Studenckie życie
Kortowiada! Kortowiada!

Kortowiada! Kortowiada!

Kortowiada już za nami. Przez cztery dni (23.05-26.05.) władzę w Olsztynie i Kortowie sprawowali studenci. Działo się wiele.


Jednym z wydarzeń zamykających Kortowiadę, był Mecz Błotny, w niedzielę na terenie Ośrodka Jeździeckiego w Kortowie. Do boju przystąpiło 7 drużyn: Absolwenci, Delegaci, Mania Studio, Russ, Studenci, Kadra WBZ oraz Babeczki.

Drużyny walczyły do samego końca, pomimo ciężkich warunków. Błoto było dosłownie wszędzie, a piłka cały czas grzęzła w boisku. Uśmiech nie schodził jednak nikomu z twarzy. Mecze były komentowane przez komentatora, a publiczność cały czas dopingowała swoich faworytów.
- Podziwiam ich, naprawdę. Myślę, że to nie jest wcale tak proste jak wygląda. Błoto jest dosłownie wszędzie i co chwila każdy się przewraca- stwierdziła Natalia Suchodolska, studentka Geodezji kibic Absolwentów.

Walka nie była łatwa, więc drużyny dały z siebie wszystko. Pierwsze miejsce zajęła Kadra WBZ, która bezkonkurencyjnie pokonała wszystkie zespoły. Popisała się niezwykłą techniką i sprytem, który był niezbędny w tej specyficznej i wyjątkowej dyscyplinie. Drugie miejsce należy do Absolwentów, którym zabrakło jednego gola do wygranej, trzecie miejsce powędrowało do Studentów, którzy zwyciężyli w dogrywce o trzecie miejsce z zespołem Delegatów 1:0.

Gratulację należą się jednak każdej drużynie, ponieważ walczyły do końca. Warto wspomnieć o damskiej drużynie Babeczek, która wykazała się ogromną determinacją. Pomimo męskiej przewagi zawodniczki nie poddawały się i udało im się ustrzelać kilka, bardzo ładnych bramek.
Nagrodą były puchary i medale dla wszystkich z drużyn. Liczyła się dobra zabawa w miłym towarzystwie. Widownia bawiła się świetnie, a swój zachwyt pokazywała, poprzez liczne ,,fale", które uświetniały to wydarzenie.

Katarzyna Sawicka DziKS

 

Najważniejszyn wydarzeniem piątku - drugiego dnia Kortowiday był Bój Wydziałów. Jak co roku studenci UWM podczas Boju Wydziałów dali dowód tego, że ich wyobraźnia jest źródłem niewyczerpanym. W piątek na scenie przy Centrum Konferencyjnym musieli odegrać dwie przygotowane wcześniej scenki: „Chyżo przez polany" i „Nie każdy chłop z widłami to Posejdon". Uczestnicy dali upust swojej kreatywności. Na scenie „Chyżo przez polany" biegały zatem Smerfy, Koziołek Matołek, czy też kapitan Jack Sparrow. Studenci odegrali różnorodne historie - komiczne, zwierzęce, miłosne i mniej miłosne. Pomysłowość uczestników zaskakiwała i spotkała się z pozytywną reakcją publiczności.
Scenki związane z drugim tematem, były niemałym wyzwaniem dla uczestników. Dlaczego? Ponieważ do współuczestnictwa musieli namówić jednego z dziekanów swojego wydziału.

Wspólna zabawa wszystkim wyszła na dobre, a dziekani wykazali się ogromnym poczuciem humoru. Najlepszym i najbardziej kreatywnym w boju wydziałem okazał się Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Drugie i trzecie miejsce zajęły Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Biologii i Biotechnologii. Jury wybrało także dziekanów, którzy najlepiej bawili się ze swoimi żakami. Mistrzem okazał się prof. Stanisław Sienkiewicz, który był członkiem zespołu „rolnego". Humory dopisywały zarówno uczestnikom jak i publiczności, której niestety ubywało z godziny na godzinę.
Bój Wydziałów to naprawdę fajna sprawa, chociaż niektórzy biorący udział zrozumieli tematy zbyt dosłownie - stwierdza Karol, student pierwszego roku.
-Szkoda też, że była tak słaba frekwencja, której powodem była niestety pogoda-dodaje.

