Fakty
Kolejne otwarcie: WNoŻ

- UWM to lider w wykorzystywaniu funduszy unijnych - mówiła Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podczas uroczystego otwarcia Centrum Edukacyjno-Badawczego Mleczarstwa Wydziału Nauki o Żywności.

Kilkanaście dni temu studenci rozpoczęli zajęcia w zmodernizowanej i wyposażonej w nowoczesne urządzenia Hali Technologicznej im. prof. Stefana Poznańskiego Wydziału Nauki o Żywności. Dziś (2 grudnia) uroczyście oddaliśmy inwestycję zrealizowaną w ramach Projektu BIO („Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie zespołu laboratoriów edukacyjno - badawczych technologii, jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności") finansowanego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Ta inwestycja  oprócz modernizacji i wyposażenia Hali Technologicznej (ponad 9 mln zł) objęła także rozbudowę, modernizację i zakupy wyposażenia do Centrum Edukacyjno-Badawczego Mleczarstwa (12 mln zł) ,a także modernizację i zakupy wyposażenia do rozmieszczonych w całym obiekcie pracowni i laboratoriów (12 mln zł). Warto podkreślić, że na inwestycje na Wydziale Nauki o Żywności przeznaczono 26 proc. środków przewidzianych na realizację Projektu BIO.

W trakcie otwarcia Centrum Edukacyjno-Badawczego Mleczarstwa gościliśmy po raz drugi Iwonę Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Iwona Wendel nawiązała do poprzedniej wizyty.

- Przejeżdżałam dziś koło pięknego budynku Regionalnego Centrum Informatycznego. Widziałam parking zastawiony samochodami i bardzo mnie cieszy, że ten budynek już żyje i pracuje się w nim pełną parą - mówiła podsekretarz. - Państwo to wiecie, ale podkreślam to wielokrotnie: UWM to lider w wykorzystywaniu funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. To z kolei wpływa na wzrost potencjału kadry naukowo-dydaktycznej, studentów, regionu, a w konsekwencji gospodarki kraju.

Prof. Szczepan Figiel, prorektor ds. rozwoju uczelni: - Dwa dni temu gościliśmy delegację Komisji Europejskiej, która była zainteresowana tym, jak wykorzystywane są środki unijne. Byli zaskoczeni tym, co zobaczyli właśnie tutaj.

Podczas uroczystości głos zabrał także prof. Józef Górniewicz, rektor UWM. Przypomniał, że dotychczas uczelnia zrealizowała dziewiętnaście inwestycji budowlanych (trzy rozpoczęte przed 2008 rokiem): - A w kolejności czekają kolejne. Budowa szpitala, wiaty dla Katedry Ogrodnictwa, Laboratorium Drogownictwa, budowa nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych, czy inwestycje dla kierunku gastronomia i sztuka kulinarna - wyliczał rektor. - Chciałbym podziękować także wszystkim zaangażowanym w realizację Projektu BIO, którzy na co dzień zmagają się z niełatwymi, a niekiedy uciążliwymi problemami ,aby zrealizować projekt do końca.

Więcej szczegółów na temat inwestycji na Wydziale Nauki o Żywności w wywiadzie z jego dziekanem prof. Bogusławem Staniewskim KLIK

Galeria zdjęć TUTAJ

Film TU