04  ~  12:37


Najpierw dobra wiadomość: seksualność jest najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego zdrowia. Regularny seks wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega infekcjom i zmniejsza ryzyko poważnych chorób serca. Ale zła wiadomość jest taka, że co najmniej pięć milionów mężczyzn w Niemczech cierpi na zaburzenia erekcji. Jeden na dziesięciu mężczyzn między 40 a 50 rokiem życia jest impotentem, a wśród osób po 60 roku życia jest to aż jeden na trzech. To, czego wielu nie wie: Przyczyną może być poważna choroba. "To, że męski organ płciowy nie spełnia swoich zadań, wynika ze skomplikowanego systemu" - mówi profesor Hartmut Porst, urolog i jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie zaburzeń seksualnych. "Zapłon" erekcji następuje z układu limbicznego. Obszar mózgu zbiera wszystkie stymulujące i hamujące wpływy na różne funkcje seksualne, przetwarza je, a następnie przekazuje je poprzez rdzeń kręgowy do prącia. Czasami sparaliżowane jest tylko przewodnictwo nerwowe między narządami płciowymi a mózgiem. Erotyka w głowie nie sięga już dna i odwrotnie. Pieszczoty ze strony partnera nie wyzwalają w mózgu wystarczająco stymulujących uczuć. Główną przyczyną zaburzeń erekcji jest stres. Ale otyłość, palenie papierosów, zbyt duża ilość alkoholu i cukrzyca również mogą być przyczynami. Nierzadko zaburzenia erekcji występują jako efekt uboczny stosowania leków - zwłaszcza leków na wysokie ciśnienie krwi, podagrę, depresję, reumatyzm i problemy z prostatą. Przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i porozmawiaj z lekarzem o problemie. Często samo przejście na inny lek wystarczy, aby pozbyć się objawów.

agnieszka.borkowska@wp.pl 

Natalia
2022-08-04  ~  12:32


Koncepcja odchudzania podczas snu jest dość kontrowersyjna. Nie ma naukowych dowodów na to, że spalanie tłuszczu jest szczególnie silne w nocy, ani że wysoki poziom insuliny blokuje spalanie tłuszczu. Ponadto pojawia się pytanie, ile posiłków dziennie jest tak naprawdę rozsądnych w celu redukcji wagi. Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe zaleca spożywanie pięciu małych porcji dziennie, wbrew zasadzie stojącej za odchudzaniem podczas snu, ponieważ zachcianki są mniej prawdopodobne. Wniosek jest taki, że koncepcja odchudzania podczas snu opiera się na założeniu, że skład składników odżywczych w pożywieniu jest ważniejszy niż dzienna ilość spożywanych kalorii. W rzeczywistości to właśnie ona ma kluczowe znaczenie dla skutecznego odchudzania. Podstawowa idea utraty wagi podczas snu może brzmieć wiarygodnie, ale nie jest wystarczająco udowodniona. Ponadto program dietetyczny jest trudny do zrealizowania dla większości osób. Po pierwsze, pięciogodzinne przerwy między posiłkami mogą być prawdziwym testem wytrzymałości. Z drugiej strony większości osób trudno jest zrezygnować z kawy z mlekiem rano czy chleba wieczorem. Zatem odchudzanie podczas snu, jakkolwiek proste i wygodne, nie jest dla każdego. Z pozytywnych stron, dieta ta opiera się na zrównoważonej i pełnowartościowej diecie mieszanej. Jeśli dostajesz wystarczająco dużo ćwiczeń i jesz mniej kalorii dziennie, niż spożywasz z trzema posiłkami, możesz trwale schudnąć.

natalia.brzoska@wp.pl 

Aleksandra
2022-08-04  ~  12:28


Węglowodany to absolutna konieczność podczas śniadania! Chleb, bułki, owoce, musli, słodkie dżemy i miód to dobry początek dnia. Węglowodany powinny dostarczać organizmowi wystarczającą ilość energii na cały dzień. Z drugiej strony, żadne białko zwierzęce nie powinno znaleźć się na stole śniadaniowym. Oznacza to, że należy unikać jajek, kiełbasy, mleka i produktów mlecznych, takich jak jogurt, twaróg czy ser. Zamiast mleka w musli dozwolony jest natomiast sok. Obiad może składać się ze zbilansowanej diety mieszanej złożonej z węglowodanów, tłuszczów i białka. Nadają się gulasze, mięso, ryby, ryż i warzywa. Idealna pora na przygotowanie kolacji na odchudzanie podczas snu to godziny między 17 a 19. Podczas tego posiłku na stole nie mogą pojawić się już żadne węglowodany. Chleb, ziemniaki, makaron, ryż i wszystkie inne pokarmy zawierające węglowodany to absolutne tabu. Zamiast tego, pokarmy białkowe, takie jak mięso, ryby i produkty mleczne, są połączone z warzywami, sałatką lub soją. Jedzenie tych pokarmów utrzymuje poziom insuliny na stałym poziomie. Według Pape i jego teorii diety, organizm czerpie teraz energię do wszystkich procesów regeneracyjnych ze składów tłuszczowych. Ma to ułatwić skuteczne spalanie tłuszczu i wyznaczyć kurs na odchudzanie podczas snu. Oprócz jakiejkolwiek diety lub zmiany sposobu odżywiania, ważne są wystarczające ćwiczenia, aby zmniejszyć wagę i zapobiec utracie mięśni. Dlatego sporty wytrzymałościowe i treningi mięśniowe są również zalecane przy odchudzaniu podczas snu. Dodatkowo powinno to zwiększyć spalanie tłuszczu w nocy. Umiarkowany trening wytrzymałościowy jest szczególnie wskazany rano, natomiast trening budujący mięśnie zalecany jest wieczorem.

