Mistrzowie 64 pól

Drużyna naszej uczelni zajęła III miejsce w klasyfikacji uniwersytetów podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach, które zostały rozegrane w Katowicach.

O medale walczyło 36 szkół wyższych z całej Polski a przy szachownicach zasiadło około 300 zawodników. W tym doborowym gronie znaleźli się arcymistrzowie i arcymistrzynie, członkowie kadry narodowej, medaliści Mistrzostw Świata i Europy.

Podczas trzydniowych zmagań w Katowicach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowali: Rafał Kaźmierczak, Paweł Czartoryski, Krzysztof Zwolakiewicz, Tomasz Baturo, Jerzy Daniluk, Anna Czartoryska, Agnieszka Raszkiewicz, Anna Żebrowska.

- Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach to jeden z najsilniejszych turniejów szachowych w kraju - ocenia Rafał Kaźmierczak, kapitan i lider drużyny. To był ciężki turniej i może wydawać się to trudne do zrozumienia, ale takie zawody są wyczerpujące fizycznie. Trzeba zagrać dziewięć rund w maksymalnym skupieniu i koncentracji. Najważniejsza jest jednak atmosfera w drużynie a na tę nie możemy narzekać, bo gramy ze sobą od bardzo dawna.

- To na pewno sukces, bo jechaliśmy z nastawieniem, żeby po prostu zająć dobre miejsce - mówi Jerzy Daniluk, opiekun sekcji szachowej. - Do tej pory w historii występów UWM a AMP zdobyliśmy cztery medale. Jeden srebrny i trzy brązowe.

Ostatecznie Akademickim Mistrzem Polski w turnieju drużynowym szkół wyższych został zespół Uniwersytetu Warszawskiego (15 pkt). Reprezentanci naszej uczelni w klasyfikacji uniwersytetów zajęli 3. miejsce z dorobkiem 11 punktów natomiast w klasyfikacji generalnej szkół wyższych 9. miejsce.

W klasyfikacji uniwersytetów złoty medal zdobył Uniwersytet Warszawski (15 pkt), srebrny medal uzyskali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (12 pkt). O brązowy medal do ostatniej rundy walczyli UWM Olsztyn, Uniwersytet Wrocławski (10 pkt) i Uniwersytet Jagielloński (10 pkt). Ostatecznie trzecie miejsce zajęła reprezentacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

rak

na zdjęciu drużyna UWM. Siedzą od lewej: Paweł Czartoryski, Rafał Kaźmierczak, Krzysztof Zwolakiewicz, Tomasz Baturo, Jerzy Daniluk, Anna Czartoryska.

Poniżej fragment partii z rywalizacji Politechnika Poznańska - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Szeląg Marcin (ELO 2467)- Rafał Kaźmierczak (ELO 2205)). Obrona sycylijska, wariant drakona, posunięcie białych: