Kolędujmy razem

Święta już minęły, ale świąteczna atmosfera trwa. W olsztyńskiej katedrze z koncerem kolęd wystąpiło pięć akademickich chórów (20.01). Koncert objął patronatem prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Podczas godzinnego koncertu każdy z chórów wykonał 3 kolędy. Jak mówił prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki i dyrygent Chóru przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, to powrót do dawnej tradycji wspólnego śpiewania kolęd.

- Jak sam tytuł koncertu wskazuje, zapraszamy do wspólnego śpiewania. Stąd formuła koncertu - przed każdym wystąpieniem chóru organistka katedralna gra kolędę na organach, zapraszając słuchaczy do śpiewania. Chcemy wykonywać takie koncerty co roku, począwszy od tego. Ten koncert to także okazja do pokazania potęgi naszego Wydziału Sztuki - mówił prof. Błoński.

- Serdecznie dziękuję państwu za przyjęcie zaproszenia. Ten koncert nawiązuje do naszej tradycji akademickiej z poprzednich lat. Myślę, że wszyscy będziemy tym pięknym koncertem zachwyceni - powitał słuchaczy rektor prof. Ryszard Górecki, współgospodarz koncertu.

W koncercie wystąpiły chóry działające na UWM lub prowadzone przez pracowników uniwersytetu. Jednym z wykonawców był chór Bel Canto, prowadzony przez dyrygenta Jana Połowianiuka, prodziekana Wydziału Sztuki.

- Mamy w repertuarze ok. 20 kolęd. Podczas tego koncertu zaśpiewaliśmy Przybieżeli do Betlejem, Hej, w Dzień Narodzenia oraz W Dzień Bożego Narodzenia. W chórze śpiewają absolwenci Wydziału Sztuki, studenci oraz pasjonaci śpiewu nie związani z uczelnią - wyjaśniał Jan Połowianiuk.

W koncercie wystąpiły: Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej prowadzony przez Benedykta Błońskiego, Akademicki Chór Bel Canto prowadzony przez Jana Połowianiuka, Chór im. Prof. W. Wawrzyczka prowadzony przez Bogusława Palińskiego, Zespół Wokalny ProForma pod kierunkiem Marcina Wawruka, Chór Camerata z Iławy prowadzony przez Honoratę Cybulę. Na organach grała Anna Bednarek.

mah

Galeria zdjęć TUTAJ