aleksandra.lubicz@interia.pl 

Daria
2022-08-04  ~  12:25


Faza, w której nasz organizm spala tłuszcz, powinna być efektywnie wykorzystana do odchudzania podczas snu. Z tego powodu nasz biorytm odgrywa główną rolę w koncepcji diety, tak jak zdrowa dieta i ćwiczenia są niezbędne do utraty wagi podczas snu. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim jedz odpowiednie pokarmy o odpowiedniej porze dnia. Ale oczywiście jest o wiele więcej do utraty wagi podczas snu. Według koncepcji dr Pape należy doprowadzić do "opanowania" własnych hormonów organizmu, zwłaszcza insuliny. Własny hormon organizmu - insulina - ma m.in. za zadanie przyspieszać wchłanianie glukozy i w ten sposób obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego po posiłkach zawierających węglowodany trzustka wydziela więcej insuliny, aby rozbić powstały cukier we krwi. Odpowiada również za wykorzystanie tłuszczu i białka. Według Detlefa Pape, jeśli po bogatej w węglowodany kolacji jest nadmiar cukru, może to zablokować spalanie tłuszczu - czemu ma zapobiec jego metoda na odchudzanie podczas snu. Tak zwana dieta separacyjna insulinowa opiera się na utrzymaniu poziomu insuliny na jak najniższym poziomie, co pośrednio ułatwia organizmowi proces spalania tłuszczu. Kluczowe jest odpowiednie połączenie węglowodanów i białka z diety. W ciągu dnia planuje się trzy posiłki, a pomiędzy każdym z nich należy zachować co najmniej pięciogodzinną przerwę. Podczas przerw poziom insuliny powinien całkowicie spaść, aby organizm miał wystarczająco dużo czasu na procesy metaboliczne i trawienne. W związku z tym podczas przerw surowo zabronione są przekąski i napoje zawierające kalorie, takie jak napoje bezalkoholowe i soki owocowe. Dozwolona jest tylko woda, niesłodzona kawa lub herbata. Decydujące znaczenie ma jednak nie tylko to, kiedy, ale i jak. Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniej kompozycji składników odżywczych w trzech posiłkach.

daria.onska@wp.pl 

Hania
2022-08-04  ~  12:22


Utrata wagi podczas snu brzmi naprawdę sennie: leżąc wygodnie w miękkim łóżku, śniąc przez kilka godzin i budząc się rano odświeżony i funt lub dwa lżejsze. Niestety, ta idea pozostaje dla większości ludzi w sferze marzeń. Sam sen i bez żadnych działań z Twojej strony na pewno nie sprawi, że te niechciane złogi tłuszczu znikną. Niemniej jednak istnieje dieta, która obiecuje pomóc Ci schudnąć podczas snu. Zasada jest prosta: węglowodany rano, w południe dieta mieszana, wieczorem białko. Ale czy odchudzanie podczas snu jest naprawdę takie proste? Pomysł na dietę, która ma umożliwić odchudzanie podczas snu, opiera się na przyjmowaniu określonych składników odżywczych w odpowiednim czasie. Koncepcja ta została opracowana przez eksperta ds. żywienia dr Detlefa Pape pod obiecującą nazwą "Slim in your sleep". Kryje się za nim metoda dietetyczna na odchudzanie, która opiera się na uwzględnieniu biorytmów i poziomu insuliny. Podstawowym założeniem tej koncepcji jest swoista dieta rozdzielna, w wyniku której ma być wspierane nocne spalanie tłuszczu. Podczas gdy my odpoczywamy w nocy, aby zregenerować siły i naładować akumulatory, nasze ciała kontynuują stałą pracę. Nasze komórki są naprawiane, toksyny są filtrowane i usuwane. Do wszystkich tych procesów nasz organizm potrzebuje energii, którą pozyskuje z istniejących zapasów tłuszczu. W związku z tym konieczne jest, aby nasz organizm mógł wystarczająco poświęcić się tym zadaniom. Przede wszystkim potrzebuje odpowiedniej ilości snu - co najmniej sześciu, a najlepiej ośmiu godzin na dobę. Równie ważne jest odciążenie naszego układu pokarmowego, aby organizm nie był dodatkowo zajęty trawieniem pokarmu.

