Fakty
Nasi ludzie w PAN ks. prof. dr hab. Marian Machinek

Ks. prof. dr hab. Marian Szczepan Machinek został wybrany do Komitetu Nauk Teologicznych PAN w kadencji 2011-2014.

Ks. prof. Marian Machinek urodził się 28 grudnia 1960 w Mikołowie. Jest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Doktorat uzyskał w 1995 r., habilitację w 1998 r. Kieruje Katedrą Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Teologii. Jest redaktorem naczelnym rocznika naukowego Forum Teologiczne.

Badania: bioetyka u początku i kresu ludzkiego życia; antropologia teologiczno-moralna, zagadnienia prawa naturalnego i sumienia.

Jest autorem łącznie ponad 120 publikacji.

Członek m.in. Stowarzyszenia Teologów Moralistów, Polskiego Towarzystwa Bioetycznego, Internationale Gesellschaft für Moraltheologie und Sozialethik, European Society for Catholic Theology, Association of Bioethicists in Central Europe .
Nagrody i odznaczenia: nagrody rektora (6). Zainteresowania: góry, muzyka, długie spacery, Camino de Santiago.

mag