Nauka

„Kawa" prosto z przystaniTak wielu gości i to tak bardzo wcześnie na porannej kawie na przystani kortowskiej - dawno już nie było. Ściągnął ich tutaj popularny program „Kawa czy herbata" emitowany codzienne w godz. 6-8 rano w TVP 1.

Każdy oddech będzie policzonyNajpierw były targi w Brukseli, teraz w Paryżu. Stacjonarny systemem do rejestracji wydechów z ust oraz obu otworów nosowych - wynalazek powstały na Wydziale Nauk Medycznych UWM - został po raz drugi nagrodzony.

Nauka

Gra(nie) dla rozrywkiDużo się mówi o szkodliwym wpływie gier komputerowych w szczególności na młodego człowieka. Mało kto wie, że istnieją gry, których celem nie jest rozrywka, lecz edukacja i trenowanie pewnych zachowań.

Nauka

Dobry STARTMgr Daniel Żarski, doktorant w Katedrze Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego Wydziału Nauk o Środowisku został stypendystą prestiżowego programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nowi profesorowie: prof. dr hab. Marek GolasińskiW ostatnim czasie tytuł naukowy profesora otrzymał prof. dr hab. Marek Golasiński kierownik Katedry Zastosowań Algebry na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM.

Nauka

Tablet zamiast słownika?Co jest wspólnym językiem filologów polskich, germańskich, angielskich, rosyjskich czy klasycznych? Czym mogą się ze sobą porozumieć i co chcą sobie powiedzieć, jeśli się spotykają?

Nauka

Na własnym gazieMałe lecz wydajne takie powinny być przydomowe biogazownie. Właśnie na takie urządzenia prof. Janusz Gołaszewski z Katedry Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, kierownik Centrum Badań Energii Odnawialnej otrzymał grant o wartości ok. 1,8 mln zł.

Nauka

Z góry widać lepiej„Globalny Geodezyjny System Obserwacji jako element Globalnego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi" to tytuł wykładu, który 4 kwietnia wygłosił prof. Jarosław Bosy - prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nauka

Ozonem w wołka zbożowegoWydział Medycyny Weterynaryjnej wzbogacił się o nowe, prawdopodobnie jedyne w Polsce, laboratorium analiz zagrożeń biologicznych. Badania będą w nim prowadzić naukowcy z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz.

Nauka

Koniec stref domysłuSpecjalne strefy ekonomiczne - do tej pory były strefami domysłu: opłacalne czy nie? Naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM jako pierwsi w Polsce rozstrzygnęli to bezdyskusyjnie.