Biały Zagrzeb

W holu pod kopułą w Bibliotece Uniwersyteckiej można podziwiać oryginalną instalację - kilka lekkich, białych, wiszących na linkach prostokątów. To instalacja Biały Zagrzeb Hanibala Salvaro Haniego, chorwackiego artysty. Wernisaż odbył się 5 marca.

Nowoczesny budynek biblioteki to idealne miejsce na galerię i artystyczne ekspozycje. W korytarzu na piętrze co roku odbywa się wernisaż prac artystów nieprofesjonalnych. W holu pod kopułą koncertował też akademicki chór „Wawrzyczki". Tym razem to miejsce wybrał na prezentację swej instalacji Chorwat Hanibal Salvaro Hani.

- Ten wernisaż to początek prezentacji projektu I to jest Chorwacja w miastach Europy. Olsztyn jest pierwszy. W maju prawdopodobnie czeka nas pokaz instalacji na Jeziorze Kortowskim, a jesienią wystawa rzeźby i ceramiki także w bibliotece. Jesteśmy na etapie rozmów. Może pojawią się także prace malarskie. Chcemy, aby zaprezentowali się i pracownicy, i studenci - mówił prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki UWM.

Współpraca artystyczna została nawiązana z inicjatywy Devorina Kerekovica, profesora filozofii, animatora kultury, promotora sztuki chorwackiej. Jako pierwsi pojechali do Chorwacji studenci z pracowni rzeźby Wydziału Sztuki UWM. Realizowali tam projekty z kamienia. Teraz przyszła kolej na prezentację sztuki chorwackiej na naszej uczelni.

- Ten piękny budynek aż się prosi, aby coś się tu działo. Centralna impreza została zaplanowana na wrzesień. Dziękuję za gościnność i partnerstwo - mówił Devorin Kerekovic, kurator wystawy.

Hanibal Salvaro Hani to artysta działający od lat 60. Autor ponad 400 wystaw na niemal wszystkich kontynentach. Zaczynał swą artystyczną drogę jako ceramik; zajmował się także malarstwem i rzeźbą. Jak wyjaśniał, tworząc instalacje inspirował się przyszłością, stąd zaprezentowane w instalacji wiszące białe symbole wieżowców Zagrzebia.
Hanibal Salvaro Hani wygłosił także wykład o ceramice dla studentów WS.

Film TUTAJ

mah