Fakty
Nowe zadanie: modernizacja kotłowni

Dzięki oszczędnościom na pracach budowlanych w ramach Projektu Techno zrealizujemy dodatkową inwestycję. 12,7 mln złotych przeznaczymy na modernizację starej kotłowni, w której powstanie Centrum Edukacji Technologicznej.

Zadanie „Modernizacja i rozbudowa obiektu na Centrum Edukacji Technologicznej „Stara Kotłownia" będzie realizowane przez firmę Mostostal Warszawa. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 w ramach Projektu Techno. Na takie rozwiązanie przystała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wyraziła zgodę na wykorzystanie środków, które zaoszczędziliśmy na pracach budowlanych w Projekcie.

- I dlatego też pieniądze możemy przeznaczyć na inne prace budowlane a nie, na przykład, na zakup dodatkowej aparatury - mówi prof. Józef Górniewicz, rektor UWM. - Próbowaliśmy już wcześniej sfinansować modernizację i rewitalizację kotłowni, ale najpierw nasz wkład finansowy miał wynieść 30 proc. kosztów inwestycji a następnie aż 50 proc. na co nie było nas stać. W kotłowni powstanie Centrum Edukacji Technologicznej, przeznaczone przede wszystkim dla wydziałów, które są beneficjentami Projektu Techno. Ale nie tylko, bo Centrum ma służyć popularyzacji wiedzy technologicznej także innych wydziałów.

Centrum Edukacji Technologicznej będzie podzielone na kilka działów: ekspozycyjny, gdzie będą prezentowane osiągnięcia UWM na polu nauk technicznych; dział archiwalny; dział dydaktyczny. To będzie także miejsce, w którym będziemy gromadzić wzory użytkowe i patenty. Centrum ma być także miejscem spotkań przedsiębiorców i naukowców.

Zabytkowa kotłownia została wybudowana na potrzeby zakładu psychiatrycznego, który mieścił się w Kortowie. Budynek powstał pod koniec XIX wieku ale był rozbudowywany i modernizowany na przełomie lat 70/80 XX wieku. Obecnie w zespole kotłowni można wyodrębnić obiekty: budynek główny starej i nowej kotłowni z kominem oraz niższe w formie przybudówek: maszynowni, podstacji elektrycznej i warsztatów.

Większość budynków (z wyjątkiem nowej kotłowni) zachowała swoje bryły z początku XX wieku. Najlepiej zachowanym elementem pod względem historycznym jest ceglany budynek starej kotłowni wraz z kominem. Pozostałe bryły zostały w większości otynkowane, posiadają nowe otwory okienne i drzwiowe. Jedynie w dolnej partii tzw. nowej kotłowni zachowała się oryginalna stolarka z XIX wieku. W budynku zmodernizowanej kotłowni pozostawione zostanie wyposażenie w postaci kotłów La Mont'a i zasypów węglowych dla zobrazowania historycznej funkcji obiektu.

Rafał Kur, dyrektor oddziału Mostostalu w Olsztynie: - Trochę szkoda komina tej kotłowni, bo gdy studiowałem w Olsztynie wykonywałem jego pomiary. Gdy powstanie nowy komin wówczas ściągawka ze starych wymiarów studentom już się nie przyda.

Arkadiusz Kaczmarski, kierownik budowy, podkreśla, że już w poniedziałek firma wejdzie na plac budowy a prace zakończą się pod koniec roku.

- Miejmy nadzieję, że nie napotkamy na żadne problemy, bo trzeba pamiętać, że to obiekt zabytkowy a wszelkie zmiany będziemy uzgadniać z konserwatorem - mówi Arkadiusz Kaczmarski. - Będziemy wykopywać dodatkową kondygnację, więc trudno przewidzieć, co tam odkryjemy.

Wojciech Samulowski, zastępca kanclerza do spraw inwestycji dodaje: - Kotłownia pracuje, wytwarzając parę potrzebną w kuchni, w stołówce akademickiej. Nie będzie jednak problemu z pracą kuchni, bo zmienimy także typ produkcji pary z gazowego na elektryczny.

rak

fot. Janusz Pająk

WAŻNE:

Od poniedziałku, godziny 6 rano, obowiązuje całkowity zakaz parkowania samochodów na parkingu przy kotłowni oraz na chodniku przy terenie budowy.