Nauka

Interaktywna nocKonkursy, gry, zabawy, eksperymenty, a nawet projekcja filmu w 5D – to i wiele innych atrakcji można było zobaczyć podczas Europejskiej Nocy Naukowców (27.09.).

Nauka

Nasz głos o kosmosieTrzech pracowników Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM znajdzie się w Krajowym Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. To dowód na to, że głos olsztyńskiej geodezji w sprawie kosmosu jest ważny.

Nauka

Pokażmy naukowy OlsztynProfesor Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki: Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to okazja, aby spopularyzować naukę w niecodziennej i zabawnej formie.

LOFAR zajrzy w głąb WszechświataNiemal 26 mln zł na budowę i wyposażenie trzech stacji europejskiego systemu radioastronomicznego w Polsce przyznała polskiemu konsorcjum POLFAR minister Barbara Kudrycka. Jednym z jego członków jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Nauka

Kobiety w biznesie Przedsiębiorczość kobiet to ważne wyzwanie współczesnych społeczeństw, a jednocześnie złożone zjawisko. Z jednej strony jest tu wyraźny kontekst ekonomiczny, a z drugiej podejmowanie działalności na własny rachunek przez kobiety i wchodzenie w rolę właścicielek firm jest mocno uwarunkowane kulturowo.

Nauka

Zalewski królem sprintuPodczas 89. Mistrzostw Polski seniorów w Toruniu, które odbyły się w dniach 19-21.07. Karol Zalewski najpierw wygrał bieg na 100 m, a w potem na 200 m. Został w ten sposób "królem sprintu".

Co odnalazł dr Oszczak pod Grunwaldem?Jest całkiem możliwe, że jesteśmy o krok od wyjaśnienia zagadki: gdzie są pochowani znamienici rycerze polegli pod Grunwaldem. Pomógł w tym georadar z UWM.

Multiekranowiec z minicierpliwościąMłodzi oglądają telewizję, ale nie korzystają z telewizorów. Szukają w niej przede wszystkim rozrywki. Oglądają na raz kilka programów i są w stanie utrzymać uwagę na jednym - średnio przez 60 sekund.

Relaksometr - prześwietli atomPonad 1,5 mln zł otrzymał Wydział Matematyki i Informatyki UWM z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co? Na pracownię relaksometrii. Wbrew pozorom nie ma ona nic wspólnego z relaksem, lecz z trudną pracą.

Nauka

Grypa -fakty i mityPtasia grypa, świńska grypa to hasła, które dla wielu brzmią niemal tak samo groźnie jak hiszpanka z 1919 r. Czy naprawdę powinniśmy się bać tych chorób?