Fakty
Przesiadka z malucha do ferrari

Oddaliśmy do użytku kolejną inwestycję zrealizowaną w ramach Projektu BIO - Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej.

Budowa i wyposażenie Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej było możliwe dzięki środkom pochodzącym z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Wybudowanie od podstaw obiektu, o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów, kosztowało 13,7 mln zł, a 13,2 mln zł przeznaczono na niezbędne wyposażenie laboratoryjne. Budynek został podzielony na dwie części - Akwakulturę i Inżynierię Ekologiczną.

W pierwszej części naukowcy będą mogli skoncentrować się wokół zagadnień dotyczących biologii i technologii produkcji organizmów wodnych z wykorzystaniem metod biotechnologicznych, paszoznawstwa, nowoczesnego przetwórstwa oraz zasad bezpieczeństwa żywności. Jak obrazowo tłumaczy prof. Dariusz Kucharczyk z Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa: - Dla nas to przesiadka z malucha do ferrari, ale musimy nauczyć się tym ferrari jeździć. Otwierają się przed nami nowe możliwości i powoli zaczynamy mieć ból głowy, bo spływa do nas coraz więcej ofert współpracy naukowo-badawczej m.in. z Czech i Węgier. Spotykamy się także z zainteresowaniem zespołów badawczych z Francji, Belgii i Holandii, a także Japonii. Nie potrafiłbym wskazać jednego sprzętu, który wyróżnia się i z którego byłbym szczególnie zadowolony. Wszystko jest najlepszej, europejskiej klasy i spełnia wymogi, które sobie wcześniej postawiliśmy. Nie będziemy teraz szukać miejsc poza uczelnią, żeby przeprowadzić niektóre analizy i badania. Wszystko mamy tu. To obniża koszty badań naukowych i pozwoli szybciej uzyskać wyniki. A w świecie naukowym czas także odgrywa rolę. Można być pierwszym i zostać zauważonym ze swoją pracą lub ostatnim.

W części akwakultury znalazło się miejsce na laboratoria: Biologii i Rozrodu Ryb, Akwakultury Organizmów Wodnych, Mikroskopii, Genetyki Molekularnej oraz na pomieszczenia technologiczne.

W części przeznaczonej dla Inżynierii Ekologicznej naukowcy będą prowadzić badania poświęcone technologiom uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych, a także zajmą się zagadnieniami dotyczącymi wytwarzania energii odnawialnej i analizą jakości powietrza.

Prof. Mirosław Krzemieniewski: - Odczuwam skok technologiczny. Podkreślił to także jeden z gości podczas przemówienia, przypominając swoją wizytę w naszym poprzednim miejscu pracy - baraku - który stał niemal w miejscu obecnego CAiIE. W tym budynku są dobre warunki do pracy aparatury kontrolno-pomiarowej do analizy wody, czy ścieków, której w poprzednim obiekcie nawet nie mogliśmy zainstalować, bo nie było ani wentylacji, ani klimatyzacji. Na tarasie ogrodowym wyrosną rośliny energetyczne, które będziemy przetwarzać na biogaz. Jeśli naukowcom się uda, to część roślin w fermentorach będzie również przetwarzana na... alkohol. W fotobioreaktorach wyhodujemy glony, z których zamierzamy m.in. pozyskiwać olej napędowy.

W części inżynierii ekologicznej znalazły się laboratoria: Technologiczne Oczyszczania Ścieków, Technologiczne Oczyszczania Wody, Technologiczne Przeróbki Osadów Ściekowych, Analityczne oraz ogród tarasowy.

W uroczystym otwarciu wzięło udział wielu gości, wśród których znalazł się m.in. Piotr Szerszeń z Departamentu Infrastruktury Nowoczesnej Gospodarki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podkreślił on, że UWM jest największą uczelnią objętą PO RPW 2007-2013, która niejako „przy okazji" czerpie z tego źródła najwięcej spośród innych szkół wyższych, wykorzystując z programu 288 mln złotych.

Podczas spotkania rektor prof. Józef Górniewicz przypomniał historię Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa, który w ubiegłym roku obchodził 60-lecie istnienia (w gronie gości był m.in. prof. Janusz Guziur związany z Wydziałem Rybackim ART), a także nawiązał do zrealizowanych i realizowanych inwestycji na UWM.

- Od 2009 roku, korzystając z różnych źródeł finansowania m.in. PO RPW 2007-2013, środków Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury realizujemy inwestycje warte 508 mln zł, z czego 100 mln zł to nasz wkład własny - mówił prof. Józef Górniewicz.

Projekt BIO zbliża się do końca realizacji. UWM rozliczył już 118 mln zł z ok. 129 mln zł przewidzianych na to przedsięwzięcie. Zakończenie projektu przewidziano na kwiecień 2012 roku.

rak

fot. Janusz Pająk