Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

UWM w Olsztynie

Księga Gości
Wszystkich wpisów - 1555

Tajemnicza
2022-07-28  ~  17:22


Aby zdrowo się odżywiać i być w dobrej formie, nie potrzeba wiele, a do tego nie trzeba przechodzić kursu gotowania. Dzięki kilku prostym wskazówkom, możesz błyskawicznie przygotować zbilansowane posiłki w domu. Nadanie swojemu dniu struktury może być bardzo pomocne dla zdrowia i wewnętrznego samopoczucia w tych czasach. Planuj więc swój dzień i ustalaj priorytety: wyznaczaj konkretne zadania jako cele na każdy dzień i zapisuj je. Wszystko jest możliwe: telefon do przyjaciół lub krewnych, sport, zakupy, a nawet nowe przepisy, które zawsze chciałeś przetestować lub ugotować. Umieść kleszcza za swoimi ukończonymi zadaniami. Spróbuj! Dzięki temu wieczorem będziesz miał bardziej intensywne samopoczucie po pracy. Zdrowe odżywianie oznacza planowanie. Jeśli w obecnej sytuacji można znaleźć coś dobrego, to raczej czas przemyśleć swoją dietę. Jeśli chcesz jeść zdrowo, potrzebujesz jakościowych składników, czasu i kreatywnych przepisów. Zaplanuj swoje posiłki na cały tydzień i tym samym zmniejsz ryzyko zarażenia się częstymi zakupami. Podczas zakupów korzystaj przede wszystkim z mrożonych owoców i warzyw. Dzieje się tak dlatego, że są one mrożone szokowo bezpośrednio po zbiorze i zawierają znacznie więcej cennych witamin i minerałów niż świeże warzywa. Dieta bogata w różnorodność, białko i błonnik to podstawa zdrowego stylu życia. Białka znajdują się w takich pokarmach jak jaja, nabiał, rośliny strączkowe, ryby i mięso. Są one budulcem naszych komórek i mięśni oraz mają ogromny wpływ na produkcję przez nasz organizm szczęśliwych hormonów. Węglowodany takie jak płatki owsiane, ziemniaki, rośliny strączkowe i warzywa zawierają wiele witamin, minerałów i błonnika oraz utrzymują w dobrej kondycji żołądek i jelita poprzez zapewnienie dobrego trawienia. Zamiast mąki pszennej wypróbuj inne, znacznie zdrowsze rodzaje mąki, takie jak mąka owsiana, żytnia czy orkiszowa. Można też znaleźć świetne alternatywy dla ryżu, zwłaszcza ryżu orkiszowego, quinoa, kuskus, bulgur, kamut, jęczmień perłowy i proso. Ponadto ważny jest odpowiedni dobór tłuszczów. Na przykład orzechy, siemię lniane, świeże ryby, awokado i wartościowe oleje, takie jak olej lniany, oliwa z oliwek, sezamowy czy rzepakowy, zawierają duże ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych.

jadziunia.nioka@vk.com 

Karinka
2022-07-28  ~  17:04


Blokada nie tylko pozbawia wiele osób nerwów, ale także motywacji. W nowym roku wiele osób postanowiło żyć zdrowiej, zredukować wagę i regularnie ćwiczyć. Nawet teraz drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu pomagają nam zachować sprawność mimo blokady. Zebraliśmy pięć wskazówek, które pomogą Ci lepiej przejść przez blokadę. Jeśli dużo pracujesz w swoim domowym biurze, powinieneś spędzać wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu. Bo im więcej się ruszasz, tym lepiej. I jest ku temu każda okazja. Korzystaj ze schodów zamiast z windy. Wybierz dłuższą drogę do sklepów zamiast skrótu. Wybierz się na regularny bieg wokół bloku w przerwie na lunch lub, co najlepsze, wyjdź na łono natury po pracy. Zgodnie z dewizą "Co nie ma, to nie skusi", należy tymczasowo zakazać w swoim domu słodyczy, przekąsek i tym podobnych. Bo o ile kontrola społeczna jest zwykle większa w biurze, o tyle w biurze domowym niektórzy ludzie wydają się zmagać z zachciankami znacznie bardziej. A ponieważ zachcianki są sterowane głową, najlepszym sposobem na przechytrzenie ich jest kontrola ich dostępności. A jeśli dostaniesz chrupanko, przejdź do owoców lub herbat owocowych. Zwykle łagodzą one pierwszy "słodki ząb". Zamknięcie stanowi zmianę w zwykłej codziennej rutynie. Zwłaszcza jeśli trudno jest dostosować się do obecnej sytuacji, może pomóc upadek z powrotem do istniejących planów, aby włączyć ćwiczenia do codziennej rutyny. Na przykład z ustalonym planem biegowym lub treningami domowymi, które można łatwo zrealizować w domu. Jeśli następnie wyznaczysz sobie realistyczne cele, takie jak 1 godzina spaceru lub 30 minut biegu każdego dnia, stworzysz małe sukcesy, które są łatwiejsze do utrzymania i dobre dla Twojej kondycji i psychiki.

karinka.wonia@onet.pl 

Miroslawa
2022-07-28  ~  16:43


Pierwszym fundamentem fitnessu w domowym biurze jest rutyna. Aby to zintegrować, powinieneś zrobić przegląd swojego poranka, przerwy na lunch i końca dnia pracy. Niewielkie ćwiczenia można wykonywać w każdym z tych okresów, co skutecznie sprawia, że nie traci się czasu pracy. Czy gotujesz w porze obiadowej, czy wyczerpujesz się wieczorem? Wtedy poranek jest idealny na krótki trening. To budzi Cię i uczy, że każdego dnia należy wygospodarować niewielki okres czasu dla siebie i swojego zdrowia. To, co kiedyś było Twoją drogą do pracy, teraz jest inwestycją we własne zdrowie. W tym bezpośrednim porównaniu czas nie jest stracony. Podczas pracy wielu pracowników jest w stanie robić sobie krótkie przerwy, aby potem móc w pełni skupić się na aktualnym zadaniu. Te przerwy często spędzamy na telefonie komórkowym lub po prostu w innym oknie przeglądarki. Oderwij wzrok od monitora i wykonaj kilka ćwiczeń. Wystarczą nawet najmniejsze, pozbawione potu ćwiczenia pomiędzy zadaniami w pracy, by poczuć się naładowanym. Nie ulega wątpliwości, że większość sprzętu z siłowni odpada w zaciszu własnego domu. Dla niektórych jest to już wystarczająca wymówka, by przestać trenować własną kondycję i zostawić zdrowie samemu sobie. Zamiast tego powinieneś postrzegać ten brak jako okazję do kreatywnej pracy z własnym ciałem. Już samo wstanie z krzesła i rozciągnięcie się jest doskonałą pozycją wyjściową do dalszych ćwiczeń. Po intensywnym rozciąganiu zauważysz już, że Twoje ciało jest rozbudzone i ma zapał do działania. Trzy do pięciu minut wystarczy, aby rozgrzać mięśnie rąk, nóg, miednicy i szyi. Po rozciąganiu możesz robić przysiady, pompki i przysiady. Te pracują wiele grup mięśniowych z własną masą ciała i są łatwe do nauczenia. Możesz zwiększyć częstotliwość według własnego uznania w ciągu kilku tygodni. Dla zaawansowanych ćwiczących polecamy obwód z różnych wariantów powyższych ćwiczeń. Wystarczy 12 pompek na jednej ręce, 12 przysiadów, 12 przysiadów i cztery ich powtórzenia, aby wystarczająco obciążyć organizm. Jeśli jesteś ambitny, możesz trenować z liną do skakania lub innym małym sprzętem, aby uzupełnić własny trening. Podczas gdy chodzenie na siłownię było kiedyś wystarczającą wymówką, wiele osób boryka się teraz z samozaparciem dotyczącym własnego zdrowia i treningu w domu. Jednak z czasem praca nad swoim sportowym zrywem może być naprawdę motywująca. Dopóki jednak ten moment nie nadejdzie, trzeba pokonywać siebie przez około cztery tygodnie. Ważne jest, aby wyznaczyć jasne cele. Zacznij od kilku treningów w domu i zwiększaj w miarę potrzeb. To wzmocni Twój sukces i wyzwoli motywację wewnętrzną. Masz inne rzeczy zaplanowane na przerwę czy chcesz wrócić do swojego smartfona? Następnie zamień sport w blokadę, którą musisz pokonać z wyprzedzeniem.