hania.wolenska@wp.pl 

Gawel
2022-08-04  ~  12:11


Zaburzenia erekcji, zaburzenia potencji lub impotencja to niemożność osiągnięcia lub utrzymania przez mężczyznę erekcji wystarczającej do odbycia normalnego stosunku seksualnego. Penis zawiera tkankę erekcyjną, której naczynia rozszerzają się i wypełniają większą ilością krwi podczas erekcji. Podczas erekcji włókna mięśniowe zapobiegają wypływaniu krwi przez żyły. Sporadyczne zaburzenia erekcji są normalne i mogą wystąpić w każdym wieku. Współczesne badania pokazują, że zaburzenia erekcji częściej niż dotychczas sądzono są spowodowane czynnikami organicznymi. Jeśli zaburzenia erekcji mają przyczynę psychologiczną, zaburzenia erekcji po raz pierwszy mogą prowadzić do tego, że mężczyzna będzie pod dużą presją, aby wykonać następnym razem, co z kolei może prowadzić do ponownych trudności z erekcją. Z organiczną przyczyną mamy do czynienia, gdy erekcje nie występują w ogóle. Wraz z rosnącym wiekiem zaburzenia erekcji pojawiają się coraz częściej. Powodem tego jest spadek pożądania seksualnego spowodowany mniejszą produkcją hormonów oraz związane z wiekiem uszkodzenia tkanki erekcyjnej. Jeśli erekcje nadal pojawiają się mimowolnie w nocy lub rano, a problemy nie występują podczas masturbacji, za zaburzeniami stoją zwykle przyczyny psychologiczne. Co możesz zrobić: Problemy psychologiczne powinny być zawsze omawiane: Albo z partnerem, albo z ekspertem (lekarz, terapeuta seksualny). Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań pod względem seksualnym i poświęć czas na współżycie seksualne. Unikaj zbyt dużej ilości alkoholu i papierosów. Przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, np. johimbiny, może poprawić zaburzenia erekcji. Uwaga: Preparaty z muchą hiszpańską, strychniną lub związkami nitro (w większości są to produkty zagraniczne o dość wątpliwym pochodzeniu) mają niebezpieczne lub co najmniej nieprzyjemne skutki uboczne i w niewielkim stopniu zwiększają erekcję.

gawel.pulka@wp.pl 

Iryna
2022-08-04  ~  12:07


Zaburzenia erekcji są wtedy, gdy mężczyzna ma trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji. A to zdarza się każdemu od czasu do czasu. Zazwyczaj nie ma potrzeby wpadania w panikę i problemy rozwiązują się same. Trudności z erekcją mogą wystąpić w każdym wieku, choć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem. Każdemu człowiekowi zdarza się od czasu do czasu: najlepsza część nie chce przyjść. Powodem jest zazwyczaj chwilowy problem, np. nadmierne spożycie alkoholu. Przemęczenie może też oznaczać, że w łóżku po prostu się nie układa. Nie ma problemu: w większości przypadków funkcja erekcji zostaje przywrócona. Czasami jednak objawy utrzymują się, a to może przeszkadzać w prowadzeniu satysfakcjonującego życia seksualnego. W tym przypadku rzeczywiście masz problem z erekcją. Kilka czynników może odgrywać rolę w rozwoju zaburzeń erekcji. Jednym z nich jest wiek. Istnieją jednak inne problemy psychiczne i fizyczne, które mogą prowadzić do impotencji - nawet w młodym wieku. Mitem jest więc, że zaburzenia erekcji są związane z wiekiem. Prawdą jest jednak, że trudności z erekcją stają się częstsze wraz z wiekiem. To logiczne: organizm się starzeje i wszelkiego rodzaju procesy ustrojowe stają się trudniejsze. Erekcje nie są wyjątkiem. Dzieje się tak głównie dlatego, że naczynia krwionośne z wiekiem tracą swoją elastyczność, np. z powodu miażdżycy lub cukrzycy. Jeśli chodzi o erekcję, to istotną rolę odgrywa ukrwienie męskiego członka. Podczas stymulacji seksualnej naczynia krwionośne w penisie rozszerzają się. Napływająca dodatkowa krew jest pompowana do tkanek erekcji, powodując, że penis pęcznieje i staje się sztywny. I chwilowo krew również nie jest już transportowana dalej, dzięki czemu erekcja utrzymuje się przez czas trwania stymulacji seksualnej. Jeśli jednak naczynia krwionośne straciły elastyczność, nie mogą się tak dobrze rozszerzyć i do penisa dociera mniej krwi. Penis staje się niewystarczająco sztywny i wznosi się słabiej lub wcale. Krew również szybciej odpływa z tkanki erekcyjnej, dzięki czemu wzwód szybciej ustępuje.

iryna.gorska@onet.pl 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 »