Kultura
Merkury i muzy…

Merkury i muzy…

Czyli galeria w galerii. Największe olsztyńskie centrum handlowe "Alfa" przestanie być kojarzone tylko z zakupami. Na I piętrze "Alfy" w pomieszczeniu po sklepie zaczęła działać "Galeria w drodze". Pierwszy wernisaż odbył się 14 czerwca."Galeria w drodze" to inicjatywa artystów wykładowców Wydziału Sztuki UWM. Chcą pokazywać swe prace w przestrzeni miasta, nie ograniczając się tylko do murów uczelni.


- Skąd pomysł? Na spotkaniu z dyrekcją "Alfy" okazało się, że jest wolne pomieszczenie po sklepie. Chcieliśmy pokazać, że galeria to nie tylko handel ale także i sztuka, a mieszkańcy Olsztyna mogą zrobić nie tylko zakupy, ale i pooglądać dzieła sztuki. Artyści z drugiej strony nie chcą czekać na publiczność, lecz sami wyjść do niej. Liczymy, że w tym pomieszczeniu zostaniemy dłużej - wyjaśnia prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki, otwierając galerię.


Pierwsza wystawa "Galerii w drodze" prezentuje prace artystów z pracowni malarstwa i rzeźby.


- To kontynuacja wystawy z Biblioteki Uniwersyteckiej, poszerzona o ekspozycję rzeźb. Miejsce jest dobre. Przewija się tu dużo osób i na pewno część z nich zajrzy do galerii - podkreślał prof. Zygmunt Droński, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki.


Centrum handlowe "Alfa" reprezentowała Ewelina Rogalik. - Miło nam gościć tu państwa i mam nadzieję, że to początek stałej współpracy - mówiła.


W galerii w "Alfie" swe prace pokazali Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Izydor Borys, Zygmunt Droński, Marzena Huculak, Wioletta Jaskólska, Eugeniusz Geno Małkowski, Miłosz Piotrowski, Andrzej Popiel, Marek Szczęsny, Marta Wasilewska-Frągnowska, Renata Zimnicka-Prabucka. Goście mogli nie tylko oglądać obrazy i rzeźby, ale i posłuchać muzyki. Z minikoncertem wystąpił studencki duet "The Alley" pod opieką artystyczną Ewy Zuby.


Pomysłodawcy galerii w galerii liczą na zainteresowanie olsztyniaków ekspozycją w tak nietypowym miejscu.


- Według wyliczeń, tzw. przepustowość olsztyńskiej "Alfy" jest na tym samym poziomie co warszawskiej "Arkadii" - dodaje prof. Błoński.

Merkury, patron kupców, spotkał się w centrum handlowym z muzami. Miejmy nadzieję, że na dlużej.

 

mah


Galeria zdjęć TUTAJ