Kolor kontra kreska

Nieustannie zadawane pytanie - co jest ważniejsze w obrazie? Kolor czy kreska? Dziewięcioro wykładowców i artystów z Wydziału Sztuki UWM zaprosiło do dyskusji, wystawiając swoje prace w galerii Biblioteki Uniwersyteckiej (16.04.).

Artyści z Wydział u Sztuki coraz śmielej anektują uniwersytecką przestrzeń. Po otwarciu nieformalnej galerii w rektoracie, zaprosili na wernisaż w Bibliotece Uniwersyteckiej. Swoje prace zaprezentowali Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Zygmunt Droński, Marzena Huculak, Wioletta Jaskólska, Eugeniusz Geno Małkowski, Andrzej Popiel, Marek Szczęsny, Marta Wasilewska-Frągnowska, Renata Zimnicka-Prabucka - wszyscy wykładowcy pracowni malarskich.

- Artyści, którzy dziś pokazują swoje prace, mają wystawy nie tylko w Olsztynie. Są znani w kraju i za granicą. Dziś poddają się ocenie swych studentów - mówił otwierając wystawę prof. Benedykt Błoński, dziekan WS.

Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Wioletta Jaskólska, która także zaprezentowała kilka swoich prac.

- Tytuł wystawy ma sugerować odwieczny problem artystów, co jest ważniejsze. Nie chodzi o znalezienie odpowiedzi, raczej o jej szukanie. Kolor to emocje, kreska to umysł, rozwaga, umiarkowanie. Chciałam zadać pytanie, na ile artystom potrzeba koloru, a ile mogą się go wyrzec. Trzeba umiejętnie łączyć i kolor i kreskę, aby zbudować obraz. Ja w tych kilku obrazach „zdradziłam" kreskę. Po raz pierwszy od wielu lat pokazuję prace w kolorze. To nie są prace charakterystyczne dla mnie. Mnie wystarcza w malarstwie zawężona do szarości gama kolorystyczna. Plama barwna mnie nie interesuje. Te prace to mój eksperyment - wyjaśniała Wioletta Jaskólska.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli także udział prorektorzy profesorowie Grzegorz Białuński i Janusz Piechocki oraz prof. Zygmunt Droński, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych, także jeden z wystawiających.

mah

Film TUTAJ