Sport
Aby było lepiej niż przed rokiem

Aby było lepiej niż przed rokiem

Zajęcie wyższej lokaty niż w poprzednim sezonie (5) to cel szczypiornistów AZS UWM na nadchodzący sezon w drugiej lidze.


Podopieczni trenera Karola Adamowicza, podobnie jak w ubiegłych latach, rozgrywki rozpoczną meczem wyjazdowym. Tym razem czeka ich łatwiejsze zadanie, ponieważ zmierzą się nie z faworytem rozgrywek, lecz beniaminkiem - zespołem LKS Kęsowo.


Akademicy wrócili z urlopów 26. lipca. Po dwóch tygodniach ciężkich treningów na własnych obiektach wyjechali na tygodniowy obóz do Ciechanowa. Tam pracowali nad taktyką i motoryką, a także zgraniem zespołu.


Jeszcze przed zgrupowaniem do drużyny dołączyło czterech 19-latków - Mateusz Gawryś z Trójki Ostrołęka oraz Łukasz Olszewski, Patryk Biliński i Artur Sadowski (wszyscy MKS Brodnica). Ostatni z nich zrezygnował jednak z gry w Olsztynie na rzecz występów za granicą. To jednak nie koniec zmian kadrowych. W nadchodzącym sezonie w barwach AZS UWM będą mieli okazję zadebiutować również Piotr Wiśniewski i Mateusz Głodowski. Obaj trenowali z zespołem od dłuższego czasu, jednak nie byli zgłoszeni do ligi. Szeregi zespołu z Kortowa opuścili Marek Rozporski, Mateusz Jabłoński i Adam Barczak, który przeszedł do Szczypiorniaka Olsztyn.


W trakcie przygotowań podopieczni trenera Karola Adamowicza wzięli udział w trzech turniejach towarzyskich - w Ostródzie, Ostrołęce i Brodnicy. W sumie rozegrali 15 meczów kontrolnych, z czego 7 wygrali, a 8 przegrali. Porażki ponosili między innymi z wyżej notowanymi rywalami - jak pierwszoligowy Jurand Ciechanów czy Wójcik Meble - Techtrans Elbląg.


O najbliższym przeciwniku olsztynian wiadomo niewiele. LKS Kęsowo dysponuje równym zespołem, grającym prostą piłkę. Trudno jest kogokolwiek wyróżnić, choć warto wymienić nazwisko Fabiana Kościelskiego - najlepszego strzelca drużyny w minionym sezonie. Podopieczni trenera Marka Tydy przystąpią do rozgrywek osłabieni brakiem dobrze zapowiadającego się zawodnika młodego pokolenia Jakuba Malczewskiego, który przeszedł do SMS Gdańsk. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie będą należeli do faworytów ligi.


Wśród kandydatów do awansu wymienia się natomiast Pomezanię Malbork i SHC Wybrzeże Gdańsk. W obu zespołach grają doświadczeni zawodnicy, mający za sobą występy w ekstraklasie: Mariusz Babicki, Michał Janusiewicz, Dariusz Kawczyński (Pomezania) czy Marcin Głębocki i Andrzej Bystram (Wybrzeże). Bystram, znany z gry w olsztyńskim Travelandzie, to również były reprezentant Polski.


Stawkę 11 drużyn II grupy (pomorskiej) II ligi uzupełniają: Energetyk Gryfino (spadkowicz z I ligi), Gwardia Koszalin, Sokół Gdańsk, Politechnika Gdańsk, MKS Grudziądz, Szczypiorniak Olsztyn oraz Alfa '99 Strzelno (beniaminek).


Pierwsze spotkanie przed własną publicznością zawodnicy AZS UWM rozegrają w sobotę 9. października. Ich rywalem będzie Gwardia Koszalin, która w rozgrywkach sezonu 2009/2010 uplasowała się tuż za akademikami.

 

Karina Wiśniewska, studentka III roku DZiKS


Więcej: www.azs-uwm.pl