Okudżawa - brat poeta

Melodia i słowa Okudżawy wciąż jednoczą miłośników poezji, bo wciąż są ludzie, którzy lubią pogrążyć się w zadumie, smutku i refleksji nad ludzkim losem.

Widownia pękała w szwach, kiedy prof. Aleksander Kiklewicz, prodziekan ds. nauki na Wydziale Humanistycznym oraz dr Robert Bieliński, wykładowca w Zespole Języka Rosyjskiego Studium Języków Obcych zaśpiewali i zagrali na gitarze 14 utworów tego wybitnego rosyjskiego barda. Koncert odbył się 16 kwietnia 2012 r., z okazji VI Dni Humana w Sali Teatralnej w Centrum Nauk Humanistycznych.

Okudżawa chociaż był synem Ormianki i Gruzina należał do kultury rosyjskiej. Urodził się w Moskwie w 1924 r. Jego rodziców, zagorzałych bolszewików i działaczy, spotkał los wielu ludzi żyjących w epoce stalinizmu. Ojciec został rozstrzelany w 1937 r., matka spędziła 18 lat w łagrze.
Podczas II wojny światowej, w wieku 18 lat Okudżawa podjął - jako ochotnik służbę wojskową i w 1942 r. został wysłany na front. Był kilkakrotnie ranny. Po wojnie był pracownikiem fizycznym, skończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Tbilisi. Na fali odwilży wstąpił do partii. W 1956 r. powrócił do Moskwy, gdzie już mieszkał przez całe życie. Tam zaczął śpiewać swoje wiersze, akompaniując sobie na gitarze. Piosenki Okudżawy szybko stały się bardzo popularne, szczególnie wśród młodzieży. Symbolizowały one nowe wartości, nowe myślenie epoki odwilży.

Okudżawa zapoczątkował zupełnie nową poetykę komunikacji publicznej, także jeśli chodzi o poezję śpiewaną. Nie mogąc mówić wprost o bieżących sprawach, pisał piosenki, których bohaterami byli romantyczni buntownicy sprzeciwiający się tyranii. Walczyli na przegranej pozycji, świadomi beznadziejności swego losu. Bez wahania decydowali się jednak poświęcić swe życie w imię wyznawanych wartości.

W piosenkach Okudżawy dominuje klimat zadumy, smutku, refleksji nad ludzkim losem. Częstym motywem jest wojna, jednak bywa ona często jedynie tłem dla egzystencjalnych rozważań. Teksty są proste, melodie nieskomplikowane, ale jego piosenki mają szczególne, magiczne oddziaływanie na słuchaczy. Trzy najważniejsze wartości w liryce Okudżawy to: wiara, nadzieja i miłość.

Choć w dzisiejszych "nowoczesnych" czasach nostalgia stanowczo wychodzi z mody, na pewno jeszcze długo będą brzmiały Jego przeszywające duszę akordy.
Profesor Kiklewicz oraz doktor Bieliński od dawna pasjonują się twórczością bułatową. Na poprzednim koncercie, który odbył się w Baccalarium, prezentowali utwory Okudżawy oraz Włodzimierza Wysockiego. Obiecują, że nie było ich to ostatnie wspólne wystąpienie.

Robert Bieliński

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz, dr Robert Bieliński