60 lat AZS Olsztyn!

W tym roku przypada jubileusz 60-lecia istnienia AZS Olsztyn. Sekcja siatkówki mężczyzn swoje święto obchodziła w okazały sposób.

Klub AZS UWM Olsztyn jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w historii polskiej siatkówki mężczyzn. Pięciokrotne mistrzostwo Polski, ośmiokrotne wicemistrzostwo kraju, dziewięciokrotne zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski oraz siedmiokrotne sięgnięcie po Puchar Polski - to dorobek olsztyńskich siatkarzy od 1950 roku, kiedy to powstała sekcja siatkówki w Akademickim Związku Sportowym Akademii Rolniczej w Olsztynie - dzisiejszym Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Władze Indykpolu AZS obchody 60-lecia postanowiły połączyć z uczczeniem pamięci wybitnego profesora i przyjaciela siatkówki Wiktora Wawrzyczka. W związku z tym, jak co roku, został rozegrany Memoriał prof. Wiktora Wawrzyczka. Chcąc przywrócić zawodom dawny blask oraz uczcić 60-lecie AZS Olsztyn, zdecydowano, że turniej miał międzynarodowy charakter.

Międzynarodowy Memoriał prof. Wiktora Wawrzyczka został rozegrany w dniach 15-17 października 2010 r. w Olsztynie, Iławie i Ostródzie. Oprócz gospodarzy - Indykpolu AZS UWM Olsztyn - w turnieju wzięły udział takie drużyny jak: Dynamo-Jantar Kaliningrad (Rosja), Delecta Bydgoszcz (Polska) oraz Tours VB (Francja). Francuski Tours VB to aktualny mistrz oraz zdobywca Pucharu Francji, natomiast Dynamo Jantar Kaliningrad to młody zespół, który miniony sezon zaliczył do bardzo udanych w rosyjskiej Superlidze. Delecta Bydgoszcz nie wymaga rekomendacji. Wielokrotny rywal Indykpolu AZS UWM w PlusLidze w nadchodzącym sezonie mierzy w medale mistrzostw Polski.

Memoriał prof. Wiktora Wawrzyczka zakończył się zwycięstwem francuskiego Tours Volley-Ball. Indykpol AZS UWM Olsztyn uplasował się na drugim miejscu.

Pierwszy dzień Memoriału to dominacja Tours VB i Indykpolu AZS UWM Olsztyn. Goście z Francji pokonali w Olsztynie Delectę Bydgoszcz 3:1 (25:21, 16:25, 25:23, 25:12). Jednak kibicom najwięcej emocji dostarczył drugi mecz, w którym gospodarze podejmowali gości z Kaliningradu. Indykpol AZS UWM Olsztyn w pięciu setach pokonał Dynamo Jantar. Zwycięstwo 3:2 (25:22, 26:28, 24:26, 25:18, 15:8) tym bardziej cenniejsze, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania lekkiej kontuzji doznał podstawowy gracz Indykpolu AZS - Samuel Tuia. Na rozgrzewce jedna z piłek trafiła przyjmującego w oko. Po konsultacjach z okulistą postanowiono, że francuski przyjmujący nie zagra przez najbliższy tydzień.

Na drugi dzień, Memoriał prof. Wiktora Wawrzyczka przeniósł się do Iławy. Tam ponowne zwycięstwo odniosła drużyna Tours VB. Francuzi pokonali tym razem Rosjan 3:0 (27:25, 25:21, 25:17). W kolejnym meczu po dwóch stronach siatki spotkały się dwie polskie drużyny PlusLigi. Ku uciesze kibiców rywalizacja zakończyła się wygraną olsztyńskich siatkarzy 3:1 (25:19, 26:24, 23:25, 25:19).

Olsztynianie przed decydującym starciem mieli identyczny stosunek meczów zwycięskich jak Tours - dwie wygrane, zero porażek. Dlatego też zwycięzca ostatniego pojedynku zostawał tryumfatorem Memoriału.

W Ostródzie, siatkarzom Indykpolu AZS UWM Olsztyn, nie zabrakło woli walki, ale nie starczyło to na dobrze dysponowanych zawodników Tours VB, którzy wygrali pewnie 3:0 (25:20, 25:21, 25:22).

- Grać turniej w Polsce to dla mnie zawsze duża frajda - mówił Rafael Redwitz. - Podoba mi się tutaj, ponieważ przyszło nas oglądać dużo kibiców. Poza tym poziom gry jest bardzo wysoki. W ostatnim meczu, który okazał się również finałem, nie mieliśmy zamiaru odpuszczać gospodarzom. Za dwa tygodnie startuje liga we Francji i musieliśmy sprawdzić w jakiej jesteśmy formie - dodaje rozgrywający Tours VB.

Na trzecim miejscu Memoriał zakończył Dynamo Jantar Kaliningrad. Rosjanie pokonali Delectę Bydgoszcz 3:0 (26:24, 25:14, 25:21).

- Mecze z takimi rywalami jak Tours, czy Kaliningrad były okazją do sprawdzenia się z dobrymi zespołami z zagranicy - uważa Grzegorz Szymański. - Ciężko mi się wypowiadać za kolegów, ale uważam, że w meczu z mistrzem Francji nie było widać u nas zaangażowania i chęci. W meczu z Rosjanami było tego więcej, ale nie starczyło na zwycięstwo - stwierdził atakujący Delecty Bydgoszcz.

Klasyfikacja generalna Memoriału prof. Wiktora Wawrzyczka:

1. Tours Volley-Ball 9 pkt.
2. Indykpol AZS UWM Olsztyn 5 pkt.
3. Dynamo Jantar Kaliningrad 4 pkt.
4. Delecta Bydgoszcz 0 pkt.

Nagrody indywidualne:
Kert Toobal - rozgrywający Indykpolu AZS UWM Olsztyn
Martin Sopko - przyjmujący Delecty Bydgoszcz
Ilia Żilin - przyjmujący Dynamo Jantar Kaliningrad
Earvin N'Gapeth - przyjmujący Tours VB

MVP turnieju: David Konečný

Turniej był niezwykłą okazją do świętowania 60. jubileuszu AZS Olsztyn. W pierwszym dniu Memoriału rozstrzygnięto plebiscyt na Siatkarzy i Trenera 60-lecia. Kibice uznali, że na miano Siatkarza 60-lecia najbardziej zasługuje Mirosław Rybaczewski, natomiast na tytuł Trenera 60-lecia - Leszek Dorosz - twórca największych sukcesów olsztyńskich siatkarzy.

- Bardzo się cieszę, że kibice wybrali właśnie mnie jako tego najlepszego siatkarza 60-lecia. Jestem trochę zaskoczony, bo już od tych tytułów minęło trochę czasu. Jednak widać, że kibice pamiętają - mówił zadowolony Mirosław Rybaczewski.

Wśród wyróżnionych zawodników nie zabrakło obecnych trenerów Indykpolu AZS UWM Olsztyn.

Siatkarze i Trener 60-lecia AZS

1. Mirosław Rybaczewski