Mirka.konieczna@gmail.com 

bartek
2022-07-28  ~  16:24


Chcemy czuć się sprawni, zdrowi i zrównoważeni. Niestety, czasem się o tym zapomina. Stres i brak czasu powodują, że sport, zdrowe odżywianie i relaks są zaniedbywane. Nasze wskazówki pomogą Ci zachować dobrą formę nawet przy bardzo wymagającym życiu zawodowym. Zachowanie równowagi między rodziną, wypoczynkiem i pracą często nie jest łatwe. Aby zachować dobrą kondycję, ważne jest, aby zdrowo się odżywiać i mieć wystarczająco dużo ruchu. Lekkie ćwiczenia fitness można również łatwo włączyć do codziennego życia biurowego i wykonywać je przy biurku lub obok niego. Dzięki temu nawet w godzinach pracy jesteśmy aktywni, skoncentrowani i mamy dobre samopoczucie i równowagę. Wtedy wieczorem jest więcej czasu na rodzinę i wypoczynek. Zachowanie równowagi między rodziną, wypoczynkiem i pracą często nie jest łatwe. Aby zachować dobrą kondycję, ważne jest, aby zdrowo się odżywiać i mieć wystarczająco dużo ruchu. Lekkie ćwiczenia fitness można łatwo włączyć do codziennego życia biurowego i można je wykonywać przy biurku lub w jego pobliżu. Dzięki temu jesteśmy aktywni, skoncentrowani i czujemy się dobrze i zrównoważenie nawet w godzinach pracy. Wtedy wieczorem jest więcej czasu na rodzinę i wypoczynek. Długotrwała praca przy komputerze również obciąża oczy. Efektem mogą być swędzące, suche i wrażliwe na światło oczy. Jeśli patrzenie i koncentracja są szczególnie stresujące, oczy są zmęczone i potrzebują przerwy. Istnieją drobne ćwiczenia, które mogą szybko pomóc. Daj odpocząć swoim oczom: świadomie patrz przez okno w dal, skup się na obiektach bliskich i dalekich. Prześledź wzrokiem kształt cyfry osiem. Dzięki temu mięśnie wzrokowe mogą się ponownie rozluźnić i patrzenie na ekran nie jest już zbyt stresujące. Możemy zapewnić naszym oczom dodatkowe odprężenie poprzez lekkie objęcie zamkniętych oczu dłońmi na kilka chwil. Ciepło i ciemność są dobre dla naszych oczu. Aby zapobiec wysychaniu oczu i pobudzić produkcję łez, pomaga świadome mruganie. Podczas sztywnej pracy przy komputerze często zaniedbuje się mruganie, dlatego pomaga częstsze mruganie i tym samym nawilżanie oczu.

