Fakty
Kortowo - ósmy cud Polski

Kortowo - ósmy cud Polski

Prof. Józef Górniewicz, rektor UWM odebrał z rąk Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej „National Geographic Traveler" nagrodę specjalną w plebiscycie „7 nowych cudów Polski".


Przez całe wakacje, od 8 czerwca do 15 września, na łamach „National Geographic Traveler" trwał konkurs, podczas którego czytelnicy wybierali najpiękniejsze miejsca i najciekawsze zabytki Polski. Kortowo mieściło się w pierwszej siódemce niemal do końca.

 

- Redakcja "National Geographic Traveler" postanowiła jednogłośnie przyznać olsztyńskiej społeczności uniwersyteckiej pozaregulaminowe wyróżnienie specjalne. Kortowo walczyło do końca. Z pierwszej siódemki wypadło dopiero w ostatnich godzinach plebiscytu uzyskując 5,32% głosów - podkreśliła podczas oficjalnego wręczenia certyfikatów Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna „National Geographic Traveler".

 

Wyróżnienie przyznano „za niezwykłą umiejętność zintegrowania społeczności lokalnej wokół najpiękniejszego miasteczka akademickiego w Polsce".

 

- W Kortowie nigdy nie byłam, chociaż Olsztyn i okolice są mi bliskie - odwiedzam je podczas Rajdu Kormoran. Mam nadzieję, że będę miała okazję zwiedzić to niezwykłe miejsce - mówi Martyna Wojciechowska.

 

Nagrodę specjalną odebrał prof. Józef Górniewicz, rektor UWM, który przybliżył historię Kortowa. Miniprezetacja naszego kampusy tak spodobała się Martynie Wojciechowskiej, że jak żartobliwie zapewniała, chciałaby zapisać się na wykłady do prof. Górniewicza.

 

Na zakończenie podczas wspólnego zdjęcia i w obecności fotorepertorów, rektor zaapelował, aby wszyscy głosowali w plebiscycie Mazury Cud Natury. Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie. Jest to jedyny polski kandydat, finalista w światowym konkursie Fundacji "New7Wonders" na 7 Nowych Cudów Natury. Pomysł ten poparła Martyna Wojciechowska, a zebrani dziennikarze obiecali promować Mazury.

 

Oficjalne wręczenie certyfikatów „Siedmiu nowych cudów Polski" odbyło się 10 października w Warszawie. Pierwsze miejsce w plebiscycie zajął Pałac w Kozłówce.

 

syla

fot. Janusz Pająk