Kultura
Galeria w rektoracie

Galeria w rektoracie

W Rektoracie na I piętrze powstała nowa galeria sztuki. Jako pierwsi swoje prace zaprezentowali studenci i pracownicy z pracowni rzeźby dr. Izydora Borysa. Wernisaż odbył się 22 lutego.


Będzie to początek stałej ekspozycji prac studentów i pracowników Wydziału Sztuki w budynku Rektoratu. Docelowo powstanie tam galeria sztuki.

- Propozycja takiej wystawy padła już w październiku ze strony rektora prof. Ryszarda Góreckiego. My chcemy pokazać, że Uniwersytet ma nie tylko wydziały przyrodnicze i techniczne, ale także Wydział Sztuki, stąd pomysł, aby co miesiąc pokazywać nowe prace. Wernisaże łączymy z koncertami naszych pracowników i studentów. Chcielibyśmy, aby powstała nowa galeria uniwersytecka, ale zanim znajdziemy odpowiednie miejsce, wybraliśmy Rektorat, jako centrum Uniwersytetu - mówi prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Pracownia rzeźby dr. Izydora Borysa wystawia ok. 20 prac studentów i pracowników, w tym jedną pracę zmarłej prof. Teresy Plata-Nowińskiej, wieloletniej kierowniczki pracowni.
- Prezentujemy ceramikę i rzeźbę. Wystawa będzie czynna do wakacji. Od nowego roku akademickiego planujemy zmianę ekspozycji co miesiąc. Teraz wybraliśmy najlepsze prace z 4 lat - wyjaśnia dr Izydor Borys.

Nowa galeria nie ma jeszcze nazwy.
- Roboczo nazwaliśmy ją „Galeria w Drodze" - dodaje prof. Błoński.

Prof. Ryszard Górecki rektor UWM nie ukrywał w czasie wernisażu, że jest pod wrażeniem zgromadzonych na wystawie prac.
- Niech wszyscy, którzy tu przychodzą widzą, że nasza sztuka rozwija się. Naszym zaniedbaniem jest to, że nie wykorzystujemy potencjału Wydziału Sztuki - stwierdził.
To się jednak niebawem zmieni, bo rektor wymógł na dziekanie WS, że ten wydział wszystkim innym coś da. Galeria w Rektoracie podobała się uczestnikom wernisażu, a pomysł z podarunkiem - najbardziej.
- Jeśli mogę coś w tej kwestii powiedzieć - to proponuję, aby Wydział Sztuki podarował wydziałom dzieła związane z ich specyfiką - proponuje prof. Mirosław Krzemieniewski, dziekan Wydziału Nauki o Środowisku.

 

Film TU

mah, lek