bartek.warzycha@interia.pl 

Mirek
2022-07-28  ~  16:18


Szczególnie w okresie chłodów szybko zauważamy, kiedy nasz organizm nie może pracować z pełną mocą: Skóra jest blada i sucha, stale jest nam zimno i jesteśmy łatwym celem dla infekcji. Najwyraźniej Twój organizm potrzebuje opieki i odrobiny miłości, aby mógł bez problemów radzić sobie z codziennością. Nie mam przez to na myśli tabletek z witaminami ani tego dwutygodniowego urlopu na Karaibach - nie, nawet w codziennym życiu można obrać kurs na to, by zmierzyć się z dniem pełnym wigoru i blasku, a zimą pozostać w dobrej formie. Zgadłeś - zarówno dobre jedzenie, jak i dobre ćwiczenia odgrywają dużą rolę w tych wskazówkach dotyczących zdrowego życia. Czy wiesz, że każda komórka naszego ciała całkowicie wymienia wodę około sto razy na minutę? W ten sposób wszystkie zużyte substancje są bezpośrednio transportowane, a komórka jest zaopatrywana w nowe składniki odżywcze. Wypijając rano szklankę wody, wspierasz swój organizm w tej pracy. Dodatkowo wspomagasz swoje trawienie wodą i zwiększasz podstawową przemianę materii. Naukowcy ze szpitala Charité w Berlinie stwierdzili, że organizm zużywa około 20 kalorii więcej na każdą 0,2-litrową szklankę wody, ponieważ potrzeba energii, aby skierować wodę do procesów metabolicznych. Jedzenie śniadań - dlaczego warto? Każdego ranka organizm spędza noc pełną mozolnych procesów naprawczych, przebudowy i detoksykacji. W nocy zużywamy prawie 50 procent kalorii z podstawowej przemiany materii! Aby nasze ciało było w stanie odpowiednio "rozbujać się" rano po wykonanej pracy, potrzebuje energii - i to szybko. Jeśli pomija się śniadanie, metabolizm obniża podstawową przemianę materii - właściwie logiczne, bo odmawiasz mu energii wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebuje. Jeśli, jak wiele osób, nie masz rano apetytu, powinieneś zjeść coś nie później niż dwie do trzech godzin po wstaniu z łóżka. Może z czasem spróbujesz zawsze jeść śniadanie nieco wcześniej i nauczysz się jeść śniadanie w ten sposób. Najlepszym wyborem na śniadanie są produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane czy chleb razowy. Dostarczają one organizmowi długotrwałej energii. W połączeniu z jakimś twarożkiem, owocami i/lub warzywami szybko wyczarowałeś zdrowe śniadanie.

miroslaw.dilo@wp.pl 

Darek
2022-07-28  ~  16:07


Tkanka tłuszczowa w szczególności w okolicy brzucha sprzyja takim chorobom jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Unikanie znacznej nadwagi zapobiega tym chorobom, a także powstrzymuje zużycie stawów. Z rosnącym wiekiem patrzenie na wagę staje się również ważne, aby rozpoznać silną utratę wagi. Może to być również znak ostrzegawczy choroby lub zaniku mięśni związanego z wiekiem, co może prowadzić do słabości i niebezpiecznych upadków. Lekarz rodzinny może doradzić Ci, jaka powinna być Twoja waga i jak osiągnąć ten cel. Utrata kości zaczyna się stopniowo od 40 roku życia. Jednak dopiero gdy dochodzi do znacznej utraty substancji kostnej, mówi się o osteoporozie jako o chorobie. Kruchość kości jest poważnym problemem wraz z rosnącym wiekiem, a zwłaszcza u kobiet w wieku senioralnym. Ryzyko złamania kości, na przykład biodrowej lub udowej, wzrasta nawet przy drobnych wypadkach. Do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się niską masę ciała, brak ruchu, bardzo wczesny początek menopauzy, przyjmowanie leków, ale także palenie papierosów i niedożywienie wynikające z niewystarczającego spożycia wapnia i witaminy D. Przy okazji, wcześniejsze badania nie wykazały różnicy w gęstości kości między wegetarianami i niewegetarianami. Jeśli upewnisz się, że otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia i witaminy D, możesz zrobić wiele, aby zapobiec osteoporozie i zachować sprawność do późnej starości. Dużo wapnia znajduje się w mleku i produktach mlecznych, ale także w jarmużu, brokułach, koprze włoskim, rzeżusze ogrodowej, pietruszce i szczypiorku. Jeśli chodzi o wodę mineralną, należy szukać odmian o dość wysokiej zawartości wapnia. Ważne ćwiczenia sprawiają, że kości są bardziej odporne. Wprawdzie: Nikt nie lubi chodzić do lekarza. Nie ma znaczenia, czy chodzi o sprawdzenie wartości krwi, czy o kolonoskopię. Niemniej jednak wskazane jest skorzystanie z możliwości profilaktyki, nawet jeśli uważasz, że nic Ci nie dolega. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym w większości przypadków można ją lepiej leczyć. Ciągły stres sprawia, że chorujesz. Utrzymujący się stres psychiczny osłabia układ odpornościowy i sprzyja chorobom serca. Dlatego pozwól sobie na czas wolny: Po prostu rób to, co naprawdę chcesz robić. Dobrym sposobem na redukcję stresu jest również joga i trening autogeniczny. Dobra dawka optymizmu nie tylko ułatwia radzenie sobie z wieloma małymi ciosami życia, ale wydaje się być również zdrowa i pomaga redukować stres. Pewne badanie wykazało, że optymiści żyją dłużej niż osoby, które postrzegają swoje życie w przeważającej mierze negatywnie - przynajmniej jeśli są to kobiety.

dariusz.ko@onet.pl 

Janusz
2022-07-28  ~  16:01


Ważne jest, aby cieszyć się regularną aktywnością fizyczną, aby rzeczywiście włączyć ją do swojego codziennego życia. Należy jednak wysilać się tylko w takim zakresie, w jakim czujemy się komfortowo przez cały czas. Codzienny spacer w świetle dziennym jest dobrą podstawą i jest ważny dla produkcji witaminy D, a tym samym pomaga zapobiegać osteoporozie, ale sam w sobie nie jest wystarczająco skuteczny, aby naprawdę zmniejszyć ryzyko upadków. Dlatego należy ją łączyć ze sportami, które w równym stopniu promują siłę, równowagę i mobilność. Szczególnie ważne jest regularne spożywanie owoców i warzyw. Dzieje się tak dlatego, że owoce i warzywa, podobnie jak mleko i produkty mleczne, sprzyjają sprawności i sile, dlatego powinny być spożywane w porcjach w ciągu dnia. Zasadą w tym zakresie jest "pięć razy dziennie". Mleko i produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia i białka. W niektórych przypadkach suplementy diety mogą również wyrównać istniejący niedobór składników odżywczych. Suplementy te należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. Witamina D odgrywa również ważną rolę w metabolizmie kości i równowadze wapniowej. Ryby, na przykład węgorz (zwłaszcza wędzony), śledź, pstrąg, łosoś i makrela mają wysoką zawartość witaminy D, ale awokado, grzyby i sery również zawierają witaminę D. Jednak spożywanie pokarmów zawierających witaminę D może dostarczyć tylko około 20 % lub mniej potrzebnej ilości. Do 80 % lub więcej zapotrzebowania na witaminę D pokrywane jest w drodze samosyntezy w skórze poprzez bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne, dlatego też witamina D nazywana jest również witaminą słońca. W większości przypadków wystarczy 15 do 30 minut na słońcu, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D. Dzięki temu słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D dla człowieka. Należy również zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanych napojów. Wystarczająca ilość to co najmniej 1,5 litra dziennie. Odpowiednie napoje to woda mineralna, herbata lub rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Ponieważ pragnienie często zmniejsza się w starszym wieku, wielu seniorów nie osiąga zalecanej ilości picia. Jednak zbyt mała ilość płynów również upośledza sprawność umysłową. Spada koncentracja, rośnie ryzyko wypadku!

