Fakty
Nowy płomień w starej kotłowni

Jeśli ktoś jeszcze twierdzi, że Kortowo nie jest najpiękniejszym kampusem uniwersyteckim w Polsce - ten powinien natychmiast zobaczyć starą kotłownię po modernizacji.

Po przeszło dwuletnim remoncie i modernizacji 24 września nastąpiło oczekiwane z wielkim zainteresowaniem otwarcie starej kotłowni. Po odnowieniu elewacji  można było przypuszczać, że będzie ładnie, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

- Widziałam wiele ładnych budynków, ale stara kotłownia to jeden z najładniejszych zmodernizowanych obiektów zabytkowych w naszym województwie - tak Barbara Zalewska, wojewódzki konserwator zabytków stwierdziła oficjalnie podczas otwarcia.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak dobrze zostały połączone stare i nowe detale. Obiekt jest piękny, znakomicie wpisuje się w zabytkową architekturę Kortowa i naszą ideę „Green University" - podkreślił z zadowoleniem prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, dziękując ludziom, którzy zaangażowali się w modernizację starej kotłowni, w tym swemu poprzednikowi - prof. Józefowi Górniewiczowi.

- Bardzo mi się kotłownia podoba i zastanawiam się poważnie, czy do jednej z jej sal nie przenieść obrad Senatu - dodał rektor już poza protokołem.

Zdaniem prof. Krzysztofa Młynarczyka, dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, kierownika Katedry Architektury Krajobrazu, starą kotłownię powinni obowiązkowo oglądać studenci  kierunków architektura krajobrazu i budownictwo, aby zobaczyć, jak można umiejętnie łączyć stare z nowym.

Zadowolenia nie krył architekt Grzegorz Dżus - autor projektu modernizacji kotłowni.

- Nie wszystko wygląda tak, jak to wymyśliłem, ale jestem zadowolony z efektu osiągniętego przez wykonawcę. Wiele elementów musiałem projektować w trakcie budowy, bo w miarę postępu prac wychodziły na jaw rozmaite problemy. To było trudne wyzwanie, ale lubimy trudne sprawy - mówił Grzegorz Dżus.

Rafał Kur, dyrektor olsztyńskiego oddziału firmy „Mostostal" - głównego wykonawcy inwestycji też uważa, że to było trudne zlecenie. W jego opinii najtrudniejsza nie była jednak rekonstrukcja starej, mocno zniszczonej substancji, lecz przenoszenie węzła ciepłowniczego zasilającego starą część Kortowa.

- To największy węzeł w całej Polsce północno-wschodniej, a mieliśmy na to bardzo mało czasu - wspominał.

Stara kotłownia to obiekt zabytkowy. Jej zasadnicza część powstała w latach 80. XIX w. wraz z budowanym wówczas w Kortowie szpitalem. Była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana w ubiegłym wieku. 40-metrowy komin został zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku. Projekt obecnej modernizacji wykonała olsztyńska Pracowania Projektowa „Dżus GK Architekci". Przetarg na jej wykonanie wygrała firma „Mostostal". Modernizacja kosztowała ponad 12,7 mln zł. Została sfinansowana w 100% ze środków zewnętrznych, tj. 85% z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej oraz 15% z budżetu państwa.

Prace zaczęły się w kwietniu 2011 r. i miały trwać 9 miesięcy. Niestety, znacznie się przedłużyły.

Co wykonano? Zabezpieczono kotły La Monta wraz z ich stropami i lejami zsypowymi, pogłębiono budynek pod kondygnacją techniczną, wybudowano dodatkową kondygnację, pokryto część dachu szklanym stropem dla pokazania starej więźby dachowej, wybudowano nowe klatki schodowe i szyb windy, która pozwala niepełnosprawnym dotrzeć na wszystkie poziomy, podwyższono górną kondygnację.

Najwięcej trudności sprawiło zachowanie zabytkowego charakteru więźby dachowej, historycznych pieców i wielu innych detali, przy jednoczesnym dążeniu do wykonania nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrz. Tam, gdzie nie dało się murów naprawić, zakryto je elewacją z blachy cor-ten, specjalnie zardzewiałej, aby robiła wrażenie starej.

Godzenie starego i nowego udało się. Powstał budynek będący połączeniem starej architektury i techniki z nowoczesnym wzornictwem, wyposażony w infrastrukturę najnowszej generacji.

W starej kotłowni będzie się mieścić m.in. Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Biuro ds. Projektów Zagranicznych. Będzie ona miejscem kształcenia studentów różnych kierunków z zakresu wdrożeń nowych technologii. Przewiduje się w nim również prowadzenie szkoleń dla naukowców oraz organizowanie wystaw osiągnięć naukowców i studentów UWM.

Po budynkach dziekanatu Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej, Katedry Architektury Krajobrazu oraz Katedry Ogrodnictwa to już czwarty zabytkowy obiekt w Kortowie, który odzyskał dawny blask.

Dane techniczne
Powierzchnia użytkowa 2329 m2. Budynek posiada piwnicę, mieszczącą urządzenia techniczne, parter, 1. piętro i 2. piętro. Na parterze znajduje się sala wykładowa, wystawowa i mała sala seminaryjna. Na 1. piętrze - duża sala dydaktyczna, podest wystawowy, serwerownia i sala seminaryjna. Na 2. piętrze jest sala do ekspozycji i hol.

Zdjęcia TUTAJ

Film TU