Fakty
Linia technologiczna dla mleczarstwa

W Projekcie BIO rozstrzygnęliśmy przetarg na dostawę, wraz z montażem, wyposażenia hali technologicznej do Centrum Edukacyjno - Badawczego Mleczarstwa. Wartość zamówienia to niemal 9,3 mln zł.

Firma, która zrealizuje zadanie, jest z Olsztyna i ma na swoim koncie współpracę z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, a także z partnerami w Kanadzie, czy Indiach.

- To dla nas ważne zadanie nie tylko z biznesowego punktu widzenia - mówi Jan Wiśniewski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Produkcyjnego OBRAM Sp. z o.o. - W naszej firmie zatrudnionych jest 250 osób z czego 70 to absolwenci UWM. Także będziemy realizować ten kontrakt z myślą o sobie i naszych przyszłych pracownikach.

Wyposażenie hali technologicznej to jeden z trzech etapów realizacji komponentu Projektu BIO dotyczący Wydziału Nauki o Żywności, który z Projektu uzyska 34 mln zł przeznaczone na prace budowlane, zakup wyposażenia do laboratoriów oraz wyposażenia hali technologicznej.

- Jeśli chodzi o ten kontrakt, to dzięki niemu będziemy wyposażeni w minimleczarnię - mówi prof. Bogusław Staniewski, dziekan Wydziału Nauki o Żywności. - Wszystkie zadania, które odbywają się w procesie mleczarskim będą reprezentowane w postaci osobnych działów, czyli od przyjęcia surowca, poprzez obróbkę termiczną, ultrafiltrację, produkcję napojów fermentowanych, galanterii mleczarskiej do produkcji twarogów, czy serów.

Prof. Józef Górniewicz, rektor UWM zwraca uwagę, że wyposażenie hali technologicznej będzie mogło być wykorzystane tylko na potrzeby uczelni.

- Takie są wymogi. Po zakończeniu realizacji projektu nie będziemy mogli wykorzystywać przez pięć lat aparatury i wyposażenia do działalności komercyjnej tylko do naukowo-badawczej - tłumaczy rektor.

Nie przeszkadza to jednak w realizacji dużych grantów i projektów także z innych wydziałów, bo linia technologiczna - wykorzystywana przez WNoŻ do pracy z produktami mleczarskimi - jest przystosowana także do pracy na innych surowcach płynnych, np. sokach owocowych.

Obecnie, w Projekcie BIO, rozliczyliśmy niemal 87 mln złotych ze 130 mln przeznaczonych na realizację Projektu.

rak

fot. Janusz Pająk