Studenckie życie
„Kormorany 2013"

Tysiące kilometrów, dziesiątki państw, piękne zdjęcia i wesołe filmy, motywy podróży, marzenia i cele oraz ciekawe prelekcje. To wszystko poznać można było na jedynym w Polsce studenckim festiwalu podróży.

Już po raz trzeci pasjonaci podróży spotkali się w Kortowie w dniach 11-12 maja na lll Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Podróży „Kormorany'2013".

Zapaleńcy opowiedzieli o swoich wyprawach zabierając publikę w podróż niemal dookoła świata. Sielankowym spotkaniom odrobiny pikanterii dodała konkursowa rywalizacja. Podróżnicy walczyli o miano najciekawszej studenckiej wyprawy 2012 roku.

Do konkursu na Najciekawszą Studencką Wyprawę 2012 roku zakwalifikowało się wiele grup młodych, ciekawych świata studentów z całej Polski. Listę uczestników i krótkie streszczenia prezentacji, wszyscy zainteresowani, jednak nieobecni, mogą obejrzeć na stronie OFS, w zakładce Pokazy Konkursowe.
Tytuł Najciekawszej Studenckiej Wyprawy 2012 roku, otrzymała Małgorzata Szumska, za swoją „Zieloną Sukienkę - sentymentalno-pijacką podróż na wschód". Małgorzata podbiła również serce publiczności, bo to jej wyprawa zdobyła najwięcej głosów. Wyróżniono dodatkowo 3 prezentacje, a byli to: Karol Dzieciątko, Michał Spychała, Olga Strąk i Natalia Dzieciątko za„Biegiem przez świat"; Mateusz Rybicki za „Dzień cały dzień, czyli fiordy z medycznego punktu widzenia", a także Jakub Ochnio i Paweł Stopa za „Amatorski spływ Wisłą Oświęcim-Gdańsk lipiec 2012".

Było o co walczyć. Nagrody ufundowali hojni sponsorzy, między innymi: Browar Kormoran, olsztyńska szkoła windsurfingu Skysail, tawerna Tortuga, Fundacja Żak i wielu innych.
Tegoroczni zwycięzcy zostali wyróżnieni voucherami na kurs żeglarski, kurs windsurfingowy, a także płetwonurkowy oraz innymi nagrodami rzeczowymi. Nagrodzona została też publiczność, odbyło się losowanie nagród spośród wszystkich, którzy oddawali głosy na swoich faworytów.
Zwycięska „Zielona sukienka" to opowieść o samotnej podróży Małgorzaty, śladami swoich dziadków, którzy zostali zesłani na Sybir i do Kazachstanu. Małgosia dowiodła, że brak pieniędzy nie jest barierą w podróżowaniu. Pełna energii młoda kobieta podróżowała stopem z buriackim szamanem, odprawiając z nim rytuały. W dążeniu do celu nie złamało jej nawet zgubienia paszportu w Wietnamie. Małgorzata ma niesamowity charakter i godne zazdroszczenia, podejście do wielu spraw. Nieczęsto człowiek po spędzeniu 26 godzin, na podłodze chińskiego pociągu, potrafi stwierdzić, że taka podróż była potrzebna, bowiem

- Nauczyła mnie pokory - wyznała Małgorzata.
Świetności festiwalu nadała obecność wyjątkowych gości, ze środowiska podróżniczego. O przygodzie „Na nartach po Morzu Białym" opowiedział Janek Faściszewski. Od kilku lat przemierza na nartach tysiące kilometrów niekończącej się północy. Jego narty stanęły już m.in.: na zalodzonych akwenach Bałtyku czy też norweskich płaskowyżach.

Janek zabrał nas w podróż po zamarzniętym Morzu Białym. Wraz z dzielnymi kompanami przeszedł tam ponad 300 km. Nagroda za trud, wysiłek i chłód była cudowna, bo co może równać się z pięknem Karelii?!
„Misiowe co nieco o Wietnamie" zaprezentowała nam Emi Krywko, jak sama siebie określa- polsko-wietnamska mieszanka. Przesympatyczna podróżniczka zdała nam sprawozdanie ze swojej wyprawy do Wietnamu, w której towarzyszył jej, słodki pluszowy miś Pysssf. Opowiadała o swoich nocnych przygodach, Sziwie, o cesarskich upodobaniach, a także o tym dlaczego dziewczyna z pluszowym misiem może czuć się bezpieczna podczas podróży w Wietnamie.

Organizatorzy spisali się na medal. Relacje zabrały widzów w świat. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło atrakcji dla majsterkowiczów, którzy wzięli udział w warsztatach rowerowych, a także dla pasjonatów wody i żeglarstwa, którym zaproponowano naukę wiązania węzłów. Było coś dla ducha, umysłu, nie zabrakło też czegoś dla ciała. Zumba była myślą przewodnią warsztatów tanecznych.
Zabawnym akcentem imprezy, było losowanie głównej nagrody, wśród wszystkich uczestników festiwalu, rower wygrał Mariusz Gorzycki, który podczas konkursu, prezentował swoją podróż „Pieszo przez świat".

Wydarzenie to nie miałoby miejsca gdyby nie organizatorzy: Akademicki Klub Turystyczny, Akademickie Centrum Kultury, Akademicki Klub Płetwonurków SKORPENA, a także Akademicki Klub Żeglarski SZKWAŁ. Patronat honorowy festiwalu w tym roku, objął prof. Ryszard Górecki - rektor UWM oraz Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna.

Galeria zdjęć TUTAJ

Fot: Michał Dębiec i Katarzyna Boltromiuk SAF "Jamnik" tekst Oxana Stadnicka DziKS