Studenckie życie
WOŚP - studencki fundament

Szaleni studenci, jak wiadomo chcą dawać z siebie jeszcze więcej. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jeden ze sposobów, który pozwala im wyzwolić pozytywną energię.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała 13 stycznia po raz 21. Przygotowania do niej ruszyły jednak już w październiku. Za oprawę logistyczną w Olsztynie odpowiadają głównie studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mózgiem całej operacji jest Bogusława Trepanowska - studentka informatyki na UWM i członkini Komendy Hufca „Rodło". Zajmuje się organizacją olsztyńskiego sztabu, który gromadzi również studentów innych wydziałów od kilku lat.

Olsztyński sztab co roku ma siedzibę w sali sesyjnej ratusza i stamtąd w dniu finału dogląda porządku. Do jego zadań należy przede wszystkim opracowanie ankiet, informowanie wolontariuszy i ich podział na rejony. Samo przygotowanie identyfikatorów dla zbierających to nie lada wyzwanie. Trzeba pojechać do siedziby fundacji WOŚP w Warszawie i oznakować je specjalnymi hologramami, które świadczą o autentyczności dokumentu - opowiada Katarzyna Andruszkiewicz.

W dniu finału każdy w sztabie odpowiada za swoją grupę wolontariuszy, którzy mają przydzielony teren, godziny rozpoczęcia zbiórki, a także ochronę. Za grupę, która zbierała pieniądze na Starym Mieście odpowiadały np. Dorota Limontas - absolwentka Wydziału Nauk Społecznych oraz Aleksandra Skirzyńska - studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji UWM.

- Musimy dopilnować, aby każda para wolontariuszy na czas rozliczyła się z zebranej kwoty oraz bezpiecznie dotarła do banku - zapewnia Dorota Limontas.
Brzmi ANTY? Wcale tak nie jest.

- Orkiestra to zabawa i możliwość poznania wielu ciekawych osób - dodaje Dorota.

- Wśród wolontariuszy studentów jest niewielu, ale organizacyjnie są jednym z fundamentów corocznego olsztyńskiego dochodu. Kortowo gra swoją własną, sprawdzoną Orkiestrę, która najlepiej trafia do studentów i zamienia się w pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Tak o zaangażowaniu studentów wypowiada się Bogusława Trepanowska - szefowa olsztyńskiego Sztabu WOŚP.
Łącznie przy działaniach WOŚP w kręgu akademickim pracowało 7 studentów w samym sztabie oraz członkowie RUSS UWM. Ich wysiłek spowodował, że do olsztyńskiej puli trafiło ok 30 tys. złotych.

Studentów zaangażowanych w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można było spotkać nie tylko w sztabie, ale także w Kortowie i w mieście. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego przygotowała np. w sobotni wieczór, w klubie „Grawitacja" koncerty i loterię. Taka forma udziału w zbiórce pieniędzy cieszy się większym powodzeniem niż tradycyjna „wrzuta do puszki". Studenci sami dla siebie zorganizowali m.in. taniec z ogniem czy pokaz barmański, za które chętniej napełniały się orkiestrowe puszki.

Z okazji Orkiestry studenci OSK (Organizacji Sfery Kultury) z Wydziału Teologii zaprosili do... bitwy na głosy. W szranki stanęło 6 grup dziecięcych i 6 studenckich. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie. Pomysł wspólnej zabawy zrodził się w głowach studentów podczas warsztatów animacji. Chcieli zachęcić najmłodszych do aktywności i rozwijania uzdolnień wokalnych. Chodziło im też o pokazanie dzieciom, że oprócz wygranej w konkursie, ważny jest też sam udział i zasada fair play.

Potyczka zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem dzieci. Przodowały w umiejętnościach wokalnych i tanecznych. Studenci natomiast odpowiedzialni byli, w większości, za łzy ze śmiechu. Oczarowali publiczność i jury poczuciem humoru i ogromnym dystansem do siebie. Ciepła atmosfera, uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników, a także rozśpiewanej widowni świadczą o tym, że impreza studentów OSK zakończyła się powodzeniem. Zapowiadają więc kolejne.

Sponsorzy bitwy: Pierogarnia Bruner, Społem Olsztyn, Szkoła Językowa i Biuro Tłumaczeń Masters, Planeterium. Patron Medialny: Gazeta Olsztyńska.

Dzięki studenckiemu Klubowi Płetwonurków „Skorpena" WOŚP grała również pod wodą! Płetwonurkowie pokazywali osobom wspierającym Orkiestrę jak fantastyczną zabawą jest nurkowanie.

Fot. Michał Dębiec SAF 'Jamnik", Iwona Dmochowska-Dudek, Skorpena

Galeria zdjęc TUTAJ