janusz.wolgek@interia.pl 

Antosia
2022-07-28  ~  15:54


Ćwiczenia to najlepsze lekarstwo - to prawdziwa fontanna młodości, która pozwala zachować zdrowie i sprawność do późnej starości. Mężczyźni uprawiający jogging żyją średnio o 6,2 roku dłużej niż osoby nieaktywne zawodowo. Kobiety mogą dodać 5,6 lat do swojej długości życia. Sport wytrzymałościowy wzmacnia serce i krążenie, a nawet mówi się, że w pewnym stopniu chroni przed rakiem i Alzheimerem, przyczyniając się tym samym do zachowania sprawności fizycznej do późnej starości. Dawniej aktywność fizyczna w podeszłym wieku była uważana za bezsensowną, a nawet niebezpieczną. Obecnie zostało to obalone: Nawet dziewięćdziesięciolatki mogą z powodzeniem poprawić swoją równowagę i siłę. Istnieją jednak różnice w rodzaju ćwiczeń, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli ograniczenia już wystąpiły, należy ćwiczyć co najmniej dwa razy w tygodniu, aby poprawić własne możliwości i przeciwdziałać utracie mięśni. Jednorazowa praktyka zwykle wystarcza tylko do utrzymania umiejętności. Zazwyczaj już po kilku tygodniach zauważa się poprawę równowagi i siły. Jednak największe postępy osiąga się po około trzech miesiącach. Równowaga i siła są bardzo ważne dla bezpiecznego chodzenia, wytrzymałość jest raczej mniej ważna. Większość czasu poświęć na trening równowagi i - jeśli to konieczne - zwiększenie siły nóg. Szczególnie skutecznym programem zapobiegającym upadkom jest Tai-Chi, chiński boks cieni, którego można się nauczyć w studiach fitness, ale także w klubach sportowych, w grupach sportowych seniorów lub w centrach kształcenia dorosłych. Ponadto oferty w klubach sportowych, grupach sportowych seniorów czy rezydencjach, a także taniec czy kursy w studiu fitness nadają się do poprawy własnej siły i równowagi. Możesz też zdecydować się na gimnastykę w wodzie lub jogę, lub, lub, lub, lub: wachlarz możliwości zachowania sprawności fizycznej na starość jest ogromny, więc skorzystaj z niego! Wiele osób starszych jest niedożywionych lub niedożywionych. Powód: w starszym wieku metabolizm zwalnia, ale zapotrzebowanie na składniki odżywcze pozostaje takie samo. W rezultacie organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych (zwłaszcza białka, minerałów i witamin), choć dostarczana jest mu wystarczająca ilość kalorii. Albo ogólnie je się zbyt mało, co prowadzi do braku energii i składników odżywczych. W obu przypadkach niedożywienie niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania. Połowa wszystkich seniorów jest zagrożona niedożywieniem - informuje Niemieckie Towarzystwo Medycyny Żywieniowej. Jedną z przyczyn jest brak apetytu. W ten sposób powstaje błędne koło: zjada się mało i często niezbilansowane jedzenie. W efekcie rozpad mięśni przyspiesza, osoba traci siły, porusza się rzadziej i bardziej niepewnie. W wyniku tego osoba ta mniej się rusza i ma mniejszy apetyt.

