Fakty
Szkło, zieleń i nowoczesność

Jak będą wyglądać nowe siedziby Wydziału Nauk Społecznych, Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Prawa i Administracji można się przekonać odwiedzając wystawę w holu na piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej. Od 15 grudnia aż do nowego roku trwa tam wystawa zwycięskich projektów w konkursie architektonicznym.

Miejsce pierwsze zajął projekt z Biura Architektonicznego DEDECO sp. z o.o. ze Szczecina. Miejsce drugie przypadło koncepcji powstałej na deskach kreślarskich Studia Form Architektonicznych PANTEL architekta Tomasza Lelli z Olsztyna, natomiast na miejscu trzecim znalazł się projekt Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej Krzysztofa Kozłowskiego z Sopotu.

- Tak siedziby tych wydziałów będą wyglądać za 2-3 lata. Zwycięski projekt to nowoczesna propozycja, z parkingami ukrytymi pod budynkiem - mówił prof. Józef Górniewicz, rektor UWM, otwierając wystawę (15.12.).
- Nagrodzony projekt spełnia wszystkie najważniejsze kryteria, zresztą bardzo ściśle określone w regulaminie konkursu. Jest estetyczny, dobrze komponuje się z otoczeniem oraz, co bardzo ważne, jest ekonomiczny w utrzymaniu. Projektant uwzględnił tu energooszczędne rozwiązania. Na przykład poprzez podział budynku na kilka brył dzienne światło będzie docierać do wszystkich pomieszczeń. Pomieszczenia będą także klimatyzowane - wyjaśnia Wojciech Samulowski, zastępca kanclerza UWM.

Projektant uwzględnił przy opracowywaniu koncepcji także nową linię tramwajową przebiegającą w pobliżu oraz ścieżkę rowerową. - Co bardzo ważne, od strony ulicy Warszawskiej przechodnie będą widzieć jedynie zieleń i szkło. Ogromne parkingi zostaną schowane pod budynkami - dodaje Wojciech Samulowski.
Kiedy ruszy budowa nowych obiektów? - Planujemy zacząć budowę późną wiosną 2012 r., a zakończyć za 2 lata. Najpierw rozpocznie się budowa siedziby Wydziału Nauk Społecznych, następnie Prawa i Administracji, a w trzecim etapie Nauk Ekonomicznych - wyjawiał kolejność rektor.

Na nowe budynki czekają także studenci.
- Właściwie nie wiadomo, gdzie tak naprawdę znajduje się teraz nasz wydział. Krążymy między „inkubatorem", a Centrum Konferencyjnym. Na pewno będzie lepiej niż teraz - mówi Igor, student IV roku prawa.
Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej siedzib wydziałów trwał od maja do września. Wkrótce rozstrzygnięcie przetargu na projektowanie i budowę obiektów. Odbędzie się on zgodnie z formułą „zaprojektuj i wybuduj".

Fot. Janusz Pająk                                                                                                                                                                                        mah