Justyna Żyłko DziKS


Za nami czwartek pierwszy dzień Kortowiady. Studenci UWM przejęli na ratuszowych schodach klucz od miasta od Piotra Grzymowicz, prezydenta Olsztyna. Potem barwnym pochodem udali się do Kortowa. Otwierała go Akademicka Orkiestra Dęta i Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo". W Kortowie klucz od kampusu przekazał studentom prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Spod rektoratu parada ruszyła pod Centrum Konferencyjne. Tutaj, jak tradycja każe, odbyły się wybory Miss Wenus 2013, czyli najpiękniejszej studentki UWM. Swoje wdzięki prezentowały kandydatki z 16 wydziałów. Można je było podziwiać w sukniach ślubnych, strojach bikini i w scenkach przygotowanych razem z kolegami z wydziałów. Dały też popis zmysłowego tańca. Miss Wenus została Iwona Grodzicka z Wydziału Prawa i Administracji. Miss Publiczności - Patrycja Polakowska z Wydziału Nauk o Środowisku. Przypadł jej także tytuł Miss Stomilu, czyli miss kibiców olsztyńskiego klubu piłkarskiego.

Oficjalne otwarcie Kortowiady poprzedził w środę konkurs wystroju akademików.
Po zliczeniu wszystkich głosów jury, w którym znaleźli się między innymi prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich oraz Piotr Orlich, przewodniczący Rady Osiedla Akademickiego zwyciężył DS 11. Zdetronizował różnicą jednego punktu wygrywający od 3 lat DS 4. Trzecie miejsce uzyskali studenci z akademika 119. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, w wysokości trzech, dwóch i jednego tysiąca złotych.

DS11, czyli tzw. „Bratniak" dał pokaz czasów od starożytności, przez średniowiecze, po czasy dzisiejsze ukazane w ciekawy sposób. Mieszkańcy DS 119 przedstawili przeszłość nie tak odległą - historię Kortowa. Czasy, kiedy trzy uczelnie podpisały porozumienie i powstał UWM. W „3", studenci przedstawili nieokiełznanych jaskiniowców i czasy starożytnego Egiptu. „4" natomiast zaprezentowała czasy od zburzenia muru berlińskiego. Zaskoczeniem w DS 6 było oprowadzenie komisji po akademiku przez... Asterixa i Obelixa, którzy przenieśli widownię do swych zamierzchłych czasów. Czasy od XIX wieku śladami muzyki przedstawił DS 10. Ciekawym natomiast rozwiązaniem okazała się praca DS 1, w którym przewodnik za pomocą magicznego pilota uruchamiał lub zatrzymywał dane wydarzenie, na przykład kolejkę po czekoladę w czasach PRL-u czy przemówienie gen. Jaruzelskiego. DS 2 jak większość akademików ukazał historię od czasów kamienia łupanego po dzisiejsze. „8" mimo ekspozycji potwierdziła, że nawet w mniejszych akademikach można zorganizować świetny wystrój.           Marcin Rudzki  DziKS

Film z Parady Wydziałów TUTAJ           

Pokaz tańca z ogniem TUTAJ

Galeria zdjęć TUTAJA co jeszcze w programie

Sobota (25 maja)
11:00 Międzywydziałowe Zawody siłowe (Stadion Główny)
14:00 Rywalizacja między akademikami (Stadion Główny)
13:00 Koncert Alternativ (Plaża Kortowska)
Sobotni Alternativ na Plaży Kortowskiej! Na scenie wystąpią: Empire Storks, Acrid Snack, NoXX, Cocodraże, Noko, The Analogs
09:00 Turniej gier komputerowych (Regionalne Centrum Informatyczne)
16:45 Mega Koncert (Górka Kortowska)
Podczas drugiego dnia występów gwiazd na Głównej Scenie Kortowiady 2013 wystąpią:
16:45 Anti Dread
17:25 Neony
18:05 Bethel
19:05 The Toobes
20:10 Hunter
21:25 Grubson
22:45 Coma
00:25 Vavamuffin
20:00 Namiot - Before Sunrise Fesitval (Kort tenisowy przy Plaży Kortowskiej)
W namiocie poczujemy klimat Sunrise Festival dzięki takim artystom jak: Jay Bae, Skytech, Fafaq, Alex


Niedziela (26 maja)
11:00 Śniadanie na Plaży Kortowskiej (Plaża Kortowska)
13:00 Bicie Rekordu Guinnessa (Centrum Konferencyjne)
W tym roku zdecydowaliśmy się podjąć próbę pobicia rekordu pod nazwą: Most people throwing mortar boards simultaneously (Najwięcej ludzi podrzucających biret jednocześnie). Obecny rekord, 295 osób, został ustanowiony 30 maja 2012 r. w Londynie (Wielka Brytania).
15:00 Mecz Błotny (Ośrodek Jeździecki - Kortowo III)
15:00 Kabareton (Centrum Konferencyjne)
Wstęp tylko na KOSZULKĘ WYDZIAŁOWĄ. Wystąpią: Kabaret Z Nazwy, SMILE
19:00 Poezja Śpiewana (Centrum Konferencyjne)
Wstęp tylko na KOSZULKĘ WYDZIAŁOWĄ. Wystąpią: Crossover, Czerwony Tulipan


Więcej informacji na stronie http://kortowiada.pl/