Fakty
Linia technologiczna na WNoŻ już działa

Realizacja Projektu BIO zbliża się do końca. Odebraliśmy właśnie linię technologiczną w zmodernizowanym i rozbudowanym Centrum Edukacyjno-Badawczym Mleczarstwa Wydziału Nauki o Żywności.

Coraz mniej zadań zostało do zrealizowania w projekcie „Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie zespołu laboratoriów edukacyjno-badawczych technologii, jakości i bezpieczeństwa żywności" (Projekt BIO), który finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Odebraliśmy właśnie linię technologiczną, która w praktyce jest małą mleczarnią przeznaczoną na potrzeby Centrum Edukacyjno-Badawczego Mleczarstwa Wydziału Nauki o Żywności. Warto podkreślić, że inwestycje na wydziale pochłonęły znaczną część środków przeznaczonych na realizację całego Projektu BIO. Koszt modernizacji i rozbudowy budynku Centrum to 12 mln złotych, 12 milionów złotych przeznaczono na modernizację i wyposażenie, rozmieszczonych w całym obiekcie pracowni i laboratoriów specjalistycznych a 9,2 mln złotych pochłonęło wyposażenie linii technologicznej, którą dostarczyła i zamontowała olsztyńska firma - Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Produkcyjne OBRAM Sp. z o.o.

- Jestem bardzo zadowolony, że niemal zakończyliśmy swój komponent projektu - mówi prof. Bogusław Staniewski, dziekan Wydziału Nauki o Żywności. - Co prawda pozostały do rozstrzygnięcia dwa przetargi na zakup mebli do pokoi pracowniczych i laboratoriów, ale większość prac została zakończona. W połowie listopada wchodzimy z pracownikami i studentami do Centrum i będziemy przygotowywać w ramach zajęć pierwsze produkty mleczne na nowej linii technologicznej.

W nowej linii technologicznej znalazły się nie tylko wszystkie niezbędne w nowoczesnym przetwórstwie mleka działy i linie technologiczne, ale także infrastruktura informatyczna pozwalająca na komputerowe sterowanie procesami oraz ich wizualizację - niezbędny element właściwego prowadzenia procesu dydaktycznego. W zależności od potrzeb będą one pozwalały na przerób od 100 do 2000 litrów mleka dziennie.

W zmodernizowanej hali technologicznej znajdzie się m.in. dział odbioru i magazynowania mleka - pozwalający na ilościowe i jakościowe przyjęcie dostarczanego surowca a następnie zmagazynowanie go we właściwych warunkach temperaturowych. Kolejny dział - aparatownia - to kompletne układy do obróbki termiczno-mechanicznej przerabianych surowców (mleka, śmietanki, serwatki). Przewidziane w wyposażeniu tego działu urządzenia pozwalać będą m.in. na odwirowanie śmietanki z mleka pełnego, ale przede wszystkim pozwolą na właściwą termiczną obróbkę surowców i ich skierowanie do dalszego przerobu na: mleko spożywcze, napoje fermentowane, desery mleczne, sery podpuszczkowe, sery kwasowe i kwasowo-podpuszczkowe (twarogi klasyczne i serki ziarniste), masło i wyroby masłopodobne, preparaty białkowe (np. kazeiniany, białczany, izolaty), mleko zagęszczone, proszek mleczny, procesy membranowe. W dziale mleka, napojów fermentowanych i deserów mlecznych możliwa będzie produkcja różnych rodzajów mleka spożywczego, w tym również mleka UHT. Możliwa też będzie produkcja szerokiej gamy wyrobów fermentowanych (kefiru, jogurtu, maślanki) oraz różnego rodzaju deserów mlecznych. Nowocześnie doposażony w nową wyparkę i wieżę suszarniczą będzie również dział produkcji koncentratów mlecznych (mleka zagęszczonego, pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku). Dział masłowni umożliwi periodyczny oraz ciągły przerób śmietanki i śmietany na masło i wyroby masłopodobne - miksy. Wyposażenie hali technologicznej pozwoli również na produkcję różnego rodzaju preparatów białkowych. W hali znajdzie się również dział obróbki membranowej mleka i serwatki. Zastosowane zostaną systemy ultrafiltracji, nanofiltracji oraz odwróconej osmozy. System mikrofiltracji pozwoli natomiast na mechaniczne, przy pomocy membran, oczyszczanie mleka z drobnoustrojów i otrzymywanie mleka ESL- o wydłużonej trwałości. Hala wyposażona będzie także w nowoczesne systemy mycia zarówno instalacji nabiałowych jak i urządzeń procesowych (system CIP, system mycia pianowego).

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego i rozbudowanego Centrum Edukacyjno-Badawczego Mleczarstwa Wydziału Nauki o Żywności oraz prezentację nowej linii technologicznej zaplanowano na grudzień.

rak
fot. Janusz Pająk