antosia.wilczek@wp.pl 

Jarek
2022-07-28  ~  15:43


Wiele osób ma zły humor, gdy tylko zadzwoni budzik. Wtedy chodzi o to, by jak najszybciej przebrnąć przez dzień roboczy, by wieczorem móc wreszcie zrobić to, na co naprawdę mają ochotę. Ale negatywne myśli rano zwykle biegną jak po nitce przez cały dzień i wprowadzają cię w zły nastrój. Zamiast tego zdecyduj się na bycie szczęśliwym. Zaraz po przebudzeniu skup się na tym, za co jesteś wdzięczny w swoim życiu i pomyśl, jak możesz uczynić ten dzień najlepszym w swoim życiu. Dzień po dniu postanawiajcie, że zrobicie wszystko co w waszej mocy. Wzmocnij swoje zęby, dziąsła i układ odpornościowy: Z wyciąganiem oleju. Pociąganie oleju pochodzi z Ajurwedy i mówi się, że wzmacnia zęby, dziąsła i układ odpornościowy, a także zmniejsza nieświeży oddech i krwawiące dziąsła. Weź łyżeczkę wysokiej jakości oleju organicznego tłoczonego na zimno, np. oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub oleju kokosowego, i wymachuj nim w przód i w tył w ustach przez co najmniej 10 minut. Przeciągnij olejek przez przestrzenie międzyzębowe, aż wirusy, bakterie i grzyby zostaną wchłonięte w olejek. Następnie wypluj go i po wszystkim normalnie umyj zęby. Zamień kawę na herbatę - Jeśli nie możesz zrezygnować z kofeiny rano, zamień przynajmniej kawę na zieloną herbatę. Zielona herbata również zawiera kofeinę, ale jej działanie jest zupełnie inne niż w przypadku kawy. Liście herbaty zawierają mniej kofeiny niż ziarna kawy, a substancja czynna jest związana z taninami, dzięki czemu organizm wolniej wchłania kofeinę i dłużej ją magazynuje. Dzięki licznym antyoksydantom, zielona herbata ma podobno także działanie lecznicze. Włącz więcej ćwiczeń do swojej codziennej rutyny. Czy to spacer, jogging, jazda na rowerze czy trening - jeśli zaczynasz się ruszać rano, zaczynasz dzień mocniej i z czystym sumieniem.

jaroslaw.kolek@interia.pl 

Jadziunia
2022-07-28  ~  15:35


Kolejnym ważnym filarem dla zachowania sprawności fizycznej są ćwiczenia. Niekoniecznie musisz zostać sportowcem wyczynowym. Często można osiągnąć więcej, zachowując umiar i celowość. Dwadzieścia do trzydziestu minut ćwiczeń dziennie poprawi Twoją kondycję fizyczną bardziej niż rozbudowana sesja ćwiczeń w tygodniu. Wystarczy tylko wyjść na spacer, pojeździć na rowerze lub wejść po schodach. Nawet lekko przyspieszony oddech rozkręca krążenie i stymuluje układ odpornościowy organizmu. Dodatkowo dwa do trzech razy w tygodniu byłoby idealnie. To, jaki rodzaj sportu wybierzesz, zależy od Ciebie. Idealne są sporty, które pozwalają ciału się spocić. Należą do nich: pływanie, jazda na rowerze i - jeśli możesz - bieganie. Jeśli wolisz trenować w grupie, dobrym miejscem jest klub lub klub fitness. Najważniejsze to dobrze się bawić. Zostało już naukowo udowodnione, że ci, którzy są sprawni fizycznie, robią też wiele dla swojej sprawności umysłowej. Wymuszony ruch zwiększa dopływ tlenu, a to rozrusza ciało i mózg. Aby nabyć dobrą technikę oddychania, naprawdę wystarczy obserwować dzieci. Wdychają przez nos, a wydychają przez usta. Kiedy oddychają, powietrze jest odpowiednio nawilżone i dociera do płuc ogrzane i oczyszczone. Dzięki temu organizm znacznie łatwiej pobiera tlen i wykorzystuje w pełni potencjał płuc. Utrzymanie sprawności fizycznej jest więc nie tylko zdrowe dla ciała, ale także dla zdrowia psychicznego danej osoby. Doświadczenie pokazuje, że osoby aktywne fizycznie rzadziej cierpią również na demencję lub chorobę Alzheimera. Aby dodatkowo wspierać sprawność umysłową, gry zręcznościowe można również świadomie włączyć do codziennego życia. Nauka instrumentu może nie tylko poszerzyć horyzonty. Na przykład w przypadku gitary czy pianina koordynacja palców jest wyzwaniem dla osób niewprawionych. Zdobycie i utrzymanie sprawności fizycznej wiąże się również z własną psychiką. Ci, którzy zdrowo się odżywiają i regularnie ćwiczą, potwierdzą, że czują się bardziej zrównoważeni. Hormony stresu są zmniejszane poprzez ćwiczenia, a ci, którzy pozwalają sobie na czas pomiędzy nimi, zauważą ogromną poprawę w swoim nastawieniu do życia.

jadziunia@gmail.com 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 »