Włoska nagroda dla prof. Małgorzaty Chomicz

Prof. Małgorzata Chomicz, artystka, wykładowczyni z Pracowni Grafiki na Wydziale Sztuki UWM, otrzymała I nagrodę na II Biennale Współczesnej Grafiki w Perugii (Włochy).

Małgorzata Chomicz otrzymała I nagrodę im. Diego Donati za grafikę „Przebudzenie". Z nagrodą wiąże się nie tylko gratyfikacja finansowa, ale również możliwość wystawy indywidualnej oraz udział w wystawie mistrzów grafiki, która towarzyszyć będzie kolejnej edycji biennale.

- Prawdopodobnie moja wystawa odbędzie się we wrześniu przyszłego roku we Włoszech. Dla mnie prywatnie przyznanie I nagrody w tym czasie też ma pewne osobiste odniesienie, gdyż 1 grudnia tego roku minęło dokładnie 20 lat mojej pracy zawodowej na naszej uczelni - mówi Małgorzata Chomicz.

Organizatorem Biennale jest Stowarzyszenie Diego Donati. Biennale ma międzynarodowy charakter. Jego celem jest nie tylko utrzymanie i popularyzacja dzieła Diego Donati, ale także wspieranie artystów, którzy wybrali grafikę artystyczną. Regulamin konkursu przewidywał przesłanie przez każdego z uczestników 2 grafik, wyłącznie czarno-białych. Jury przyznało 3 nagrody. W składzie jury byli przede wszystkim krytycy i teoretycy sztuki. Wręczenie nagród oraz uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 7 grudnia w Centrum Wystawienniczym w Perugii.

opr. mah

Diego Donati urodził się 5 grudnia 1910 roku. Był franciszkaninem, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Perugii, profesorem grafiki warsztatowej. W swojej pracowni w klasztorze Monteripido w Perugii nauczał technik graficznych Zmarł w 2002 roku. Był mistrzem przede wszystkim akwaforty i akwatinty. Jego uczniowie po jego śmierci postanowili powołać stowarzyszenie.