MAGAZYN WETERYNARYJNY. 2001, 10(57): 46-47.

Europejskie Towarzystwo Patologii Weterynaryjnej

Prof. dr hab. Józef Szarek
Zaklad Weterynarii Sadowej i Administracji Weterynaryjnej,
Wydzial Medycyny Weterynaryjnej, UWM w Olsztynie,
ul. Oczapowskiego 13,
10-717 Olsztyn e-mail: szarek@uwm.edu.pl

Majac na uwadze role patomorfologii weterynaryjnej w postepie nauk medycznych oraz integracje Polski z Europa celowym jest zapoznanie sie z dzialalnoscia Europejskiego Towarzystwa Patologii Weterynaryjnej. W kalendarz wydarzen warto wpisac 22. kongres wymienionego stowarzyszenia, który po raz pierwszy odbedzie sie w Polsce, a bedzie to mialo miejsce w Olsztynie we wrzesniu 2004 roku.

Europejskie Towarzystwo Patologii Weterynaryjnej (European Society of Veterinary Pathology – ESVP, http.//lang-dl-srv.lang.bris.ac.uk/eurovet/esvp.htm) obecnie zrzesza 536 czlonków z róznych krajów swiata (lista czlonków u autora). Jego dzialalnosc skupia sie wokól patologii weterynaryjnej, toksykologicznej i doswiadczalnej.
Przewodniczacym ESVP jest prof. dr Richard Ducatelle (Belgia, Richard.Ducatelle@rug.ac.be), a poprzednio funkcje te pelnil prof. dr Andreas Pospischil (Szwajcaia). Sekretarzem honorowym towarzystwa jest prof. dr Manfred Reinacher (Republika Federalna Niemiec, manfred.reinacher@vetmed.uni-giessen.de), a skarbnikiem – dr wet. Klaus Krauser (Republika Federalna Niemiec, klaus.krauser@astamedica.de). Zarzad ESVP zaprasza do wstepowania do omawianej organizacji. Nowi czlonkowie sa przyjmowani na dorocznych zjazdach na podstawie zyciorysu naukowego i dwóch pisemnych rekomendacji wystawionych przez dwóch czlonków ESVP. Sylwetki nowych kandydatów sa omawiane, a przyjecie ma miejsce po uzyskaniu akceptacji w glosowaniu.

15-ty Kongres ESVP w Sassari-Alghero.
Dr wet. Jacek Fabczak i prof. dr hab. Józef Szarek przed swoim plakatem.
Z Japonii zawsze przyjezdzaja liczni uczestnicy, po lewej prof. dr Une Yumi, po prawej jej maz, po srodku prof. dr hab. Jozef Szarek.

W ramach towarzystwa prowadzi dzialalnosc Europejskie Kolegium Patologii Weterynaryjnej (European College of Veterinary Pathology). Pierwsze zasady przynaleznosci do wymienionego stowarzyszenia ustalono podczas 12 kongresu ESVP w Mondovi (Wlochy) w 1994 r. Obecnie warunkiem przynaleznosci jest posiadanie odpowiedniego dorobku naukowego z zakresu patomorfologii weterynaryjnej, aktualne prowadzenie zajec dydaktycznych z wymienionej dyscypliny oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zdanego przed odpowiednia komisja.

16-ty Kongres ESVP w Lillehammer.
Wymiana upominków z ówczesnym przewodniczacym ESVP
prof. dr Andreas Pospischil.


17-ty Kongres ESVP w Nantes – prof. dr Monique Wyers przewodniczaca Komitetu Organizacyjnego w rozmowie z prof. dr Andreas Pospischil.
Obok czlonkowie zarzadu ESVP.


18-ty Kongres ESVP w Amsterdamie – prof. dr Thomas Tsangaris przewodniczacy Komitetu Naukowego i Organizacyjnego kolejnego Kongresu - Saloniki 2001 r. obok prof. dr hab. Jozef Szarek.



ESVP od wrzesnia 1994 r. wydaje czasopismo naukowe European Journal of Veterinary Pathology (http://www.bris.ac.uk/Depts/PathAndMicro/EuroVet/ejvp.htm), którego trzy numery ukazuja sie w ciagu roku. Czasopismo publikuje oryginalne artykuly, krótkie komunikaty i artykuly przegladowe dotyczace wszystkich aspektów patologii weterynaryjnej (press.point@tiscalinet.it).
Kazdego roku sa organizowane kongresy towarzystwa, na które przyjezdza okolo 400 osób. Ostatnio odbyly sie one w Sassari-Alghero (Wlochy, 1997) w Lillehammer (Norwegia, 1998 r.), w Nantes (Francja, 1999 r.) i w Amsterdamie (2000 r.). Najblizszy, w 2001 r., bedzie mial miejsce w Salonikach (Grecja, www.auth.gr/esvp). Przewodniczacym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego wymienionego zjazdu jest prof. dr Thomas Tsangaris (nikpap@vet.auth.gr). Kolejne spotkania odbeda sie w Turynie (Wlochy, 2002 r.) w Dublinie (Irlandia, 2003 r.) i w Olsztynie (Polska, 2004 r.).