Studenckie życie
Super premiera Eneja

W sobotę na deskach opolskiego amfiteatru wystąpił olsztyński Enej z hitem Skrzydlate ręce i... wygrał SuperPremiery 2012 podczas 49. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (3.06.).

O główną nagrodę rywalizowało 10 utworów spośród 156 zgłoszeń wybranych przez specjalną komisję, w której skład weszli przedstawiciele Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Super Expressu. O zwycięstwo w konkursie SuperPremiery 2012 Opola walczyli: Enej (z piosenką Skrzydlate ręce), Jula , Bracia, Janusz Radek, K.A.S.A., Olek Klepacz, Piotr Kupicha i Marcin Kindla , Monika Kuszyńska, Dorota Miśkiewicz i Łukasz Zagrobelny.

- To było dla nas wielkie zaskoczenie. Konkurencja była bardzo duża. Co ciekawe pierwszy raz w 49-letniej historii festiwalu wygrał zespół, który rozpoczynał koncert - mówi Piotr Sołoducha, wokalista Eneja - student UWM. - Nie mamy recepty na sukces. Myślę, że trzeba być sobą i grać dla ludzi. Nieważne są kamery i wygrana, ale publiczność. Poza tym zespoły folkowe bardzo dobrze sobie radzą na scenie muzycznej, więc wniosek z tego taki, że ta muzyka podoba się słuchaczom. W najbliższych planach mamy wiele koncertów, a między nimi wchodzimy do studia nagrać trzecią płytę - dodaje.

W głosowaniu sms-owym najwięcej głosów otrzymał Enej i to w ręce jego członków powędrowała nagroda główna. Oprócz tego muzycy zdobyli także SuperPremierę Internetową - nagrodę przyznaną przez internautów portalu Onet i TVP. Dzień wcześniej muzycy zaśpiewali podczas koncertu „Szalone lata 60!"utwór Czarny Alibaba z repertuaru Andrzeja Zauchy.

Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie. Pierwsze trzy lata ich istnienia to okres poszukiwań muzycznych oraz wielokrotne zmiany personalne. Dwóch jego członków to studenci edukacji muzycznej na UWM. Właściwą działalność zespół rozpoczął w 2005 roku. Muzyka, którą gra to szeroko rozumiany rock z elementami ska, folk i reagee. Enej jest autorem i wykonawcą hymnu Kortowiady. Głośno o nim w całej Polsce zrobiło się w 2011 r. po występie w polsatowskim programie Must be the music. Tylko muzyka. Enej dostał się do finału i zajął I miejsce.

syla