Faza testowania portalu NATO DEEP ADL

Od 21 stycznia do 3 lutego br. prowadzone jest kompleksowe testowanie portalu NATO DEEP ADL, na bazie platformy LMS ILIAS.

Celem jest ocena funkcjonalności zastosowanych rozwiązań dotyczących pięciu poziomów użytkowników: 1. student, 2.wykładowca, 3. ekspert, 4. administrator lokalny, 5. administrator portalu. W procesie uczestniczy 15 ekspertów, m.in. z Kwatery Głównej NATO z Brukseli, Szkoły NATO w Oberammergau, centrów e-learningu Sił Zbrojnych Litwy oraz Łotwy. Liderem fazy testowania jest dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM. Eksperci realizują plan opracowany w KG NATO. Obejmuje on 74 wymagania, ugrupowane tabelarycznie według trzech kryteriów: (1) niezbędne do spełnienia, (2) pożądane, (3) zalecane. Kryteria dotyczą m.in. liczby kont indywidualnych, jakie mogą być obsługiwane przez platformę (minimum 50 000) oraz liczby użytkowników mogących jednorazowo korzystać z platformy (minimum 500). Po zakończeniu testowania, platforma będzie narzędziem wykorzystywanym przez Kwaterę Główną NATO dla potrzeb przedsięwzięć naukowych, dydaktycznych oraz szkoleniowych w odniesieniu do podmiotów szkolnictwa wojskowego (uniwersytety, akademie, centra szkolenia itp.) trzynastu państw partnerskich NATO: Afganistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Mauretanii, Mołdawii, Mongolii, Serbii, Tunezji, Ukrainy.  W kwietniu, dedykowane zasoby zostaną przydzielone trzem kolejnym krajom partnerskim NATO: Bośni i Hercegowinie, Irakowi oraz Uzbekistanowi.