Nauka

Nowi profesorowie W ostatnim czasie nominacje na tytuł naukowy profesorów otrzymało troje naukowców z Wydziału Nauk o Żywności UWM.

Nowi profesorowie: prof. Adam DoliwaDr hab. Adam Doliwa z Katedry Logiki i Podstaw Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk matematycznych.

Premier nagradza naszych uczonychProf. Jan Kiciński oraz prof. Janusz Gołaszewski otrzymali nagrodę premiera RP za działalność naukowo-techniczną w roku 2011. Naukowcy zajmują się energetyką odnawialną i jej praktycznym zastosowaniem.

Nauka

Poczuć naukę z bliskaProf. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką: Trzysta wykładów, prelekcji, pokazów, najprzeróżniejszych spotkań i warsztatów naukowych. Tak w wielkim skrócie zapowiadają się 10.Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki organizowane przez uniwersytet.

Nauka

Nasi ludzie w komitetach PANProf. dr hab. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie, po raz drugi został wybrany do Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Nauka

Język obrazkowy?Około 60 językoznawców z 17 państw i 40 uniwersytetów wzięło udział w 47. Kolokwium lingwistycznym, które 7 września zaczęło się na Wydziale Humanistycznym UWM.

Nauka

Olsztyn - miasto filozofówOlsztyn na 5 dni stał się miastem filozofów. Sesje naukowe w Centrum Nauk Humanistycznych w Kortowie, wystawy fotografii, czytanki filozoficzne, gry uliczne - to tylko niektóre propozycje V Festiwalu Filozoficznego.

Nauka

In vino sanitasWedług danych szacunkowych w Polsce jest obecnie około 500 hektarów winnic. Czy wobec tego wino może stać się naszym narodowym trunkiem?

Nauka

Naukowe „Allegro" ruszyłoPowracających z urlopów pracowników UWM powita w pracy miła wiadomość. Ruszyło uniwersyteckie „Allegro", czyli nowa internetowa strona ułatwiająca wykorzystanie specjalistycznej aparatury badawczej znajdującej się na UWM.

Z więźniami nie rozmawiam o pogodziePrzetrzymywanie człowieka przez wiele lat na oddziale dla więźniów niebezpiecznych nikomu nie służy - mówi dr Sławomir Przybyliński - Trzy, sześć a może dziewięć miesięcy to maksimum. Ale nie lata. Nasza empatia chyba tak daleko nie sięga, żeby móc wczuć się w rolę takiego skazanego.