Fakty
Minister przecięła wstęgę

Minister zdrowia Ewa Kopacz uroczyście otworzyła Szpital Uniwersytecki i zapewniła: - Szpital to nie tylko zaplecze, ale i kadra, którą będę starała się wspierać.

Spotkanie z minister zdrowia było zwieńczeniem kilkunastomiesięcznych starań uniwersytetu o pozyskanie szpitala i utworzenie kierunku lekarskiego.

Minister zdrowia miała okazję spotkać się ze studentami pierwszego roku kierunku lekarskiego. I od razu przypomniano ich sukces sprzed kilkunastu dni, kiedy w ogólnopolskim konkursie wiedzy o anatomii, studenci zajęli drużynowo II miejsce, a indywidualnie II i III.

- Wśród was są przyszli lekarze, profesorowie, ministrowie zdrowia – mówiła Ewa Kopacz. – Pamiętajcie jednak, że w karierze lekarskiej nie raz was życie zaskoczy. Udowadniacie jednak, że powołanie tego kierunku i utworzenie szpitala, to fantastyczna rzecz. Macie większą szansę na lepsze kształcenie niż którykolwiek student akademii medycznej. Jest was mniej i będziecie mieli większy dostęp do pacjentów.

Dziekan Wydziału Nauk Medycznych przypomniał, że placówkę czekają gruntowne zmiany.
- Obecne, zabytkowe budynki będą rewitalizowane ze środków unijnych – wyjaśniał prof. Wojciech Maksymowicz. – Już mamy projekt wniosku w tej sprawie.

Uczelnia zabiegała o szpital od kilkunastu miesięcy. Pod koniec stycznia rektor UWM prof. Józef Górniewicz podpisał porozumienie z gen. bryg. dr n. med. Andrzejem Wiśniewskim, szefem Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Wówczas oficjalnie Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z utrzymywania placówki, a UWM przejął szpital w zarząd, który jednak nadal pozostawał własnością Skarbu Państwa. Ostatecznie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, po otrzymaniu zgody od wojewody, podpisał wraz z rektorem UWM akt notarialny i przekazał uczelni szpital jako darowiznę. Szpital to majątek wart około 24 mln złotych w tym 22 budynki pamiętające początek XX wieku. Nowością na pozyskanych terenach będzie budowa nowego budynku szpitala. Obiekt o powierzchni ponad pięciu tysięcy metrów ma mieć pięć kondygnacji. Środki na jego budowę będą pochodzić z dwóch źródeł: unijnych i ministerialnych.

W szpitalu pracuje obecnie w pełnym wymiarze czasu 260 osób. Przejęcie przez UWM placówki nie zmienia nic w kwestii zatrudnienia pracujących tam osób. Strukturę szpitala tworzą obecnie oddziały: Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej, Otolaryngologiczny, Neurochirurgiczny, Neurologiczny, Dermatologiczny, Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej. W szpitalu znajduje się także ogólnodostępna apteka.

Karol Fryta

fot. Janusz Pająk